Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

acces auto dinspre brasov spre pestera ialomitei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
generic40

generic40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.01.2008
salut,

se poate ajunge cu masina dinspre brasov la pestera ialomitei, si daca da cum este drumul? se poate merge cu o masina joasa?

multumesc!

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
De la Sinaia o iei spre Targoviste pe DN 71 si pana sa ajungi la cota 1000 cu 500 m inainte este un drum la dreapta spre Cuibul cu Dor care merge mai departe  pana la Pestera, drumul este in buna stare dar sta mai prost la parapeti si au tot fost accidente cu vitezomani care ajungeau in rapa. Poti sa mergi fara probleme cu o masina de oras pe timp de vara pe el.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,277
  • Înscris: 14.11.2006
Iar eu iti spun exact contrariul: pe portiunea de la Cabana Dichiu pana la Pestera iti vei distruge masina...

Vezi si aici:
http://forum.softped...de-pe-caraiman/

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu mai au voie sa asfalteze drumurile din interiorul rezervatiei, din acest motiv doar se reamenajeaza drumul periodic (se aduce piatra si se taseaza) de regula primavara, evident drumul se mai strica dupa cate o ploaie torentiala, poti ajunge cu o masina de oras la Hotel Pestera cu conditia sa nu fi sofer de duminica sau sofer de Bucuresti :) daca mergi doar cu a I-a pe acolo o sa iti fiarba motorul.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,293
  • Înscris: 07.02.2003

 eugeniusro, on 15 iulie 2013 - 09:20, said:

daca mergi doar cu a I-a pe acolo o sa iti fiarba motorul.
Daca ramai fara termostat si releu/ventilator :)

#6
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 generic40, on 15 iulie 2013 - 07:38, said:

se poate merge cu o masina joasa?
Am fost noi anul trecut (in septembrie) in zona...
Parerea mea este ca merita tot efortul: este superba si foarte ofertanta, chiar si pentru un week-end intreg!!!  Posted Image
Stiam ca drumul nu este chiar ok, asa ca m-am documentat din postarea lui @florinbad si mi-am zis ca daca nici noi n-om reusi, atunci cine? Tancurile Armatei a 14-a???


Distanta de la DN71 si pana la Hotel Pestera am parcurs-o in aprox. 1h10min, cu 3 masini (e adevarat...de teren) si soferi cu 20 de ani de experienta la activ. Nu este un drum greu (cu pante abrupte sau capcane la tot pasul), insa este drum forestier, cu multa piatra si "sleauri" (cum le zicem noi), asa ca trebuie mare atentie cum le "incalecati" (si va rog frumos sa-mi scuzati "vulgaritatea", dar cred ca e oarecum o exprimare "normala" in limbajul nostru, al soferilor Posted Image ).

Am povestit si eu foarte putin aici: http://forum.softped...#entry12057860.

Chiar daca nu este un traseu extrem de complicat, cu siguranta insa este unul care ofera "senzatii tari"! Posted Image
Eu, una, avand un pic de rau de inaltime, nu mai eram in stare decat sa-i arat sotului (cu varful degetului) sa o ia mai pe langa peretele muntelui, pentru ca mi se inmuiau picioarele cand vedeam prapastia din lateral.
La intoarcere am fost norocosi, pentru ca era ceata, asa ca am trecut mai usor peste portiunea aceea de 7-8 km cu curbe "in varf de ac" si fara parapeti (erau in lucru pe atunci, poate ca acum au si finalizat lucrarea).

Pe timp de iarna, acest drum este inchis, accesul spre Hotel Pestera facandu-se pe la sanatoriu (nu stiu pe unde vine acesta, pt nu sunt din zona).

Asteptam vesti de la tine, dupa ce te vei intoarce de acolo! Sunt convinsa ca o sa-ti placa!  Posted Image

Am sa atasez si cateva poze (mai mult sau mai putin concludente), menite sa-ti deschida "apetitul" pentru plecare:

Attached File  DSCN7219.jpg   130.7K   32 downloadsAttached File  DSCN7220.jpg   131.18K   31 downloadsAttached File  DSCN7247.jpg   166.08K   30 downloadsAttached File  DSCN7272.jpg   174.09K   29 downloadsAttached File  DSCN7295.jpg   127.8K   29 downloadsAttached File  DSCN7419.jpg   158.29K   29 downloads

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,293
  • Înscris: 07.02.2003
Drumul pe la sanatoriu este probabil DJ714 care incepe din Moroieni si trece pe langa sanatoriu si o ia spre Bolboci / Pestera. Eu sunt curios pe unde trece exact drumul asta de care amintiti aici... daca ar avea cineva un track cu coordonate ar fi fain :)

#8
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 andreic, on 17 iulie 2013 - 09:12, said:

Drumul pe la sanatoriu este probabil DJ714 care incepe din Moroieni si trece pe langa sanatoriu si o ia spre Bolboci / Pestera. Eu sunt curios pe unde trece exact drumul asta de care amintiti aici... daca ar avea cineva un track cu coordonate ar fi fain Posted Image

Si pe drumul de la Sanatoriu se poate ajunge la Pestera dar ala este foarte deteriorat, mai sus de Sanatoriu se extrage lemn din padure si datorita traficului greu sau creat fagase pe drum, dar asta este alt drum, noi vorbim de drumul care trece pe langa Cuibul cu dor si o ia in stanga imediat ce treci de cota 1000 cand vi dinspre Targoviste.

E vorba de drumul 713 de pe harta si care incepe dupa cota 1000, vezi pe poza

#9
generic40

generic40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.01.2008
va multumesc mult! inca nu stiu cum o sa procedez:)  o sa va zic ce si cum!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate