Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Superioritatea clara a CARTELEI fata de abonament!

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,272
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcephalophodes, on 19 ianuarie 2013 - 18:11, said:

pai asa e prietene, daca ai abonament si ti-ai terminat minutele de unde puii mei vorbesti in continuare??
asa la cartela ti se inchide convorbirea si gata...
Pai da, si te faci de ras fata de interlocutor Posted Image

View Postcephalophodes, on 19 ianuarie 2013 - 18:18, said:

unii chiar nu au bani.....crede-ma!
Pai te cred, telefonia insa costa deci solutia mai ieftina, pe fix Posted Image

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 18:14, said:

La fel ca la cartela.
N-ai inteles. Nu prea ai cum sa faci cost suplimentar in conditii de exploatare conform ofertei si implicit a nevoilor tale.

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 18:14, said:

Nu e ciudat, o mica depasire a numarului de minute nationale, sau apel catre o destinatie internationala neacoperita de oferta standard si gata costul suplimentar.
Pai asta ziceam, eu n-am reusit cost suplimentar de mai bine de un an. Mai nou si internationale se dau la oferta.

Edited by andreic, 19 January 2013 - 18:26.


#56
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 18:24, said:

Mai nou si internationale se dau la oferta.


N-ai inteles.

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,272
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 18:14, said:

Mi se pare un exemplu extrem, dar e posibil, de ce nu.
Pai nu ca e posibil, e chiar des intalnit printre tineri :) Il vezi pe unu ca degetuieste pe ecran ostentatic avand grije sa tine mana in asa fel incat sa nu acopere emblema sa vezi ce are, dupa aia ii zice colegului, da-mi si mie sa sun pe gagica ca nu mai am credit... alalalt pai nu mai am nici eu :P

#58
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 18:25, said:

Pai nu ca e posibil, e chiar des intalnit printre tineri

Si care e legatura cu topicul pe care ne aflam?

Edited by biogood, 19 January 2013 - 18:28.


#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,272
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 18:28, said:

Si care e legatura cu topicul pe care ne aflam?
Pai tocmai ce am vorbit, banii si cartelele versus abonament cu oferta calumea Posted Image Oameni care-si permit sa dea mii de lei pe un telefon nu-si permit nici cartela... dohh.

Edited by andreic, 19 January 2013 - 18:29.


#60
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 18:29, said:

Oameni care-si permit sa dea mii de lei pe un telefon nu-si permit nici cartela... dohh.


Total off-topic, doooohhh.

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,272
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 18:38, said:

Total off-topic, doooohhh.
Deci sa inteleg ca avantajul principal ale unei cartele e ca atunci cand nu ai bani nu mai poti vorbi ? :P

#62
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
E clar pe cartela iesi mai ieftin , mult mai ieftin , si eu sunt pe cartela , insa ii sustin pe cei ce sunt pe abonamente , pentru simplul motiv ca ei fac economia sa se invarta :) , platesc fiecare abonamente care mai de care mai mari si in acest fel compania de telefonie datoreaza statului tot felul de taxe si in felul asta poate mai facem cateva drumuri :) , si in plus e lejeritatea , cum zicea xxz mai sus , poate ramai fara credit si nu ai chef sa cobori pana jos sa iei cartela , eventual ai putea sa reincarci cu cardul , presupunand ca ai , si ca ai si calculator legat la net , dar sigur ai din asta ca doar ai postat aici :)) , sau da , poate mergi dincolo si ai chef sa vorbesti in tara la suprataxa , desi , cand sun pe cineva care e dincolo de obicei ori imi intra "Sunt Connect-r , dupa beep lasa mesaj" ori "Hai ca te sun eu cand revin in tara sa nu imi fac cost " :)) . Oricum alegerea e a fiecaruia in parte si ar fi pacat sa ne tiganim pe chestii din astea . Bafta !

#63
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 18:54, said:

Deci sa inteleg ca

Reciteste prima postare  a acestui topic.

View Postmarius87ism, on 19 ianuarie 2013 - 19:16, said:

Oricum alegerea e a fiecaruia in parte si ar fi pacat sa ne tiganim pe chestii din astea . Bafta !

Acum e clar?

#64
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 26.02.2010
Citind aceste pagini as dori sa vin cu cateva completari:
1. Tinand cont ca am abonament la orange si rudele mele au cartele pot face o mica comparatie: luam exemplu la orange cu nelimiteaza-te.ro, cu 5 eur (fara TVA), ai 1000 minute in retea sau sms si 100 minute nationale sau sms. Sa nu omitem ca in acest caz minutul este indivizibil, deoarece 1minut reprezinta o unitate si poate fi tarifat ca sms.
Cost total lunar 27-30 lei in functie de unde incarci cartele (reprezentanta, magazin etc).
Eu am abonament de 7 ani la ei si am acceptat o oferta cu 7 eur (tva inclus) care include 600 min si sms orange, 180 min natjonale si 5 nr nelimitat in orange. Cost lunar 30-32 functie de cursul bnr. Una peste alta, cand ceri o oferta de fidelizare sa te axezi  strict pe serviciul de voce si obtii ce doresti. Legat de telefon, l-am luat la acelasi pret ca un client nou, l-am comandat online, doar dupa ce am obtinut ce am dorit marirea beneficiilor si un cost mai mic. Si la abonament si prepay trebuie sa iti cumperi telefon, dar un proverb spune "sa nu te intinzi mai mult decat plapuma". Referitor la vodafone si cosmote, fidelizarea e cam praf in ochi, deoarece te ametesc cu super reducerea oferita la telefon si te mai prinde inca o perioada minima. Cei care nu tin neaparat la telefon, cred ca pot obtine beneficii bune la preturi accesibile 6-7 eur tva inclus, daca se cearta un pic cu ei. P.S.
Fiecare e liber sa aleaga ce vrea si ar trebuii sa facem o comparatie strict la abonament versus cartela, din care sa excludem aparatele telefonice. Pana la urma cine vrea iphone cred ca isi permite sa ma plateasca super abonament sau 10 euro la cartela sa navigheze "linistit" si mobil pe net, daca stam atarnati de wireles, atunci este net fix, dar sunt "tare" ca am iphone 5 in buzunar.

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,272
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiogood, on 19 ianuarie 2013 - 19:17, said:

Reciteste prima postare  a acestui topic.
Te rog, nu din nou la telenovelaPosted Image

Edited by andreic, 20 January 2013 - 02:45.


#66
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 15:48, said:

Esti subiectiv. Poti rezuma tot ce ai scris mai sus prin prisma unui imprumut.
Vrei telefon gratis?! Iei bani cu imprumut de la operator, pe care ii restitui cu dobanda. Simplu. Si absolut normal.

Buna logica dar de ce nu exista abonamente cu telefon si abonamente fara,iar cele fara sa aiba garla minute.

#67
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 21.11.2006
Există şi ceva de genul ăsta. Uită-te la Vodafone Familia: fără telefon abonamentul lunar individual e 2 euro, cu telefon e 4 euro.
Şi la retenţie, la abonamentele personalizate, există variante mai ieftine, dar fără posibilitatea de a lua telefon.

#68
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Si aia 10 euro ce sunt?
Adica trebuie sa ai familion mare astfel incat sa acoperi acei 10 euro dati degeaba.

#69
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postcristian0007, on 20 ianuarie 2013 - 10:01, said:

...de ce nu exista abonamente cu telefon si abonamente fara,iar cele fara sa aiba garla minute.


Cam asta isi propunea si topicul Abonamente Sim Only , sa aduca putina noutate in ofertele locale.

#70
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 13.03.2005
Logica prin care ramai fara credit si nu mai poti suna cade: asa cum te incadrezi in cele citeva sute de minute la abonament tot asa te incadrezi si in cele citeva mii la prepay. Apoi la abonament te poti trezi oricand cu cost suplimentar urias (in general cauzat de date) chiar daca tu nu ai depasit, insa sistemele lor spun ca totul e ok si esti bun de plata (sau iti propune o extraoptiune si te mai agata pe 2 ani) - deci da, un alt avantaj la prepay e ca nu te tarifeaza extra.

#71
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 21.11.2006
Unul dintre puţinele avantaje ale abonamentului [care pentru unii s-ar putea să facă mai mult decât j'de mii de minute sau câţiva euro(cenţi) pe lună]:
factură lunară + debitare directă = deranj 0 -> mai mult timp pentru luat vodafonu' în... beţe pe forum. :D

#72
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 26.02.2010

View Postbekxy, on 20 ianuarie 2013 - 11:08, said:

factură lunară + debitare directă = deranj 0 -> mai mult timp pentru luat vodafonu' în... beţe pe forum. Posted Image

Buna asta... Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate