Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Dulciurile comuniste

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Halvita proaspata era moale, cremoasa, cand muscai iesea crema de sub foietaj. Doar cea veche avea consistenta halvalei. Probabil din neatentie se invecheau pe raft, pentru ca de primit primeau mereu marfa, stiva de halvita era tot timpul la fel de mare. Pe cele proaspete le puneau deasupra, astfel cele de dedesubt faceau vechime. Nu erau rele nici cele uscate.

#128
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Wilberforce, on 15 iulie 2014 - 03:20, said:

/Milka imi pareau de rahat(culmea, acum Milka imi pare acceptabila, ...
De unde aveai Milka pe vremea lui Ceasca? Posted Image
Nu tin minte sa fi existat dulciuri occidentale in magazinele obisnuite. In cele de partid, cu circuit inchis, posibil...

#129
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 Karhu, on 15 iulie 2014 - 10:06, said:

De unde aveai Milka pe vremea lui Ceasca? Posted Image
Nu tin minte sa fi existat dulciuri occidentale in magazinele obisnuite. In cele de partid, cu circuit inchis, posibil...
Se gaseau mereu de cumparat de la cei care plecau in vizita in vest, de la strainii aflati in vizita la noi, sau primeai/cumparai de la cei care erau in partid samd.
Frecvent avea cate unul de vanzare la preturi maricele blugi, reviste cu femei, dulciuri (Haribo, Maoam, guma, ciocolata) si mai rar casete video, discuri (pick-up), magnetofoane, casetofoane, aparate video.
Singurele chestii la care baleam pe vremea aia erau bananele. Cand au aparut si am dat si io de bani haleam vreo 2kg pe zi. In rest nu duceam lipsa de dulciuri.

#130
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Thair, on 15 iulie 2014 - 13:45, said:

Se gaseau mereu de cumparat de la cei care plecau in vizita in vest, de la strainii aflati in vizita la noi...
A, asa da, credeam ca se discuta de dulciurile ce se gaseau in magazinele comuniste, conform titlului acestui thread.
Da, dinspre vest se aduceau multe. Eu am locuit la Oradea, acolo cei care aveau permis de mic trafic aduceau ciocolata in special Africana si astea doua din poza.Tin minte ca se vindeau la 30 lei bucata (o ciocolata romaneasca tot de 100 gr costa in jur de 10 lei).

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   109.06K   32 downloads


#131
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 12.07.2010
Ciocolata MOCA era extraordinară,batonul Bucegi,bomboanele de ciocolată cu umplutură Puişor,Circ,Lebăda,jeleurile de fructe,bomboanele Fondante,bomboanele cu lapte şi cele cu miere de albine,şerbetul de vanilie,ciocolată,lămâie,portocale,etc.„periniţele” şi „O poveste dulce” care o cumpara mama de Crăciun,o cutie ca o carte care se deschidea şi avea tot felul de figurine de ciocolată pe care le puneam în pomul de craciun!O tempora...

#132
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Sidorin, on 15 iulie 2014 - 14:09, said:

....şi „O poveste dulce” care o cumpara mama de Crăciun,o cutie ca o carte care se deschidea şi avea tot felul de figurine de ciocolată pe care le puneam în pomul de craciun!O tempora...
Am vazut si eu o cutie din aia la cineva, dupa design parea veche, perioada RPR.

Dar drajeurile in cutie ''iepuras'' le mai tine cineva minte?
Vad ca figurina respectiva a ajuns obiect de colectie: http://www.okazii.ro...1970-a112589935

#133
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 12.07.2010

 Karhu, on 15 iulie 2014 - 14:15, said:

Am vazut si eu o cutie din aia la cineva, dupa design parea veche, perioada RPR.
Foarte posibil,după 68 - 70' nu cred că am mai văzut,păcat ca nu mai am vreo cutie,erau ideale pentru păstrat vederi,fotografii,scrisori,etc.,era calitativă ,ştiu că „pestele” şi „racul” aveau un gust puternic de ciocolată „adevărată”,amară,nu puteam mânca singur o figurină,o împărţeam cu fratele meu...

#134
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Sidorin, on 15 iulie 2014 - 14:32, said:

..erau ideale pentru păstrat vederi,fotografii,scrisori,etc.,
Chiar pt asa ceva era folosita si cutia de care zic eu...

#135
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Erau si bomboanele la cutie. Am pe la bunicii materni vreo 2. Pe una scrie "Brasov" si e o poza panoramica cu Brasovul (apare si Hotelul "Aro Palace"). Se gaseau cumva bomboane si in cutie de metal?  :w00t:

#136
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Thair, on 15 iulie 2014 - 13:45, said:

In rest nu duceam lipsa de dulciuri.
Dulciuri se gaseau, dar majoritatea erau proaste. Cofetariile aveau prajituri mereu, unele erau ok (eclere, tarte cu fructe) dar altele erau aproape de limita comestibilitatii: tin minte niste omniprezente "tortulete" cafenii, care erau facute cred 80% din margarina, fiind atat de gretoase incat cu greu se puteau manca. Unele cofetarii erau impartite in doua (cum era cea de la Hala Traian) avand un spatiu cu mese unde se puteau manca prajituri si, separat, un magazin de unde puteai cumpara pentru acasa bomboane, ciocolata, napolitane si alte dulciuri. Mare varietate nu exista nici in aceste magazine, dar, pentru un copil, pana si banalele bomboane date prin cafea sau dropsurile cu ciocolata reprezentau o tratatie decenta in acei ani.
Nu stiu daca dulciurile de care zice sidorin (Puişor,Circ,Lebăda) se mai gaseau in ultimii ani de comunism sau daca se mai respectau retetele initiale, dar aproape toata ciocolata care se gasea in magazine pe vremea aceea era de foarte proasta calitate. Cea mai penala se numea Bradut (daca imi aduc bine aminte) si era practic un bulgare de zahar cu consistenta betonului, acoperit cu o pelicula de ciocolata - se lua numai in caz de mare "avarie", si aveai ceva de lucru cu ea pana s-o poti manca. Partea cea mai nasoala era ca din cand in cand mai puneai mana pe dulciuri "adevarate", aduse de afara, si observai imediat diferenta... Posted Image

Edited by Mocebon, 16 July 2014 - 00:42.


#137
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Thair, on 15 iulie 2014 - 09:00, said:

Nu erau rele nici cele uscate.
Mie imi placeau mai mult ceva mai uscate. Doar nu imi convenea sa dau bani pe apa. Apropo, m-am uitat ieri la Kaufland la compozitia nugii. Zahar, sirop de glucoza, coloranti, arome chimice si cam atat. Nu a vazut mierea nici in poza.

#138
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005
Culmea e ca nici mierea din magazine nu a vazut mierea adevarata. Am luat fel si fel de marci inclusiv mos Costache si zici ca e sirop de tuse asa e de lichida. Zicea cineva de ciocolata din zahar. Da imi aduc aminte dar numai stiu exact denumirile. La alimentara se gaseau aceste ciocolate mici, foarte ieftine, unele erau zahar invelit in ciocolata, altele aveau un fel de crema sau asa ceva (astea erau un pic mai bune decat cele cu zahar) dar tot asa micute erau. Tot la alimentara se gasea o ciocolata execrabila cu un mos Craciun pe ea facuta din nechezol. Erau si dulciuri proaste dar erau si unele bune si foarte bune. Ciocolata aia cu coniac era exceptionala. Cand eram mic stiu ca ma duceam cu mama la cofetarie si mereu vedeam in vitrina un arici de ciocolata (cred ca era prajitura totusi dar arata exact ca un arici, cu ochi, mustati tepi etc). Pofteam mereau la el dar niciodata nu l-am gustat, probabil era scump. A mancat cineva asa ceva?

#139
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum vreo 10 ani am cumparat ultima data miere din magazin. Miere scria pe eticheta, dar cam atat, ca in borcan nu era. Dupa aceea, am preferat sa cumpar direct de la sursa. Culmea, mai ieftin. Si desi este posibil sa aiba si ceva zahar cu apa in ea, sunt sigur ca are mai multa miere naturala in ea decat prostia din supermarket.

#140
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Din revista "Moda" nr. 64 - primăvară 1969, coperta 4 reclamă la bombonaele produse de Întreprinderea de produse zaharoase Bucureşti
P.S. Vor mai veni  reclame :peacefingers:

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/_/_/_/1/2/g/K/D/2gKDn/Moda%20nr.%2064%20%20-%20primavara%201969%20coperta%204%20reclama%20la%20bomboanele%20produse%20de%20Intreprinderea%20de%20Produse%20Zaharoase%20Buc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#141
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
De observat ca in acei ani nu prea exista puterea brandului (in comunism era ceva de care nu se tinea seama) iar bomboanele respective erau vandute generic drept "bomboane" si atat. Intreprinderea respectiva nu avea una sau doua marci puternice, de calitate, pe care sa construiasca reclama, denumirea produsului era cel mult plasata discret intr-un colt. Ce-i drept, comunistii nu erau in stare sa creeze niste branduri si nici nu era nevoie: cand vedea omu' bomboane in vitrina nu mai facea nazuri, intreband de care sunt sau unde sunt produse... dadea comada direct: "10 cutii, va rog".
Tot ce reprezenta marca de calitate venea de afara sau era mostenita (ex salamul de Sibiu).

Edited by Mocebon, 26 July 2014 - 13:13.


#142
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
Păi cred că mai degrabă era cunoscută fabrica în funcţie de calitatea produselor sale + diferenţiera se făcea în funcţie de preţ. Bombonaele de clasă superioară erau în cutii mai mari, mai de calitate, eventual cu poze pe ele (cum erau unele numite <<Braşov>> în care se vedea o privelişte a Braşovului în zona Hotelului "Aro"), scria numele mai mare.
Mai târziu mă uit să văd ce am scanat în materie de reclame la dulciuri şi postez   :)

#143
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 djl, on 26 iulie 2014 - 13:13, said:

diferenţiera se făcea în funcţie de preţ.
Pe vremea aia pretul era ultimul criteriu: daca omul gasea ceva de calitate in magazine, pe la bisnitari sau adus de afara, platea fara sa stea pe ganduri.
Cine aducea (sau primea) marfa din strainatate o vindea din prima zi, indiferent ca era vorba de blugi, casete video, pasta de dinti...

#144
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,110
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '80 era aşa. În anii '60-'70 cred că era un pic mai altfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate