Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

omul bun si raiul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013
Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest , care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dup[a ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu. Asta e exact ca nevasta-ta/pretena ta. Ii ajuta pe toti numa pe tine te uraste si nu are chef de tine.

#3
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

View Postxkos, on 05 mai 2013 - 11:09, said:

nu. Asta e exact ca nevasta-ta/pretena ta. Ii ajuta pe toti numa pe tine te uraste si nu are chef de tine.
pardon? Vrei sa ne luam acuma la insulte? prezinta-te nainte , sa stiu si eu pe cine trebuie sa pun la punct

#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ajungi in iad ca n-ai credinta Posted Image. Dar serios... in rai sunt numai pampalai... cine ar vrea sa ajunga acolo.
Oricum, nu-ti mai pierde timpul sa-ti pui intrebari despre Dumnezeu pentru ca el nu e cum il descriu preotii, biblia etc, religia din societatea actuala e menita sa faca bani si sa spele pe creier oameni si in cel mai bun caz sa le dea ratatilor care nu s-au realizat in viata speranta ca vor avea o viata frumoasa in rai  dupa moarte Posted Image.

Edited by echo3, 05 May 2013 - 11:34.


#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
In iad logic.

#6
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

View Postecho3, on 05 mai 2013 - 11:29, said:

Ajungi in iad ca n-ai credinta Posted Image. Dar serios... in rai sunt numai pampalai... cine ar vrea sa ajunga acolo.
Oricum, nu-ti mai pierde timpul sa-ti pui intrebari despre Dumnezeu pentru ca el nu e cum il descriu preotii, biblia etc, religia din societatea actuala e menita sa faca bani si sa spele pe creier oameni si in cel mai bun caz sa le dea ratatilor care nu s-au realizat in viata speranta ca vor avea o viata frumoasa in rai  dupa moarte Posted Image.
Stiu asta. Fac doar un joc de idei...
Problema mea era ca, daca sunt un om bun , nu vreau sa risc sa ajung in rai pe faza asta
daca e de ales , macar in iad o sa fiu intr-o companie selecta , in rai o sa fiu doar intre monstrii venerand un monstru...aleg iadul oricand
Io intrebam de fapt daca a fi un o bun te CONDAMNA la rai Posted Image

E bine ca poti fi un om bun fara sa ai frica ca ajungi in rai langa yhwe pentru asta

Edited by panteahoria22, 05 May 2013 - 11:38.


#7
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
pai daca marci banu gros la hotelul minune de la bucuresti, care acum se face, o sa ai loc in fata in rai!

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,525
  • Înscris: 06.01.2012
Din momentul in care nu crezi in dumnezeu , indiferent ce viata duci , nu mai ai cum sa ajungi in rai sau iad .

#9
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
yo zic sa te gandesti bine daca vrei sa ajungi in rai Posted Image

imagineaza-ti ca participi la o slujba religioasa pt eternitate. adica milogiri si osanale aduse zeului forever. defapt asta-i raiul descris de indoctrinati si cartea lor de povesti

sau tu te gandeai ca sexezi virgine? nope, aia e la musulmani m3y. la crestini sexul nu exista in rai lol
si la aia daca esti virgina s-ar putea sa preferi iadul decat sa prestezi servicii sexuale pt pimp daddy god in rai Posted Image

Edited by Nemesis-, 05 May 2013 - 12:07.


#10
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postpanteahoria22, on 05 mai 2013 - 10:56, said:

Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest , care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dup[a ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?
Ajunge in iad.  conform povestilor pentru copii din biblie!
Teofil Paraian spune ca omul care face fapte bune nu este credincios si nu are dumnezeu daca nu face ceea ce ii cere credinta:
-Milostenie
-sa mearga la biserica duminica
-sa citeasca din noul testament zilnic
-sa se culce si sa se scoale cu dumnezeu adica rugaciune dimineata si seara si la masa etc.
In concluzie omul bun dar ne inchinat este rau!

Explicatia in primele doua trei minute de ascultare.
In mintea stramba si lucrul drept se stramba!!!!
Nu are dumnezeu!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HmW6lPWSq4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by moarepreot, 05 May 2013 - 12:33.


#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postpanteahoria22, on 05 mai 2013 - 10:56, said:

Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest , care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dup[a ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?

Conform invataturilor crestine trebuie sa crezi in Iisus ca sa ajungi in rai altfel poti sa fi maica Tereza ca tot in iad ajungi. Era ceva de genul "Cel ce se increde in Mine nu va pierii......"

in fine sunt destui care au invatat biblia pe de rost si iti vor spune ei.

#12
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postpanteahoria22, on 05 mai 2013 - 10:56, said:

Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest ,
care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dupa ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?
Ajungi-n locul de vesnica remuscare, chin si un tărâm cuprins de un intuneric abisal  
http://ro.wikipedia....tar_(mitologie)  :crybaby:  http://ro.wikipedia....i/Iad_(religie) :bye: !
Din moment ce il sfidezi pe Dumnezeu prin indiferenta, necredinta si atotsuficienta Posted Image nu ai decat o sigura alternativa,
una mult mai neplacuta decat ar putea vreun om (fie el si gnostic) sa isi inchipuie vreodata!

Edited by Teophileos, 05 May 2013 - 13:25.


#13
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Aha, deci daca violez, omor, fur, etc. dar cred in D-zeu am mai multe sanse sa ma ierte si sa ma ia in rai decat daca fac tot ceea ce se cere in Biblie in afara de credinta in El.
Hmm, oare n-are legatura asta cu popii ca daca nu mergi pe la ei ajungi in iad ?! Altfel spus asa ar suna.

View PostTeophileos, on 05 mai 2013 - 13:20, said:

Ajungi-n locul de vesnica remuscare, chin si un tărâm cuprins de un intuneric abisal  
http://ro.wikipedia....tar_(mitologie)  Posted Image  http://ro.wikipedia....i/Iad_(religie) Posted Image !
Din moment ce il sfidezi pe Dumnezeu prin indiferenta, necredinta si atotsuficienta Posted Image nu ai decat o sigura alternativa,
una mult mai neplacuta decat ar putea vreun om (fie el si gnostic) sa isi inchipuie vreodata!
Credinta este ca si respectul se CASTIGA, nu se impune. In plus indienii de exemplu care nu cred in D-zeu, ei ce fac, ajung toti in iad ?! Ma indoiesc. Daca ne-am fi nascut in alta religie am fi tinut cu religia noastra (Buddha, Alah, etc.). Ce te face sa crezi ca tocmai Crestinismul este religia cea adevarata, adica am vazut elemente mut mai logice in alte religii.

Edited by tzibman, 05 May 2013 - 14:02.


#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View Posttzibman, on 05 mai 2013 - 14:01, said:

indienii de exemplu care nu cred in D-zeu, ei ce fac, ajung toti in iad ?! Ma indoiesc. Daca ne-am fi nascut in alta religie am fi tinut cu religia noastra (Buddha, Alah, etc.). Ce te face sa crezi ca tocmai Crestinismul este religia cea adevarata, adica am vazut elemente mut mai logice in alte religii.

Din asta se deduce logic ca nici o religie nu e adevarata si toate sunt create din frica omului de moarte.

#15
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postpanteahoria22, on 05 mai 2013 - 10:56, said:

Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest , care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dup[a ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?

daca accepti de dragul discutiei ipoteza Isus, vei observa ca standardul impus de propria Lui viata este imposibil de atins. de ce? simplu: nu exista om fara pacat. astfel, daca ar fi doar dupa dreptate, nici unul dintre oameni, oricat de bun, nu s-ar califica pentru finala...pardon, pentru rai. de ce? simplu: raiul este locul unde il vezi pe Dumnezeu fata catre fata. Or, prin definitie, a fi in prezenta lui Dumnezeu inseamna a fi pe deplin bun. Cum poate omul, deci, sa ajunga acolo? La o prima impresie, s-ar parea ca e imposibil, oricat de bun in comparatie cu alti oameni ar fi. Si acuma apare ideea lui Hristos: veniti la mine, toti cei osteniti si impovarati iar eu va voi odihni. Iata, credinta in Isus nu te face mai bun ci te face foarte bun, te indumnezeieste. Aici intra si mila Lui fara de care nimeni nu s-ar mantui, adica n-ar putea fi bun, adica n-ar putea ajunge in rai. Nu te amagi, in rai nu ajungi decat cu haine albe ca zapada. Iti dau si un hint: nu merge cu vanish...singurul detergent valabil e smerenia, deci credinta, deci bunacuviinta...deci dreapta judecata.

dar ce tot insir eu acilea...Binili...toate femeili din lume stie ca Binili...INVINGE!

Edited by nuda, 05 May 2013 - 17:02.


#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pardon? Vrei sa ne luam acuma la insulte? prezinta-te nainte , sa stiu si eu pe cine trebuie sa pun la punct

A fost o parabola, daca nici atat n-ai inteles nu vad de ce m-as prezenta unuia ca tine.

#17
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postnuda, on 05 mai 2013 - 16:58, said:

daca accepti de dragul discutiei ipoteza Isus, vei observa ca standardul impus de propria Lui viata este imposibil de atins. de ce?
iSUS nu poate fi o ipoteza. cel mult o fantezie!

Nimeni nu a facut minuni nu face si nici nu va face!
Singuri care aud voci sunt cei bolnavi, sau cei carora li se dau substante halucinogene care le induc stari!
"Salvia divinorum" este o planta care produce astfel de stari, deducandu-se asta si din numele ei!
Preotii o folosesc la anumite persoane care se jura ca au vazut minuni!

#18
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

View Postpanteahoria22, on 05 mai 2013 - 10:56, said:

Am o curiozitate. In acceptiunea crestina , daca esti un om bun , onest , care isi ajuta aproapele , etc etc , dar fara credinta in vre-un zeu , dup[a ce mori ajungi in rai sau in iad?
Daca in rai . exita vre-o varianta de a evita asta?
Rai nu exista si nu ai cum sa ajungi acolo!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate