Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4015
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvali123456, on 02 mai 2016 - 15:56, said:


imi cer scuze,
Se acceptă !
Dar am insistat să fac precizarea, ptr ca nu cumva să aibă cineva impresia că eu fac comerț (speculă) cu "deastea". Le iau de acolo, le dau aici și-mi rămîne și mie ceva.
Recunosc că mi-a rămas și mie un leu 2, dar cu acei bani nici drumul și orele state la cozile acelea la vamă, nu mi-au ieșit.

Quote

il poti ajuta si pe colegul.
Da ! Ajut oricînd ,cu plăcere pe oricine !
  " Luca 6:31  Ce voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi la fel. "
Și eu am fost ajutat, de multe ori și mi-a părut bine !
  E, acum cînd ți se cere să ajuți ce faci ? Te dai la fund ! Nu-i frumos !
Deci ...! Cu plăcere !

Quote

problema este ca nu stiu ce voi face cand se va termina bateria ca
Citeam pe eBay despre "ceasurile" acestea.
Destinația lor nu este ptr motosape, ci ptr ATV-uri . Iar o baterie duce (nu mai rețin exact ...) 20 000-30 000 ore de funcționare .

Cînd s-o termina bateria, iei altă motosapă cu tot cu "ceas de bord" !
Uite o comparație între o baterie ptr un cîntar electronic (2032) și cea ptr tahometru (2450). Este dublă !

Attached Files



#4016
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
John mai taie din ele, nu le tii in casa iarna nu tin 3-4 ani, a inghetat este terminata bateria.
3-4 ani  este estimata  durata de viata a bateriei, asta inseamna miile alea de ore, daca te apuci sa o freci zilnic vara o sa moara mai repede.

#4017
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Luca 0.0.7 si nu te îndoi idl de vorbele lui john caci tahometrul iti va muri..:))

#4018
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009

View PostIdI1, on 03 mai 2016 - 20:40, said:

3-4 ani  este estimata  durata de viata a bateriei,
Numai ptr asta nu stăteam să mă cert cu tine !
Așa e cum zici tu ! Să schimbe cineva bateria și să ne anunțe !
"Pe mine m-a ținut ... ani/ore !"
Mă atîta gălăgie !
Pe ulei dați 40 lei/an și nu plînge nimeni, dar ptr o jucărie de 30 lei atîta discuție !

Edited by mcjohn, 03 May 2016 - 21:50.


#4019
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Pe mine ma costa 6 lei uleiul pentru schimbul la motor ( 1/2 litru din butoiul mare  pentru tractoare, ulei agro care indeplineste cu brio standardele motorului Honda de la pârțiitoare ).
Mi se rupe daca esti pus pe scandal sau nu, eu doar ti-am facut un calcul la cele jdemii de ore postate ca ar tine o baterie. Baga nițica matematica înainte sa iți sară muștarul si sa sughit de la toți sfinții nevinovat.

#4020
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
pai uleiul il arunca dupa un an.,..


Suma respectelor, Alydor

#4021
danielbota

danielbota

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2016
Adevarul e ca e o adevarata inginerie sa fortezi cumva partea din spate sau sa tai finut carcasa sa pui o baterie de 4 lei...si sa o lipesti la locPosted Image . Cred ca un topic separat ar fi ok. (nu da cu piatra era o glumitaPosted Image Posted Image )

Edited by danielbota, 03 May 2016 - 22:36.


#4022
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009

View PostIdI1, on 03 mai 2016 - 22:11, said:

înainte sa iți sară muștarul
Nu mi-a sărit muștarul așa cum crezi tu !
Am afirmat ceea ce am citit și eu pe niște pagini cu cîteva luni în urmă. Dacă acelea erau basme, basme am spus și eu !!!
Am învățat să fiu umil .
Am luat bătaie în armată pînă n-am mai reușit să respir. De ce ? Ptr că m-am încăpățânat să suțin că sînt din Brăila !
Soția m-a umilit ani de zile. I-a plăcut să stea pe gard și să strige "Cucurigu"! Și cînd i-am tăiat craca, a dat bir cu fugiții !
Mă crezi atît de nebun să mă contrazic cu tine ptr "nimic".
Măcar că stiu că am dreptate 100% ,dar tot cedez ! Eu rămîn cu dreptatea mea, tu cu a ta. Va trece tipul și "adevărul" va iesi la iveală !

Quote

" Chiar faptul că aveți judecăți între voi este un cusur pe care-l aveți. Pentru ce nu suferiți mai bine să fiți nedreptățiți? De ce nu răbdați mai bine paguba? "
De aceea nici cu Danchi nu vreu să mă contrazic. Eu stau prost cu matematica (dar am remarcat că voi știți bine acest lucru) și trebuie să număr de cîte ori o ia de la capăt ceasul acela de la bicicletă într-un an. (Cui folosește că a mers 10 sec în plus sau în minus ?) Plus că magnetul acela lipit pe fulie, la 3 000 de ture va zbura la 5 m distanță. Dar ... ce-mi pasă mie. Dacă el asa a hotărât să masoare orele de funcționare , doar n-o să mă pun eu de-a curmezișul , să stric plăcerea omului !
Vezi tu ! Avem puncte de vedere diferite ! Dar dacă ne păstrăm cumpătul și nu ne aruncăm "vorbe negîndite" treaba-i bună !
Sucesuri maxime !

Edited by mcjohn, 03 May 2016 - 23:07.


#4023
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Nu sunt basme ce ai citit Ioane, dar nu mai umbla cu jumatati de  adevar ca de aia uiti sa respiri crezand ca tu detii adevarul suprem.

30.000 ore / 24 ( cat are o zii ) =1250 zile.
1250 zile / 365 ( zilele unui an)=3,42 ani

Trei ani si jumatate termen maxim  de viata la saracia aia de baterie daca o cumperi proaspata de la poarta fabricii. Tinand cont ca o baterie are deobicei un an termen de valabilitate inscris pe ea si ea se vinde dupa un an iti mai raman 2.3 ani de folosinta (20.000 ore).
Nimic nou sub soare

#4024
danielbota

danielbota

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2016
Attached File  1.pdf   110.91K   60 downloadsAttached File  masina cartofi.pdf   98.68K   65 downloads ca sa mai schimbam placa ,poate ii este necesara cuiva.

#4025
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,464
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmcjohn, on 03 mai 2016 - 23:01, said:

Mă crezi atît de nebun să mă contrazic cu tine ptr "nimic".
Măcar că stiu că am dreptate 100% ,dar tot cedez ! Eu rămîn cu dreptatea mea, tu cu a ta. Va trece tipul și "adevărul" va iesi la iveală !

View PostIdI1, on 03 mai 2016 - 23:44, said:

Nu sunt basme ce ai citit Ioane,
Nea Gheorghe, eu nu sînt Ion, dacă cu mine vorbeai !

Așa e !
Ai dreptate ! Fii mulțumit !
(În 2000 am lucrat ptr 8 luni în Vatra Dornei. Am cîștigat f mulți bani atunci. Mergeam în fiecare lună în bazarul din Suceava, la cumpărături. Anul trecut am găsit prin casă ... într-o cutie, uitată undeva, niște baterii luate de atunci. AG3, AG13. I-am luat o jucărie fiului meu care mergea cu AG13. I-am dat "țipla" și culmea, chiar funcționau. Cred că fabricantul a uitat să treacă termenul de garanție pe țiplă ! Altfel nu-mi explic cum de mai erau "bune ptr uz" după 15 ani !!! )

#4026
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmcjohn, on 04 mai 2016 - 09:17, said:

... Am cîștigat f mulți bani atunci...
Cunoaștem...

Ori te calmezi mcjohn, ori te calmez eu*.


*scaiba, 10:34

#4027
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mulțumesc pentru înțelegere, mcjohn.

#4028
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Sper sa nu imi iau si eu pauza tot discutand despre baterii. Normal ca o baterie nu se descarca total imediat cum au trecut cei 3-4 ani, insa nu mai are carcateristicile necesare unei aplicatii intensive si de durata ( un led sau un piu, piu probabil ca mai duce, dar nu te poti baza ca iti duce o aplicatie intensiva si te trezesti ca nu mai stii cand sa schimbi oloiul la motosapa).
Un exemplu cu uleiul de transmisie ( pe care il puteti aplica si la discutia despre baterie ). Are un termen de valabilitate 1-2 sau 3 ani, il bagi in transmisie inainte sa expire si il mai schimbi peste inca 2 ani; a mers motosapa cu el expirat in cei doi ani? Nu, producatorul la astfel de produse asigura o marja de timp pana la schimbul urmator in care uleiul trebuie sa asigure ungerea si protectia utilajului. Prin intalniri cu producatorii de utilaje si autoritatile de reglementare stabilesc de comun acord limite minime ( standarde) in care produsul trebuie sa asigure ungerea si protectia utilajului. La fel si la baterii ai un termen de valabilitate ( parca doi ani, nu m-am mai uitat), dar bateria poate sa mai duca aplicatia pentru care a fost proiectata inca o perioada de timp ( de obicei un an sau mai mult daca nu este folosita intensiv)

#4029
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Până vă lămuriți care baterie e mai bună și cât ține fiecare, uite ce am văzut zilele acestea. Este o idee interesantă. Nu știu sigur dacă roțile se demontează și merge pe șenilă la arat, căci n-am avut pe cine întreba. La depozitul respectiv nu este nimeni de mult timp. Probabil - faliment și au rămas doar ceva fiare vechi, inclusiv 2 buc. de motopluguri (așa le-am denumit eu).
Scuze de "claritatea" imaginilor, dar distanța e relativ mare, și telefonul nu prea performează.

Attached Files


Edited by andrei_ci, 07 May 2016 - 07:03.


#4030
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Acum ca am terminat de pragatit utilaju', va trebui sa cumpar cele necesare. Pentru inceput va trebui sa iau un plug de bilonat pentru cartofi. Are cineva o sursa de unde as putea achizitiona asa ceva? Ce nu inteleg eu este cum este prinsa chestia aia... adica rotile imi sunt intre randuri, mijlocul masinii este peste randul de catofi, deci masina incaleca randul. Din ce am vazut plugul ala de bilonat se leaga pe mijloc. Pai atunci nu imi vine peste randul de cartofi? Sau se leaga doua pluguri care sa calce pe urma rotilor? Posted Image
Pentru roti metalice am dat comanda de niste jante de matiz sau tico, ramane sa vad de unde naiba fac rost de teava hexagonala de 32 sau 36 cat naiba o fi astea de loncin pentru manicoti.
Care este diferenta intre rarita si plug de bilonat? ca mie mi se pare ca sunt la fel...
Astept idei si sugestii.


Suma respectelor, Alydor

Edited by Alydor, 07 May 2016 - 15:19.


#4031
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Rarita=plug bilonat. Pt rotile metalice ai nevoie de manicoti mai scurti deci nu vei incaleca randurile , ci vei intra printre ele. Pe omac la accesorii ai sa vezi ca sunt alti manicoti ot rotile metalice, roti care au 5 nu patru gauri. Rotile de le vei face vor fi cu 4. Fie scurtezi manicotii de ii ai, fie manufacturezi altii, vezi metoda lui mettre, fiindca profil hexagonal nu se gaseste. Daca cauti pe olx e un tip din suceava care face pe diverse dimensiuni. Am mai vazut pe youtube, ca se foloseau frezele pe post de roti si puneau plugul dupa.

#4032
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
vezi ca in hornbach au rarita bronto foarte misto....mult mai solida ca restul. Are si talpa reglabila de adancime. Este 150 lei. Are laterale reglabile cu asta faci si biloane si dupa aia ii si ingropi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate