Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Clapeta de deshidere blocata - Acer Aspire 5735

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am o mica sau mare problema la Acer Aspire 5735, laptopul prietenei , care partea de guma de la clapeta de deschidere a monitorului si a pus una sau doua picaturi de ceva gen super glue si a reusit sa lipeasca guma de pe acea clapeta dar si clapeta pe inchis, laptopul functionaza ok dar e incomod sa tina tot deschis, am inteles ca a incercat cu un ac, un varf de cutit sunt in cautarea unui sfat sau e un caz de service ?,  multumesc anticipat  in speranta ca stie cineva  ceva

#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu prea inteleg ce problema ai dar nu exista problema la un laptop care sa nu poata fi rezolvata cu un ciocan si o surubelnita (una mare)

#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
unele modele de laptopuri au o clapeta care culiseaza si permite deschiderea monitorului, in cazul acestaclapeta a fost intepenita cu un strop de picatura, deabia maine o sa ajung sa vad exact problema

#4
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Miscat putin cu petrol pus in prealabil , alceva nu poti face . Nu forta , daca nu merge la service sa nu rupi ceva.
Inainte de a lipi ceva pe altceva e bine sa intrebi ce si cum nu dupa .
Superglue a devenit un fel de briceag elvetian dar nu e bun chiar oriunde.

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Multumesc de ideea cu petrolul, am sa vad maine ce pot sa gasesc, daca nu la service, prolema e ca si eu am fost intrebat dupa micul incident , eu personal nu as fi lipit nimic acolo

#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 16.02.2013
Nu baga petrol. Daca intr-adevar s-a lipit accidental cu cianocrilat ( superglue ) butonul de actionare de rama ecranului , nu ai sanse sa-l desfaci decit distrugind ceva. Poti incerca pe riscul tau sa deslipesti ( rupi ) butonul de actionare sau sa tai ghearele care zavorasc capacul superior  ( ecranul ) de partea de baza.

#7
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
daca rezista plasticul, incearca acetona

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nu mai ai nevoie de el, fa experimente cu orice vrei, daca totusi ai nevoie, apeleaza la un service. Sfaturile cu acetona, petrol, sunt date din prostie.(sau din invidie ca tu ai , sanu mai ai nici tuPosted Image )

#9
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Sfaturile cu acetona, petrol, sunt date din prostie."
Daca mie mi s-a dezlipit asa , cu petrol, ce sa-i spun ? iar ca sfaturi sunt asa : acetona, apa calda, benzina usoara ( sau petrol) .
Depinde de la material la materia intradevar, da nu da un verdict asa de amorul artei si sa nu mai vorbim ca inafara de a critica nu ai spus nimic referitor la subiect, doar ca ala-i prost si celalalt invidios .
Si da , prin experimente doar poti afla ceva sau prin experimentele altora referitor la problema pe care o ai .

Edited by hemTT, 28 July 2013 - 08:41.


#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
da stiu , multumesc de sfaturi , si reamintesc daca eram intrebat si eu dinainte de incident procedam altfel, dar situatia e altfelpetrol nu prea stiu de unde , acetona are prietena, si da , sa vad ce pot sa fac azi,  treaba cu apa calda merge la piele, posibil ca un servise sa stie mai bine, o sa revin rezultate

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Mai desfa-l mai intai, adica separa carcasa de restul si apoi poti inclusiv sa speli cu apa calda :lol:

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"daca totusi ai nevoie, apeleaza la un service"
Asta era sfatul meu, trebuia doar sa-l citesti, e usor sa dai sfaturi proaste daca nu e vorba de banii tai. Iar cianoacrilatul nu se dizolva in nici un caz nici cu petrol nici cu acetona, eventual ii poti lipi si mai bine clema de inchidere, de nici un meserias, chiar si cu sapte vanatori cu pustile incarcate in spatele lui nu ti-l mai poate deschide fara sa distruga capacul.

#13
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Ia uite ce spune nenea  ACETONA ! Acetone, commonly found in nail polish remover, is a widely available solvent capable of softening cured cyanoacrylate.Other solvents include nitromethane, dimethyl sulfoxide, and methylene chloride.[22] gamma-Butyrolactone may also be used to remove cured cyanoacrylate. Commercial debonders are also available. sursa :http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanoacrylate

Edited by hemTT, 28 July 2013 - 18:01.


#14
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
se pare ca acetona sa incercat , dar fara efect si a lasat niste mici urme pe plasic, se pare ca butonul e blocat pe inchis, iar monitorul nici macar nu se inchide monitorul in locasul respectiv, iar lipiciul a prins si capacul superior si cel inferior al clapetei, voi merge zile care urmeaza la un service

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"dar fara efect si a lasat niste mici urme pe plasic"
Asta da sfat destept!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate