Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 

Discutie religioasa

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
22 răspunsuri în acest subiect

#1
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Sunt de religie crestina. Nu pentru ca am ales, ci pentru ca m-am nascut astfel. Nu inseamna in mod obligatoriu ca sunt de acord cu dogmele crestine. Cu cat am inceput sa inaintez in varsta, sa invat, sa inteleg, cu atat am inceput sa cred din ce in ce mai putin in Dumnezeu. Mereu mi s-a parut ca entitatea Divina a fost rezolvarea tuturor intrebarilor carora oamenii de stiinta nu au apucat inca sa le dea un raspuns concret. Credinta in Dumnezeu mereu a fost mai mult sau mai putin optionala in ultimul timp. Din punct de vedere logic, filosofic, se spune ca este mai bine sa crezi in divinitate(pariul lui Pascal). Cu toate astea sunt destul de confuz. In afara de pariul lui Pascal, de ce as crede in Dumnezeu? Sau, mai degraba, intrebarea mea ar fi: exista vreo demonstratie concreta a existentei lui Dumnezeu? Ceva vizibil, demonstrat in ziua de astazi. Fara lucruri scrise de oameni. Ceva care chiar ar putea sa fie observat de mine. Daca tot se spune ca "Dumnezeu e peste tot".
Poate ca pare puierila intrebarea mea. Dar la fel de puieril mi se pare ca un om sa creada in ceva inexistent. Mereu am vrut sa existe ceva care sa-mi intoarca la 180 de grade convingerile. Din pacate acel ceva nu a aparut pana acum. Toate raspunsurile care mi s-au dat, au fost lipsite de argumentare logica si majoritatea pline de ironie. Exact genul de raspunsuri date de niste oameni prosti, care cred orbeste in ceva ce nu inteleg cu adevarat.
Sper ca pe acest forum sa gasesc oameni care demonstreaza un grad de superioritate, si daca vor raspunde, sa nu ofere verdicte pline de ironie, demne de oameni inapoiati care in loc sa argumenteze, prefera sa dea raspunsuri lipsite de logica sau fara legatura cu intrebarea propusa. Raspunsurile ce nu vor avea legatura directa cu intrebarea vor fi reclamate ca fiind offtopic.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
[ http://www.sketchycrew.com/Funny/Fukitol.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista pe bune!

#3
TheFedEX

TheFedEX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 24.01.2013
1.Nu vei gasi niciun raspuns logic , totul e "Spiritual" .Ei sunt alesii si intotdeauna o sa se simta superiori.
Acel personaj din carte va fi venerat pe veci din cauza ca persoanele au fost proaste si inca vor fii.
De la zeii egipteni , romani , greci , asiatici , nordici , chiar si cei care inca nu ii cunoastem sunt scosi din povesti , basme sau carti , creati de imaginatia bogata al omului....
Acum ca au facut spam la cartea protagonizata de tamplarul Cristi si obligarea credintei in ea a avut un efect devastator....si boala a continuat si inca va continua dar nu pentru mult timp....

2. Daca te nasti in Asia ai sa crezi in buddha sau... africa si il venerezi pe mohamed......depinde de zona ....doar ca buddha a existat..nu basme cu persoane care merg pe apa...

Editat de TheFedEX, 18 februarie 2013 - 04:08.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013

 TheFedEX, on 18 februarie 2013 - 04:06, said:

Acel personaj din carte va fi venerat pe veci din cauza ca persoanele au fost proaste si inca vor fii.
De la zeii egipteni , romani , greci , asiatici , nordici , chiar si cei care inca nu ii cunoastem sunt scosi din povesti , basme sau carti , creati de imaginatia bogata al omului....
Clar egiptenii, romanii, grecii si cei pe care inca nu ii cunoastem sunt niste prosti.

#5
TheFedEX

TheFedEX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 24.01.2013

 Friskey, on 18 februarie 2013 - 04:16, said:

Clar egiptenii, romanii, grecii si cei pe care inca nu ii cunoastem sunt niste prosti.
Nu zic de prostie fata de ei...zic de prostia din ziua de azi .
Totul e explicat , fiecare intrebare are un raspuns....dar prostia inca conduce :).
Cei din trecut...e normal sa crezi daca cineva iti baga pe gat toata prostia si in plus...daca nu credeai...vine partea cea buna...erai ars sau torturat pana la moarte.

#6
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.251
  • Înscris: 30.12.2007

 crs12decoder, on 18 februarie 2013 - 03:23, said:

Cu toate astea sunt destul de confuz. In afara de pariul lui Pascal, de ce as crede in Dumnezeu? Sau, mai degraba, intrebarea mea ar fi: exista vreo demonstratie concreta a existentei lui Dumnezeu? Ceva vizibil, demonstrat in ziua de astazi.

pai cam asta inseamna credinta. Sa CREZI dincolo de dovezi. In 2000 de ani s-a tot discutat si scris despre religie, asa ca e fooooarte greu sa se spuna ceva ce nu s-a spus sau nu s-a scris deja. Eu personal vad relatia cu divinitatea ca pe ceva strict personal si nu agreez nici o forma de interpunere.

 TheFedEX, on 18 februarie 2013 - 04:06, said:

......depinde de zona ....doar ca buddha a existat..nu basme cu persoane care merg pe apa...

Si isus a existat, si Mahomed a existat. So? Ce a preferat fiecare dintre religii sa le ataseze personajelor ca sa le creeze aura de irepetabilitate e cu totul altceva.

#7
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.926
  • Înscris: 08.10.2011
singura cale prin care cineva poate sa realizeze ca dumnezeu este, in opinia mea, e urmatoarea:
1. constientizarea faptului ca vrei sa fii o persoana mult mai buna.
2. incercari consecvente de a deveni acea persoana.
3. constientizarea faptului ca esti mult prea slab pentru a reusi atingerea standardului propus.
4. experimentarea credintei prin rugaciune si post.
5. observarea rezultatelor.

#8
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Eu stiu ca Dumnezeu nu exista,stiu,e diferit de cred.Dar pentru a depasi nivelul la care se afla Pascal,un matematician bun dar un filozof cam slabut comparativ cu altii contemporani lui,as veni in timpurile noastre si as incerca o analogie.Cred ca exista inteligenta artificiala,stiu ca pc-ul meu are o astfel de inteligenta,desi nu pot verifica cred ca exista servere undeva in lume care stocheaza toata informatia de pe net.Programul dupa care functioneaza pc-ul meu exista in el,e imaterial,dar am dovada ca exista prin faptul ca interactionez cu el.Nu trebuie sa ma rog si sa astept rezultatul.De asemenea stiu ca am o minte desi nu pot sa o vad si nu poate fi vazuta nici de altii prin metode clasice.Daca as fi operat pe creier nimeni nu mi-ar vedea mintea dar daca mi-ar atinge cu niste mini-electrozi anumite locuri de pe scoarta cerebrala as reactiona intr-un fel sau altul ar fi activate anumite amintiri si senzatii,pe care fiind doar anesteziat dar nu si adormit le-as comunica chirurgului.Daca un lucru atat de complex poate exista si eu sunt convins ca exista,pentru ca am dovezi,imi pun cumva intuitiv,logic si natural daca nu a fost creata de cineva dupa cum pc-ul a fost creat de cineva.Eu stiu ca exista prin ea insasi si datorita unor procese in parte neinteligibile pentru mine dar demonstrate de catre cei pregatiti sa o faca.Nu vad de ce ar trebui sa cred sau sa presupun macar ca as fi fost creat doar pentru ca oamenii pot crea ceva atat de complex precum sunt pc-urile care au un anumit tip de inteligenta.Si chiar daca as crede cumva ca exista un Dumnezeu,nu as putea sa iau in serios un Creator care se bucura de mirosul de capra fripta,ca sa nu mai dau alte exemple.Daca acceptam viata ca pe un eveniment unic si irepetabil si incercam sa ne ferim de contaminarea cu virusi ai mintii,foarte periculosi,cum sunt cei raspanditii de religii,ocultism si paranormal,cred ca putem avea vieti implinite si de ce nu?chiar fericite.Cu bine

Editat de holograma999, 18 februarie 2013 - 09:15.


#9
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013
@nuda:

1. FII bun - nu incerca sa devii mai bun caci nu vei reusi
2. FA FAPTE BUNE - fara sa astepti nimic in schimb, nu doar incerca sa le faci
3. CONSTIENTIZEAZA faptul ca totul e spre binele tau
4. CREDINTA - fii credincios tot timpul nu doar cand te rogi si/sau postesti
5. FII BUN!

Nimeni nu zice ca e foarte usor, dar nu e nici foarte greu. Totul depinde numai de tine.


#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.962
  • Înscris: 30.11.2008
Daca vrei sa afli niste raspunsuri la  indoielile tale te sfatuiesc sa mergi si sa stai cateva zile la Muntele Athos. Intreaba de un parinte care sa vorbeasca cu tine. Eu am fost si am stat 3 saptamani in Sfantul Munte si mi-am gasit linistea de care aveam nevoie. Am gasit si cativa parinti cu viata sfanta si inzestrati cu multe harisme precum Gheron Iosif Vatopedinul si altii. Si, sa stii ca acei calugari nu sunt niste inculti ci multi dintre ei au studii superioare, unii chiar 2 doctorate. Mergi intr-un pelerinaj la Ierusalim si la celelalte locuri sfinte. Stiu oameni care s-au intors schimbati de acolo. Cunosc de asemeni un roman care a plecat in Israel cu gandul sa faca bani multi si, din intamplare a ajuns la Sfantul Mormant. Acolo a avut o experienta teribila care l-a facut sa lase toate si sa se calugaresca. Acum vietuieste in Manastirea Sfantului Sava si chiar este un parinte inbunatatit. Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide!

#11
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.301
  • Înscris: 08.10.2011
Eu unul asociez credinta in D-zeu cu efectul placebo. Bineinteles ca si efectul acesta placebo are efecte doar la o treime din populatie, ca si credinta in divinitate cred... Mai multe detalii aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Placebo

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 crs12decoder, on 18 februarie 2013 - 03:23, said:

Sunt de religie crestina. Nu pentru ca am ales, ci pentru ca m-am nascut astfel. Nu inseamna in mod obligatoriu ca sunt de acord cu dogmele crestine. Cu cat am inceput sa inaintez in varsta, sa invat, sa inteleg, cu atat am inceput sa cred din ce in ce mai putin in Dumnezeu. Mereu mi s-a parut ca entitatea Divina a fost rezolvarea tuturor intrebarilor carora oamenii de stiinta nu au apucat inca sa le dea un raspuns concret. Credinta in Dumnezeu mereu a fost mai mult sau mai putin optionala in ultimul timp. Din punct de vedere logic, filosofic, se spune ca este mai bine sa crezi in divinitate(pariul lui Pascal). Cu toate astea sunt destul de confuz. In afara de pariul lui Pascal, de ce as crede in Dumnezeu? Sau, mai degraba, intrebarea mea ar fi: exista vreo demonstratie concreta a existentei lui Dumnezeu? Ceva vizibil, demonstrat in ziua de astazi. Fara lucruri scrise de oameni. Ceva care chiar ar putea sa fie observat de mine. Daca tot se spune ca "Dumnezeu e peste tot".
Poate ca pare puierila intrebarea mea. Dar la fel de puieril mi se pare ca un om sa creada in ceva inexistent. Mereu am vrut sa existe ceva care sa-mi intoarca la 180 de grade convingerile. Din pacate acel ceva nu a aparut pana acum. Toate raspunsurile care mi s-au dat, au fost lipsite de argumentare logica si majoritatea pline de ironie. Exact genul de raspunsuri date de niste oameni prosti, care cred orbeste in ceva ce nu inteleg cu adevarat.
Sper ca pe acest forum sa gasesc oameni care demonstreaza un grad de superioritate, si daca vor raspunde, sa nu ofere verdicte pline de ironie, demne de oameni inapoiati care in loc sa argumenteze, prefera sa dea raspunsuri lipsite de logica sau fara legatura cu intrebarea propusa. Raspunsurile ce nu vor avea legatura directa cu intrebarea vor fi reclamate ca fiind offtopic.
Ai citit despre argumentul ontologic al lui Godel? Kurt Godel (poreclit Herr Warum adica Mr. Why) a fost un matematician ceh care a elaborat Teoremele de incompletitudine in matematica si care a dezvoltat argumentul ontologic al Sf. Anselm de Canterbury folosind logica matematica. http://en.wikipedia....tological_proof

Din cate am inteles, tu ai vrea sa crezi in existenta unui Creator dar esti sceptic. Daca este asa poti incepe sa studiezi filozofia si matematica despre aceste lucruri. Daca insa de la inceput afirmi in inexistenta vreunui Creator, atunci nimeni si nimic nu te va putea convinge.

 TheFedEX, on 18 februarie 2013 - 04:06, said:

1.Nu vei gasi niciun raspuns logic , totul e "Spiritual" .Ei sunt alesii si intotdeauna o sa se simta superiori.
Acel personaj din carte va fi venerat pe veci din cauza ca persoanele au fost proaste si inca vor fii.
De la zeii egipteni , romani , greci , asiatici , nordici , chiar si cei care inca nu ii cunoastem sunt scosi din povesti , basme sau carti , creati de imaginatia bogata al omului....
Acum ca au facut spam la cartea protagonizata de tamplarul Cristi si obligarea credintei in ea a avut un efect devastator....si boala a continuat si inca va continua dar nu pentru mult timp....
Bati campii.

 SOCRATE_MMXII, on 18 februarie 2013 - 09:19, said:

@nuda:

1. FII bun - nu incerca sa devii mai bun caci nu vei reusi
2. FA FAPTE BUNE - fara sa astepti nimic in schimb, nu doar incerca sa le faci
3. CONSTIENTIZEAZA faptul ca totul e spre binele tau
4. CREDINTA - fii credincios tot timpul nu doar cand te rogi si/sau postesti
5. FII BUN!

Nimeni nu zice ca e foarte usor, dar nu e nici foarte greu. Totul depinde numai de tine.
:OK:

Editat de mario_bril, 18 februarie 2013 - 10:56.


#13
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.926
  • Înscris: 08.10.2011

 SOCRATE_MMXII, on 18 februarie 2013 - 09:19, said:

@nuda:

1. FII bun - nu incerca sa devii mai bun caci nu vei reusi
2. FA FAPTE BUNE - fara sa astepti nimic in schimb, nu doar incerca sa le faci
3. CONSTIENTIZEAZA faptul ca totul e spre binele tau
4. CREDINTA - fii credincios tot timpul nu doar cand te rogi si/sau postesti
5. FII BUN!

Nimeni nu zice ca e foarte usor, dar nu e nici foarte greu. Totul depinde numai de tine.

eu incercam sa i raspund initiatorului topicului. te afli in pozitia ateului. esti intrebat cum poti afla ca dumnezeu este. ce scrii tu aici e adevarat dar e offtopic.

#14
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 nuda, on 18 februarie 2013 - 13:22, said:

eu incercam sa i raspund initiatorului topicului. te afli in pozitia ateului. esti intrebat cum poti afla ca dumnezeu este. ce scrii tu aici e adevarat dar e offtopic.


Nu-i prima data cand i-a cazut mai greu fisa... N-as fi zis asta, dar sunt curioasa cum se raporteaza el la invataturile pe care le da.. B)

#15
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.926
  • Înscris: 08.10.2011

 karuna, on 18 februarie 2013 - 13:37, said:




Nu-i prima data cand i-a cazut mai greu fisa... N-as fi zis asta, dar sunt curioasa cum se raporteaza el la invataturile pe care le da.. B)

cu totii speram ca diferenta intre ce spunem si ce facem sa fie cat mai mica.

#16
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

 nuda, on 18 februarie 2013 - 07:43, said:

singura cale prin care cineva poate sa realizeze ca dumnezeu este, in opinia mea, e urmatoarea:
1. constientizarea faptului ca vrei sa fii o persoana mult mai buna.
2. incercari consecvente de a deveni acea persoana.
3. constientizarea faptului ca esti mult prea slab pentru a reusi atingerea standardului propus.
4. experimentarea credintei prin rugaciune si post.
5. observarea rezultatelor.
De aici rezulta numai ca credinta in ceva te ajuta sa iti indeplinesti mai bine un scop, nu neaparat ca acel ceva exista.

#17
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.926
  • Înscris: 08.10.2011

 TOPCATBV, on 18 februarie 2013 - 13:58, said:


De aici rezulta numai ca credinta in ceva te ajuta sa iti indeplinesti mai bine un scop, nu neaparat ca acel ceva exista.

da, nu neaparat.

#18
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

 nuda, on 18 februarie 2013 - 13:40, said:

cu totii speram ca diferenta intre ce spunem si ce facem sa fie cat mai mica.

Pe naiba...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate