Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Burete dur pentru perna scaun rul...

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente
 

Nu e ping

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
Am un desktop (cu XP professional) si un laptop (cu XP home) si le-am legat cu un cablu crossover. Desktopul are iesire la internet. Am folosit Network setup wizard si am reusit urmatoarele:

De pe laptop pot sa accesez internetul dar nu vad celalalt calculator. De pe desktop vad laptopul dar nu il pot accesa. Am incercat sa dau ping iar rezultatul este urmatorul:

desktopul se vede pe el (IP 192.168.0.1) dar nu vede IP-ul laptopului (192.168.0.2).
laptopul nu isi vede nici propriul IP.

Cablul e bun, l-am dat cuiva sa-l testeze si la el a mers ok totul.

Ce sa fac ca sa pot vedea de pe un calculator fisierele share-uite din celalalt si vice-versa? Cel mai tare ma enerveaza ca nu pot sa fac share la printer.

Multumesc

#2
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Verifica setarile firewall-ului de pe laptop, mai ales daca xp-ul ala are service pack 2, sigur firewall-ul de win este activat, ceea ce-ti opreste icmp-ul (reply echo la ping, etc.). Odata ce realizezi operatiunea asta (eventual renunti la firewall-ul de win si folosesti ceva mai serios daca este necesar), nu ar trebui sa ai probleme sa faci share la resurse. Daca ajungi in puncte moarte mai concrete, revin cu detalii. Eventual poti sa te mai uiti si prin forum, s-a discutat treaba asta de zeci de ori, sub diverse forme si situatii desigur.

#3
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
ambele au sp2. am renuntat la firewall dar tot nu merge. am incercat sa dau ping la DNS (pe care le am de la provider) - asta merge.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
http://forum.softped...showtopic=21911

http://forum.softped...showtopic=25658

#5
FuryRo

FuryRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 12.08.2003
In afara de firewall-ul de windows mai ai si alt firewall instalat (Norton, Sygate etc.)?

#6
scorpion68a

scorpion68a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2005
da, am norton pe unul dintre calculatoare, dar l-am dezactivat si tot nu merge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate