Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

transfer bancar euro ->lei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Sal'tare
Ce se intampla daca transfer o suma in euro intr-un cont in lei (cont BRD)?
Presupun ca se converteste automat la cursul zilei.
Ma intereseaza ca banii sa ajunga sub orice forma la o persoana (Donatie)

#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Nu poti trimite Euro intr-un cont in LEI, insa poti trimite Euro prin Western Union.

#3
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007

 whiteboy, on 02 iulie 2013 - 00:40, said:

poti trimite Euro prin Western Union.
MoneyGram ,MoneyTransfer, Valutrans...problema e ca am cunostinta doar un nr de cont....in lei...

#4
iri_dan

iri_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.04.2007
Se converteste automat la cursul zilei. Am trimis din afara de foarte multe ori si asa sa intamplat de fiecare data.

#5
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.01.2007
Conversia se face la cursul bancii, nu la cursul oficial al BNR. De obicei cursul bancii este mult mai slab decat cursul de schimb de la casele de schimb valutar. Daca stii contul persoanei careia vrei sa-i transferi bani, schimbi valuta in lei la o casa de schimb valutar (atentie ca unele au comisioane) si te duci la orice sediu al bancii si depui banii in contul persoanei respective - cu conditia sa fii in Romania si suma de bani sa "merite deranjul" pentru tine.

Edited by mfMembruAnonimes, 02 July 2013 - 02:42.


#6
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007

 mf_iones, on 02 iulie 2013 - 02:42, said:

Conversia se face la cursul bancii, nu la cursul oficial al BNR. De obicei cursul bancii este mult mai slab decat cursul de schimb de la casele de schimb valutar. Daca stii contul persoanei careia vrei sa-i transferi bani, schimbi valuta in lei la o casa de schimb valutar (atentie ca unele au comisioane) si te duci la orice sediu al bancii si depui banii in contul persoanei respective - cu conditia sa fii in Romania si suma de bani sa "merite deranjul" pentru tine.
sunt afara... deci nu am acces la o casa de schimb ....cum am mai precizat..... "bani trebuie sa ajunga in orce forma" la destinatar

 iri_dan, on 02 iulie 2013 - 00:52, said:

Se converteste automat la cursul zilei. Am trimis din afara de foarte multe ori si asa sa intamplat de fiecare data.
ms de raspuns.... e cel mai pertinent

#7
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013
MoneyBookers - De acolo trimiti catre cardul/contul persoanei respective.
Taxele nu prea stiu care sunt, am cont monybookers, dar ma folosesc de adresele externe cu care lucrez, adica sar peste partea cu monybookers, discut direct cu banca mea, trimit euro in contul ING, "Conversia" este in fuctie de nivelul Euro, poate sa fie dureros sa retragi in ziua aia, sau poate sa fie in favoarea ta.
Ce nu stiu:Eu lucrez cu adrese care nu percep comisioane/taxe, teoretic doar ING-ul isi opreste ceva la taxa de conversie, cu toate ca oficial zic ca nu taxeaza nimica, firma care trimite-> Nu taxeaza - tot asa, dar conversia este dureroasa.

Edited by ----, 02 July 2013 - 05:07.


#8
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013

 lordoftheshima, on 02 iulie 2013 - 00:33, said:

Sal'tare
Ce se intampla daca transfer o suma in euro intr-un cont in lei (cont BRD)?
Presupun ca se converteste automat la cursul zilei.
Ma intereseaza ca banii sa ajunga sub orice forma la o persoana (Donatie)
Roaga sa isi deschida un cont in Euro. Pe langa cursul total defavorabil la care se face schimbul, tu vei plati comisioane de transfer bancar. Daca transferi intr-un cont in euro, atunci intri sub incidenta SEPA, si in functie de tarifele bancii tale si de modalitatea in care faci transferul ghiseu/internet banking, costul poate fi zero

Edited by unknown_35, 02 July 2013 - 06:13.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 06.09.2008

 mf_iones, on 02 iulie 2013 - 02:42, said:

Conversia se face la cursul bancii, nu la cursul oficial al BNR.
De obicei cursul bancii este mult mai slab decat cursul de schimb de la casele de schimb valutar. ..
Depinde despre ce banca e vorba...sunt multe cu un curs mai bun decat la tonete

#10
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 sirgoofy, on 02 iulie 2013 - 08:35, said:

Depinde despre ce banca e vorba...sunt multe cu un curs mai bun decat la tonete
Si iara NU, NU, LA DRACU CA NU!
Cat de des schimbi euro? Lire?
Am fost la BRD - Curs stupid, cred ca asta este si topul negativ: Primul: BCR - Cel mai mic, BRD - In favoarea lor, MULT, raiffeisen - Asa si asa, oricum mai bine ca la BCR.

Eu am constat ca la privat(case valutare) este mai bine, am 2 case de schimb perferate, la astea merg fara chitanta, dar cand am nevoie de chitanta -> Imi dau si chitanta.

#11
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011

 lordoftheshima, on 02 iulie 2013 - 00:33, said:

Sal'tare
Ce se intampla daca transfer o suma in euro intr-un cont in lei (cont BRD)?
Presupun ca se converteste automat la cursul zilei.
Ma intereseaza ca banii sa ajunga sub orice forma la o persoana (Donatie)
presupun ca tu ai cont deschis, intri online in contul tau, faci transferul fara comision= iti trebuie codul SWIF al contului de transfer  iar EURO se va transforma imediat in LEI  , in momentul in care ajung in noul cont, la cursul zilei al bancii respective.
Persoana primitoare sa ridice banii la bancomat, asa evita comisionul de ghiseu, ia-ti pacalit.bafta.

#12
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Sunt cateva aspecte asupra carora trebuie sa va informati, tu si beneficiarul :

1) Nu toate bancile efectueaza automat schimbul valutar dintr-o moneda in alta in cazul unei incasari.Sunt banci care refuza pur si simplu incasarea pe motiv ca valuta contului difera de valuta transferului, lucru perfect justificat, ba chiar sunt destul de putine bancile care efectueaza aceasta conversie.Astfel, pentru a evita neplaceri mari, comisioane si timp pierdut cu returnarea banilor datorita unui posibil refuz la incasare, intereseaza-te in prealabil (tu sau beneficiarul) la banca din Romania despre aceasta conversie automata.

2) Solicita informatii la banca platitoare (banca ta), despre costul transferului (comisioane SWIFT, costul efectiv de transfer - OUR/SHARE/etc).Compara costurile cu cele de la un western union (daca nu sunt sume mari, adesea western este mai ieftin ca un transfer intre conturi).

3) Beneficiarul sa se informeze la banca lui, ce comisioane aferente tranzactiei are (comision de incasare, conversie, retragere numerar, etc).

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,145
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

Nu toate bancile efectueaza automat schimbul valutar dintr-o moneda in alta in cazul unei incasari.Sunt banci care refuza pur si simplu incasarea pe motiv ca valuta contului difera de valuta transferului
Daca mi s-ar intampla asa ceva as schimba respectiva banca INSTANTANEU !!!
Auzi mizerie...esti banca, schimba banii ce plm !!!

#14
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Sirgoofy du-te si ia-mi 2 litri de pizza .

Are dreptate Thegrudge - sunt putine bancile care fac aceasta conversie (nu stiu vreuna care sa faca automat ..stiu ca in mod normal beneficiarul e sunat si intrebat daca vrea sa se faca conversia la cursul x sau trimit banii inapoi ).

#15
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011

 lion06lion, on 04 iulie 2013 - 12:24, said:



stiu ca in mod normal beneficiarul e sunat si intrebat daca vrea sa se faca conversia la cursul x sau trimit banii inapoi ).
Depimde se suma, la banca mea, contul este in lei , daca trimit in euro peste 20.000 se negociaza cursul de zi , mai primesc ceva (cativa bani) la cursul din ziua respectiva, si asta o fac de ani de zile ,nu de ieri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate