Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Amenda neplatita

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 27.06.2007
Ca tot am intrat in hora va rog sa-mi mai dati un sfat!
Unchiul meu a fost amendat+permis suspendat anul trecut. A facut contestatie, i s-a respins, a predat permisul dar amenda nu a platit-o.
La vremea aceea locuia intr-un sat. A vandut casa de acolo si s-a mutat la oras (are un apartament). Inclusiv actele le-a schimbat pe noul domiciliu. De curand oamenii din sat l-au informat ca a primit doua plicuri (unul acum 3 luni, altul acum cateva zile) de la primaria comunei respective in care i se cerea sa achite amenda respectiva in caz contrar va fi executat silit.
Pentru ca nu are rude in sat, plicurile au fost inmanate unor persoane despre care cei de la primarie credeau ca se afla in bune relatii dar un astfel de plic nu a ajuns niciodata in mana lui.
Ce e de facut? Va trebui intr-un final sa o plateasca sau exista vreo cale sa o fenteze. E cam maricica pentru pensia lui.
Va multumesc

#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Sa stea linistit ca daca nu plateste i se va omori femeia + soacra, ca bonus, la pachet.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
sa inceapa sa puna bani deoparte si cand se strang destui sa o plateasca. cat timp are ceva pe numele lui (de ex: apartamentul mentionat de tine) va putea fi gasit si executat silit.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 27.06.2007

View PostKrisler12, on 04 aprilie 2013 - 14:14, said:

Sa stea linistit ca daca nu plateste i se va omori femeia + soacra, ca bonus, la pachet.
Nu mai are.

View Post_Smiley_, on 04 aprilie 2013 - 14:25, said:

sa inceapa sa puna bani deoparte si cand se strang destui sa o plateasca. cat timp are ceva pe numele lui (de ex: apartamentul mentionat de tine) va putea fi gasit si executat silit.
Dar cine se va ocupa de asta? Cei de la Primaria Comunei?

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 05.04.2006
Administratia Financiara. Il cauta dupa CNP si ii pune poprire (blocare) pe toate conturile bancare. Sunt tot felul de metode de a-l determina sa o plateasca. Nu inteleg de ce mereu trebuie sa cautam smecherii de a fenta legea. Ai gresit: platesti si ai mai multa grija data viitoare. Asa merge treaba.

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai daca are pensie cum sa-i ia apartamentul? Ii pune poprire direct pe pensie...

#7
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013

View PostJayBird, on 04 aprilie 2013 - 14:57, said:

Pai daca are pensie cum sa-i ia apartamentul? Ii pune poprire direct pe pensie...

Nu in totalitate . Cred ca 30 % din pensie pana achita amenda .

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTLGTLC, on 04 aprilie 2013 - 14:26, said:

.........Dar cine se va ocupa de asta? Cei de la Primaria Comunei?
nu. ei comunica fiscului ca X trebuie sa plateasca suma respectiva si de acolo se ocupa cei de la fisc.

View PostJayBird, on 04 aprilie 2013 - 14:57, said:

Pai daca are pensie cum sa-i ia apartamentul? Ii pune poprire direct pe pensie...
fiind vorba de fisc, te poti trezi oricand ca se serveste din conturile bancare (daca exista) si eventual le si blocheaza (daca nu gaseste suficienti bani acolo). abia apoi incepe executarea silita propriu-zisa, cu judecatorie si poprire pe venituri (de obicei 30%, maxim 50% daca sunt mai multe datorii de achitat).

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca nu are treaba la sat sa stea linistit ca n-are ce sa-i faca .

#10
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
nu cred ca intervine fiscul pt primarie. pt conturi cred ca au nevoie de legi noi speciale  primariile , lunile trecute am citit ceva de genul asta in ziare, se plangeau primarii ca le trebuie noi metode.
de-asta e si statistica data acum la tv ca 1 din 5 amenzi e platita. nu cred ca 4 din 5 soferi amendati n-au conturi/salariu pe card etc.

plus cred ca de-asta accepta romanul amenzile astea abuzive de cele mai multe ori, fiindca stie ca n-o sa le plateasca. sau sper ca de-asta accepta.

Procentul de încasare al amenzilor aplicate de polițiștii ialomițeni pe drumurile publice din județ a fost de doar 12,8%...
«Cei mai mulți dintre șoferi refuză să plătească. Vine poștașul cu înștiințarea acasă, dar ei refuză să o primească... Nu avem ce să le facem.

Edited by kim1, 04 April 2013 - 16:33.


#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
daca a inchis rolul la primarie ... nu il mai pot urmari decat in instanta, primaria il da in judecata samd....
primaria putea sa il oblige la plata atunci cand a vandut casa, ca ii trebuia certificat fiscal ca nu are datorii.
daca cumva are o copie a acestui certificat fiscal si daca acest certificat este ulterior amenzii - se va musamaliza

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate