Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Controlorii de autobuz sunt niste paraziti care ne fura banii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#1
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
La ce sunt utili controlorii de autobuz ? Cica ei dau amenzi si astfel lumea este speriata sa cumpere bilet.

Prostie mai ineficienta ca asta rar am mai auzit.


In primul rand , in toata europa nu poti intra in autobuz decat pe la sofer , si de la el cumperi bilet sau ii arati abonamentul.

In al doilea rand , oricate amenzi ar da un controlor , tot vor circula foarte multi oameni fara bilet deci rolul sau e simbolic.

Si cel mai important , il reprezinta costul unui controlor. Noi toti platim taxe mai mari pentru ca acest parazit numit controlor de autobuz sa aiba salariu de 3 mii lei in mana , concedii duble , sporuri , al 13-lea salariu , pensie grasa , ajutoare de somaj si 3 salarii compensatorii daca e dat afara , plus ca el si familia lui are diverse facilitati (scutiri de taxe , abonamente gratis pe tren/autobuz/metrou ) , etc - totul din banii luati de la noi cei ce muncim.

Nici nu mai vorbesc de unii controlori care ne batjocoresc tara cand cer spaga de la strainii ce vin cu autobuzul de la aeroport , sau alte marlanii.

Cum se poate ca un analfabet ce poate nu a terminat liceul , sa aiba salariu de 3 mii lei in mana , sa lucreze doar 2 ore pe zi daca si alea, si asta in niste orase de provincie unde majoritatea oamenilor muncesc 8 ore pe zi pentru salariu minim.


Decat sa platim noi pentru aceste salarii nesimtite , concedii , aparate de taxat scumpe , uniforme , si tot soiul de cheltuieli cu acesti indivizi , cand ar putea soferul autobuzului sa vanda biletele , si astfel sa nu ne mai jupoaie statul cu taxe atat de mari. Plus ca nu ar mai fi toti cersetorii si boschetarii care sunt azi in autobuze , si pe care controlorii se fac ca nu ii vad.

Edited by hellen2012, 27 February 2013 - 13:22.


#2
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Posthellen2012, on 27 februarie 2013 - 13:20, said:

sa aiba salariu de 3 mii lei in mana , concedii duble , sporuri , al 13-lea salariu , pensie grasa , ajutoare de somaj si 3 salarii compensatorii daca e dat afara , plus ca el si familia lui are diverse facilitati (scutiri de taxe , abonamente gratis pe tren/autobuz/metrou ) , etc - totul din banii luati de la noi cei ce muncim.

In cazul asta, unde-mi depun si eu cv-ul sa devin controlor ?


Sa fim realisti, eu nu cred ca are asa salariu, altfel ar fi plina lumea de controlori, ar merge doar controlorii in masini/tramvaie.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Pot sa-ti dau exemplu de suficiente tari in care nu te urci in autobuz doar pe la sofer si unde exista la fel ca si la noi controlori.
Problema in tarile acelea e ca nu prea ai tupeu sa te iei la hanta cu controlorul ca dai de alte belele, de negociat amenda nici nu se mai pune problema.

#4
foka123

foka123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.06.2009
Daca n-ar mai fi controlori, n-ar plati nimeni biletul.
Sa intre pe la sofer? Cam imposibil. Vor intra pe unde ies ceilalti. Doar n-o sta autobuzul 10 minute in fiecare statie pentru a cobori pasagerii pe usa de la sofer, apoi sa le dea voie sa urce.

Ar trebui pusa problema altfel. Controlori in FIECARE autobuz, non-stop. Cine nu are bilet/abonament nu urca. Simplu.
Ca nu a avut de unde sa cumpere bilet/incarce card (situatie foarte posibila, mai ales in Bucuresti dupa anumite ore), sa vanda ei. Si dupa caz sa vanda cu pret normal sau suprapret (in caz ca in statia in care erai, e ghereta de vanzare a biletelor si aveai timp sa cumperi, dar te-ai riscat). Asa e si in tren. Sau cum ar trebui sa fie. N-ai stat la coada la bilete, platesti suprapret sau afara.

Pe urma tot voi va plangeti ca e cald, ca nu e aer conditionat vara. Ca e frig iarna. Ca sunt boschetari/vanzatori ambulanti/tigani in autobuz. Ca autobuzele sunt naspa, vechi, jegoase, etc.

#5
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Posthellen2012, on 27 februarie 2013 - 13:20, said:




Decat sa platim noi pentru aceste salarii nesimtite , concedii , aparate de taxat scumpe , uniforme , si tot soiul de cheltuieli cu acesti indivizi , cand ar putea soferul autobuzului sa vanda biletele , si astfel sa nu ne mai jupoaie statul cu taxe atat de mari.


Cumpara-ti bilet, nene si nu mai da atata din gura aia fara rost.

Ar fi culmea ca soferul sa vanda bilete, la ce aglomeratie e uneori in statii, ai face 15 minute de la o statie la alta.

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,753
  • Înscris: 28.12.2008

View Posthellen2012, on 27 februarie 2013 - 13:20, said:

In primul rand , in toata europa nu poti intra in autobuz decat pe la sofer , si de la el cumperi bilet sau ii arati abonamentul.

Mie-mi vine greu să cred asta, păi dacă-i staţia full de oameni cât durează să intre toţi aşa ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,377
  • Înscris: 07.02.2003
Depinde mult treaba cu urcatul prin fata, sunt intr-adevar tari unde sistemul asta e prioritar, lumea stie si sta in sir indian civilizat a coada prin fara, la restul se coboara. Am vazut si in SUA cam la toate cursele statale si federale (rata cum e la noi) numai prin fata si achiti sau validezi.

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
te-au ars controlorii si acum iti versi frustrarile?

#9
ZeulAether

ZeulAether

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.02.2013

View Postcatalinuptm, on 27 februarie 2013 - 13:25, said:

In cazul asta, unde-mi depun si eu cv-ul sa devin controlor ?


Sa fim realisti, eu nu cred ca are asa salariu, altfel ar fi plina lumea de controlori, ar merge doar controlorii in masini/tramvaie.
Facem echipa... gasim noi vreo blonda fara bilet! Plata NATURAL!

Bre nici eu nu prea ii suport! Sunt niste persoane fara rost: Pe sistemul: Ce bogat merge fara bilet?

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,366
  • Înscris: 22.05.2003
Alt topic "marca Hellen" :)

1. Frica pazeste pepenii.
2. Romanul e hot/necivilizat.
I se pare normal sa nu plateasca (el nu vede in asta un furt!).
Daca nu ar fi frica de amenda, atunci nici dracu nu ar mai cumpara abonament/bilet. Vezi peripetiile de pe trenurile de navetisti :)
3. Transportul in comun la romani e ca cel pentru vite.
Da, in tarile civilizate urci pe la sofer si platesti acolo.
La noi mijloacele de transport sunt supraaglomerate, soferul ar fi jefuit + si-ar opri si el cota parte la sfarsit de tura.
Adesea oprirea autobuzului = blocaj de circulatie; ar fi super sa mai stationeze si 5 minute ca sa incaseze banii!

Problema cu controlorii este in sa alta din pct meu de vedere.
NU exista decat putine locatii de unde poti cumpara bilet!
Nu odata mi-a tatait fundul ("ditamai D-na") pt ca nu aveam bilet, dar nici nu aveam de unde sa il cumpar...

Controlorul are si el fct sa! In mod normal, si-ar scoate banii in 2-3 ore de activitate, dar sa iti inchipui ca vei capata "integritate morala" platind salariul minim pe economie, e cel putin patetic.

Ia sa dati 10% din amenzile acordate inapoi catre controlori!
Cred ca RATB ar avea Excedent! :D

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012
Gresit titlul threadului.

Paraziti sunt aia care circula free cu mijloacele de transport in comun.

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Nu e cred ca oriunde in EU te poti sui in autobuz si sa iei bilet de la sofer.
De exemplu in Roma ... poti cumpara bilete de la chioscurile de ziare, de la market (presupunand ca e aproape de statie), sau de la sofer. Dar duminica nu gasesti deschis la chiosc ... sau nu mai are, poti sa cumperi de la sofer, daca are. Faza faina e ca poti circula cu un singur bilet in 2 (sau 3, nu mai retin exact) mijloace de transport in interval de o ora. Poti sa-ti iei bilet de la marginea orasului cu autobuz, il treci prin fanta aia sa iti puna ora, schimbi cu tramvai, iar il treci prin fanta sa iti scrie ora si sa intri cu el si in statia de metrou.
Daca n-are nici soferu n-ai decat sa te milogesti prin autobuz la oameni ... si sa anunti soferul ... acum cum ti-o fi norocul. Daca nu esti tare in gura si urca controlul poti scapa. Daca esti tare in gura atunci iti iei amenda si poate te plimbi un pic si cu masina carabinierilor sau vigili :) ... cum iti e norocu.

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAdm, on 27 februarie 2013 - 13:46, said:


Problema cu controlorii este in sa alta din pct meu de vedere.
NU exista decat putine locatii de unde poti cumpara bilet!
Nu odata mi-a tatait fundul ("ditamai D-na") pt ca nu aveam bilet, dar nici nu aveam de unde sa il cumpar...


Total de acord cu restul spuselor, o completare as avea, si anume ca exista portofel electronic pe care il incarci cu o anumita suma de bani si apoi, la fiecare calatorie se scade contravaloarea acesteia, deci il poti incarca azi si folosi creditul peste x perioada de timp.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,366
  • Înscris: 22.05.2003
Parca era si plata cu SMS-ul - am vazut ceva la tv.

Cert e ca eu merg cam de 2 ori/an cu transportul in comun, de obicei cand am masina in service, asa ca nu mai sunt la curent cu "cuceririle tehnicii".
BTW, am Card cu PaYPass... L-am folosit o singura data intr-un an (touch)!

#15
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 23.09.2005
Vezi mai Hellen ce se intampla cand faci economii sa iti iei si tu un "cotet comunist" la care nu se mai "prabusesc" preturile odata?
nu iti cumperi bilet de 1 leu si dai 50 pe amenda, desi la cei 76K € din banci ai tai poti sa cumperi bilete numai din dobanda.

#16
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012

View Postrelu_24, on 27 februarie 2013 - 14:11, said:

Vezi mai Hellen ce se intampla cand faci economii sa iti iei si tu un "cotet comunist" la care nu se mai "prabusesc" preturile odata?
nu iti cumperi bilet de 1 leu si dai 50 pe amenda, desi la cei 76K € din banci ai tai poti sa cumperi bilete numai din dobanda.


De ce esti atat de frustrat ?

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAdm, on 27 februarie 2013 - 14:07, said:

Parca era si plata cu SMS-ul - am vazut ceva la tv.

Cert e ca eu merg cam de 2 ori/an cu transportul in comun, de obicei cand am masina in service, asa ca nu mai sunt la curent cu "cuceririle tehnicii".
BTW, am Card cu PaYPass... L-am folosit o singura data intr-un an (touch)!

Dap, e si plata prin sms, dar smecheria e sa dai si sa primesti sms-ul inainte de verificarea de catre controlori :)
7456 sms cu text A si ai abonament pt o zi.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Am intalnit un controlor idiot pe 102, am validat cardul langa el (chiar i-am cerut sa deblocheze aparatul) si pe urma tot el cerea sa-l vada si ii spun sa plimbe ursul, ca a avut odata ocazia sa-l vada, mai ales ca i-am cerut in mod expres sa deblocheze taxatorul.

Detest faptul ca la portofelul nu exista optiunea de credit de urgenta ca mai tot timpul raman cu 1 leu si putin, sub valoarea unei calatorii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate