Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Bac romana 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
Sunt la profil real si as vrea sa stii care este numarul minim de eseuri cerute( de preferab care si sunt) pt bacalaureat 2013 la profilul real.
Deja am invatate 12 eseuri: modernism in poezie, intr'o proza, traditionalism,simbolism,romantism,prelungiri ale romantismului si clasicismuli,drama interbelica, postbelica,scrisoarea I, dacia literara, junimea cu titu maiorescu,eugen lovinescu.
As dori sa stiu daca sunt deosebiri intre bacul la romana la  real si uman

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
nu sunt diferente.

Acum se invata eseul pe de rost? nu se mai citeste cartea? era asta digitala...

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,429
  • Înscris: 15.12.2009

View Postlex404, on 28 aprilie 2013 - 22:45, said:

Acum se invata eseul pe de rost? nu se mai citeste cartea?

Depinde de profesor, insa in principiu nu duce lipsa google de interogari "referate romana bac".

#4
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Lol. Mai sunt 2 luni pana la bac si tu ne intrebi daca sunt diferente pentru uman si real la proba de lb si lit romana.

Pe de alta parte, eseurile nu se invata. Se citeste cartea si eventual cateva eseuri ca sa-ti faci o idee. Degeaba inveti un anumit eseu daca nu mergi pe structura pe care o scriu aia pe foaia in momentul in care dai bacu. Eu invatasem cam o pagina la fiecare opera(titlu, structura, tema, particularitati, etc.), restul am scris de la mine, mergand pe structura ceruta de ei. Si mie imi spunea profesorul sa invat eseurile. La clasa, nu pupam mai mult de 8 ca nu invatam ce preda el. La bac, stupoare, cea mai mare nota din clasa: 9,60.

Edited by andreyfitza, 29 April 2013 - 00:40.


#5
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postlex404, on 28 aprilie 2013 - 22:45, said:

Acum se invata eseul pe de rost? nu se mai citeste cartea? era asta digitala...
Da, daca ramai cu romana pe "ultima suta" se invata (cat se poate) pe de rost.
Am fost intr-o astfel de situatie la bac. Am invatat doar la mate si biologie (mate ca dadeam M1 si Bio ca oricum imi trebuia pt admitere) si am "neglijat" romana. Totusi, ma bazam pe primele doua subiecte (care asigurau un 6.50 - 7) si de la subiectul III am invatat cat am putut ca sa mai primesc ceva puncte. Degeaba deoarece a picat Eminescu si eu am insistat (in masura in care s-a putut) pe epic.

#6
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
La eseuri in principu mie frica la poezii , nu la proza ca acolo gasesc eu ce sa scriu.Si logic c respect structura.
L poezii imi este frica ...
Sigur nu e nici o diferenta  intre mate info-filo la bac? Pai se vompara 6-7 ore ale lor pe saptamana cu 3 ale mele?

#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postadyzds, on 29 aprilie 2013 - 06:15, said:

La eseuri in principu mie frica la poezii , nu la proza ca acolo gasesc eu ce sa scriu.Si logic c respect structura.
L poezii imi este frica ...
Sigur nu e nici o diferenta  intre mate info-filo la bac? Pai se vompara 6-7 ore ale lor pe saptamana cu 3 ale mele?

Am inteles ca de anul acesta exista o diferenta mica intre real si uman, dar numai la subiectele I si II. Sub III ramane la fel la toti.
Mai multe informatii poti obtine din topicul despre bacul de anul acesta: http://forum.softped...8#entry13103159

La poezii ai putea sa inveti la fiecare ce e mai important: tema, titlu, ceva motive si ceva despre autor.
In rest, incearca sa citesti fiecare poezie care e in programa ca astea nu sunt multe si mai scrie ce iti aduci aminte. Ceva ceva tot trebuie sa fie bun si sa mai obtii niste puncte.

#8
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
La poezii trebuie sa stii la ce se refera si sa aberezi pe partea aia+cateva concpte. Cum a fost la Eminescu teoria punctului, filosofia indiana Rig Veda, mititelul care vine si fura opera, influente din Schopenhauer. La Arghezii o dai pe estetica uratului si pe respectul fata de stramosi. Ai cateva care trateaza acelasi subiect: drama omului de geniu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate