Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Masina inchiriata in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostVictor5, on 09 iulie 2013 - 10:38, said:

masinile erau nou-noute, foarte curate, si m-am straduit sa le returnez in aceleasi conditii.

Eu nu ma straduiesc deloc. Daca se poate, bine, daca nu, le returnez jegoase ca porcu. Daca le tin 2 saptamani se murdaresc iar eu nu le spal. Pana acum nu a macanit nimeni.

#20
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
O aberatie mai mare ca asta nici ca exista. Gonthar probabil ca-si petrece concediul in fata blocului cu baietii la bere si mici si din cand in cand mai citeste bloguri. La asa post ce sa raspund....

De ce sa nu inchirieze la romani? Eu am inchiriat de vreo 15 ori masini in strainatate, chiar acum sunt in Italia si am o masina inchiriata. De asta intrebam nu asa la misto ....

Niciodata nu am avut nici cea mai mica problema. Am inchiriat din tari diferite de la Austria, Germania, Italia, Canada etc etc. Roman 100%.

Este ilegal apropos ca cineva sa nu-ti inchirieze masina fara motiv, poti sa chemi politia sau OPC sau ce o fi acolo.

Rog administratorul sa inchida acest topic pe care l-am deschis ca nu mai sunt interesat si nici nu cred ca pot obtine raspunsul aici.

Multumesc.

#21
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpopovicias, on 10 iulie 2013 - 09:07, said:

Eu am inchiriat de vreo 15 ori masini in strainatate, chiar acum sunt in Italia si am o masina inchiriata.
  Italienii sunt cei mai rasisti si nu se sfiesc sa recunoasca! Deja au inceput sa se organizeze in grupuri pe Facebook pentru curatarea Italiei de romani si tigani. Mi-a povestit o colega de facultate, ce s-a dus in Italia cu o bursa cum italienii i-au zis in fata ca romanii sunt cei mai jegosi, hoti, cersetori,etc. Asa ea nu a avut probleme in general, pentru ca era fata, arata bine si toti macaronarii umblau dupa fusta ei, dar din cand in cand mai tranteau cate un "Moarte romanilor!" de fata cu ea, atunci cand citeau prin ziare de diverse incidente in care romanii erau implicati(furturi, violuri,etc.)

#22
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,163
  • Înscris: 20.12.2007

View PostGonthar, on 10 iulie 2013 - 10:18, said:

  Italienii sunt cei mai rasisti si nu se sfiesc sa recunoasca! Deja au inceput sa se organizeze in grupuri pe Facebook pentru curatarea Italiei de romani si tigani. Mi-a povestit o colega de facultate, ce s-a dus in Italia cu o bursa cum italienii i-au zis in fata ca romanii sunt cei mai jegosi, hoti, cersetori,etc. Asa ea nu a avut probleme in general, pentru ca era fata, arata bine si toti macaronarii umblau dupa fusta ei, dar din cand in cand mai tranteau cate un "Moarte romanilor!" de fata cu ea, atunci cand citeau prin ziare de diverse incidente in care romanii erau implicati(furturi, violuri,etc.)
Si ce kkt are de-a face atitudinea unor macaronari cu inchiriatul masinilor ?!
In momentul cand devii client si dai banu' toti iti devin automat cei mai buni prieteni.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Don't feed the troll!

#24
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostKokoshmare, on 10 iulie 2013 - 16:33, said:

Si ce kkt are de-a face atitudinea unor macaronari cu inchiriatul masinilor ?!
In momentul cand devii client si dai banu' toti iti devin automat cei mai buni prieteni.

Pai am mai explicat....Se feresc sa inchirieze masini la romani. CE NU TI-E CLAR???

#25
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@Gonthar uite care-i treaba, din punctul meu de vedere: pe mine nu ma intereseaza parerea lor despre nimic. Eu sunt turista si ma astept sa fiu tratata ca atare. Si pana acum asa a si fost. Atata timp cat banii mei circula pe piatza sunt convinsa ca nu se va schimba nimic. Concret: din decembrie si pana acum am inchiriat de doua ori masina in Italia si o data in Spania. Fara incidente de genul celor mentionate de tine. Acestea sunt offtopic si as prefera sa se discute aici ontopic: firme folosite, experiente proprii, legislatie in domeniu etc.

#26
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
S-ar putea sa te trateze corespunzator, ca la carte, dar pe la spate o sa te barfeasca si o sa te injure - cam asa procedeaza cu romanii. La restaurante si baruri o sa te serveasca cu zambetul pe buze dar o sa iti scuipe in mancare si bautura, iar la inchiriat masini si camere de hotel o sa iti ascunda undeva pamant luat de pe morminte ca sa iti aduca ghinion - se tin si strainii de mizerii din astea - stiu pe cineva care a gasit asa ceva sub scaunul masinii inchiriate - a trebuit pe urma sa o duca la preot sa ii faca sfestanie, sa scape de blestem,nu putea sa umble asa cu masina blestemata, iti dai seama ca a fost greu sa gasesca preot ortodox in Italia.
Prin urmare, aveti mare grija cand va duceti in strainatate!

Edited by Gonthar, 11 July 2013 - 11:15.


#27
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
cel mai sigur e sa va luati cu voi in concediu si-un popa la purtator

ideal e sa fie ruda sau prieten bun ca la o adica la betivenie sa nu va jenati prea tare

#28
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostGonthar, on 11 iulie 2013 - 11:07, said:

S-ar putea sa te trateze corespunzator, ca la carte, dar pe la spate o sa te barfeasca si o sa te injure - cam asa procedeaza cu romanii. La restaurante si baruri o sa te serveasca cu zambetul pe buze dar o sa iti scuipe in mancare si bautura, iar la inchiriat masini si camere de hotel o sa iti ascunda undeva pamant luat de pe morminte ca sa iti aduca ghinion - se tin si strainii de mizerii din astea - stiu pe cineva care a gasit asa ceva sub scaunul masinii inchiriate - a trebuit pe urma sa o duca la preot sa ii faca sfestanie, sa scape de blestem,nu putea sa umble asa cu masina blestemata, iti dai seama ca a fost greu sa gasesca preot ortodox in Italia.
Prin urmare, aveti mare grija cand va duceti in strainatate!


In sfarsit m-am prins. Mai greu dar m-am prins. Omul face un misto destul de fin. ;)

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007

View PostGonthar, on 11 iulie 2013 - 11:07, said:

S-ar putea sa te trateze corespunzator, ca la carte, dar pe la spate o sa te barfeasca si o sa te injure - cam asa procedeaza cu romanii. La restaurante si baruri o sa te serveasca cu zambetul pe buze dar o sa iti scuipe in mancare si bautura, iar la inchiriat masini si camere de hotel o sa iti ascunda undeva pamant luat de pe morminte ca sa iti aduca ghinion - se tin si strainii de mizerii din astea - stiu pe cineva care a gasit asa ceva sub scaunul masinii inchiriate - a trebuit pe urma sa o duca la preot sa ii faca sfestanie, sa scape de blestem,nu putea sa umble asa cu masina blestemata, iti dai seama ca a fost greu sa gasesca preot ortodox in Italia.
Prin urmare, aveti mare grija cand va duceti in strainatate!

Eh, tie iti zice toata lumea pe fata, in forum, nu pe la spate, ca esti prost si nu-ti pasa...

#30
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View PostArkouda, on 11 iulie 2013 - 11:58, said:



In sfarsit m-am prins. Mai greu dar m-am prins. Omul face un misto destul de fin. Posted Image

Foarte tare !! Intr-adevar ne-a facut pe toti ! Bravo Gonthar !
Asta da u(o)mor dus pana in panzele albe si facut ca la carte :)))

Parerea subiectiva a cuiva nu poate fi generalizata. Cu siguranta sunt italieni, bulgari, nemti etc care nu suporta romanii sau alta natii. So fuc*ing what ? Cine a zis ca trebuie sa ne imprietenim
Totusi cred ca cei mai mult care nu suporta romanii sunt romanii.
Eu personal am facut 4 vacante in italia si nu am simtit niciodata nicio discriminare sau nimic alceva negativ datorita originii. Si nu am ascuns-o niciodata.


Acum offtopic, dar legat de subiectul cu masini inchiriate: - oriunde in lume, se poate inchiria o masina ca roman fara nici cea mai mica problema. La fel cum inchiriaza un neamt, ceh sau canadian.

Singura chestie este ca multe firme nu permit trecerea granitei in estul europei, iar apoi multe cer tara de origine, iar pretul difera in functie de asta. Probabil ca din cauza firmei dei asigurari. Asta e lucru cert: am facut simulari la aceeasi firma si imi da alt pret daca spun ca sunt original din UK sau din Ro.

In rest bani sa fie ...

#31
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Imi poate spune cineva daca SIXT in Italia (sau chiar Sardinia care ma intereseaza) opreste musai garantii pe cardul de credit sau exista posibilitatea unei extra-asigurari care sa faca sa nu mai fie necesara blocarea acestor bani pe card?

#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sixt ca de altfel orice firma mare serioasa de rent-a-car opreste garantia doar pe card (iti solicita obligatoriu card la inscriere), nu merge cu romanisme gen "extra-asigurare".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate