Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Waze in Romania - Real time traffic software

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3009 replies to this topic

#2053
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
Am pus 4.35.0.19 si parca are lag-ul mai mic... a fost ceva mai bine pe stradute.

#2054
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 22.02.2010

View Postdacianova, on 10 martie 2018 - 15:14, said:

E clar că ție îți place să faci flame! N-am să intru în jocul tău.
Nu văd unde ai văzut tu încrâncenare la mine în a apară un produs! Nu e al meu Waze ca să-l apăr de unii utilizatori supărați așa ca tine. Departe de mine gândul ăsta!
E economie de piață. Nu-ți place un produs, du-te la concurență! Nu te forțează nimeni să folosești ceva ce nu-ți place! E atât de simplu!



Dacă tu ai băga bani într-o aplicație i-ai băga pur și simplu ca să faci opere de caritate? N-ai aștepta să obții un profit? Așa face și Google. În ceea ce privește securitatea datelor cred că te pricepi din ce văd. De ce să-ți ofere ție acces la serverele lor de date?

Sa ceara 1 euro pe aplicatie  si sa-mi dea ce vreau eu, nu ce doresc ei...Sa-mi dea posibilitatea sa fac setari si sa opresc anumite lucruri, nu sa-mi suga net si baterie aiurea in interesul lor.

Am zis ca e ceva mai greu, nu ca nu mai am acces la datePosted Image

#2055
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postgra1, on 10 martie 2018 - 17:08, said:

Sa ceara 1 euro pe aplicatie  si sa-mi dea ce vreau eu, nu ce doresc ei...Sa-mi dea posibilitatea sa fac setari si sa opresc anumite lucruri, nu sa-mi suga net si baterie aiurea in interesul lor.

Am zis ca e ceva mai greu, nu ca nu mai am acces la datePosted Image
"Esti hater ....".

Intr-adevar, lvl 100+ superman, 200+ batman, lvl 99 au pus o stapanire pe Waze. Cam ca la orice MMORPG. Pffff, ce hater sunt ....
Pai stati. MMORPG = Massively multiplayer online role-playing game . Stiam ca omit un lucru, uite ca am gasit definitia aplicatiei.

Ideea e ca m-am cam lasat de MMORPG-uri de acum 10 ani (cand jucam Runescape). Se pare ca m-am inselat.

Edited by Rhesus, 10 March 2018 - 20:51.


#2056
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Aplicatii cu bani gasesti pe toate drumurile, ai de unde alege nu inteleg de ce ai mai vrea inca una cu plata. Sunt o gramada cu plata si care functioneaza offline foarte bine iar unele chiar se pot personaliza si seta dupa bunul plac.

#2057
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,305
  • Înscris: 13.03.2015

View Postdacianova, on 10 martie 2018 - 15:59, said:

...

Dacianova, să înțeleg că faci parte dintre cei ce se ocupă de Waze pe partea de dezvoltare?

Uite o nemulțumire din partea mea: indiferent câte raportări și câte mulțumiri și aprecieri primesc semnalarea unei gropi în asfalt, după un timp dispare. Problema e că respectiva groapă e o trecere de cale ferată ce nu are cum să se remedieze ( la intrarea în Roman cum vii dinspre Iași, pe drumul dintre Bacău și Piatra Neamț unde și la 10 km/h se rupe mașina având calea ferată și o înclinare accentuată acolo), la intrarea în Miroslovesti dinspre Bacău unde a fugit dealul și unde sunt o groază de cruci ca urmare a accidentelor mortale petrecute din această cauză.
Problemele respective sunt de ani de zile (chiar zeci de ani) și nici nu se vor remedia curând. De ce problemele respective nu rămân permanent pe hartă? Frecvența semnalarilor și sutele de aprecieri date în aceeași zonă pe o perioadă lungă de timp ar trebui să vă confirme că e o problemă continuă.


În rest, eu nu am avut probleme cu Waze și merg frecvent și pe rute cunoscute și pe rute noi, în toată România.

PS: dacă e nevoie îți pot spune ce user am pe Waze dacă vrei să-mi verifici istoricul.

#2058
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,107
  • Înscris: 19.01.2004
de pe Fb citire:
"Șoferii vă pot găsi ușor prin reclamele de pe Waze. Obțineți 30 $ credit pentru reclame"
Am rupt-o in fericire, ghici ce fel de aplicatie trebuie sa fie asta.
Scula profesionista, dedicata soferilor, nu e in niciun caz.
Mai degraba e dedicata vinzatorilor de anvelope and stuff: " Promoveaza-ti afacerea catre soferi "

Edited by Taxon, 12 March 2018 - 14:43.


#2059
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
mai funy o sa fie cand ca da rute prin fata anumitor magazine....

Edited by arg, 12 March 2018 - 15:23.


#2060
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 02.02.2009

View PostTaxon, on 12 martie 2018 - 14:42, said:

de pe Fb citire:
"Șoferii vă pot găsi ușor prin reclamele de pe Waze. Obțineți 30 $ credit pentru reclame"
Am rupt-o in fericire, ghici ce fel de aplicatie trebuie sa fie asta.
Scula profesionista, dedicata soferilor, nu e in niciun caz.
Mai degraba e dedicata vinzatorilor de anvelope and stuff: " Promoveaza-ti afacerea catre soferi "

Mai devreme sau mai târziu trebuiau sa găsească o soluție de monetizare.
Pina la urmă sunt un business nu o organizație de binefacere.

#2061
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 27.04.2010

View Postarg, on 12 martie 2018 - 15:18, said:

mai funy o sa fie cand ca da rute prin fata anumitor magazine....
Era faza aia cu invatarea traseului ...
Maine-poimaine vezi ca ne recomanda magazine, bordeluri, cimitire, etc.
Ii dai traseu catre Dedeman Orhideea, iti recomanda o "pauza" pe Plevnei/Vulcanescu ...

#2062
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005
normal, doar citeste cautarile de pe google...

#2063
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006

View PostBogdansv1, on 12 martie 2018 - 10:41, said:


Dacianova, să înțeleg că faci parte dintre cei ce se ocupă de Waze pe partea de dezvoltare?

Uite o nemulțumire din partea mea: indiferent câte raportări și câte mulțumiri și aprecieri primesc semnalarea unei gropi în asfalt, după un timp dispare. Problema e că respectiva groapă e o trecere de cale ferată ce nu are cum să se remedieze ( la intrarea în Roman cum vii dinspre Iași, pe drumul dintre Bacău și Piatra Neamț unde și la 10 km/h se rupe mașina având calea ferată și o înclinare accentuată acolo), la intrarea în Miroslovesti dinspre Bacău unde a fugit dealul și unde sunt o groază de cruci ca urmare a accidentelor mortale petrecute din această cauză.
Problemele respective sunt de ani de zile (chiar zeci de ani) și nici nu se vor remedia curând. De ce problemele respective nu rămân permanent pe hartă? Frecvența semnalarilor și sutele de aprecieri date în aceeași zonă pe o perioadă lungă de timp ar trebui să vă confirme că e o problemă continuă.


În rest, eu nu am avut probleme cu Waze și merg frecvent și pe rute cunoscute și pe rute noi, în toată România.

PS: dacă e nevoie îți pot spune ce user am pe Waze dacă vrei să-mi verifici istoricul.
Salut, vezi că există forum dedicat pt așa ceva. Nu mai știu exact link-ul, cred că era pe forumul waze, topic românia și sub topic ceva cu raportări permanente.
Pentru cei care vor să facă propuneri și să afle de ce aia și nu ailalta, tot pe acel forum, se anunță o întâlnire cu reprezentanți waze, cred că este pe la sfârșitul anului, se face în București. Pt cei care nu sunt din București se decontează transportul, o noapte de cazare și 2 mese, dacă nu mă insel.
Va spuneți acolo ofurile și doleanțele. În românia nu există nici un angajat waze. Sunt doar cei care au făcut milioane de puncte și se implică benevol, mai mult decât un user normal, printre ei fiind și dacianova.

#2064
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
@Babanu

Toata stima pentru dacianova! Stiu ce inseamna ,,febra” editatului, dorinta sa cartografiezi harta, sa fie cat mai buna, etc. Am trecut de faza asta!
Ideea e ca, inclusiv atunci cand lucram benevol pentru compania X (care avea o harta semi-varza), recunosteam toate defectele. Si le-o spuneam pe fata. Trimiteam mail-uri la unguri, si ziceam: aia nu e ok, nu e bine, etc. Si cu 3-4 oameni cati aveau aia in companie (exagerez, in orice caz erau sub 10), incercau de la un release la altul sa adauge manual tot ce era pe ,,pending”.

Dar cand le spuneam: Vedeti ca ruteaza prost, vedeti ca acolo rank-ul drumului nu e bun, incercau sa faca orice. Si nu laudam harta. Ba dimpotriva. Si totusi, ajutam, ca-mi placea! Si ca aveam feedback din partea lor. Nota bene!

Mai era un coleg Razor care, si el, isi pierdea vremea cu harta TopMap. Dar ne placea.

Ideea e ca ei nu se ocupau sa puna pajisti pe harta, sa traseze liniile de pe camp cand stiau ca 35% din RO era neacoperita. Nici la nivel de nr. de blocuri, nici la nivel de drumuri. Prioritizau totul.

La Waze, am gasit o comunitate foarte mare (repet: peste comunitatea romaneasca HERE + TopMap + OSM la un loc), un fond foarte bun. Dar ce sa fac atunci cand am probleme de navigare (in soft), anunt problema, si ei adauga briz-briz-uri grafice + optiunea de a nu uita copilul in masina? Adica ce pot eu sa cred, cand vad in aplicatie probleme inerente (normale, firesti) legate de navigare, dar, de la o versiune la alta vad:
- fie un modul OpenGL nou
- fie o optiune care sa faca nu stiu eu ce....
in loc de remedierea problemei de bază, care aproape ca nu-mi permite navigarea in siguranta (in cazul delay-ului) ?

Nu mai intru in polemici, considerati-o o părere subiectivă, considerați-mă flamer, hater, etc. Cert este că există și persoane (obiective, nu subiective ca mine.....) care-mi impartasesc ideile.

Pace vouă.

Edited by Rhesus, 12 March 2018 - 18:54.


#2065
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostTaxon, on 12 martie 2018 - 14:42, said:

de pe Fb citire:
"Șoferii vă pot găsi ușor prin reclamele de pe Waze. Obțineți 30 $ credit pentru reclame"
Am rupt-o in fericire, ghici ce fel de aplicatie trebuie sa fie asta.
Scula profesionista, dedicata soferilor, nu e in niciun caz.
Mai degraba e dedicata vinzatorilor de anvelope and stuff: " Promoveaza-ti afacerea catre soferi "
Yep!
Ma rupt Facebook-ul si pe mine.
Sa te ții...
Da-le in colo de editari , bani sa iasa.Attached File  IMG_20180312_185109.png   97.74K   36 downloads

#2066
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
E normal sa incerce sa obtina profit. E firesc. Nimeni nu traieste din aer. Chiar si jocurile MMORPG au reclame ....

#2067
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,706
  • Înscris: 17.01.2008
@Rhesus
Ce parere ai despre faptul ca HERE, Q4/2017 are un tronson din A1, care nici macar nu este gata?
Este vorba despre A1, intre Soimus si Margina... Inca se lucreaza si nu sunt sanse nici anul asta, nici anul urmator sa se circule pe tot tronsonul... Include faimoasele "tuneluri pentru ursi" care de fapt sunt pentru masini... :)))
Si chiar ruteaza pe traseul asta...

In alta ordine de idei, cand ai pomenit de Razor, mi-am amintit ca am editat cate ceva si pe OSM.... pe la noi dar si pe alte meleaguri... (si nu pe poze din satelit ci fost in zona). Si mi-am mai amintit ca am incercat sa folosesc navigatia cu OSM, pe android... Mare dezamagire, mai mult m-a enervat. Are mers sacadat... nu este fluenta... Si se pare ca este fenomen general la toate navigatiile care folosesc hartile osm...

#2068
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Neavand inca un sistem de update "live", procedeaza ca si TomTom:

Daca ai o corectie/tronson nou pt. un drum, si il raportezi la data de X, cel mai probabil este validata la X + 3 luni, si inclusa in release-ul X + 6 luni. Release care, in functie de programul de navigatie, este valabil pt. softul Y peste un an. Lucrurile s-au imbunatatit simtitor din cate stiu la HERE, si perioada asta ,,moarta" a scazut. Bineinteles, softul propriu (Here Drive) beneficiaza cel mai rapid de orice update (dupa aceea subcontractorii: iGO, etc.)

Dar pe vremuri asa era. Din acest motiv (cred) atat TomTom cat si HERE introduc din timp tronsoane ce urmeaza a fi date in folosinta peste 1 an. Doar ca, daca s-a amanat inaugurarea (tipic romanilor), ramai cu drumul nou pe harta.

Dar e clar ca offline-ul e mort. Si asa ar trebui sa ramana. Mai ales de cand s-au scos taxele in Roaming.

Partea nasoala este ca, daca totusi doresc sa am un back-up, sistemele on-line nu ofera un suport f. bun pentru navigarea in regim offline (Google Maps sta nasol, iar Waze are doar varianta salvarii in cache).

1. La Google Maps, chiar daca descarc o zona, reconfigurarile (in caz de deviere) sunt inexistente. La fel si cautarea de locatii (mie nu-mi merge sa caut locatii offline, chiar daca Google spune ca in descarcarea zonei, se includ si POIs)...
2. La Waze, glisezi harta pe tot drumul pe care il ai de urmat. La reconfigurare (in offline) - la fel. Nu se poate. Explicabil, avand in vedere ca serverul iti ofera ruta. Totusi, ar fi bun si un ,,server" local.....

Mi se inchide gura ca cica sunt sisteme online. Online, online, dar depinzi de o resursa: Internetul! Si atunci ar fi super ok sa pot alege si varianta navigarii offline, sau navigarea hibrid. Cand? Cand nu am semnal. Mai ales timp indelungat. Sau am uitat sa-mi platesc abonamentul. Sau ... sau sau... Nu putem sa facem o resursa (navigarea GPS) complet dependenta de o alta resursa (Internetul, respectiv GSM).

@danutzu, sacadat merge OSM pe orice aparat si la mine. Dar, mai nou, inclusiv Google Maps(Navigation) merge sacadat. Nu in sensul sacadarii programului, ci al sagetii (parca merge in frame-uri).

Edited by Rhesus, 13 March 2018 - 01:01.


#2069
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,976
  • Înscris: 22.12.2005
calda de azi. sa te p...i pe el.
ora 9, lukoil de la centura, politie statea la "sens"unic.
am stat 10 min in coada (pana i-am vazuta ajungand langa ei) ..nici un alert!desi erau zeci de masini

+ ultima veriune suge la baterie infernal ( de la 40 de min am ajuns la sub 30 !)

Edited by foxbat, 13 March 2018 - 10:13.


#2070
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,706
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Care centura, care lukoil?
Ai pus tu avertizare?
Cred ca iti dai seama ca nu e nimeni obligat sa puna avertizari, da?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate