Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

Tigla Bramac sau Mediterran

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
modelbv24

modelbv24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2006
Buna ziua.

Imi construiesc si eu o casa in Brasov, Ghimbav. casa este o constructie relativ simpla pe parter. Intr-o saptamana trebuie comandata tigla. Am doua variante: bramac roman antic sau mediterran coppo arhaic. Ele par a fi identice cu aceasi garantie de 30 de ani insa cu o diferenta majora de pret. Tigla mediterran se vrea a fi mult mai ieftina decat cea de la bramac dupa spusele constructorului el indrumandu-ma sa achizitionez mediterran. Ce parere aveti? Merita Mediterran? Care o fi diferenta dintre cele doua tipuri de tigla?

Multumesc anticipat. Astept raspunsuri...

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,581
  • Înscris: 10.05.2007
Ambele sunt de beton, daca esti chitit pe asta, mergi pe designul preferat sau pretul cel mai mic. E acelasi rahat ambalat diferit.
Daca tot vroiai beton pe casa puteai turna o sarpanta de beton intr-un sfert din banii dati pe tigla si aplicai o vopsea speciala, erai original 100% si cu ceva bani in buzunar.

#3
modelbv24

modelbv24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2006
Mersi de raspuns. Constructorul meu imi face casa la cheie ( manopera si materiale). Eu doar trebuie sa aleg materialele. In contract zice ca pot alege bramac , mediterran sau siceram parca. Clar modelul de bramac ce il vreau eu e f scump decat un bramac standard. Constructorul a zis ca trebuie sa fiu rezonabil si ca barianta de la bramac se gaseste si lamediterran mult mai ieftin. El zice ca e aceeasi kestie. Astfel am ajuns sa intreb pe forum. Asa ca gluma ta cu sarpanta nu isi are fostul. Insa incerc sa iau partea buna din raspunsul tsu si inteleg ca sunt acelasi lucru. Astept insa si slte pareri si poate este cineva care are tigla mediteran mai sus amintita sa imi spuna cum arata pe casa si daca merits calitativ.

Multumesc.

Mersi de raspuns. Constructorul meu imi face casa la cheie ( manopera si materiale). Eu doar trebuie sa aleg materialele. In contract zice ca pot alege bramac , mediterran sau siceram parca. Clar modelul de bramac ce il vreau eu e f scump decat un bramac standard. Constructorul a zis ca trebuie sa fiu rezonabil si ca barianta de la bramac se gaseste si lamediterran mult mai ieftin. El zice ca e aceeasi kestie. Astfel am ajuns sa intreb pe forum. Asa ca gluma ta cu sarpanta nu isi are fostul. Insa incerc sa iau partea buna din raspunsul tsu si inteleg ca sunt acelasi lucru. Astept insa si slte pareri si poate este cineva care are tigla mediteran mai sus amintita sa imi spuna cum arata pe casa si daca merits calitativ.

Multumesc.

#4
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Siceram portugheza asa se numeste modelul si iti vine tigla de la Sighisoara ;)  are 40 de ani garantie .

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,581
  • Înscris: 10.05.2007
Daca ai de ales, mergi pe Siceram, aia e tigla ceramica, nu din beton si se preteaza mult mai bine pe casa, decat un beton colorat in masa.

#6
modelbv24

modelbv24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2006
Multumesc pentru sfat dar eu vreau beton pe casa. La munte la noi e foarte practic. Si sincer orice ai spune nu m-ar face sa ma razgandesc.
Eu am ales deja si doar vroiam sa stiu daca exista o diferenta intre cele doua tigle.

#7
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 modelbv24, on 03 mai 2013 - 13:55, said:

Multumesc pentru sfat dar eu vreau beton pe casa. La munte la noi e foarte practic. Si sincer orice ai spune nu m-ar face sa ma razgandesc.
Eu am ales deja si doar vroiam sa stiu daca exista o diferenta intre cele doua tigle.
Argumenteaza te rog dece este mai practic tigla de beton la voi  :)

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,581
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru ca e "beton" nu te-ai prins?

#9
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nu m-am prins ... :(

#10
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Si eu sunt in aceasi dilema... Cei care vand Bramac zic ca Bramac e mai buna iar cei ce au Mediterran zic ca aia e mai buna... Bramac are experienta mai mare am inteles aprox 70 de ani fata de aprox 15 ani cat are Mediterran...
Eu oscilez intre Bramac Romana cu Protector sau Mediterran Danubia Korall cu Resistor... Un pic mai ieftin ar fi Mediterran fata de pretul negociat la Bramac...
Imi poate da cineva o parere avizata? Cineva care si-a pus pe casa ori una ori alta...

Edited by Daniel332007, 20 May 2013 - 17:35.


#11
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Hop si eu, ca-i fara bani Posted Image

1. De ce vor neaparat constructorii (la cheie) sa puna tigle de beton si nu ofera si tigla ceramica?! Sa nu-mi spuneti ca constructorul e mort de grija longevitatii/calitatii betonului, si-i vrea binele clientului.

2. De ce este tigla de beton mai buna decat cea ceramica?

3. Aveti idee de cati ani (zeci, sute) se foloseste tigla ceramica, fata de cea de beton? Dupa ce in occident a venit (si a trecut) moda betonului, se revine la ceramica... Oare de ce?!

(Un caz oarecum similar e si tamplaria de lemn vs PVC, dar asta-i alta discutie Posted Image )

Parerea mea!

Edited by dan_slack, 20 May 2013 - 17:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate