Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Proprietar cretin, deschid ferma de caini

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salut, colegii !

Ma tin de aproape 2 ani sa deschid topicul asta si mereu uit.
Ok, stau intr-o zona proasta a orasului, tre' sa traversez o zona de rromi pana acasa.
Problema :
Inteligentii astia, au cate 3-4-5 caini de marimea unui cal bine-dezvoltat (caii lor chiar arata mai rau decat cainii ). Ziua e OK in mare parte, mai arunci o piatra, mai fugi 200-300 metri, dar noaptea... noaptea e de cosmar.
Acum aproximativ 2 ani au sarit pe mine, aveam niste chestii textile intr-o sacosa, le-au facut praf (erau destul de scumpe - peste 500 lei, nu mai retin exact) . Anyway, am facut dreapta-mprejur si m-am dus la politie, pachet de nervi, m-am adunat, initial le-am vorbit calm (era vreo 3 dimineata). Le-am explicat cu calm, dialogul a fost cam asa :
- Bun, si ce sa facem? Noi suntem politia, nu firma de taxi, nu te putem duce acasa
- Nici nu doresc sa ma duceti acasa. Merg pe jos, dar vreau sa merg in siguranta.

Nu nu nu si iar nu, au inceput :
- Da' ce cauti la ora asta pe strada? E 3 dimineata!
- Vin din clubul X, am contract acolo, aduc costumatiile pentru animatoare, daca are asa mare importanta, si momentan jumatate din costume sunt facute praf de niste caini.
- Si noi ce sa facem?

Am inceput sa fac circ pe acolo, deja imi crescuse tensiunea. Dau aia prin statie, vin 2 colegi, rupti de somn, ma urca intr-un logan : - Hai sa te ducem acasa, ca asta vrei, n-ai bani de taxi.
Au inceput sa-mi faca morala in logan, am ajuns la locul cu pricina, au oprit, am coborat si mi-au zis sa-i insotesc sa vada cat de rai sunt cainii. Logic ca n-a mai sarit niciun caine cand eram 3 persoane, amandoi gabori cu lanternele in ochii javrelor.. :: _bai copchile, du-te ba acasa si lasa-ne - mi-au zis.

Atunci le-am spus sa stau cu un coleg langa logan, si sa mearga o singura persoana pe acolo.. : - Auzi, stii ceva? Nu-mi faci mie scenarii la 3 dimineata, clar? , s-au urcat in logan si-au dat sa plece. M-am apucat de usa si trageam cu ambele maini si le ziceam sa se legitimeze, atat, doar sa stiu cu cine am avut nespusa placere.  Nimic. A izbit usa si au plecat.
Am trecut de zona crepusculara, in spatele meu, loganul, opreste si ma cheama inapoi "vezi ca iti stiu numele, nesimtitule, daca mai faci o data la fel, o sa ai probleme mari" - Pai, Dvs. imi stiti numele, si aveti obligatia sa va legitimati. Tare as vrea sa stiu si eu numele Dvs.  S-au urcat iar in logan si-au plecat.

A doua zi, m-am dus iar la sectie sa vad ce pot face, si mi-au zis ca atat timp cat sunt caini care stau pe strada, sa merg la primarie si sa fac plangere/sesizare. Buuuuuuun. Ma duc la primarie intr-un suflet, ofiterul de acolo imi spune "Sunt caini care stau pe strada, dar zici ca ies din curti, deci sunt caini cu stapan. Pentru asta trebuie sa mergeti la politie, nu la noi"
M-am dus iar la politie, iar m-au trimis la primarie, si tot asa. M-au plimbat pana m-am plictisit.

Asta a fost acum 2 ani (aproximativ)

In seara asta veneam spre casa, aceeasi trupa vesela de caini iubitori m-a intampinat, da-i fuga inapoi spre "civilizatie", cheama taxi si vino acasa cu taxiu' (cam 1km distanta).
Ce drac sa fac sa scap de jigodiile astea?? Ce zice legea? Cine se ocupa de cainii cu stapani cretini?


Scuze pentru lungimea postului, am vrut sa dau detaliile necesare pentru un sfat cat mai concret..

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,525
  • Înscris: 06.01.2012
Pistol cu bile de cauciuc ar fi o idee presupunand ca nu te intelegi cu tiganii sa-si tina javrele in curte .

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
mda, ai avea nevoie de o lanterna din aia cu ultrasunete, sau salam infestat cu ....

Edited by onlyone, 22 January 2013 - 01:02.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sfatul meu, cumparati un aparat anti caini (http://www.roinsect....ini-pisici/5/15) sau cumparati un baston telescopic legal (http://www.atlantic-...scopice,21.html) Posted Image

#5
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postonlyone, on 22 ianuarie 2013 - 01:01, said:

[...] sau salam infestat cu ....
Cu? Cu? Cu? Nu ma tine in suspans

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Lupta corp la corp cu jivinele e unica solutie, din cate citesc. Ai noroc ca sunt numai 5...ii dovedesti daca stii sa te aperi. Era mai nasol daca era o haita de vreo 20...

#7
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postjeffy86able, on 22 ianuarie 2013 - 01:00, said:

Pistol cu bile de cauciuc ar fi o idee presupunand ca nu te intelegi cu tiganii sa-si tina javrele in curte .

E legal? De inteles cu ei, nici gand. de fapt, poate ei nici nu i-ar lasa pe strada, da' lipsesc garduri, porti, s.a.m.d. Poti intra lejer cu un matiz prin curtea lor, dai o tura in jurul casei si pleci mai departe..

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Spray cu piper . E ieftin si la indemana .

#9
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View PostVladPaul74, on 22 ianuarie 2013 - 01:06, said:

Lupta corp la corp cu jivinele e unica solutie, din cate citesc. Ai noroc ca sunt numai 5...ii dovedesti daca stii sa te aperi. Era mai nasol daca era o haita de vreo 20...

Sunt 4-5 intr-un singur loc...da' pana acasa sunt vreo cateva puncte de "intalnire". Exclus lupta "corp la corp" :) Ori pe cale legala (autoritati), ori electrosoc, pistol, ceva

View Postemyboy, on 22 ianuarie 2013 - 01:07, said:

Spray cu piper . E ieftin si la indemana .

Nu cred sa dea randament...

#10
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Sau mai este o metoda . Paine inmuiata in antigel . Sa vezi mananca javrele . Chiar le place . La cateva zile ar trebui sa le vezi late pe strada .

View Posttarantula21, on 22 ianuarie 2013 - 01:08, said:



Nu cred sa dea randament...

Atunci una bucata secure ascutita bine . Cate o bucata de caciula si ai terminat balamucul :lol: . Sangeros , crud , barbar , meschin , dar eficient .

#11
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Mai faci o plangere scrisa la politie si vorbesti din nou cu cei de acolo. Daca ai parte din nou de aceeasi bataie de joc, ii ameninti cu presa, ca le-o pui in cap. De aia ar trebui sa le fie frica :)

#12
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
Buna faza cu paine inmuiata in antigel Posted Image  Cred ca toti cainii fara lesa ar trebui impuscati daca nu-s tinuti in curte sau in casa.

#13
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postselena000, on 22 ianuarie 2013 - 01:13, said:

Buna faza cu paine inmuiata in antigel Posted Image  Cred ca toti cainii fara lesa ar trebui impuscati daca nu-s tinuti in curte sau in casa.

CORECT!!!

#14
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Tie ti se pare normal ca tu sa stai in casa si sa iti lasi cainele pe strada ? Mai ales daca stii ca e agresiv . Eu nu sunt de acord nici cu stapanii care isi plimba cainii fara botnita si lesa . Adica atata timp cat eu pot sa imi tin cainele in lesa si botnita cand il scot la plimbare , de ce altii nu ar putea sa o faca ?

#15
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011
Asta pentru ca Romania e tara tuturor posibilitatilor.E posibil ca maidanezii sa muste oamenii de pe strada, iar ei sa nu pateasca nimic.Ca deh, vin aia de la protectia animalelor si de la fundatii de iubitori de animale si fac scandal.Eu propun ca fundatiile astea sa ia toti maidanezii de pe strazi si sa ii tina la ei acasa bine inchisi.Iar cei care isi plimba javrele fara lesa si botnita sa fie amendati.

Edited by selena000, 22 January 2013 - 01:21.


#16
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postselena000, on 22 ianuarie 2013 - 01:19, said:

Asta pentru ca Romania e tara tuturor posibilitatilor.E posibil ca maidanezii sa muste oamenii de pe strada, iar ei sa nu pateasca nimic.Ca deh, vin aia de la protectia animalelor si de la fundatii de iubitori de animale si fac scandal.Eu propun ca fundatiile astea sa ia toti maidanezii de pe strazi si sa ii tina la ei acasa bine inchisi.

Dar daca un om ia o bata si cotonogeste o haita de 10 javre sa vezi cum vine protectia animalelor ca ai maltratat biata faptura care nu a vrut decat sa te puna la pamant si sa iti gatu la rontait :lol: .

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 02.03.2003
Ai postat aici ca sa iti versi nervii, doar atat.
Esti si tu constient ca nu exista cadru legal pentru indepartarea acelor caini.

Daca vrei sa rezolvi problema nu cauta sa tratezi efectele, trateaza cauza. Fa-i sa taca permanent.

#18
selena000

selena000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 22.02.2011

View Postemyboy, on 22 ianuarie 2013 - 01:20, said:

Dar daca un om ia o bata si cotonogeste o haita de 10 javre sa vezi cum vine protectia animalelor ca ai maltratat biata faptura care nu a vrut decat sa te puna la pamant si sa iti gatu la rontait Posted Image .

Pe maica-mea a muscat-o un maidanez de fata cu mine. Cand am dus-o la spital de-abia am vazut ce rana adanca era.

Edited by selena000, 22 January 2013 - 01:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate