Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Allview A5 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
2958 replies to this topic

#1873
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2006
pt telul acesta nu prea exista, ori, mai sigur, nu exista modderi din romania pe xda.
ca sunt pt alte modele, e altceva. sa ramana cu ele, acolo Posted Image
idea este ca aici, sa se faca ceva constructiv. ca de critici nu ducem lipsa,
si asta e universal valabil in tara asta, in orice domeniu.
toti ne pricepem la toate, dar in realitate... pa pa gali :)

Edited by pastel3005, 27 May 2014 - 03:11.


#1874
sergA

sergA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.03.2013
Cu putina atentie la formulari, virgulite si altele, s-ar schimba tonul si continutul  postarilor, cu nu
tot ce zboara se mananca.... Aia de-s copii/elevi, care sposteaza la 5 sau 6 dimineata, or fi mai de la est..?!!?

#1875
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Salut, am si eu cateva intrebari pentru voi, cei care aveti A5 Duo, l-ati folosit ceva vreme etc:

1 - cum se aude sunetul in timpul convorbirilor? e puternic, clar? sau e ca la Nokii, de exemplu, de-ti vine sa arunci telefonul cand esti intr-o zona aglomerata si zgomotoasa?
2 - sunetul in casti este asa cum spun unii, adica foarte bun „datorită amplificatorului Yamaha”?
3 - sunt suficient de bune căștile stock, sau trebuie schimbate dacă vrei calitate?
4 - sunt compatibile cu acest model de telefon căștile Samsung HS130, de exemplu? Sau conexiunile sunt „ciudate”, ca la unele modele Nokia, unde microfonul e pe alt pin?
5 - știe acest telefon HD Voice (by default sau cu vreun update?)

Intenționez să cumpăr acest telefon, dar aș prefera ca mai întâi să aflu opiniile voastre, că știți cel mai bine aceste aspecte.

Mulțumesc.

Edited by alexis27, 31 May 2014 - 00:00.


#1876
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014
Îți recomand din tot sufletul sa nu-l cumperi. Refresh rate-ul ecranului e de 32,8 Hz(m-am uitat în Quadrant) . Adică 32 FPS. Nu numai în jocuri, tot ce afișează ecranul o face cu 32 cadre pe secunda. Scroll-ul e teribil, orice ai face cu degetele are un fel de lag (de exemplu în launcher sau mărești o poza, absolut orice). Acum revenind la întrebările tale:
1. Ok (superior p5 mini dacă te ajuta)
2.Sunetul în casti e groaznic, chiar cu viper4android îi dă numai puțin stereo, bas deloc.
3. Nustiu, eu folosesc numai casti in-ear ca numai alea imi încap în urechi (momentan folosesc căștile stock Samsung galaxy s2).
4.Nustiu
5.nustiu

Cu toate acestea, nu-l cumpara.

P. S: P5 mini are refresh rate-ul de 60 Hz. Asta e un refresh rate normal.
P. P. S: Ar fi foarte frumos dacă producătorii ar include în specificatii și refresh rate-ul. Dacă știam săream peste fără sa ma mai uit la alte detalii. Dacă crezi ca nu e chiar asa rea chestia cu refresh rate-ul, este foarte rea și îți strica toată experienta si încet, încet o să-ți soarba creierii ca și mie și abia aștept sa scap de el și sa îmi iau altul.

Edited by Fuscus69, 31 May 2014 - 00:28.


#1877
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Salut si merci de raspunsuri.

Chestia e asa: nu ma intereseaza acest telefon pentru jocuri, ci doar pentru apeluri/ascultat muzica/browsing. Poate, ocazional, sa ma uit la un tv online pe el cand chiar nu am ce face inainte de somn. Am o experienta nefericita cu diverse modele de Nokia, la care ori e praf sunetul din casca telefonului, ori e praf sunetul in handsfree. Am auzit ca A5 Duo e maxim de laudat pe partea de audio (procesorul de sunet Yamaha, bla bla), si multi spun ca sunetul e peste medie (exact ce ma intereseaza). Nu ma astept la mare calitate a sunetului in castile care vin cu telefonul, am niste casti de Samsung pe aici, care-s chiar bune (in ear, doape d-alea). Deci, daca „urla” bine in casti si are un pic (mai mult) bass, mai mult nu ma intereseaza. Mai ales ca dau pe el doar 100 de lei. Faza e ca, daca e prost pe partea de audio, n-are rost sa-l cumpar. De asta intreb. Iar de HD Voice intreb pentru ca, fiind dual-sim, m-ar interesa sa pun in el si o cartela de Orange.

#1878
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014
Pe partea de audio am facut comparatie cu calculatorul care nu e cine stie ce(placa de sunet integrata, ceva realtek, nimic special) si basul e extrem de inferior la telefon, volumul e ok daca pui un custom rom(rom stock e destul de incet volumul) si neaparat viper4android. Daca e numai 100 lei cumpara-l linistit ca merita. HD voice nustiu daca are(nu cred pentru ca as vedea prin descrierea diferitelor rom-uri).

#1879
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Nu ma mai chinui sa-i schimb rom-ul, nu merita bataia de cap. Cred ca ma descurc cu viper-ul si cu mtk engineer mode pentru mici corectii pe partea de sunet. mtk a facut minuni pe un alcatel, racneste de auzi din camera cealalta. Ma asteptam ca toata faza asta cu marele amplificator de la yamaha sa fie un fas... de marketing si atat :) Daca mai sunt si alte persoane care stiu cum sta treaba cu castile (ce alte casti cat de cat bune, cu microfon si buton de inchis apelul ar fi compatibile cu A5-ul), le rog sa spuna aici. Multumesc mult, Fuscus!

#1880
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2006
nu stiu altii ce fac cu telefonul de au lag.
eu nu am lag nicaieri. e drept ca il folosesc doar pt net si apeluri, rar cate un meci pe digi online,
si mai rar pt subway surfers, si tenis de masa. nici aici nu am lag. legat de casti, ocazional le folosesc,
radio mai ales, si suna ok pt urechile mele.
la cat costa telul acum, mai ales ca e deja in oferta la digi in rate, e imbatabil.
am scos din softul original ce nu imi era de folos, si am schimbat launcher-ul stock cu nova.
evident, e root-at.
colegul de servici are galaxy s2, si merge mult mai rau decat al meu a5duo. Posted Image

Edited by pastel3005, 31 May 2014 - 10:04.


#1881
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014
pastel3005 ai putea sa iti instalezi quadrant standard edition de pe google play is sa te duci la system information-> display si sa imi spui refresh rate-ul, daca te rog frumos? S-ar putea sa fie ceva defect dar nu cred. M-am exprimat gresit, nu are lag ci nu se misca la fel de lin (nu e smooth) ca altele(exemple P5 mini, P5 Alldro, Galaxy S2, Galaxy Nexus, orice telefon care l-am luat in mana, etc).

Edited by Fuscus69, 31 May 2014 - 10:11.


#1882
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008

 pastel3005, on 31 mai 2014 - 10:03, said:

nu stiu altii ce fac cu telefonul de au lag.
eu nu am lag nicaieri. e drept ca il folosesc doar pt net si apeluri, rar cate un meci pe digi online,
si mai rar pt subway surfers, si tenis de masa. nici aici nu am lag. legat de casti, ocazional le folosesc,
radio mai ales, si suna ok pt urechile mele.
la cat costa telul acum, mai ales ca e deja in oferta la digi in rate, e imbatabil.
am scos din softul original ce nu imi era de folos, si am schimbat launcher-ul stock cu nova.
evident, e root-at.
colegul de servici are galaxy s2, si merge mult mai rau decat al meu a5duo. Posted Image


Ai testat și alte căști cu el? Sunetul e puternic? Echilibrat?

#1883
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2006
In quadrant imi arata 33,29 fps.

#1884
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 06.02.2012
Am sa primesc in  curand un A5 duo pe comanda.
Va fi folosit doar pentru apeluri si ceva foto, net deloc sau foarte putin.
Singurul lucru care ma intereseaza e autonomia acumulatorului.

#1885
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2006
Eu scot 2 zile cu aku, si stau destul pe net, insa fara clipuri.

#1886
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Chiar nimeni nu-mi poate spune si mie cum e sunetul la acest telefon, mai ales in casti, eventual cu ALTE casti? :) Va rog!

#1887
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014
Monitor & TV Refresh Rates as Fast As Possible: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YCWZ_kWTB9w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1888
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
Calitatea sunetului... hmm...
LA casti se aude Super( nu glumesc) da Super incet
Difuzoru sparge auzu in sens negativ

#1889
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Pentru cei interesati , am re-pus original stock facut de mine pe un site. Am fost plecat si nu am mai intrat pe forum , dar foarte multi de pe aici  si-au rezolvat problemele cu el.

Si apropo , mai cititi si ce am mai scris eu pe acest forum , pe acest thred - mai bine zis - acolo mai spun si ce e cu MTK si cu Uncle Tools si cu Engineer Mode , etc , etc.

 alexis27, on 01 iunie 2014 - 14:25, said:

Chiar nimeni nu-mi poate spune si mie cum e sunetul la acest telefon, mai ales in casti, eventual cu ALTE casti? Posted Image Va rog!

Citeste pe aici si o vezi ce poti face.

#1890
imre00

imre00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.03.2008

 Alex1948, on 02 iunie 2014 - 22:11, said:

Pentru cei interesati , am re-pus original stock facut de mine pe un site. Am fost plecat si nu am mai intrat pe forum , dar foarte multi de pe aici  si-au rezolvat problemele cu el.

Si apropo , mai cititi si ce am mai scris eu pe acest forum , pe acest thred - mai bine zis - acolo mai spun si ce e cu MTK si cu Uncle Tools si cu Engineer Mode , etc , etc.


As avea nevoie si eu de backup-ul de la stock. Ti-am trimis si un PM. Te rog...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate