Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Putem cere plata integrala a facturii inainte de livrarea serviciilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Lunatic

Lunatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2005
Salutare,

Am un SRL prin care ofer banner publicitar pe un anumit site si pana acum, in toate contractele facute, am stipulat ca facturarea se face la inceputul campaniei publicitare (chiar din ziua 1).
Adica, mai pe romaneste, vreau banii inainte sa pun bannerul pe site.

Tocmai citesc Legea 72/2013 privind combaterea intarzierii in executarea obligatiilor contractuale de plata, si una din clauzele clasificate ca abuzive este: art.14 litera f)

Quote

Articolul 14

Sunt calificate ca abuzive, nefiind necesara verificarea existentei circumstantelor prevazute la art. 13 sau a altor circumstante specifice cauzei, clauzele contractuale care:
[...]
f) stabilesc un termen pentru emiterea/primirea facturii.

Deci asta inseamna ca cineva care presteaza un serviciu nu poate, nici prin contract, sa factureze inainte de livrarea serviciului prestat (ex. in ziua 1)?
Deci clauza din contractul meu este abuziva? Daca da, atunci inseamna ca ce pot face (maxim) este sa cer un avans la inceputul campaniei si restul la livrare?

#2
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
faci cum doresti contractul,daca este acceptat si semnat ,e lege, si trebuie respectat ca atare!

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,572
  • Înscris: 13.01.2011
Eu stiu ca ce este abuziv, este nul de drept, in instanta (daca este cazul !), nu mai merge orice abuz in acte pe sistemul: ,,ai semnat, ai imbulinato'... ''

#4
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
nu cred ca e chiar asa, de exemplu la rds platesti pe o luna inainte (practic ei iau banii fara sa iti dea serviciile respective).
Practic, contractul trebuie sa fie ceva de genul: eu, firma X, primesc de la tine suma y pentru care ma oblig sa furnizez urmatoarele servicii: in perioada cutare iti public banner-ul, etc. etc. Daca nu iti respecti obligatiile, atunci clientul poate sa te dea in judecata ca ai incalcat contractul. Nu vad de ce n-ar fi legal, din moment ce clientul este totusi protejat de contractul respectiv, nu e pacalit in vreun fel.

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 19.08.2006
de multe ori am primit si platit factura "proforma". Cauta dupa termenul acesta, nu cred ca e abuziv.

#6
Lunatic

Lunatic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2005
Multumesc pentru raspunsurile prompte, dar inca tot pe gard stau.

Desi cred ca este evident, am uitat sa mentionez in primul mesaj faptul ca vorbesc de un contract intre profesionisti (SRL - SRL).

Referitor la cazul RDS&RCS, tocmai m-am uitat in contractul-specimen de pe site si, la punctul 3.8 mentioneaza ca RDS&RCS poate cere un avans cu titlu de Garantie SAU Avans SAU Depozit pentru serviciile care urmeaza a fi furnizate, iar Beneficiarul se obliga sa le plateasca.
Deci probabil ca despre asta vorbiti cand spuneti ca ati platit "prima factura in avans".
In rest, in acelasi contract, cand se face referire la facturare, peste tot scrie ca se face la sfarsitul lunii si plata trebuie facuta pana la Termenul de plata (inscris pe factura). Altfel, intra la penalitati.

Revenind la intrebarea initiala, conform legii in vigoare astazi, pot:
1. sa furnizez serviciul (afisez bannerul pe site si derulez intreaga campanie) dupa care emit factura fiscala. Iar Beneficiarul poate plati aceasta factura in urmatoarele 30 de zile fara penalitati. Peste 30 de zile intra la penalitati reglementate prin lege; sau
2. sa cer un avans inainte de furnizarea serviciului, iar dupa sa emit factura si sa incasez restul de bani. Factura va fi, la fel, platita in 30 de zile fara penalitati. Iar >30 intra la penalitati.

si NU pot sa:
- introduc in contract clauza prin care sa ii cer clientului sa ma plateasca inainte de furnizarea serviciului - concret, derularea campaniei; si
- facturez in prima zi ci doar la "livrare" adica, concret, cand se incheie campania / termina durata contractului (?!?)

Corect?

Edited by Lunatic, 29 July 2013 - 13:17.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Avansurile se pot percepe, se elibereaza factura specifica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate