Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Echipamente necesare pentru depanare notebookuri/pc-uri/telefoane?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Salut, am 17 ani, si in timpul liber mai fac bani de un suc reparand cate un PC, laptop, chiar si unele telefoane. Am ajuns des in situatia sa nu am unealta potrivita ( surubelnita prea mare/mica ), mai imprumut de la prieteni, etc, si deja devine aiurea. As vrea sa imi iau o trusa cu cam tot ce trebuie. Multimetru, cleste pentru mufat UTP, surubelnite cruce, linie, hexagon ( ptr HDD-uri ), etc. Unde pot sa gasesc ceva de genul?

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Trusa, pe la magazinele de specialitate (de IT), si prin magazinele de bricolaj.
Restul de scule/unelte, tot pe la magazinele de specialitate (IT) si prin magazinele de bricolaj.

SAU, "trusa" ti-o poti completa si tu, luand piesa cu piesa, bucata cu bucata, stiind ce-ti trebuie. ATENTIE la calitate!!! Ca sunt piese si piese, scule si scule. Strangi de doua ori cu o surubelnita sau te chinui sa desfaci un surub intepenit sau strans mai tare si incet incet se duce. La fel si la clestele de sertizat: recomand cel cu "calcatura" simultana (adica toti pinii odata, si nu pe rand).

Atentie si la aparatul de masura! Sunt cateva ieffine si chiar foarte atractive la pret, dar cand te uiti ca unele ajung si la nu stiu ce suma, te intrebi de ce, ca doar tot aia face... E vorba de calitate, de protectii in plus pe care le poate avea, de felul in care masoara (in care e calibrat; deci cat de bine arata) si asa mai departe.

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Stiu, dar surubelnita hexagonala ptr suruburile de la HDD nu prea am vazut... si m-am gandit ca decat sa caut eu cateva zile mai bine iau o trusa calumea...si de investit as investi vreo 200-300 RON...ii ok suma asta?

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Kain_12, on 22 august 2013 - 10:22, said:

Stiu, dar surubelnita hexagonala ptr suruburile de la HDD nu prea am vazut... si m-am gandit ca decat sa caut eu cateva zile mai bine iau o trusa calumea...si de investit as investi vreo 200-300 RON...ii ok suma asta?

Pentru șuruburile de HDD îți trebuie șurubelniță ce măsoară torsiunea.

#5
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 spider_zero_sapte, on 22 august 2013 - 10:24, said:


Pentru șuruburile de HDD îți trebuie șurubelniță ce măsoară torsiunea.
Uhm...nu sunt chiar asa tehnic cu aparatele :D Ce/unde/cat/cum?

#6
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
E mai bine sa iti iei tu ce vrei. Ai vazut ca ti-a trebuit o surubelnita, te-ai dus si ai luat-o.
In principiu setul de scule nu e atat de fancy pe cat pare, si nu atat de specializat (75% din unelte se pot folosi cu succes in multe alte domenii, sa nu imi spuneti ca surubelnitele sunt special pt pc-uri).
Plus ca e destul de personal (in functie de ce vrei sa faci/folosesti). Nu cred ca vei gasi un set...bun la toate.

In alta ordine de idei, pentru ce vrei sa desfaci un hdd?

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Faceam si eu treaba asta acum cativa ani. Nu aveam decat un set de surubelnite de precizie, ceva de genul asta dar numai ca erau vreo 16 sau 18 in set. Plus de asta, aveam o bratara pentru descarcari electrostatice, cu cablu de 2m.

Tine cont ca HDD-urile si in general majoritatea internelor trebuie desfacute intr-un mediu steril dpdv al electricitatii. Uneori nici bratara nu este suficienta, in functie de ce operatie doresti sa faci. Pe langa asta, mai aveam un HDD de proba, ceva magistrale IDE si S-ATA, un DVD-RW de rezerva, plus DVD-uri, CD-uri si un USB cu diferite utilitare.

Nu-ti trebuie chiar atat de multe daca faci operatii "de suprafata". In plus, are dreptate colegul de mai sus in privinta HDD-urilor; este foarte recomandat sa folosesti o surubelnita cu indicator de torsiune, altfel risti sa strangi prea mult sau prea putin, rezultand de la vibratii deranjante la timpan pana la distrugeri ale suprafetei HDD-ului.

LE: Am avut si un aparat de masura primit de la un electronist (nu mai avea ce face cu el, isi cumparase scula noua), dar rar l-am folosit.

Edited by Ann0nyym0us, 22 August 2013 - 12:21.


#8
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Multimetru am si eu unul imprumutat, am ceva adaptor IDE->SATA,SATA->IDE, am un PC de proba, sa testez componentele ( sursa, GPU, CPU, RAM etc ), utilitare ( H1ren si chestii de genul ), Acronis ptr backup, chestia este ca vreau sa fiu mai "profi" :D Mi se pare ca fac "carpeli" cu uneltele mele :)) Chiar daca fac munca serioasa, adica nu labareala.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Profi = ustensile profi = ceva atestare in domeniu. Si toate astea costa mai mult de 200 de ron.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
surubelnite pc+laptop + asta
surubelnite laptop+tel
multimetru
cleste

si iti mai trebuie:
- pasta termoconductoare si paduri termoconductoare
- suruburi - in caz ca ai nevoie sa inlocuitesti / adaugi
- bride (soricei, braduti sau cum pana mea le mai zice) - sa legi matele in desktop
- betigase ureche - sa cureti lentilele la dvd-uri
- spray contacte - sa cureti pini procesor, contacte memorii / placa video, sloturi
- pensula sters praf
- cutter
- patent

PS: ce am pus mai sus in linkuri au o calitate medie spre mica si trebuie sa fii atent cu ele. daca vrei calitate, ia stanley.

#11
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Mersi mult, o sa ma aprovizionez curand ! :D Dar surubelnita pentru HDD tot nu am gasit :(

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
NU te baga la hdd. de ce pana mea vrei sa-l desfaci? ce crezi ca poti sa-i faci?

[ http://www.cheadledatarecovery.co.uk/wp-content/uploads/2013/01/harddisk-Sata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si tot nu inteleg ce surubelnita speciala iti trebuie? e acelasi tip de surubelnita pe care il folosesti la laptop si telefoane.

[ http://designblog.nzeldes.com/wp-content/uploads/2009/05/platters-screw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Trebuie schimbata partea electronica. Nu cred ca se poate fara sa desurubez cate ceva pe acolo O_o

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ca sa schimbi partea electronica iti trebuie exact o alta electronica de la alt hdd din aceiasi serie si atunci s-ar putea sa nu mearga.

iti recomand in continuare sa nu te joci cu hdd-urile.

ca idee, ce poti REPARA tu intr-un pc (si nu inlocui) e:
- schimbat condensatori pe placa de baza
- uns ventilatoare (desi mai elegant ar fi sa le schimbi - la 15 lei bucata e chiar ieftin)

in laptop nu ai ce face.

cel putin pana nu te apuci sa inveti electronica si pana nu iti iei statie de lipit cel putin.

#15
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Mersi mult. Cam la asta nu stau eu prea bine, la electronica. Poti sa imi recomanzi o carte buna pentru incepatori? Mentionez ca am terminat acuma clasa a 11-a si am habar ceva de electricitate, nu de electronica :D

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
GOOGLE
cauta si tu pe acolo...  sunt tone de informatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate