Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

retea wireless!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
flopep

flopep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2005
vreau sa pun intr-o implementez intr-o cladire pe trei nivele o retea wireless de viteza modesta(atat cat sa functioneze interetul la 100kb)!
cladirea respectiva este construita din pereti de bca si gips-carton, are o lungime de circa 80 de metri si doar 8 m latime.
care ar fi cea mai optima solutie?
--din cate am citit o soltie ar fi sa umplu cladirea de AP-intercnectate intre ele cu cablu utp.
AP nu se pot conecta intre ele daca sunt de acelasi tip fara fir?
--alta solutie ar fi montarea unei antene orientata spre cladirea respectiva-legata direct in router wireless
            -distanta inre antena si cladire--30 de m
             -undele trebuie sa strabata un singur perete
            

POate suna aberant ceea ce am scris aici, dar sunt interesat sa aflu daca se poate face asa ceva?
Placile wireless din laptopuri ar face fata?
Astept raspunsuri, propuneri precum si intrebari legate de problema mea!!

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Intradevar, AP-urile le poti interconecta doar prin UTP.

Solutia cu o antena omnidirectionala montata intr-o cladire de vis-a-vis mi se pare cea mai buna solutie, si fiecare calculator dotat cu o placa wireless.
Ar mai fi o solutie: un AP montat la etajul de mijloc, in mijoc. Aici ar fi de probat daca iti trece semnalul prin plansee si daca ai semnal pe capetele cladirii. Daca iti functioneaza la capetele cladirii dar nu si la etaje diferite, atunci poti merge cu cate un AP pe fiecare etaj - mi se pare o solutie cam costisitoare.

#3
flopep

flopep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2005
o antena directionala nu ar fi mai buna sau doua, avand in vedere ca am de acoperit un unghi de 160 d egrade pe orizontala si 40 pe verticala? cu putere de vreo 21dB!
aceasta se poate lega in orice router wireless?
va rog faceti-mi o descriere amanuntita de ce echiamente as avea nevoie, sa fie compatibile!
antena, router wireless, cabluri..

sa inecerc oare cu un AP..care-i mai puternic si sa-l pun in mijlocul cladirii?
iar in cazul in care nu merge sa-i schimb antenutele cu altele mai puternice?

Va ultumesc frumos pentru ajutor!

#4
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Tocmai pt. ca ai de acoperit un unghi asa de mare iti trebuie o antena omnidirectionala.
Poti sa faci o proba cu un AP montat in mijocul cladirii, si dotat cu o antena mai puternica. Iei un laptop si te plimbi cu el din birou in birou si vezi ce iese.
Dar eu raman la parerea ca cea mai buna solutie ar fi cu antena in exterior.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate