Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windwos 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

Prima zi de liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#73
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

 Wazot, on 10 septembrie 2013 - 14:37, said:

In trecut erau alte obiceiuri

Da ma stim. Inainte de 1989 toti invatau, citeau carti in timpul liber, erau fericiti, economia duduia si Elena Ceausescu era savant de renume mondial. :lol: :rolleyes:

#74
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Exact.Daca tu esti timid,nu incearca sa stai cu o masca falsa pe fata doar ca sa fii tu vazut baiat tare ! E cam greu,partea cea mai naspa e ca tu si prietenii tai timizi si tocilari veti fii mereu centrul distractie,toti prostii or sa va ia peste picior chiar daca nu sunt peste voi.Asta e viata,impunele respect.Nu sa fii tu buricul dupa pamant,dar nici ultimul fraier.

Edited by GoldMasters, 10 September 2013 - 14:49.


#75
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

 dezaak, on 10 septembrie 2013 - 14:44, said:

Da ma stim. Inainte de 1989 toti invatau, citeau carti in timpul liber, erau fericiti, economia duduia si Elena Ceausescu era savant de renume mondial. Posted Image Posted Image
in trecut adica prin anii 2000. Mai inainte dracu stie.

#76
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Wazot, on 10 septembrie 2013 - 14:49, said:

in trecut adica prin anii 2000. Mai inainte dracu stie.

Ce era in anii 2000 ?

#77
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Dar fi atent: orice cuvant si orice gest conteaza. Esti urmarit atent de toti cei din jur (de exemplu la un conflict sau cand esti ascultat la ora sau cand te manifesti), un cuvant aruncat aiurea poate deveni interpretabil si motiv de orice. Multi sunt complexati si se leaga de un cuvant sau gest. E timpul cand se pune baza personalitatii ulterioare, daca pici jos greu te ridici si doar dupa liceu, daca esti in frunte (nu neaparat la invatat) vei continua asa mai departe

De obicei profesorii se muleaza pe clasa dupa cat pot sau dupa cat vor. Cei slabi se lasa condusi de elevi si devine cacealma si nu se invata nimic. Altii pot fi tari si cu anume inteligenta pot sa faca treaba, altii prea tari si rigizi reusesc sa iti puna in cap toata clasa cum o sa dau exemplu mai jos. Am detestat profii slabi tot mereu pt ca nu am invatat nimic si ma enervau ca luau salariul in locul nostru

 GoldMasters, on 10 septembrie 2013 - 14:51, said:

Ce era in anii 2000 ?
era caldura mare, aglomeratie multa

Imi amintesc ca aia se inghesuiau in autobuz, eu in clasa 11 imi luasem un Opel corsa vechi si mergeam si puneam muzica la maxim, se uitau toti. Ma doreau toate, ii mai duceam cum asina uneori. Pe care ma supara il lasam jos in diverse statii sau unde nu era statie.

Mergeam zilnic la scoala cu masina personala, in clasa 12 nu am lipsit deloc. Permisul il luasem f repede in a 11-a.

S-a iscat si un conflict intre clasa si o profa in varsta care nu se avea nici cu colctivul de profi si am mers ca mediator la acel conflict. Colegii formasera un grup din cativa si cereau demisia profei aleia dar si a altui prof care era consilier local (baron) si din prostia lor se alesesera cu un carnat de note proaste. Eu stiind ca nu vor face copiii ordine am mers pe calea de mijloc profitand de influenta in randul lor si am tinut si partea celor 2 profi partial, invatand si la ei, astfel alegandu-ma cu note mari si simpatia lor iar ceilati cu lucrari de control pt trecut clasa cu 2 saptamani inainte de bacalaureat. Nu mai zic de o actiune extraordinara avuta la o ora. Toti nu vroiau sa raspunda si curgeau 2-urile. Cand ajunge la mine raspund ca era simplu si stiam oricum, imi da nota maxima aproape si au ramas masca toti. Si-au dat seama de gresala si cei de dupa mine au raspuns si ei luand note altele decat 2. Astfel unul din conflicte cazuse, in pauza se desfintase conflictul practic definitiv ca dovedisem ca profesorul nu are reavointa cum credeau ei. Ma asteptam la reprosuri de la ei dar nu au fost absolut deloc ca-si dadusera seama ca ei gresisera si mergeau pe o cale proasta. Nici macar nu au mai pomenit de greseala aceea insa a continuat un conflict mai mic cu cealata profesoara

Conflictul celor 2 profi a continuat si dupa ce am absolvit noi si peste vreo 2 ani vad reportaj la TV ca ce e acolo.

La mine prima zi a fost o formalitate, nici nu m-am dus. Am sunat la scoala si am cerut sa-mi spuna la ce clasa sunt repartizat si sa-mi dea diriginta acelei clase la telefon. Mi-a trimis manualele print-un coleg care locuia in zona la mine si nici macar nu-l cunosteam.

Eram singurul care mai comentam cu bascalie in ore si nu pateam nimic.
Puteam sa ies din clasa oricand spunand unde ma duc fara sa cer voie.

Edited by Wazot, 10 September 2013 - 15:18.


#78
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Pana la urma,tot la acest sfat ajungem.Fii tu insasi,nu incerca sa fii ce nu esti.Simplu,mai ti-am spus eu ceva mai sus,tine cont si o sa fie bine,crede-ma

#79
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Si daca el e un fraier sau un timid dinala tinut sub papuc de toata clasa din generala? ce face? continua? se dezvolta asa si va fi un tolomac toata viata. Nu mai spun ca si asa va fi tinta taxelor de protectie, tinta batailor ca sa se afirme altii, tinta curvelor ca sa-i ia banii si copieze temele

Stiu fraieri de la mine din clasa care in primele zile tremurau cand am facut cunostinta, parca aveau prune in gura si apoi incet incet au lucrat la personalitate si au progresat. In a -11 a erau la bataie cu gastile de partea celor din cartierul cu scoala pt a avea sustinere in zona, in a 12-a nu mai prea comenta nimeni la ala, i-a dat-o-n gura unii mai mici din cartier de acolo chiar in scoala. Sa vezi bataie cu scune si spreiuri paraliznate. Dupaia dupa vreo 2 zile armistitiu ca doar era pe pamant strain si trebuia facut ceva sa poata sa termine inca 2 luni de scoala. Sustinere insa nu a avut pt ca nici el nu s-a implicat de patea altora cand era inca fraier prin a 10-a

Daca el e mic si slab de neam atunci nu are sanse prea mari, poate sa fie el insusi atunci

Edited by Wazot, 10 September 2013 - 15:30.


#80
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Wazot, on 10 septembrie 2013 - 15:28, said:

Si daca el e un fraier sau un timid dinala tinut sub papuc de toata clasa din generala? ce face? continua? se dezvolta asa si va fi un tolomac toata viata. Nu mai spun ca si asa va fi tinta taxelor de protectie, tinta batailor ca sa se afirme altii, tinta curvelor ca sa-i ia banii si copieze temele

Stiu fraieri de la mine din clasa care in primele zile tremurau cand am facut cunostinta, parca aveau prune in gura si apoi incet incet au lucrat la personalitate si au progresat. In a -11 a erau la bataie cu gastile de partea celor din cartierul cu scoala pt a avea sustinere in zona, in a 12-a nu mai prea comenta nimeni la ala, i-a dat-o-n gura unii mai mici din cartier de acolo chiar in scoala. Sa vezi bataie cu scune si spreiuri paraliznate. Dupaia dupa vreo 2 zile armistitiu ca doar era pe pamant strain si trebuia facut ceva sa poata sa termine inca 2 luni de scoala. Sustinere insa nu a avut pt ca nici el nu s-a implicat de patea altora cand era inca fraier prin a 10-a

Daca el e mic si slab de neam atunci nu are sanse prea mari, poate sa fie el insusi atunci

Sa fie tare-n gura,sa incerce sa-i faca din vorbe.

#81
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 GoldMasters, on 10 septembrie 2013 - 12:49, said:

.Nu uita,socializeaza cu lumea,dai noroc` cu baietii,buna la fete,mai vorbiti ceva de un joc ceva,etc.Si apropo, fii tu !
Pai alea bune stiu deja ca sunt bune, iar alea naspa o sa-l injure crezand ca isi bate joc de ele.
Poti incepea discutia cu ceilalti despre piesa de teatru preferata si spectacolele de opera care te-au impresionat cel mai mult. Pe urma treceti la discutii despre impresionism si principiile mecanicii cuantice.
Daca vine vorba de alcool discutiile trebuie sa se indrepte catre procesul de distilare si efectele acestuia asupra organismului, nicidecum despre produsul stiintifico-fantastic al imaginatiei tale asupra a ce puteai sa faci vara trecuta cand erai rupt de beat.

#82
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 Corupt, on 10 septembrie 2013 - 15:51, said:

Poti incepea discutia cu ceilalti despre piesa de teatru preferata

Tu vrei sa ia bataie din prima zi? Cine draku se duce la teatru in liceu, mai ales in ziua de azi?

#83
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 JayBird, on 10 septembrie 2013 - 15:59, said:

Tu vrei sa ia bataie din prima zi? Cine draku se duce la teatru in liceu, mai ales in ziua de azi?
Eu am fost, dar numai in ultimul an. Inainte nu ma interesa si nici nu aveam unde ca a fost cladirea in renovare cativa ani.

#84
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Corupt, on 10 septembrie 2013 - 15:51, said:

Pai alea bune stiu deja ca sunt bune, iar alea naspa o sa-l injure crezand ca isi bate joc de ele.
Poti incepea discutia cu ceilalti despre piesa de teatru preferata si spectacolele de opera care te-au impresionat cel mai mult. Pe urma treceti la discutii despre impresionism si principiile mecanicii cuantice.
Daca vine vorba de alcool discutiile trebuie sa se indrepte catre procesul de distilare si efectele acestuia asupra organismului, nicidecum despre produsul stiintifico-fantastic al imaginatiei tale asupra a ce puteai sa faci vara trecuta cand erai rupt de beat.

Wtf ? Daca spui chiestiile astea,iti iei bataie pana si de la tocilari.Dar im ziua de azi,numai pica cocalari cu tocilari in clasa/liceu.Tocilarii se duc la liceu de 9,50 iar cocalari la liceu de 4,50

#85
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Ce inseamna cocalar si tocilar in viziunea ta ?

Edited by Corupt, 10 September 2013 - 16:22.


#86
FireFox5

FireFox5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 23.01.2011

 JayBird, on 10 septembrie 2013 - 15:59, said:


Tu vrei sa ia bataie din prima zi? Cine draku se duce la teatru in liceu, mai ales in ziua de azi?

Ai fi surprins sa vezi cati tineri merg cand e o reprezentatie a studentilor de la actorie. La comedii, de cele mai multe ori sunt 2 reprezentatii in aceeasi saptamana.

#87
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Nici cu vorbele nu tine tot mereu. Nu-i poate face doar din vorbe daca e mic si slab sau prost vazut. Daca el zice ceva si nu convine altuia ala poate ca-l pocneste si astfel e facut de cacat. Si de aicea tine-te. Daca poti ripostezi si chiar infrant ailati vor stii ca iese cu scandal si bataie sa te dai la ala si capata astfel putin respect. Altfel il  mai pocneste inca unu inca una si gata e de cacao 100%. Fetele nu umbla cu fraieri decat pt bani si isi dau seama ca imaginea si-o strica si nu se vor afisa cu tine.

Acuma vezi si tu la cine te dai ca daca tu ai 30 de kile si te-a pocnit unul de 120 e clar lasa-o balta atunci

Daca esti tare si ai spate iti poti permite sa pocnesti fetele in anumite situatii. Le pui la punct f bine astfel si sa vezi ce te respecta dupaia. Gendelmania e buna si ea dar nu la vaci sau curci

Mai trebuie sa stii sa joci si teatru sa stii cum glumesti

Acuma e prostia ca astia fimeaza toate cacaturile si le pun pe net sau santajeaza dupaia

#88
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 Wazot, on 10 septembrie 2013 - 17:21, said:

Nici cu vorbele nu tine tot mereu. Nu-i poate face doar din vorbe daca e mic si slab sau prost vazut. Daca el zice ceva si nu convine altuia ala poate ca-l pocneste si astfel e facut de cacat. Si de aicea tine-te. Daca poti ripostezi si chiar infrant ailati vor stii ca iese cu scandal si bataie sa te dai la ala si capata astfel putin respect. Altfel il  mai pocneste inca unu inca una si gata e de cacao 100%. Fetele nu umbla cu fraieri decat pt bani si isi dau seama ca imaginea si-o strica si nu se vor afisa cu tine.

Acuma vezi si tu la cine te dai ca daca tu ai 30 de kile si te-a pocnit unul de 120 e clar lasa-o balta atunci

Daca esti tare si ai spate iti poti permite sa pocnesti fetele in anumite situatii. Le pui la punct f bine astfel si sa vezi ce te respecta dupaia. Gendelmania e buna si ea dar nu la vaci sau curci

Mai trebuie sa stii sa joci si teatru sa stii cum glumesti
Stii..e greu pentru cineva care a fost invatat asa (fara injuraturi,fara batai) sa devina bruce lee

Edited by GoldMasters, 10 September 2013 - 17:26.


#89
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Conteaza mult si tipul de liceu si ce preocupari sunt pe acolo.

#90
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 misu183, on 10 septembrie 2013 - 18:34, said:

Conteaza mult si tipul de liceu si ce preocupari sunt pe acolo.
Absolut corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate