Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 

Incompatibilitati cauzate de modemul Ubee de la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
As avea o intrebare pentru cei care sunt abonati noi la UPC internet si telefonie sau care cunosc ce echipamente se monteaza acum: Ce modemuri se monteaza pe serviciul de internet Fp 120 + telefonie? Eu am un Ubee si cu orice router l-as conecta, indiferent de firmware, imi ingheata complet router-ul, nu mai raspunde nici macar panoul de administrare! Exista cumva vreo setare, cum ar fi MTU ca sa il pot face sa mearga? A mai intampinat cineva probleme?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de stocurile existente in fiecare regiune. Ce router ai? Schimba, eventual, adresa IP de administrare a routerului cu una care sa nu intre in conflict cu cea a modemului, altceva nu vad ce sa aiba.

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010
Și eu am Ubee dar nu am asa probleme. Routerul folosit este un TP Link 841ND.

#4
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Cat de simplu eraaa! Am schimbat IP-ul de administrare a router-ului si a mers. Si cand te gandesti ca am pierdut o noapte intreaga cu schimbat firmware-uri, diverse setari de retea, numai schimbarea IP-ului de administrare nu am incercat :D Multumesc baieti!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-am zis eu...

#6
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

 scooby2008, on 27 iunie 2013 - 22:58, said:

Cat de simplu eraaa!

Foarte bine ca ai rezolvat. De curiozitate... poti pune si niste valori de pe modem? Si eu am un ubee si e cam buclucas si sincer nici nu cred ca raporteaza bine parametrii de retea. Am avut un Motorola care imi raporta valori identice cu cele vazute de cei din CC pe cand asta nu coinicide niciodata si raporteaza si variatii.

#7
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Se pare ca problema a revenit, nu cred ca era din cauza ca am schimbat IP-ul panoului de administrare :( This sucks! Am sa cer schimbarea modemului cu un alt brand, asta e de tot rahatul, nu inteleg care e problema!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
ai ip dinamic? asta cred ca ar putea fi o cauza.

Edited by myshyk, 28 June 2013 - 07:19.


#9
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Ce legatura are IP-ul dinamic? E prin DHCP, dar daca pastrez acelasi MAC e acelasi IP de fiecare data.

#10
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007
Incearca eventual sa opresti firewall pe router, sau daca nu vrei, macar sa permiti ping din wan (vezi daca asa se mai blocheaza).
Ar fi util si un log de pe router sa vezi ce se intampla cand se blocheaza :).
Ce model de router ai?

#11
swaMp

swaMp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2005
Salutare. Am o conexiune de internet de la UPC de 150 mb/s. Routerul D-Link 615 este nou, pana acum 2 saptamani mergea ok cu modemul CISCO de la UPC, de cand am un modem marca UBEE routerul meu a inceput sa taie internetul cand are el chef. Imi arata ca este conectat, ca isi ia ip-ul, dns,gateway etc. La un moment data imi crapa internetul dar culmea este ca facebook-ul functioneaza fara nici un fel de problema, la fel si programul Steam. Routerul are setata o parola la wireless wpa2 cu aes iar in rest are setari normale, firmware 8.05 . Aveti cumva vreo idee ?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil se blocheaza routerul din cauza vitezei. Iti trebuie unul cu porturi gigabit, al tau le are de doar 100 Mbps. Incearca o resetare la configurarea din fabrica. Placa ta de retea e gigabit?

Incearca conexiunea si direct, fara router si vezi daca mai apar intreruperile.

Daca problema persista, suna si cere schimbarea modemului.

#13
swaMp

swaMp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.06.2005
Mi sa schimbat modemul acum 2 zile si tot ubee mi-au adus. Am incercat, placa de retea e pe gigabit. Direct nu am nici un fel de problema, doar cu routerul conectat am probleme.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi daca poti face rost de alt router, macar cateva zile, ca sa testezi daca mai apar probleme. Routerul de unde l-ai cumparat? Sper ca stii ca in momentul de fata nu folosesti toata banda disponibila cu modelul asta.

Apropo, uita-te pe el si vezi ce revizie hardware e, apoi cauti pe site o eventuala actualizare de firmware.

#15
bluewave

bluewave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.09.2006
Salutare,

Pana la 01.04 am avut un router cisco de la upc... a fuctionat brici pe o conexiune bussiness cu ip fix.
De la acea data am primit un evw3226, care se tot desincronizeaza. Au venit echipele au masurat semnal, schimbat alimentatorul modemului, schimbat si modemul ... tot desincronizat ramane .
Se pare ca oamenii sunt depasiti de situatie iar eu m-am plictisit de nefunctionarea serviciului.
Simptomul este clar ... da sa se sincronizeze si brusc isi i-a restart si tot asa ... e o mare bucla.

Ceva solutii ?

Multumiri,

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
doua variante.  sa vina direct cu fibra sau sa înlocuiască modemul cu unul agreat produs de alta companie

#17
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

 bluewave, on 24 aprilie 2015 - 22:03, said:

Și ai redeschis un subiect din 2013...
Scoate cablul UTP din modem și lasă-l să se sincronizeze.

Edited by florianro, 25 April 2015 - 16:02.


#18
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Am conectat un router TP LINK 841N via LAN la routerul de la UPC  Ubee EVW3226 iar apoi din TP LINK la PC tot cu cablu , insa viteza nu sare de 20Mbps !
Nu ma deranjeaza asta ca nu am de gand sa-l folosesc asa dar pe wi-fi cum ma interesa la fel nu sare de 20MBps !  
Stie cineva cauza si ce ar trebui sa incerc ! Ma gandeam sa-i pun un custom rom de la DD-WRT dar imi e sila !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate