Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...
 Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 

Card de cumparaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare tuturor

As dorii sa fac un card de cumparaturi ,la ce trebuie sa fiu atent cand fac unul si care e cel mai bun card de cumparaturi ?

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,951
  • Înscris: 26.02.2010

View PostHouseFreak, on 25 aprilie 2013 - 12:00, said:

Salutare tuturor

As dorii sa fac un card de cumparaturi ,la ce trebuie sa fiu atent cand fac unul si care e cel mai bun card de cumparaturi ?

Recomand card avantaj de la CEB. Acum tot mai multe banci au in portofoliu acest tip, ar mai fi cel de la Bancpost sau Raiffeisen. Exclus BRD, pentru ca au multe costuri ascunse si in final ajungi sa platesti anual aproximativ 120 lei comisioane si taxe de administrare.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
1. Dobanda la credit
2. Numarul de rate
3. Perioada de gratie (pt care nu platesti dobanda)
4. Reteaua
5. Costurile cardului (taxe).

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In functie de modul in care-l vei utiliza, trebuie sa iei in calcul :

- Comercianti acceptati in programul de achizitie produse in rate fara dobanda - Ex : Posibilitatea de a cumpara un produs de la Flanco/Altex/Emag/Etc, achitand in 6-12 rate fara dobanda.Exemplu : Euroline - Bancpost-EFG, Card avantaj - Credit Europe, Mastercard BT - Banca Transilvania, Bonus Card - Garanti, etc (gasesti mai multe informatii pe site-urile magazinelor in cauza).
- Comisioane de emitere/activare/administrare anuala cat mai mici - Un comision acceptabil pentru un card de credit, dupa parerea mea, este de max. 40-50 Lei/an
- Perioada de gratie cat mai mare atat la platile la comercianti, cat si la retragerile de numerar de la bancomat (de preferat) - Perioada in care, daca depui pe card inapoi suma utilizata, pana la scadenta, nu achiti nicio dobanda.De regula, aceasta perioada, variaza in functie de produs, intre 40-60 zile cu mentiunea ca, depinde de momentul in care efectuezi plata.
- Procentul de dobanda cat mai mic (desi, daca intentionezi sa-l utilizezi corect, depunand suma inapoi in perioada de gratie, sau achizitionand produse in rate fara dobanda, procentul de dobanda nu este asa de important)

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 27.06.2007
Am reiffeisen si banc post si amandoua sunt super ok. Parca e un pic mai ieftin bancpostul dar reiffeisenul e acceptat cam peste tot. Bancpostul are internetbankingul foarte fain, pe telefon si poti sa-ti plimbi banii printre conturi (de bancpost) cat vrei ca nu-ti ia comision si nu ia nici la retragere numerar.

#6
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Vreau si eu sa imi fac un MasterCard Forte de la BT. L-am ales pentru ca merge la multe din magazinele de la care cumpar de obicei (PcGarage, emag, oktal, altex).
http://www.bancatran...card_forte.html
http://www.bancatran...card_forte.html

Aici sunt detaliile si comisioanele. Nu am mai avut card si nu prea imi dau seama ce inseamna toate detaliile, dar comisioanele imi par mici.
Exista ceva comisioane "ascunse" sau care "doar par" mici?
Il vreau mai mult pentru achizitiile in rate fara dobanda, deci dobanda la credit neffiin foarte importanta pentru mine.

Edited by AMETHIST, 25 April 2013 - 13:36.


#7
wayne71

wayne71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2013
Si eu MasterCard Forte de la BT as recomanda.

Colaborez de cativa ani buni cu cei de la BT si intotdeauna au fost profesionali, iar nu te jefuiesc cu comisioanele precum alte banci.

#8
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 20.05.2013

View PostHouseFreak, on 25 aprilie 2013 - 12:00, said:

Salutare tuturor

As dorii sa fac un card de cumparaturi ,la ce trebuie sa fiu atent cand fac unul si care e cel mai bun card de cumparaturi ?
Eu am un card de la Garanti.

Avantaje: pot plati in rate la anumite magazine gen domo, emag, altex etc  si au si multe promotii cu plata in rate: pt impozit, bilete de avion achizitionate online, plati in strainatate etc . De ex poti lua un produc de la domo cu plata  in 18 rate lunare pana la 6 iunie cred
   - pt fiecare plata online primesti un SMS de validare :"stimate X, daca nu ati platit suma Y  la comerciantul Z va rugam sa sunati la.." nu a fost nevoie sa sun niciodata, dar mi se pare un lucru bun
   -pot plati sumele datorate fie prin virament bancar, fie la ATM, inregistrarea platii se face imediat, iar suma devine disponibila pt o noua achizitie
   - primesti extras lunar - eu am ales pe mail - in care se vede clar cat ai de plata si pana la ce data + SMS de anuntare ca s-a emis extrasul si suma minima de plata
   - primesti SMS de re-amintire ca ai suma nimima de platit cu o zi inainte de scadenta
Eu il folosesc din 2009 fara probleme, singurul bemol e ca trebuie sa insisti la comercianti sa foloseasca POS-ul corect

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate