Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Masterat in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Nu stiu daca am incadrat bine sau daca nu,in caz ca am gresit imi cer scuze si rog mutarea lui unde trebuie.Anul acesta termin facultatea si m-am gandit la un master in afara.Stiu ca deja e prea tarziu asa ca m-am hotarat ca un an sa continui masterul in Ro si sa aplic din timp la una din facultatile din afara.In Romania termin Facultatea de Business cu note bune.Testul de limba il am deoarece ni se cerea pentru licenta.Ma gandeam in primul rand sa aplic la o facultate de prestigiu cum ar fi Oxford sau Harvard,doar ca datorita problemelor de domeniul economic nu cred ca imi pot permite asa ceva.Am vazut ca masterul este gratuit in Danemarca,Suedia si Finlanda ,sau mai am posibilitatea de a alege o facultate din Germania doar ca nu prea am gasit unde sa fie predare limba engleza.In cele 3 tari enumerate mai sus cum as putea sa ma descurc in sensul ca pot dispune de aproximativ 600 euro lunar si as vrea sa ma angajez acolo,dar din pacate doar Engleza o cunosc asa ca eu cred ca va fi destul de greu sa imi gasesc un loc de munca care sa ma faca doar sa ma intretin.Ca si chirie am vazut ca in campusurile universitare(la camine) nu este asa de scump cum ar fi o chirie.Voi ce a-ti alege din cele 3 tari,nu visez marea cu sarea sau sa castig sume exorbitante chiar si dupa ce termin acolo.Am nevoie doar de pareri va multumesc anticipat!

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 22.11.2006
eu fac master in Dk. La inceput cheltui 2.000 E in prima luna pe diverse lucruri. Mai apoi 600E/luna este minimul sa poti trai cat de cat. Joburi sunt dar se gasesc greu, insa sunt platite foarte bine. E indeajuns sa lucrezi 40 ore/luna ca sa poti trai super ok, dar ca si regula generala tarile nordice sunt extrem de scumpe. Banii din RO nu valoreaza prea mult aici. Eu dupa facultate am lucrat 2 ani sa strang bani sa merg la master in Dk si am fost foarte frustrat si dezamagit sa vad cum s-au evaporat in 2-3 luni

Cu engleza te descurci binisor pt ca mare parte din populatie o vorbeste macar la nivel basic. Cu toate astea pt un job calificat se cere limba nativa. Sunt evident si multinationale dar bataia pe ele e foarte dura.

Viata in Nord este in general dura, mai dura in unele aspecte chiar si decat in Ro, dar overall sunt foarte multe lucruri pozitive. Daca ai curaj, eu zic ca merita.

#3
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011

 Elektronik, on 04 aprilie 2013 - 00:45, said:

Nu stiu daca am incadrat bine sau daca nu,in caz ca am gresit imi cer scuze si rog mutarea lui unde trebuie.Anul acesta termin facultatea si m-am gandit la un master in afara.Stiu ca deja e prea tarziu asa ca m-am hotarat ca un an sa continui masterul in Ro si sa aplic din timp la una din facultatile din afara.In Romania termin Facultatea de Business cu note bune.Testul de limba il am deoarece ni se cerea pentru licenta.Ma gandeam in primul rand sa aplic la o facultate de prestigiu cum ar fi Oxford sau Harvard,doar ca datorita problemelor de domeniul economic nu cred ca imi pot permite asa ceva.Am vazut ca masterul este gratuit in Danemarca,Suedia si Finlanda ,sau mai am posibilitatea de a alege o facultate din Germania doar ca nu prea am gasit unde sa fie predare limba engleza.In cele 3 tari enumerate mai sus cum as putea sa ma descurc in sensul ca pot dispune de aproximativ 600 euro lunar si as vrea sa ma angajez acolo,dar din pacate doar Engleza o cunosc asa ca eu cred ca va fi destul de greu sa imi gasesc un loc de munca care sa ma faca doar sa ma intretin.Ca si chirie am vazut ca in campusurile universitare(la camine) nu este asa de scump cum ar fi o chirie.Voi ce a-ti alege din cele 3 tari,nu visez marea cu sarea sau sa castig sume exorbitante chiar si dupa ce termin acolo.Am nevoie doar de pareri va multumesc anticipat!
Incearca in atat in US cat si in Europa la facultati mai putin prestigioase, ai sanse mari la bursa.
Da atat TOEFL-ul cat si GMAT-ul. Ce vrei sa studiezi mai departe? Pentru economie ai nevoie mai degraba de GRE, nu de GMAT.

Edited by catalina1, 04 April 2013 - 02:12.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Elektronik, on 04 aprilie 2013 - 00:45, said:

Suedia si Finlanda
Poti arunca o privire aici:

http://www.lundunive...?lukas_id=EAGSB

http://biz.aalto.fi/...ies/programmes/

etc etc

Nu cred ca esti in postura sa alegi, aplica pe unde poti si vezi apoi unde esti acceptat.

#5
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Trebuie sa aleg in sensul in care nu m-as duce undeva sa mor de foame sau etc.Am prins anul precedent o bursa in elvetia dar am refuzat-o pentru ca am discutat cu diferiti studenti de acolo scoala imi oferea 500 euro lunar problema fiind ca eu ca sa traiesc decent (si decent ma refer sa mananc doar conserve si pateuri ) imi mai trebuiau aproximativ 1000 euro bani de care nu dispun.Sau sa plec in Anglia la Oxford doar ca acolo imi trebuiau si mai mult deoarece mi se oferea plata facultatii doar pe jumatate adica din totalul de 9000 de lire primeam 4500 intradevar cand zici Oxford e altceva ai alte deschideri dar stiam ca daca merg acolo,chiar nu am sanse si de scoala si de munca.Si in Danemarca sunt greutati mi-am dat seama dar ma gandeam oare nu e altfel invatamantul,oare nu am alte deshideri si totusi daca merg acolo si sa zicem pe langa scoala iau si lectii de limba as putea invata intr-un an doar asa cat sa ma descurc vorbit nu si scris.Pentru cine e acolo poate sa-mi dea un mic exemplu cum iti poti gasi un loc de munca platit cu minimum pe economie ca orice spalator de vase sau orice alt ceva nu conteaza nu fug de lucrurile acestea.Aici termin facultatea cu o nota de 9.70 care zic ca poate fi ok pentru a fi admis,si termin administrarea afacerilor in servicii de ospitalitate(management hotelier) si tot pe asa ceva as vrea sa merg.Doar ca de un singur lucru as pleca din Romania ,mi se pare ca ma zbat prea mult pentru scoala cand defapt se cere o oarecare experienta si toti colegii mai mari care au terminat fac experiente in magazine ca vanzatori sau maximum sunt la asigurari la diferite banci unde primesc 600 de lei.Asa pot foarte simplu sa nu-mi pese deloc si sa traiesc asa dar visez la ceva mai mult.

Edited by Elektronik, 04 April 2013 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate