Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

ce parere aveti despre VW Polo?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Si instalatia audio standard de pe Polo nu te-a impresionat???Mie si acum imi da fiori (placuti  :D ) basul din boxele Blaupunkt!!! :peacefingers:

#20
dracshor

dracshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2005
eu sunt o (mandra) posesoare a unui polo attractive, 1,4 tdi, 80 cai, sunset red, interior crem :D . l-am primit cam de o luna jumate, luat in leasing si am deja 1980km cu el (aproape am terminat rodajul  :) ).
vreau doar sa mentionez ca pana acum am fost f f multumita de cum s-a comportat masinuta, consumul a fost mai mult decat decent in rodaj si e f placuta la condus... si in oras si afara...
pe mine m-a costat in felul urmator: masina in oferta a fost 11800euro cip iar eu i-am mai adaugat optionale pana la 12600 cip dupa cum urmeaza:
-pachet iarna
-asr (controlul tractiunii)
- pneuri mai late
-sistem audio cu 8 boxe in loc d 4 (se aude excelent, am fost f impresionata d calitate  :coolspeak: )
-computer d bord
si cam atat.
calitatea d finisare e f buna pentru o masina d clasa mica si parerea mea e k masina isi face banii... 15000euro ddp
eu personal mi-am luat polo pt k nu am nevoie d o masina mai mare + ca mi se pare si mai cocheta :P ..pentru o fata

sper sa t ajute info...

#21
laly75

laly75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.11.2005
multumesc mult de tot dracshor, chiar ma ajuta informatiile. si mai mult decat informatiile m-au interesat aprecierile personale. clar este o masina pe gustul meu........si varianta pe care ai luat-o tu mi-a facut si mie cu ochiul, tot attractive, 1.4 cu 80 cp. din lista de preturi, iesea 14.213 euro ddp, fara ale dotari suplimentare.
mai am o intrebare, la cat se ridica rata lunara pe care o platesti (leasing plus asigurare, deci tot ce tine de achizitia masinii)? si pe cati ani ai facut leasing? as vrea sa imi fac o idee la ce cheltuiala lunara m-as inhama, ca de fapt asta conteaza, daca pot duce sau nu o astfel de achizitie....
mersi mult si weekend placut

#22
dracshor

dracshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2005
ma bucur ca te-a ajutat info. la mine rata lunara cu tva, casco si toate cele se ridica la 263 acum si o sa creasca pana la 270euro/luna in conditiile in care am dat avans 4800 euro. am facut leasing p 5 ani la ei, adica la Porsche leasing, dar mai sunt si alte optiuni daca tu vrei p o perioada mai lunga (volksbank de exemplu face si p 7 ani).
a, da, ca fapt divers, eu mi-am luat varianta d 80cp pt ca in general conduc mai infipt  B)  dar nici motorul d 70 cp nu e lenes si e cam cu 750euro ddp mai ieftin (poti sa iti mai pui ceva optionale de banii astia si eu iti recomand "cu caldura" pachetul de iarna care are scaune incalzite  :coolspeak:  f f placute p vremea asta, si 8 boxe daca iti place sa asculti  muzica pt soundul e fantastic...nu exagerez  :D )
in rest, ce sa mai zic... am bagat ceva bani in ea cu motorina pt 2000 d km, dar nu exagerat, media pana acum p comp d bord este d 5,8, condus cam 70% in oras... si in rodaj...
daca vrei, o sa postez si cateva fotografii, ca sa iti faci o idee... daca mai e cazul... interiorul crem e cel mai d efect... arata suuuuper  :D   :D   :D

p.s. vezi ca acum e oferta polo happy, 10000 euro ddp, mie imi suna interesant.. dar e p benzina, motor 1,2, 64 cp... in cazul in care nu tii neaparat la diesel... desi taurashul meu are niste reprize... rrrrrrrr  :coolspeak:

#23
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

View Postdracshor, on Nov 26 2005, 15:31, said:

ma bucur ca te-a ajutat info. la mine rata lunara cu tva, casco si toate cele se ridica la 263 acum si o sa creasca pana la 270euro/luna in conditiile in care am dat avans 4800 euro. am facut leasing p 5 ani la ei, adica la Porsche leasing, dar mai sunt si alte optiuni daca tu vrei p o perioada mai lunga (volksbank de exemplu face si p 7 ani).
a, da, ca fapt divers, eu mi-am luat varianta d 80cp pt ca in general conduc mai infipt  B)  dar nici motorul d 70 cp nu e lenes si e cam cu 750euro ddp mai ieftin (poti sa iti mai pui ceva optionale de banii astia si eu iti recomand "cu caldura" pachetul de iarna care are scaune incalzite  :coolspeak:  f f placute p vremea asta, si 8 boxe daca iti place sa asculti  muzica pt soundul e fantastic...nu exagerez  :D )
in rest, ce sa mai zic... am bagat ceva bani in ea cu motorina pt 2000 d km, dar nu exagerat, media pana acum p comp d bord este d 5,8, condus cam 70% in oras... si in rodaj...
daca vrei, o sa postez si cateva fotografii, ca sa iti faci o idee... daca mai e cazul... interiorul crem e cel mai d efect... arata suuuuper  :D   :D   :D

p.s. vezi ca acum e oferta polo happy, 10000 euro ddp, mie imi suna interesant.. dar e p benzina, motor 1,2, 64 cp... in cazul in care nu tii neaparat la diesel... desi taurashul meu are niste reprize... rrrrrrrr


         Iata o posesoare fericita de Polo!!!   Si tu ai obiceiul sa "crosetezi" benzile cu el!? :lol: Cum ti se pare sistemul nou cu radio-cd de pe Polo??

#24
laly75

laly75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.11.2005
dracshor, am vazut oferta de polo happy......dar nu ma grabesc foarte tare cu achizitionarea masinii, deocamdata voiam sa aflu pareri despre masina asta. poate o sa mai fie oferte, ceva reduceri de preturi si la masinile diesel......nu??
daca vrei sa pui cateva poze, nu ma supar..... :D

#25
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Am luat si eu un Polo Attractive 1,4 TDI/ 80Cp luna trecuta, mai exact pe 24.10. Am cu el 4800km facuti si pot sa spun ca merge bine, atat in oras cat si afara. Te ajuta destul de bine in depasiri, daca ai grije sa fii peste 2000rot/min. Consumul nu prea seamana cu cel din carte, a luat in jur de 6,1-6,3l/100km in oras si minim 5,1-5,3 afara dar daca am calcat-o (120-140km/h) se duce spre 5,8. De cateva zile am facut chiptuning (remapare) si am dus-o la 105CP/245Nm si acum e mult mai sprintena, nu va imaginati ca "rupe" soseau dar se simte destul de bine diferenta de putere si cuplul.
Am si un Renault Clio bicorp dynamique (merge 90% din timp sotia cu el) 1.5dCi/80Cp, deci aceeasi clasa si motorizare, si pot sa spun ca VW-ul este mai zgomotos la interior (daca ar fi fost numai la exterior nu ma interesa) mai ales la turatii mici, are cuplu maxim la 2200rot/min, fata de renault care are la 2000rot/min, si iti cere sa schimbi treptele mai sus (peste 2500rot/min, altfel trepideaza si, mai les in treapta a IV-a si aV-a, se simte imediat surge-ul), deasemeni la VW frana este un pic elastica (asta nu insemna ca sunt probleme).
Plusurile, fata de renault, sunt ca este mai mare, mai confortabil (nu are pozitia asa inalta la condus), pe locurile din spate se sta mai confortabil si are porbagajul mai mare.
La capitolul finisaje interioare sunt ok amandoua, fara prea mari diferente, doar ca la VW a aparut un zgomot, in dreptul stalpului dintre usi pe dreapta, cand trec prin gropi mai mari cu viteza mica si inca nu am reusit sa vad de la ce e (cred ca de la centura sau imbinarea plasticelor).
Ca sa vorbim despre condus, mi se pare ca VW, dupa cum am mai spus, are o pozitie mai confortabila, cursa schimbatorului e mai mica, parca intra mai ferm in viteza (impresia asta poate sa fie si din cauza cursei mai mici), nu vibreaza asa tare schimbatorul la relanti si nici nu are miscarea aceea inainte-inapoi in timpul acceleratiilor mai bruste, ambreiajul este mai moale iar la manevrabilitate, amandoua sunt la fel de usor de condus, (volanele merg la fel de usor sau fara diferente sesizabile) servodirectia asistata facandu-si treaba foarte bine, atat la parcari cat si la viteze mari.
Una peste alta masina e OK si daca iti place, si ti-o permiti, nu mai sta pe ganduri.

Edited by google, 27 November 2005 - 18:17.


#26
dracshor

dracshor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2005

View PostSCANIA FREAK, on Nov 26 2005, 21:04, said:

Si tu ai obiceiul sa "crosetezi" benzile cu el!? :lol: Cum ti se pare sistemul nou cu radio-cd de pe Polo??

eh, ma mai dau si eu in barci din cand in cand :rolleyes: , in masura posibilitatilor masinii, mai ales cand mai ies din oras (in bucuresti am tot timpul senzatia k o sa dau d vreo groapa bine camuflata, asa, k sa-mi strice toata distractia...si masina)
pentru soundul din polo n-am decat cuvinte d lauda  :coolspeak:  , mi-am pus sistemul cu 8 boxe si isi face toti banii. pot sa spun ca imi tin bassul la maxim 3 si mi se pare mai mult decat suficient, mai mult d atat si ma da afara din masina :w00t:
un minus mi se pare insa radio-ul (sau cel putin antena, cred) pt k nu prinde prea bine nici un post, toate sunt cu mici purici la un moment sau altul (mai putin bbc world service :confuzzled: )si nu prea merita sa asculti altceva decat cd

Edited by dracshor, 27 November 2005 - 22:04.


#27
laly75

laly75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.11.2005
google, am vazut ca ai si un Clio bicorp, o alta masina care imi face cu ochiul......vad ca parerea ta generala despre masina asta e buna, normal, altfel nu cred ca ai fi achizitionat-o.
pot sa te intreb cat te costa clio pe luna, cu totul (rate si casco, etc...)? si cum ai luat-o, pe credit, in leasing, pe cati ani?
pentru VW mi-a dat dracshor detalii.......
ca si consum e ok clio? cat despre spatiu, nu-mi trebuie o masina foarte foarte mare, deci nu pun foarte mare pret pe spatiul interior..........important e consumul si alte dotari de siguranta.....
mersi mult!!

#28
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Leasing. Masina a fost 10623Euro, am dat avans 3718Euro, comision management 212Euro asigurarea in jur de 550Euro (cu tva inclus, restul sunt fara tva) si rata 171,83 Euro/4ani tot fara TVA. Ce e mai nasol e ca nu mai gasesti Clio Bicorp 1.5 dCI/ 80CP ci doar 1.5dCI/65CP. Motorizarea cu 85CP este numai pe symbol.

#29
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

View Postlaly75, on Nov 30 2005, 14:23, said:

google, am vazut ca ai si un Clio bicorp, o alta masina care imi face cu ochiul......vad ca parerea ta generala despre masina asta e buna, normal, altfel nu cred ca ai fi achizitionat-o.
pot sa te intreb cat te costa clio pe luna, cu totul (rate si casco, etc...)? si cum ai luat-o, pe credit, in leasing, pe cati ani?
pentru VW mi-a dat dracshor detalii.......
ca si consum e ok clio? cat despre spatiu, nu-mi trebuie o masina foarte foarte mare, deci nu pun foarte mare pret pe spatiul interior..........important e consumul si alte dotari de siguranta.....
mersi mult!!


Eu am un clio symbol fidji (de 80cp) luat de 3 saptamani si sunt multumit de el. Consumul e undeva pe la vreo 6  medie (e in rodaj, am doar vreo 500km). Am luat-o cu credit, 4 ani, costul este de 10453e, avans de 2200e si rata este de 234e cu toate taxele si asigurari. Spatiu nu e prea mult in spate (eu stau cam fix inauntru si am 1,86 si vreo95kg) dar in fata stai ca pasa si portbagajul mi se pare mai mare si mai bine compartimentat decat la cielo. Overall, sunt multumit de el. Eu vad clio si polo cam tot acolo, acum depinde si de gusturi si orientari.

Edited by Vanish, 05 December 2005 - 18:47.


#30
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Ca tot s-a mentionat factorul siguranta,iata micul Polo trece cu brio un crash-test mai putin obisnuit!!!


               http://www.sicurauto...haeton_polo.php

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Sunt un pic stupefiat de preturile Polo-ului mai ales ca e luat in leasing. Marturisesc ca nu stiam ca e asa de scump (oricat ar fi el de dotat).
Pai Sonata care o achizitionez are rata mai mica decat Polo! Eu am 230 de euro rata si avansul este de 5000 de euro (Prin HVB Leasing). Cum naiba vine asta?

P.S. Am uitat sa specific: leasing pe 4 ani, cu valoarea reziduala dupa terminrea leasingului (pret CIP 14700). Cred ca din cauza valorii reziduale am rata asa de mica ....

Edited by Cristist50, 05 December 2005 - 20:46.


#32
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Cristi hai sa nu trecem in alte clase de masini!!!Acest lucru se intampla la zonele de nisa dintre clase!!!Asta este pretul lui Polo il acceptam asa cum e,daca nu alta masina si inca nu a iesit noul Audi A2!!!Sa vezi acolo preturi!!! :peacefingers:

#33
laly75

laly75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.11.2005
deci polo sta bine la siguranta
auzisem ca si Renault are multe stele la capitolul asta, deci sa inteleg ca din punctul de vedere siguranta pasagerilor, oricare dintre cele doua (polo sau clio) reprezinta o achizitie buna.......


mai am o intrebare pentru cei care cunosc site-urile de vanzari masini noi...........pe care site pot intra sa dau un search pentru masina noua, dar sa pot trece o limita de suma,
de exemplu, sa imi afiseze toate ofertele de masini noi valabile la momentul respectiv (indiferent de producator / dealer), care sa coste sub 12000 ddp.......daca se poate sa fie si actualizat........exista vreu astfel de site???

#34
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Era candva pe www.autoshow.ro o "ramura" cu preturile la masini noi,dar cel mai sigur intra pe site-ul marcii care te intereseaza direct!!! :peacefingers:

#35
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Ai grija ca preturile de pe site nu sunt aceleasi cu preturile de la dealer. Arunca o geana pe site cat sa-ti faci o impresie. Cel mai sigur te duci pe capul dealerului si il iei la intrebari.

#36
laly75

laly75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.11.2005
pacat ca nu exista un astfel de site actualizat care sa usureze cautarea.........eu mi-am imaginat ca exista asa ceva, dar trebuia sa imi dau seama ca e mult prea complicat, cu atatea modificari de pret si oferte care apar si dispar..........
mersi oricum de sfat  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate