Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Allview P5 Quad

- - - - -
  • Please log in to reply
3786 replies to this topic

#145
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View PostCommandoX, on 30 martie 2013 - 01:03, said:

Faci poza cu functia HDR, iei cele 2 poze facute, intrii in photoshop CS5/6 (probabil chiar si in cs4) dai "merge to HDR Pro" deschizi cele 2 poze si de acolo vedeti mai departe setari sa iasa cam cum vreti voi poza finala.

Depinde la ce faci poza respectiva si in ce luminozitate...


Poza facuta de mine cu HDR cu o camera foarte de cacat. Mentionez ca n-am folosit functia "merge to HDR Pro" ci o functie mult mai varza din moment ce aveam doar o singura poza cu care sa lucrez, deci se poate si mai bine.

https://fbcdn-sphoto...864937273_o.jpg
Interesant!

Edited by mojook, 30 March 2013 - 07:22.


#146
sebip

sebip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 12.01.2005
un hdr mai moderat http://www.panoramio.com/photo/885570 facut din 3 poze.

Edited by sebip, 30 March 2013 - 20:05.


#147
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Da, am citit si eu pe diverse site-uri de profil ca HDR-ul se compune din 3 fotografii. Quad-ul nu imi face decat doua. Si din doua am reusit sa asamblez un HDR cat de cat ok, dar ma gandesc ca din 3 iese mai bine.

#148
spy4ever112

spy4ever112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.03.2013
mi-am pus iGO pe el :) si merge super :)

eu propun cei care au instalat aplicatii sa ne impartaseasca si noua..nu ma refer acum la task killer sau etc..ceva care merita :)

#149
maru07

maru07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Salutare,primele impresii pentru p5 quad sunt escelente,am facut multe poze afara si ies f bune,am filmat,culorile sunt excelente,trebuie sa gasesc o solutie pentru tremurat, sa lucrez mai mult la miscarile Posted Image  cu mana,telefonul se misca f rapid,raspude repede la comenzi,de vreo 2 zile,cand bateria este sub 20%,in timpul conforbirii se aude un fasait de 1 secunda,nu stiu ce ar putea fi,,,  Ce fel de husa este recomandata pentru a proteja cat mai eficient tel? Multumesc.

#150
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postmojook, on 30 martie 2013 - 21:03, said:

Da, am citit si eu pe diverse site-uri de profil ca HDR-ul se compune din 3 fotografii. Quad-ul nu imi face decat doua. Si din doua am reusit sa asamblez un HDR cat de cat ok, dar ma gandesc ca din 3 iese mai bine.

Intradevar HDR-ul se compune din 3 fotografii. Una sub-expusa,una expusa norma si una supra expusa.

De obicei pentru a lucra cu poze HDR se folosesc programe gen Photomatix ..sau daca ai ceva cunostinte Photoshop poti lucra in LightRoom (plugin care se gaseste de la variantele CS4 in sus).

Cel mai ok pt o poza HDR ar fi daca ai putea sa faci 3 poze pe un trepied cu expuneri diferite -1 ,0,+1.

Personal ,consider ca in cazul telefoanelor,momentan funtia HDR este o gluma

#151
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
De ce este p6 stony mai scump? din ce oberv,numai display-ul este mai bun

#152
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Este mai scump pentru ca displayul face toti banii... hd amoled chestii trestii..

#153
ovidog

ovidog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.06.2007
Am un P5 Alldro pe care pot sa-l vand,ma atrage acest P5 Quad datorita procesorului si memoriei ram superioare P5-ului,dar ca design imi place mai mult P5 Alldro
Am o intrebare pentru CommandoX (care stiu ca a avut si un P5 Alldro) daca simte vreo diferenta intre cele doua(baterie,rapiditate....) si daca merita 3 mil in plus.Mentionez ca folosesc telefonul in special pt, navigare pe net,mai putin jocuri

#154
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004
Am avut P5 dual 2 zile, apoi l-am returnat pentru P5 Quad. Daca poti fa schimbul. Este mult peste, cel putin asta e parerea mea. Imi place rapiditatea si camera mult mai buna. Bateria mai mare nu se simte pentru ca fiind mai rapid consuma mai mult, dar este clar mai eficient. 512 RAM in plus conteaza f f mult.

Am comandat bateria mai mare:
http://www.bzcome.co...0015638?gn708w=

Edited by mircam, 01 April 2013 - 18:25.


#155
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View Postmircam, on 01 aprilie 2013 - 18:29, said:

Am avut P5 dual 2 zile, apoi l-am returnat pentru P5 Quad. Daca poti fa schimbul. Este mult peste, cel putin asta e parerea mea. Imi place rapiditatea si camera mult mai buna. Bateria mai mare nu se simte pentru ca fiind mai rapid consuma mai mult, dar este clar mai eficient. 512 RAM in plus conteaza f f mult.

Am comandat bateria mai mare:
http://www.bzcome.co...0015638?gn708w=

Dupa ce soseste si apuci sa o testezi, sa ne spui si noua daca este mai buna si tine mai mult decat cea stock.
Pe topicul P5 Alldro cativa useri au comandat-o, le-a venit, dar spun ca nu se simte mare diferenta fata de cea stock.
Pe linkul dat de tine mai sus am vazut ca se poate comanda si husa pe quad, dar din poze mi se pare tare "din topor".

P.S. Pe mine bateria la quad ma tine lejer doua zile, fara prea mare efort, cu convorbiri, wifi, ceva joculete, ceva poze, un pic de filmare. M-a tinut si trei zile, dar fara sa exagerez la nici una din cele enumerate mai sus.

#156
maru07

maru07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Cum pot scapa de toate conactele din yahoo,care s-au adaugat la contactele din lista telefonului. Mentionez ca am dezactivat din setari sincronizarea cu yahoo,,dar nu reusesc sa scap de lista de contacte din mess!!!!!

#157
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004

View Postmaru07, on 01 aprilie 2013 - 21:25, said:

Cum pot scapa de toate conactele din yahoo,care s-au adaugat la contactele din lista telefonului. Mentionez ca am dezactivat din setari sincronizarea cu yahoo,,dar nu reusesc sa scap de lista de contacte din mess!!!!!

Instalezi "contact remover"

#158
spy4ever112

spy4ever112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.03.2013

View Postmircam, on 01 aprilie 2013 - 18:29, said:


Am comandat bateria mai mare:
http://www.bzcome.co...0015638?gn708w=

cum ai facut comanda? ai avut alte costuri suplimentare?

#159
flylex99

flylex99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 25.01.2009
Sunt si eu interesat de achizitionarea unei astfel de huse  pentru P5 quad. Din topor sau nu...este o husa din silicon care protejeaza destul de bine si poate fi utila in anumite situatii. Eu i-am gasit o husa toc din piele neagra, de la SGS 3, dar mi-ar prinde foarte bine si una din silicon. Daca este cineva din Bucuresti interesat sa aduca, eu sunt dornic sa cumpar.
In alta ordine de idei, am avut un P4 duo pe care l-am returnat in favoarea lui P5 quad. Se simte lipsa amoledului si a finisajelor parca ceva mai bune la P4, dar cand intri pe net si mai ai si alte aplicatii in background Quad-ul se distanteaza fara discutie. Camera este mult mai bine gandita, fapt ce se vede inca de la interfata. Bateria...lejer 2 zile in conditii de utilizare normala. Nu cred ca va primi foarte mult suport pe viitor de la Allview dar cu JB ruleaza mai mult decat decent.  La 1100 lei...nu are rival, in opinia mea.
Ramane de vazut cum se comporta carcasa dupa cateva luni de folosinta.

Edited by flylex99, 01 April 2013 - 22:52.


#160
CommandoX

CommandoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.02.2013
In folosirea telefonului normala sms/apel whatever normal ca nu se simte diferenta dar de exemplu la jocuri da, se simte. Si la multitasking se simt cei 512 rami in plus. Gps-ul prinde mai rapid decat la Alldro, si ala prindea dupa 1 secunda gen ..la asta prinde instant satelitii. Camera se vede ca e mai buna, bateria tine mai mult si il butonez de "il gaseste dracii". Eu zic ca merita 3 mil sa sari de la dual core la quad si de la 512 ram la 1gb ... Navigarea pe net merge blana .

Edited by CommandoX, 01 April 2013 - 23:00.


#161
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004

View Postspy4ever112, on 01 aprilie 2013 - 22:24, said:

cum ai facut comanda? ai avut alte costuri suplimentare?

Husa + Baterie + AirMail cu Tracking number= US $17.12

View PostCommandoX, on 01 aprilie 2013 - 22:56, said:

In folosirea telefonului normala sms/apel whatever normal ca nu se simte diferenta dar de exemplu la jocuri da, se simte. Si la multitasking se simt cei 512 rami in plus. Gps-ul prinde mai rapid decat la Alldro, si ala prindea dupa 1 secunda gen ..la asta prinde instant satelitii. Camera se vede ca e mai buna, bateria tine mai mult si il butonez de "il gaseste dracii". Eu zic ca merita 3 mil sa sari de la dual core la quad si de la 512 ram la 1gb ... Navigarea pe net merge blana .

F. bine spus...merge blana...chiar sta umar la umar cu Nexus 4. Chrome pur si simplu zboara... e mai rapid surf-ul ca pe desktop

#162
spy4ever112

spy4ever112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.03.2013

View Postmircam, on 01 aprilie 2013 - 23:25, said:


Husa + Baterie + AirMail cu Tracking number= US $17.12

dupa ce iti vine ne spui si noua daca merita?  Posted Image

View Postflylex99, on 01 aprilie 2013 - 22:49, said:

Sunt si eu interesat de achizitionarea unei astfel de huse  pentru P5 quad. Din topor sau nu...este o husa din silicon care protejeaza destul de bine si poate fi utila in anumite situatii. Eu i-am gasit o husa toc din piele neagra, de la SGS 3, dar mi-ar prinde foarte bine si una din silicon. Daca este cineva din Bucuresti interesat sa aduca, eu sunt dornic sa cumpar.
pey hai sa facem o comanda si impartim transportul la 2 Posted Image

View Postmircam, on 01 aprilie 2013 - 23:25, said:

Husa + Baterie + AirMail cu Tracking number= US $17.12

pey si cum te.a ajuns doar 17. $ cand ele impreuna trec de 19 ? Posted Image

Edited by 0101010, 06 April 2013 - 14:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate