Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...
 Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...
 Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 

Nu se aude decat o boxa :|

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012
Salut!
Astazi cand am dat drumul la muzica descopar cu stupoare ca n se aude decat o boxa
Alalta-ieri(ieri nu am asc. muzica)mergeau amandoua.
Am trantit de cateva ori boxa(cand iau castile vine cablul de la casca peste boxa si atunci cade pe jos) care nu se aude,dar nu cred ca e de la asta pt. ca ultimele zile nu am trantit-o si nici ca s-o fi ars pentru ca ar trebui sa miroase a ars :)
Care poate fi cauza si cum se repara?

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca le conectezi la telefon merg?

#3
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012

View Postundercoverbrother, on 10 mai 2013 - 14:05, said:

Daca le conectezi la telefon merg?

nu cred ca e vreo diferenta atata timp cat pc-ul meu nu are vreun defect(la casti se aud amandoua)

#4
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
daca ai tot trantit-o, este posibil sa se fi rupt vreun contact in ea. In principiu se poate repara foarte usor.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 06.01.2008
Ti s-a spus sa verifici boxele si la telefon fiindca poate fi stricata mufa boxelor, nu neaparat din cauza ca ar fi stricata placa de sunet din PC.

Edited by Hider141, 10 May 2013 - 14:15.


#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Hider141

Da ce telefoane suporta orice tip de boxa/casca????? Ca sa fiu a naibii daca la al meu nokia c1 merge si cu altele...

Edited by xxvirusxx, 10 May 2013 - 14:19.


#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Verifica balance din windows . Poate este selectat doar pe o anumita boxa .  La casti e alta treaba .

#8
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012

View Postandreyfitza, on 10 mai 2013 - 14:14, said:

daca ai tot trantit-o, este posibil sa se fi rupt vreun contact in ea. In principiu se poate repara foarte usor.

posibil si asta,dar atunci de ce alalta ieri cand n-am trantit-o(rar o trantesc,nu-mi descarc furia poe boxe :)) )

View Postxxvirusxx, on 10 mai 2013 - 14:17, said:

Hider141

Da ce telefoane suporta orice tip de boxa/casca????? Ca sa fiu a naibii daca la al meu nokia c1 merge si cu altele...

da,cel putin la smartphone-uri(la unele telefoanele ieftine au o mufa proprietara pt., casti,un mare shit dupa parerea mea) :)

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 06.01.2008

View Postxxvirusxx, on 10 mai 2013 - 14:17, said:

Da ce telefoane suporta orice tip de boxa/casca????? Ca sa fiu a naibii daca la al meu nokia c1 merge si cu altele...
Cam orice telefon aparut incepand cu anul 2008-2009. Bineinteles, nu ma refer aici la modelele ultra low-end. Pana si pe amaratele de HTC Touch2 si Nokia 5800Xm aveam mufa normal de 3.5mm.

Edited by Hider141, 10 May 2013 - 14:29.


#10
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011

View Postxxvirusxx, on 10 mai 2013 - 14:17, said:

Hider141

Da ce telefoane suporta orice tip de boxa/casca????? Ca sa fiu a naibii daca la al meu nokia c1 merge si cu altele...
Nu mai exista telefoane fara acel Jack de 3.5 mm , cum si telefoanele noi vin doar cu micro usb.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai al meu are mufa de 3.5mm numai ca nu merge orice casca...nu le recunoaste, dar in fine.

Ce boxe ai de nu mai merg?Poate s-a rupt vre-o lita pe cablu, incearca sa-l indoi putin. Eu la niste casti philips asa am patit....

Edited by xxvirusxx, 10 May 2013 - 15:57.


#12
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012
am incercat sa pun cablul si la telefon insa tot la fel se aude :((
alte solutii?

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi cu ele la un elecronist ca e clar ca tu nu te prea pricepi. din pacate daca asa face si cu telefonul, fie s-a dezlipit ceva in interior, fie s-a ars integratul de amplificare.

in ambele cazuri daca nu ai un pistol de lipit si ceva cunostinte/experienta nu ai ce le face.

acum, depinde ce model de boxe ai. ca daca ai dat 20 lei pe ele, mai bine iei altele ca o sa te coste minim atat reparatia.

si daca iei altele, NU lua dinalea cu alimentare pe usb. soliciti inutil porturile usb.

#14
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012

View Postshmu, on 10 mai 2013 - 16:52, said:

mergi cu ele la un elecronist ca e clar ca tu nu te prea pricepi. din pacate daca asa face si cu telefonul, fie s-a dezlipit ceva in interior, fie s-a ars integratul de amplificare.

in ambele cazuri daca nu ai un pistol de lipit si ceva cunostinte/experienta nu ai ce le face.

acum, depinde ce model de boxe ai. ca daca ai dat 20 lei pe ele, mai bine iei altele ca o sa te coste minim atat reparatia.

si daca iei altele, NU lua dinalea cu alimentare pe usb. soliciti inutil porturile usb.

as putea repara... daca as stii cum  :)
am de toate,nu-i vai
sunt putin mai vechi boxele,dar nici dinalea ieftine

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai daca te pricepi, desfa-le si verifica:

1. difuzorul de care zici sa fie inca lipit la placa cu piese (cu aparat de masura)

2. sa nu ai condensatoare umflate

3. masoara de la jack-ul care il infigi la pc pana unde e lipit pe placa, pe rand, toate 3 firele (le iei prin incercare cele 3 segmenete ale mufei cu cele 3 fire din interior. ar trebui sa corespunda fiecare segment unui singur fir).

4. verifica vizual piesele. sa nu ai condensatori umflati sau alte chestii arse.

5. ce integrat au boxele? de obicei sunt cu TDA...

6. daca are mufa de casti pe placa, vezi daca inca mai face contact pe fiecare boxa. ideea e ca mufa are 5 picioruse din care 2 cate 2 (in afara de masa) fac conctact cand NU ai infipt castile acolo. astfel se face trecerea sunetului catre boxe. atunci cand bagi castile, sunetul se indreapta catre casti, astfel boxele sunt intrerupte.
exemplu - cele 2 din stanga spate fac contact si cele 2 din dreapta spate. cel din fata este masa
daca esti curios cum arata inauntru - exemplu

Edited by shmu, 10 May 2013 - 17:49.


#16
Andreipo

Andreipo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
pai daca din windows nu e o setare de balance (pe boxa dreapta sau stanga) si boxele se aud rau si cand le conectezi la alt dispozitiv (telefon, etc) e clar ca defectul tine de boxe. dar nu vrei sa cumperi altele decat sa le repari? poti alege ceva fain chiar pana in 100 de lei, daca vrei sa ramai la sistem sunet 2.0

#17
Ana-Marya

Ana-Marya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am tot o problema asemanatoare. Am boxe 2.1 genius, si de saptamana trecuta se aude numai boxa STANGA. Si m-am gandit ca poate e de la fir cum ati spus si voi. Am verificat fiecare coltisor, si nu are treaba. Am verificat cele 2 boxe pe telefon si merg perfect.
Acum e ciudat, m-am gandit ca e de la driver. Dupa ce l-am dezinstalat si am dat restart la windows, aceeasi chestie.
Am schimbat cablul care vine la la calculator in boxe, si acum se aude doar boxa DREAPTA. Posted Image)) nu stiu ce sa ii mai fac. Posted Image(
am incercat la alt calculator, aceeasi problema!!! Posted Image
m-am uitat la balance la configure, sa vad daca e pus pe stereo pe orice, si nimic.

Edited by Ana-Marya, 18 July 2015 - 11:30.


#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Am schimbat cablul care vine la la calculator in boxe, si acum se aude doar boxa DREAPTA. nu stiu ce sa ii mai fac. "
Probabil ai înlocuit cablul defect pe boxa Dreapta cu un cablu defect pe boxa Stânga.

Ai putea reveni la primul cablu, sau l-ai putea păstra pe al doilea.
De obicei unul din cele 3 fire ( stânga, dreapta şi unul comun pentr masă ) se întrerupe fie la capătul dinspre jack, fie la capătul care intră în boxe.

Dacă ai un Ohmmetru, e uşor ce ai de făcut.
După ce identifici unde e problema, poţi elimina porţiunea de cablu, dar implică să ai materiale şi scule şi să ştii să le foloseşti.

Edited by Mos_Ilie, 18 July 2015 - 12:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate