Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

conversie dvi la rca (composite)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
johnny_22_83

johnny_22_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2011
Incep prin a-mi cere scuze daca am postat unde nu trebuia, insa sunt incepator in domeniu.
Problema mea, la care inca nu am reusit sa-i gasesc o solutie, este legata de nevoia de a conecta un calculator, care are iesire hdmi si dvi, la doua monitoare care au doar intrare rca. Ca sa fiu mai precis, e vorba de 2 monitoare de tetiere auto. In masina am un carputer (un calculator in toata regula care este adaptat la conditiile de functionare dintr-un autoturism) care este deja legat prin mufa hdmi la touchscreen-ul din bord. Acum as vrea sa leg si monitoarele din tetiere insa nu prea stiu cum. Tetierele au o mufa putin mai ciudata, de la Alpine, care se conecteaza la o unitate ce are iesirile rca.
Ca sa intelegeti mai bine despre ce e vorba, am atasat si poze relevante.
Din cate am cunostinta, exista niste convertoare, dar sunt destul de scumpe si necesita alimentare separata. As prefera o solutie mai straight, desigur, daca exista.
Multumesc pentru ajutor

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

 johnny_22_83, on 05 septembrie 2013 - 08:20, said:

exista niste convertoare, dar sunt destul de scumpe si necesita alimentare separata.
Fara ele nu poti transforma semnalul digital in analogic asa cum vrea RCA.

#3
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Așa ceva o fi bun?

[ https://i.imgur.com/aFeyO59.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nu cred ca ceva pasiv functioneaza

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

 albastru, on 05 septembrie 2013 - 09:41, said:

Așa ceva o fi bun?
Nu.

#6
johnny_22_83

johnny_22_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2011
Mda, din pacate nu cred ca un simplu cablu poate face conversia (desi ar fi fost excelent). Sau cel putin asa am inteles si eu din cate am mai citit.
Acum stau si ma gandesc oare de ce au simtit nevoia cei de la Alpine sa construiasca acea unitate care are intrarile rca? Ar putea fi vreo posibilitate ca, de fapt, monitoarele sa primeasca "la origine" semnal digital, insa producatorul sa fi simtit nevoia sa le echipeze cu intrare analogica (destul de raspandita in materie de dvd-playere)?. Si, intr-o atare situatie, semnalul analogic care intra in conectorii rca sa fie convertit in digital chiar prin acea unitate. Este singura explicatie pe care reusesc sa o gasesc acelei unitati (sau cel putin o explicatie care mi-ar placea sa fie adevarata).
Multumesc pentru raspunsuri

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo ai intrare audio-video (3 mufe Left audio - Right audio - Video pentru un display si inca 3 pentru celalalt). Acea "unitate" obtine semnalul de la intrare necesar cu specificatiile display-ului. HDMI e recent aparut, nu cred ca acele afisoare au rezolutie (full) hd.

Daca nu-ti place cu un convertor extern, vezi poate are loc in miniPC o placa video cu iesire S-video.

Edited by neagu_laurentiu, 05 September 2013 - 10:42.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
http://www.usbgear.com/USBG-VX6.html

E o mini placa video pe USB.

Spre deosebire de un adptor, nu va duce tot ce duce placa din calculator.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

 undercoverbrother, on 05 septembrie 2013 - 10:45, said:

http://www.usbgear.com/USBG-VX6.html

E o mini placa video pe USB.

Capteaza imaginile, nu reda cum vrea initiatorul.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Deci fara jocuri.

Din pacate, asa e.
Dar exista si ce ziceam eu.

#11
johnny_22_83

johnny_22_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2011
Interesant!
Nu stiam ca exista placi video externe. De fapt, nu cred ca mi-am pus niciodata problema.
Placa de baza este asta
http://www.asus.com/...ELUXE/#overview
Se pare ca are un slot pt o alta placa video. Desi, nu stiu daca specificatia (x4 mode) nu ar impieta la ceva.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
FOARTE MISTO CARPUTERUL!

Din pacate nu cred ca o sa gasesti vreo solutie simpla (eventual o sa fie mai ieftin sa cumperi un player complet care merge de pe stick si/sau SD...).

DVI-ul ala are pinii analogici (VGA) cablati? Mai comune sint adaptoarele VGA->composite.
Da, exista placi video USB, merg ok chiar si pe usb2 pentru chestii "normale".
Pentru placa video interna poate gasesti una f veche direct cu iesire composite, inainte de moda DVI/HDMI unele placi aveau si un composite-out.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

 f300, on 05 septembrie 2013 - 10:58, said:

DVI-ul ala are pinii analogici (VGA) cablati?
Da, asa spune in specificatii.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am avut un tuner tv in-line/passthrough care avea si compozit si component dar nu stiu daca intrari sau iesiri.
Asteapta putin poate il gasesc pe net.

Din pacate avea intrari RCA, nu iesiri.

m.tigerdirect.ca/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=3322945

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Dar sunt destule convertoare (insa initiatorul nu dorea ceva extern), nu-i nevoie de tv tuner: http://www.elfast.ro...for-europe.html

Edited by neagu_laurentiu, 05 September 2013 - 11:27.


#16
johnny_22_83

johnny_22_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2011

 f300, on 05 septembrie 2013 - 10:58, said:

DVI-ul ala are pinii analogici (VGA) cablati? Mai comune sint adaptoarele VGA->composite.

Deci, practic, mi-ar trebui o mufa dvi->vga si un adaptor vga->rca.
Cred ca o sa incerc mai intai sa vad daca gasesc o placa video potrivita. Ar insemna mai putine cabluri, mufe, etc.

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ala era vreo suta de lei si aveai si TVR cu el daca mergea.

#18
mirelr

mirelr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.03.2006
Poate iti este de ajutor. Asta am cumparat de pe net si mie imi este util.

si trebuie sa folosesti si un adaptor DVI to VGA




Introduction:
It can change the signal of "S" terminator of video into VGA signals line-by-line. let your monitor change into flicker free display. flicker free display is good display. it also can be connected to VCD/DVD/Webcam/set-top box etc. and make your monitor be like digital TV

Features:
1. Advanced scan frequency improves the technique,Refresh rate can be easily switched between 60-75Hz,while the pictures don't flick
2. Resolving capability can be easily switched among(640*480/800*600/1024*768/1280*1024/1440*900/1680*1050),CRT MONITOR and LCD MONITOR are compatible
3. The function of extra strong 3D image denoising makes the pictures clear and steady
4. Distinguishing PIP function, and the size and position of the windows can be adjusted
5. The AV/S terminator input interface can be connected to VCD/PDP/PS2/Game Console etc
6. Broadband PC/TV selector switch(200MHz)

Package include:
1 x TV to PC Converter
1 x A/C adaptor
1 x S terminator line
1 x Video cable
1 x VGA signal wire
1 x User manual


[ http://commondatastorage.googleapis.com/newpicture/3C/SPC-1409/SPC-1409/%E6%96%B01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://commondatastorage.googleapis.com/newpicture/3C/SPC-1409/SPC-1409/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://commondatastorage.googleapis.com/newpicture/3C/SPC-1409/SPC-1409/IMG_1143.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://commondatastorage.googleapis.com/newpicture/3C/SPC-1409/SPC-1409/IMG_1150.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De aici poti cumpara costa aproximativ 22 $

http://www.ebay.com/...984.m1439.l2649

Edited by mirelr, 19 October 2013 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate