Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

ridicare masini tipic romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
" Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" citand un omulet de pe la tv, cu ce au putut cei de la politia romana sa-mi umple mie timpul astazi...cu o ridicare a masinii ! nu e iesit din comun acest fapt ,dar modul in care ei au procedat e cam ...la plesneala parerea mea !

Ieri dupa amiaza, ora 17-18 vad niste omuleti impreuna cu un organ al politiei , se catarau pe stalpi si lipeau niste pancarte cu semne de parcare ,regulamentar/interzis ! ma uit eu ,ma gandeam..in sfarsit au pus si astia marcaje pentru parcare  !

Parchez masina in acelasi loc in care o las de ceva timp,desigur alaturi de alte masini ale vecinilor ,parcate toate in "spic" ca altfel nu prea se poate si imi vad de treaba mea !

Azi dimineata, parcare goala total, nici masini nici nimic, imediat mi-a sarit fisa si ma uit sa vad cum arata marcajele puse de "dorel" ieri,cand ma uit..marcajul arata masina lipita de bordura si nu in spic ! (mentionez ca asa se parcheaza acolo de mult mult timp ,1-2 ani ) deci aseara au pus marcaje,azi dimineata au ridicat masinile !

buun, nimic iesit din comun, ca sa aflu ca ma costa ~100 euro recuperarea masinii,care de altfel era confiscata in asa mod incat nici nu puteam sa ma ating de ea sa-mi iau bani din ea sau sa-mi iau actele care erau tot in masina .

Efectiv daca nu platesc taxa nu imi recuperez bunul si nici nu ma apropii de el !

Nu mi se pare normal sa-mi confiste cineva bunul, si  sa-l returneze doar achitand o taxa , daca nu aveam acei bani astazi ce faceam ? efectiv nu puteam sa-mi iau masina,intrand intr`un cerc vicios in care la fiecare 24 ore in care masina era "cazata" in acel tarc interbelic cu buruieni mai mari ca masina care arata a parc de dezmebrari auto trebuia sa achit 120 lei pentru -paza si protectie a bunului - !

Pana nu am achitat acesta taxa nu am putut sa-mi iau portofelul din masina,a trebuit sa iau de la cineva acesti bani ,urmand ai da inapoi in clipa in care luam portofelul din masina,lucru care mi se pare o tampenie maxima !

Dpdv corect mi s-ar parea la modul acesta, ok mi se transporta masina intr-o parcare de-a lor  cu amenda/taxa  respectiva ,dar fara a fi confiscata ,eu putand totusi sa-mi iau bunul AZI  si sa achit taxa aceea cand pot eu nu ?

voi ce parere aveti ? e corect sa-ti confiste masina de parca as fi omorat pe cineva ,fara ca macar sa te lase sa-ti iei documentele sau ce alte prostii mai ai in acea masina?

si totusi ..pentru ce 100 euro ? pentru ca au carat-o 3 km dintr-un pct in celalalt ?

ma mai deranjeaza faptul ca acolo unde erau parcate masinile nu se incurca circulatia in nici un fel ,strada cu 3 benzi ,trafic foarte putin ca e aproape de marginea orasului, au ridicat doar asa ca sa...isi faca de treaba ! frustrare..politieneasca !

Edited by Al3csutzul, 28 May 2013 - 21:02.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
e corect, chiar daca nu-ti place. Va trebui, totusi, sa invatam sa respectam legile, indiferent cat de bune sau ne bune sunt.
Eu am patit ceva foarte asemanator in Germania. Si tot asa, pana nu am platit, nici macar nu mi-au aratat masina.

Edited by myshyk, 28 May 2013 - 21:14.


#3
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
DAA!! Eu sunt pentru ridicatul masinilor! Sunt parcari destule, dar stim cu totii ca romanul prefera sa-si parcheze masina chiar la usa apartamentului daca ar putea si nu vrea sa mearga nici 2 pasi pe jos. Ai pacat-o ilegal ti se ridica si gata. Fara comentarii.

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Unde naiba ai vazut tu parcari destule ?

#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007
Asta e un abuz tipic romanesc, ce se practica peste tot in tara. Din pacate pentru noi si din fericire pentru ei, aceasta indeltnicire le aduce foarte multi bani, motiv pentru care in aceasta afacere sunt implicati si multi politicieni.
Oricum, toti cei care isi bat joc de noi mizeaza pe faptul ca romanul tace si indura. Nu suntem uniti. Ia sa iesim in strada sa ne cerem drepturile si sa scapam de capuse, sa vedeti cum se schimba situatia instantaneu.
Din pacate, conform unui proverb de-al nostru, cu o floare nu se face primavara.

@myshyk, corect ar fi sa ridice masinile parcate ilegal, masinile care incurca circulatia si nu autoturisme parcate regulamentar. Am fost martor pe soseaua Stefan cel Mare in Bucuresti, cum "hingherii" ridicau masini din parcare. Pai ce inseamna asta? Daca nici in parcare nu mai e masina in siguranta atunci unde sa o las, s-o iau in balcon?
Si sincer acum, unde ati vazut voi ca sunt parcari destule? Daca locuiesc in sectorul 2 trebuie sa-mi parchez masina in Militari si sa merg acasa cu metroul?

Edited by ammazon, 28 May 2013 - 21:20.


#6
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Nu știu cum e în iași, dar în bucurești singurul loc unde ai putea să-ți parchezi mașina fără să riști să ți-o ridice sau să-ți fure oglinzile e pe balcon.
Chiar mă mir că nu și-a făcut niciunul până acu lift pentru mașină sub balcon. Posted Image

#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Asta daca nu ai incredere in vreun parcagiu .

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostBarboso, on 28 mai 2013 - 21:16, said:

Unde naiba ai vazut tu parcari destule ?
in lehliu-gara :D

#9
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View PostBarboso, on 28 mai 2013 - 21:16, said:

Unde naiba ai vazut tu parcari destule ?

In Bucuresti stiu ca nu sunt, dar eu ma refeream la Iasi. El e din Iasi.

#10
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Mie nu mi se pare nimic anormal. Locuiesc in barcelona si aici daca iti lasi masina unde nu trebuie ti-o ridica si iti lasa un abtipild lipit de trotuar. Daca nu platesti nu iti da masina. Eu cand vin in tara ma crucesc, toti isi cocoata masinile pe trotuare si pe unde apuca. Asa ceva nu mi se pare deloc normal, sper sa se invete lumea minte si sa ii arda la buzunar ca sa nu mai faca. Iar guvernul sa construiasca mai multe locuri de parcare.

#11
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007

View PostPlasticBoy18, on 28 mai 2013 - 21:22, said:

Mie nu mi se pare nimic anormal. Locuiesc in barcelona si aici daca iti lasi masina unde nu trebuie ti-o ridica si iti lasa un abtipild lipit de trotuar. Daca nu platesti nu iti da masina. Eu cand vin in tara ma crucesc, toti isi cocoata masinile pe trotuare si pe unde apuca. Asa ceva nu mi se pare deloc normal, sper sa se invete lumea minte si sa ii arda la buzunar ca sa nu mai faca. Iar guvernul sa construiasca mai multe locuri de parcare.

Sincer acum, dupa parerea ta, care crezi ca ar fi ordinea? Intai sa ridice masinile in prostie si pe urma sa faca parcari sau mai bine prima data construiesti suficiente parcari si pe urma, cine nu parcheaza regulamentar ramane fara masina?

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postmyshyk, on 28 mai 2013 - 21:12, said:

e corect, chiar daca nu-ti place. Va trebui, totusi, sa invatam sa respectam legile, indiferent cat de bune sau ne bune sunt.
Eu am patit ceva foarte asemanator in Germania. Si tot asa, pana nu am platit, nici macar nu mi-au aratat masina.
Ba tu esti prost? tu nu vezi ce zice omul? Azi pune indicatorul si maine ridica masinile? pai daca eu imi las masina acolo si plec o saptamana la casa de vacanta? Futu-le rasa masii de nespalati. Astia merita sa le dai foc si sa-i stingi cu benzina.

View Postalexandru_1988, on 28 mai 2013 - 21:13, said:

DAA!! Eu sunt pentru ridicatul masinilor! Sunt parcari destule, dar stim cu totii ca romanul prefera sa-si parcheze masina chiar la usa apartamentului daca ar putea si nu vrea sa mearga nici 2 pasi pe jos. Ai pacat-o ilegal ti se ridica si gata. Fara comentarii.
Esti orb? Tu nu vezi ce scrie omul? au lipit ceva pe stalpi ieri, si azi dimineata s-au apucat de "curatenie".

#13
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Mulți proști tare.

E ușor să judeci șoferii de pe scaunul de autobuz.

Să se facă fraților parcări, că doamne ferește să ai treabă prin centru și ești cu mașina. O sugi din orice direcție instant.

Iar în bucureti ridicările sunt ilegale, dar se practică furtul ăsta în continuare.

#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Daca nu ma insel in legislatie scrie ca se da amenda pentru parcare neregulamentara,iar pentru incurcarea circulației se ridica,  de ce s-a ridicat mașina desi nu incurca pe nimeni? Jur ca daca as avea timp as face contestație sa-i f*t in aripa!

#15
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View PostDarkAngelBv, on 28 mai 2013 - 21:26, said:

Esti orb? Tu nu vezi ce scrie omul? au lipit ceva pe stalpi ieri, si azi dimineata s-au apucat de "curatenie".
Eu nu sunt orb, dar el e! Pai nu spune ca a vazut oamenii care puneau panouri pe stalpi? De ce a mai parcat masina acolo? Daca nu i-ar fi vazut, atunci ar fi avut o scuza.

#16
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007

View Postalexandru_1988, on 28 mai 2013 - 21:35, said:

Eu nu sunt orb, dar el e! Pai nu spune ca a vazut oamenii care puneau panouri pe stalpi? De ce a mai parcat masina acolo? Daca nu i-ar fi vazut, atunci ar fi avut o scuza.

In primul rand ca omul isi parcheaza masina acolo de peste un an de zile iar aceasta era parcata atunci cand ghebosii plantau indicatoare...

#17
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View Postammazon, on 28 mai 2013 - 21:40, said:

In primul rand ca omul isi parcheaza masina acolo de peste un an de zile iar aceasta era parcata atunci cand ghebosii plantau indicatoare...

"Isi parcheaza masina acolo de peste un an" - a cumparat el locul ala? Plateste taxe pe el? El parcheaza masina pe strada! Ala nu e locul lui! Deci putea sa-si mute masina fara probleme. Alte argumente?

#18
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007

View Postalexandru_1988, on 28 mai 2013 - 21:42, said:

"Isi parcheaza masina acolo de peste un an" - a cumparat el locul ala? Plateste taxe pe el? El parcheaza masina pe strada! Ala nu e locul lui! Deci putea sa-si mute masina fara probleme. Alte argumente?

Hai sa nu incepem o polemica inutila. Din cauza unora ca tine sufera unii ca noi. Dar asta nu cred ca va dura la nesfarsit...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate