Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Cum se verifica un obiectiv SH ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Doresc sa achizitionez un obiectiv SH, dar nu sunt sigur daca stiu ce as putea verifica la el.
Sa il testez la focala minima si apertura maxima/minima plus focala maxima si apertura maxima/minima? sa vad daca nu are urme de lovituri ?
Cred ca e bine sa ti se dea obiectivul sa faci niste poze cu el sa la vezi pe PC ca sa poti lua o decizie? sau e exagerat sa ceri asa ceva ?

Multumesc.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Il testezi ca pe unul nou pe care-l cumperi. Adica in conditii diferite.
Nu stiu ce obiectiv vrei, dar sa se roteasca inelele de zoom/focus fara probleme/clickuri/opriri/etc si sa aiba efect asupra imaginii.
Sa nu fie lovit/desfacut, se observa relativ usor si pe obiectiv in sine, si pe la suruburi.
Te uiti la lentila frontala si cea din interior sa nu aiba lovituri/zgarieturi si totdata in functie de obiectiv il poti deschide manual tragand de parghie sa vezi prin el intr-o lumina putin mai puternica daca are mizerie sau alte vietati inauntru.
Daca are autofocus/stabilizator de imagine, le testezi ca atare. Focus apropiere, distanta, vezi sa fie si in focus ulterior imaginea unde trebuie.

Poti sa exagerezi un test din asta si sa le iei pe toate la rand, sa testezi la diferite diafragme, distante de focus, focale, sa fie contactele ok totul, dar nu prea cred ca face nimeni asa.
Depinde si de la cine cumperi. Unii oameni sunt chiar seriosi, altii fac afaceri din asta. Eu m-am uitat 5 minute la un obiectiv, timp in care am tras vreo 5 cadre si apoi l-am cumparat.
Bine, era un 18-55 VR Nikon, nu era nimic exagerat de scump ca poate eram si mai atent. Dar totul a fost ok cu el. :)

#3
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
cat timp banii sunt la tine, nimic nu poate fi exagerat pentru un vanzator de buna credinta, mai ales in cazul in care daca produsul trece testele amintite de colegul mai sus, o sa il si cumperi.

#4
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Multumesc de sfaturi.
Pana acum ceva timp eram impotriva achiziteie de aparatura foto SH.
Acum jumate de an am cumparat de la cineva (cunostinta in acest caz) un Canon 7D de care sunt foarte multumit si era la 60% din pretul unuia nou, desi avea doar circa 15.000 cadre.
Acum vreau sa iau un obiectiv Canon 10-22 am vazut ca se gasesc sub 2.000 lei si apoi poate pe sfarsit de an un canon 300mm/f4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate