Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Problema download programe in KUBUNTU, din centrul de aplicatii MUON.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Buna dimineata,

Sper sa fi incadrat bine subiectul, pentru a primii raspunsul dorit.
Am folosit functia de search, dar nu am reusit sa gasesc un subiect pe tema mea.

Sa trecem la treaba..
Deci, ieri m-am decis sa renunt a 11`a mia oara la windows, in favoarea linuxului.
De aceasta data am ales Kubuntu 13.04/64 biti.

Bun, l-am instalat, mi-a placut modul in care iti poti personaliza desktopul, bara de start etc etc etc.
Ok, toate bune si frumoase, pana am ajuns la stadiul in care a trebuit sa ma uit la un film.
In astfel de situatii prefer VLC Media Player. M-am benoclat cateva minute sa gasesc centrul de aplicatii, intr-un final gasit si deschis.

Si acum incepe problema mea.
In momentul in care, din centrul de aplicatii, doresc sa downloadez un program, acesta nu se downloadeaza DELOC !!!
Ramane blocat in modul "Se instaleaza" si asa ingheata ore intregi pana anulez download-ul.

Chestia asta m-a scos din minti, dupa ce mi-am pierdut 1 zi ca sa ma hotarasc de linux sa bag, si seara sa vad ca nu se donwnloadeaza nimic in PC.

Atasez o imagine cu imaginea care ramane la nesfarsit pe ecran.

Poate, exista un utilizator de Kubuntu care s-a intalnit cu aceasta situatie extrem de enervantaaaa!

Ce sa ii fac?

Multumesc,
Dan

Attached Files


Edited by Danitos, 17 June 2013 - 07:32.


#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
poate daca dai pas cu pas ce faci te poate ajuta si cineva fara Kubuntu. Netul sigur merge?

#3
aeleden

aeleden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.05.2013
apt-get install VLC browser-plugin-vlc


ce output iți dă?

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ai configurat serverele de unde se presupune că descarci pahetele dorite? Nu știu cum se face, nu folosesc Kubuntu, dar trebuie să fie prin setări (dar folosesc Kde, deci dacă ai alte nelămuriri...). Poate dacă alegi alt server/ mirror? Ai actualizat sistemul după instalare?
  Am înțeles că Muon nu-i chiar o soluție bună, Apper sau Synaptic (dacă mai este) ar fi preferabile, iar linia de comandă trebuie folosită măcar în cazuri de urgență, primești output util. Încearcă comanda colegului @aeleden, dar cu sudo în față, eroarea primită îți va indica probabil și rezolvarea!

Edited by shogun1, 17 June 2013 - 12:34.


#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007

View Postchilly willy, on 17 iunie 2013 - 10:09, said:

poate daca dai pas cu pas ce faci te poate ajuta si cineva fara Kubuntu. Netul sigur merge?

Da, merge sigur. Navighez in browser fara probleme.

View Postaeleden, on 17 iunie 2013 - 11:40, said:

apt-get install VLC browser-plugin-vlc


ce output iți dă?


Iti pot raspunde dupa 17:00 cand ajung acasa ca sa bag comanda asta.

View Postshogun1, on 17 iunie 2013 - 12:33, said:

Ai configurat serverele de unde se presupune că descarci pahetele dorite? Nu știu cum se face, nu folosesc Kubuntu, dar trebuie să fie prin setări (dar folosesc Kde, deci dacă ai alte nelămuriri...). Poate dacă alegi alt server/ mirror? Ai actualizat sistemul după instalare?
  Am înțeles că Muon nu-i chiar o soluție bună, Apper sau Synaptic (dacă mai este) ar fi preferabile, iar linia de comandă trebuie folosită măcar în cazuri de urgență, primești output util. Încearcă comanda colegului @aeleden, dar cu sudo în față, eroarea primită îți va indica probabil și rezolvarea!


Da, am configurat serverele, am ales sa traga softuri si de la parteneri Canonical. etc etc.
Pai in afara de Muon, ce solutie am ? ca din cate stiu, Synaptic il pot descarca doar din Muon. ( sunt incepator in ale Linuxului ).
Incerc mai tarziu comanda, sper sa si reusesc sa ii fac ceva, daca nu, cu regret, trebuie sa renunt la acest SO.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poti folosi apt-get in terminal sa instalezi synaptic (si orice altceva, cu conditia sa cunosti numele exact al programului).

Dar prima data fa un update la sistem (din terminal):

sudo apt-get update

si apoi
sudo apt-get upgrade


Poate dispare problema.

Edited by Seb, 17 June 2013 - 13:11.


#7
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Seb, voi incerca si ideea ta, pentru ca in acest caz nu-mi ramane sa experimentez pana ma apropii de cauza problemei.
Intre timp am primit si cateva raspunsuri pe forumul Ubuntu.ro. Sper..

#8
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
http://linux.die.net/man/8/apt-get

https://help.ubuntu....ty/AptGet/Howto

Și nu vei avea nevoie de synaptic sau alt frontend.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Seb

sau numele pachetului :P

#10
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Seb, am facut update, dar cand am dat comanda de upgrade imi apare urmatorul text, la care nu stiu ce sa fac.
Vezi foto atasat.

Attached Files



#11
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 30.01.2003
Synaptic / Muon / apt-get în terminal se pot folosi pe rând, nu simultan, deoarece au nevoie să deschidă un fișier pentru scriere în mod exclusiv.
Închide Synaptic-ul și încearcă comanda din nou.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
foarte probabil ca sistemul sa caute deja update-uri atunci cand faci manevra aia. am patit si eu asta la Fedora. rezolvam cu restart.

pe de alta parte, eu iti recomand Ubuntu cu unity, nu stiu cat de bine este implementat KDE in ubuntu.

Edited by rich1974, 17 June 2013 - 17:17.


#13
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007

View Postrich1974, on 17 iunie 2013 - 17:16, said:

foarte probabil ca sistemul sa caute deja update-uri atunci cand faci manevra aia. am patit si eu asta la Fedora. rezolvam cu restart.

pe de alta parte, eu iti recomand Ubuntu cu unity, nu stiu cat de bine este implementat KDE in ubuntu.


Vreau sa folosesc Kubuntu pentru ca imi place mai mult decat Ubuntu.
Mai pe romaneste, este mai "misto".
La prima vedere mi se pare mult mai personalizabil.

Am folosit ieri, cateva comenzi in Konsola, si se pare ca am reusit sa instalez Vlc-ul, Synaptic, Chromium, Mozilla..
Partea proasta este ca in Synaptic e mai dificil sa instalezi un program, pentru ca iti da prea multe pachete atunci can scrii numele unui utilitar, pe cand in Muon, dai search dupa ceva, si iti da doar programul, fara alte pachete..

In fine, momentan am rezolvat problema mea, daca pe viitor voi intampina alte dificultati, va voi scrie.

Multumesc tuturor!

View Postgeorgica, on 17 iunie 2013 - 17:15, said:

Synaptic / Muon / apt-get în terminal se pot folosi pe rând, nu simultan, deoarece au nevoie să deschidă un fișier pentru scriere în mod exclusiv.
Închide Synaptic-ul și încearcă comanda din nou.

Voi incerca sa fiu atent la acest aspect, atunci cand voi folosii comanda de update/upgrade. Mersi.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fiindca synapticul iti arata si dependintele. celelalte nu ti le arata...dar tot pe instaleaza.

#15
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu sunt foarte convins ca synaptic poate sa arate "dependinţe" :)

Quote

DEPENDÍNȚĂ, dependințe, s. f. Încăpere accesorie a unei case de locuit (bucătărie, baie etc.); (la pl.), ansamblul acestor încăperi. – Din fr. dépendances.


#16
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Eu zic ca sa inceput prost din start ....

1) Alegerea ...KDE ... mananca cele mai multe rezsurse ... iar interfata este destul de greoaie comparativ cu meniul de strt din windows ....
ca recomandare .... Mai bine Gnome clasic   ...sau gnome + cairo sau .... LXDE  (lubuntu)  ...... sau Linux Mint cu o interfata proprie .....

2) Alegerea ....KUBUNTU ... de ce ma ...de ce? cand si Mark Shuttleworth a oprit contributia la kde....

3) 13.04 e foarte instabil .... daca nu sti sa il configurezi....intr un anume mod ...

4) Edubuntu 13.04 spre surprinderea mea .... a fost mai stabil decat Ubuntu 13.04 pe sistemul meu .... nu stiu de ce.(vine cu gnome clasic .... fara mare bataie de cap ... sau unity ) nu instala LSTP.... este un server de terminal si nu o sa ai net.... Posted Image

5) Ubuntu.ro e un forum condus de un credtin sau o echipa de cretini ....care de seara pana dimineata iti editeaza mesajele sun zeci daca nu sute de oameni care au plecat de pe forumul ala tocmai din acest motiv ...Acest lucru se intampla si aici la sectiunea ANTIVIRUS

IA SA LE ZICI ca Zorin OS LITE6.2 e mai rapid si stabil decat Lubuntu 12.04..sa vedem daca mai ai postarea pana dimineata!

6)Parerea noastra e sa ne dai un lspci  sa vedem ce hardware ai si sa iti recomandam ceva care sa mearga si dragut si rapid si cu stil si corect!!!!

Edited by rocket1982, 18 June 2013 - 12:56.


#17
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postrocket1982, on 18 iunie 2013 - 12:53, said:

5) Ubuntu.ro e un forum condus de un credtin sau o echipa de cretini ....care de seara pana dimineata iti editeaza mesajele sun zeci daca nu sute de oameni care au plecat de pe forumul ala tocmai din acest motiv ...Acest lucru se intampla si aici la sectiunea ANTIVIRUS

IA SA LE ZICI ca Zorin OS LITE6.2 e mai rapid si stabil decat Lubuntu 12.04..sa vedem daca mai ai postarea pana dimineata!


1.La secțiunea respectivă moderaturul își face treaba și editează mesajele care nu au legătură cu thread-ul, ceea ce mi se pare corect, ca să numai vorbim de felul în care se postează sau formatul mesajului. Fă-ți cont pe un forum serios din afară să vezi cum stau lucrurile, dacă nu scrii corect în limba engleză îți vor fi editate posturile și corectate greșelile de ortografie, dacă postul nu are legătură cu subiectul va fi îndepărtat, dacă continui în felul acela primești ban.

2. Alegerea unei distribuții GNU/Linux ține de preferințe, de faptul că în trecutul apropiat ai folosit ceva asemănător, iar KDE ca și interfață aduce simțitor cu Windows 7. Dacă ție îți place Zorin sau Lubuntu nu trebuie să le placă tuturor, unii preferă ceva care se instalează din 3 mișcări sau seamănă cu ceva familiar lor, alții preferă ceva nimimalist pe care să-l configureze după bunul plac.

#18
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Corect AnbuBlack, am ales Kubuntu deoarece, fata Ubuntu, aduce a Windows, dar nu e Windows.
Personal prefer Kubuntu, insa, este foarte probabil ca si ale distributii de Linux sa fie la fel de familiare, placute ochiului.
Pe viitor voi mai testa si altele.

rocket1982, cum iti pot da acest lspci ? sau unde gasesc acest lspci sa vezi configuratia laptopului meu ?
Si referitor la fraza asta "Mai bine Gnome clasic   ...sau gnome + cairo sau .." in special partea asta bolduita..aici am semne de intrebare, si anume, la ce te referi cand spui + ??
Sa inteleg ca dupa ce bagi distributia de linux dorita, mai instalezi un fel de Service Pack cum este la windows ? Care fixeaza ceva buguri ? Sau care este rolul la cea ce urmeaza dupa +  ??

Referitor la forumuri, nu-si are rostul sa aducem asa ceva in discutie aici, nu este cazul si nici locul.
Stiu ce inseamna sa moderezi un forum sau o sectiune a unui forum, am "activat" si eu o perioada pe un forum.
Stiu ce se intampla in spatele forumurilor, stiu ce poti face si ce nu, fata de un user normal.
Dar cum am zis, o discutie despre un forum sau despre persoanele care conduc un forum sunt complet inutile.

Edited by Danitos, 18 June 2013 - 15:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate