Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Controlorii de autobuz sunt niste paraziti care ne fura banii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#19
foka123

foka123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.06.2009

 Adm, on 27 februarie 2013 - 14:07, said:

Parca era si plata cu SMS-ul - am vazut ceva la tv.

Cert e ca eu merg cam de 2 ori/an cu transportul in comun, de obicei cand am masina in service, asa ca nu mai sunt la curent cu "cuceririle tehnicii".
BTW, am Card cu PaYPass... L-am folosit o singura data intr-un an (touch)!

Este si cu SMS, poti plati cu cardul la anumite gherete, poti incarca online.
Ar trebui lucrat la plata online, pentru ca dureaza cam 24-48 de ore pana se inregistreaza in sistem la ei.
Am patit eu asa, eram pe tren, am intrat pe net si am reincarcat. Abia apoi am citit cat dureaza procesarea. Si am mers juma de Bucuresti cu laptop-ul pregatit sa arat chitanta ca am platit, dar nu s-a facut procesarea in sistemul lor. Posted Image)

Edited by foka123, 27 February 2013 - 14:23.


#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

 ZeusMoldovean, on 27 februarie 2013 - 14:20, said:

Pe bune mergi cu autobuzul?

Pe bune ca intr-o zi normala, merg asa: intai cu masina mea, apoi cu metroul, apoi cu autobuzul, la intoarcere spre casa, fac invers.
Viata agitata, ce vrei? :)
Pe transport platesc intr-o luna cam 200 lei benzina, 5o metrorexul, 50 ratb-ul.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

 connectorxp, on 27 februarie 2013 - 14:21, said:

Am intalnit un controlor idiot pe 102, am validat cardul langa el (chiar i-am cerut sa deblocheze aparatul) si pe urma tot el cerea sa-l vada si ii spun sa plimbe ursul, ca a avut odata ocazia sa-l vada, mai ales ca i-am cerut in mod expres sa deblocheze taxatorul.

Detest faptul ca la portofelul nu exista optiunea de credit de urgenta ca mai tot timpul raman cu 1 leu si putin, sub valoarea unei calatorii.

Mai sunt si controlori idioti, sunt de acord.
Portofelul, incarca-l si tu mai des :)

#22
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Adm, on 27 februarie 2013 - 13:46, said:

3. Transportul in comun la romani e ca cel pentru vite.



Asa este , insa asta numai din cauza controlorilor. Ia ganditiva RATB cat plateste pentru un singur astfel de parazit , salariul plus cotizatiile la sanatate etc.  Cu cat de pe an pe un an la acesti paraziti ar putea cumpara autobuze noi.

Plus ca astia merg cate 2-3 in autobuz , si statul plateste astfel 2-3 salarii , ca nu sunt in stare nici alea 2 ore pe zi sa "lucreze" de unul singur.

Si noi suntem nevoiti sa merge in autobuze vechi si aglomerate , cand ar fi lejer bani pt mai multe autobuze noi daca nu ar fi cheltuiti pe salariile si beneficiile parazitului nimic controlor.

Nu mai zic ca la un an doi la fiecare astfel de inutil i se da si un aparat nou de taxat , care costa si ala o mie de euro. Totul din buzunarul nostru. Oare e de mirare de ce numai cu pile poti ajunge controlor , sau de ce nu a vazut nimeni vreodata anunt in ziar "se cauta cotnrolori".

Edited by hellen2012, 27 February 2013 - 14:35.


#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

 ZeusMoldovean, on 27 februarie 2013 - 14:24, said:

Esti prea gagica pentru autobuz!
Pe bune nu te-a intrebat nimica pervers vreun pervers?

Cu perversii nu am treaba, in schimb ieri nu am scapat de o baba care din Panduri pana la pod la Basarab m-a trecut prin toata istoria si cultura Romaniei, de la Ctin Mavrocordat pana la MR Ungureanu, Eliade, Piersic si Gh Gh Dej, de am ajuns capie la birou.
Macar a sarit vreo 1700 de ani :)

 hellen2012, on 27 februarie 2013 - 14:31, said:



Asa este , insa asta numai din cauza controlorilor. Ia ganditiva RATB cat plateste pentru un singur astfel de parazit , salariul plus cotizatiile la sanatate etc.  Cu cat de pe an pe un an la acesti paraziti ar putea cumpara autobuze noi.

Plus ca astia merg cate 2-3 in autobuz , si statul plateste astfel 2-3 salarii , ca nu sunt in stare nici alea 2 ore pe zi sa "lucreze" de unul singur.

Hellen, ala e un job.
Stiu ca ai vrea sa dispara controlorii, politistii sau mai stiu eu ce autoritati, dar e imposibil.
Si asta pt ca, nu esti singurul care nu taxeaza, iar conditiile de calatorie nu au cum sa fie imbunatatie daca oamenii calatoresc fara sa plateasca.
Serviciile se platesc, asa e firesc.
Faptul ca tu te plimbi cu tramvaiul, pe aia din RATB ii costa timp, energie, bani. De ce te-ar plimba gratis? Ai vreun motiv deosebit? Daca da, faci cerere si treci la lista persoanelor cu handicap care beneficiaza de reducere sau gratuitate.
Daca nu te treci pe lista aia, pune mana si plateste.

Maine ce subiect mai discutam? Nesimtitii aia de la Enel au scumpit facturile si nu mai vrei sa platim energia electrica, hai sa facem taraboi sa o primim gratis?

#24
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
n-am vazut om mai prost dct.....

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,014
  • Înscris: 21.04.2011
Nu mai spuneti ca se poate cumpara bilet prin sms pentru ca nu e adevarat. Doar abonament pe 1 zi ceea ce e totusi altceva.

Inteleg de ce nu se poate cumpara 1 singur bilet prin sms si ma enervez si mai tare. :)

#26
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 -Diana-, on 27 februarie 2013 - 14:36, said:


Hellen, ala e un job.
Stiu ca ai vrea sa dispara controlorii, politistii sau mai stiu eu ce autoritati, dar e imposibil.
Si asta pt ca, nu esti singurul care nu taxeaza, iar conditiile de calatorie nu au cum sa fie imbunatatie daca oamenii calatoresc fara sa plateasca.
Serviciile se platesc, asa e firesc.
Faptul ca tu te plimbi cu tramvaiul, pe aia din RATB ii costa timp, energie, bani. De ce te-ar plimba gratis? Ai vreun motiv deosebit? Daca da, faci cerere si treci la lista persoanelor cu handicap care beneficiaza de reducere sau gratuitate.
Daca nu te treci pe lista aia, pune mana si plateste.


Nu iti e rusine sa vorbesti asa ?  Eu merg cu autobozul si inca fara bilet , numai in capul tau.

Iar atat de putin te duce mintea ca nu realizezi ca din cauza controlorilor jumatate din oameni circula fara bilet. Ca daca ar fi ca in orice tara civilizata , unde soferul vinde bilete si se urca doar prin fata , nimeni nu ar mai merge fara sa plateasca.

Sa iti fie rusine ca incerci sa ma jignesti cu fiecare postare a ta. Veziti lungul nasului ca nu de bine ce o duci intri sa jignesti lumea pe aici.

#27
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 hellen2012, on 27 februarie 2013 - 13:20, said:

In primul rand , in toata europa nu poti intra in autobuz decat pe la sofer , si de la el cumperi bilet sau ii arati abonamentul.
cine te-a pacalit? sau incerci sa te pacalesti singura? :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JmB6q8Xn7QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U4v_S4J_-kU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 hellen2012, on 27 februarie 2013 - 13:20, said:


blablabla
Chestia cu de unde se ia bilet, depinde nu de tara ci mai degraba de firma... in suceava de exemplu (si in buzau parca), pe autobuzele primariei se iau bilete doar in autobuz de la niste oameni care se ocupa doar de asta si urmaresc cine intra in autobuze in statii ca sa le vanda bilete, dar de urcat se urca peste tot... nu cred ca se dau nicaieri bilete de catre soferi in autobuzele astea mari ce merg prin orase... doar chestii gen maxi-taxi sau autobuze ce merg in afara localitatilor...

#28
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.11.2002
In Iasi, s-a incercat cateva luni bune sistemul cu sofer care sa vanda si bilete, chiar pe autobuze. De ce s-a renuntat? In perioada de varf, statea mai mult in statie sa vanda bilete decat sa conduca, mai dadeau bilete gata compostate pentru un leu. Apropo in Iasi e 97 lei un abonament pe toate liniile valabil o luna de zile.

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

 hellen2012, on 27 februarie 2013 - 14:44, said:

Nu iti e rusine sa vorbesti asa ?  Eu merg cu autobozul si inca fara bilet , numai in capul tau.

Iar atat de putin te duce mintea ca nu realizezi ca din cauza controlorilor jumatate din oameni circula fara bilet. Ca daca ar fi ca in orice tara civilizata , unde soferul vinde bilete si se urca doar prin fata , nimeni nu ar mai merge fara sa plateasca.

Sa iti fie rusine ca incerci sa ma jignesti cu fiecare postare a ta. Veziti lungul nasului ca nu de bine ce o duci intri sa jignesti lumea pe aici.

Nu imi e rusine.
Tie, iti e?
Tu jignesti, eu nu te-am jignit in nici un post.

In alta ordine de idei, nu prea ai scos capul in afara tarii, pt ca eu( ca si altii de aici) nu imi amintesc acum nici o tara din Eu in care am fost si in care sa cumperi bilet de la sofer si doar de la el.
In filmele americane, am vazut si eu :)

#30
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,698
  • Înscris: 10.10.2011
foarte tare faza asta cu 3000 salar controlor.pe bune,helen.totusi unde dracu lucrezi sau ce faci taota ziua de pot sa iti vina in cap aceste probleme existentiale :)) eu sigur imi depun cv-ul la RATUC ( firma de transport din cj) daca asa mare e leafa

#31
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,526
  • Înscris: 06.01.2012

 hellen2012, on 27 februarie 2013 - 14:44, said:

Nu iti e rusine sa vorbesti asa ?  Eu merg cu autobozul si inca fara bilet , numai in capul tau.

Iar atat de putin te duce mintea ca nu realizezi ca din cauza controlorilor jumatate din oameni circula fara bilet. Ca daca ar fi ca in orice tara civilizata , unde soferul vinde bilete si se urca doar prin fata , nimeni nu ar mai merge fara sa plateasca.

Sa iti fie rusine ca incerci sa ma jignesti cu fiecare postare a ta. Veziti lungul nasului ca nu de bine ce o duci intri sa jignesti lumea pe aici.
Coane , transportul in comun NU e gratuit . Oamenii aia sunt pusi acolo ca sa se asigure ca tu nu "furi" . Ai prins ideea sau iti fac schita in creion ?

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Madmoiselle "hellen2012", pt ca presupun ca apartii sexului frumos.
Eu cand eram student am muncit 4 ani ca electronist lservice a Atelierul Radio al RATB, in anii 1980...
La un moment dat ne-am trezit ca primim ordin de la partid si impreuna cu secretarul de partid trebuie sa facem munca voluntara la controlul de bilete..Cu ordin de serviu si tot tacamul...
Atunci aveam 25 de ani si doar 50kg. De batut nu ma batusem prea mult, adica spre deloc.Sunt si chior, adica se vedea ca am ochelari grosi, genul fund de sifon...

Nici azi mama nu stie unde a cazut tatal ei. Undeva prin Tatra..Saraca femeie ar vrea sa ii puna o floare la capatai si nu stim unde..La o adica saracul a murit pt tara lui si a lasat-o pe mama orfana..iar mama ei dupa nici un an, de foame si inima rea..
Asa ca atunci cand a inceput unul sa isi bage ce avea mai bun in mormantul bunicului meu, si a mamei mele, m-au oprit colegii ..Asa i-as fi scos dintii si as fiu jucat tontoriul cu testiculele lui..
Si au facut bine ca mai aveam putin sa il calc in picioare..Cand m-a vazut secretarul de partid ca il apuc pe ala de haina si incep sa il scutur ..Bine ca nu stiam sa ma bat..Oricum la prima statie am fost dat jos..
De fapt nu m-a aparat pe mine, s-a aparat pe el..Si vorbesc de perioada de dinainte de 89, cand ala ar fi facut parnaie daca m-ar fi batut, pt ca eram in control ordonat si supravegheat..

Asa ca daca iti doresti 3000 lei du-te fetito si ii castiga atat de usor..De aia umbla cate mai multi, pt ca idiotii de azi i-ar bate daca ar fi doar cate unul..
Altfel, inteleg eu unul inteleg ca esti, cum sa zic, atat de capabila din punct de vedere intelectual, incat nu ai bani sa iti platesti calatoria.
Nu-i nimic, mersul pe jos face piciorul frumos..Oricum doar mergand pe jos ai sanse sa fi zarita de unul care sa iti ofere bani...pt calatoria cu autobuzul, evident...

De aia am ce am cu tinerii de azi care pun intrebari destepte..

#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

 jeffy86able, on 27 februarie 2013 - 15:06, said:

Coane , transportul in comun NU e gratuit . Oamenii aia sunt pusi acolo ca sa se asigure ca tu nu "furi" . Ai prins ideea sau iti fac schita in creion ?

Eu iti recomand sa ii vorbesti frumos, ca acu sare in capu tau ca il jignesti :)
Fa si o schita pt orice eventualitate :)

 Prien, on 27 februarie 2013 - 15:08, said:

Madmoiselle "hellen2012", pt ca presupun ca apartii sexului frumos.

De fapt e Monsieur :)

#34
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

 Prien, on 27 februarie 2013 - 15:08, said:

De aia umbla cate mai multi, pt ca idiotii de azi i-ar bate daca ar fi doar cate unul..

Deci tu vrei ca eu sa platesc impozite in plus , pentru ca pe un amarat de autobuz timp de 2 ore pe zi o echipa de 3 controlori e platita cu 100 milioane lei vechi lunar ca sa se faca ca verifica bilete ?
Ca la boschetari si cersetori si tigani nu le cere nimeni biletele.

Iar tu daca esti un dezaxat care se lauda ca de prost ce esti ai avut o iesire de nervi in fata unui cetatean , pai iti meriti soarta de muncitor necalificat pe salariu minim. Citeste ultima propozitie de mai multe ori , sunt cele mai intelepte cuvinte pe care ti lea zis vreodata cineva.

Si esti si atat de complexat ca te si lauzi pe un forum de internet ca tu ai avut o criza de nervi cand erai la serviciu :)

Edited by hellen2012, 27 February 2013 - 15:23.


#35
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007

 gumball3000, on 27 februarie 2013 - 13:27, said:

Pot sa-ti dau exemplu de suficiente tari in care nu te urci in autobuz doar pe la sofer si unde exista la fel ca si la noi controlori.
Problema in tarile acelea e ca nu prea ai tupeu sa te iei la hanta cu controlorul ca dai de alte belele, de negociat amenda nici nu se mai pune problema.

Si mai interesant este faptul ca in acele tari, calatorii nici macar nu concep sa urce intr-un mijloc de transport in comun, fara bilet.

#36
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Hellen, vine vara, iti iei o bicicleta sau role, si te plimbi fata prin oras, nu te intreaba nimeni de bilet, de permis sau de altceva, macar sa-ti pui o casca, cotiere si genunchiere, si aia e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate