Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windwos 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

DMCA Accusation

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Am si eu o problema cu o anumite persoana care cica lucreaza la nu stiu ce revista si i-as fi furat articolele din acea revista.
Acum ma avertizeaza ca daca nu sterg articolele in cauza ma va raporta la DMCA.

Curios, fiind am trimis un mail acelei reviste sa-i intreb daca acea persoana a scris sau nu articole pentru ei.
Interesant e ca au zis ca nu au auzit de acea persoana, acum incep sa intru la banuieli.
Am incercat sa-i trimit inapoi un mail, dar se imi da eroarea: Delivery to the following recipient failed permanently: [email protected]

Mie imi miroase a eliminarea competitiei intrucat detine un blog din acelasi nisa ca a mea.
Nu i-am gasit numele nici pe site-ul firmei la care zice ca lucreaza, e foarte ciudat.
Cica ar fi vorbit si cu hostul sa-mi baneze contul precum si cu Google Adsense, se poate asa ceva?
Poate Google sa-mi inchida contul pe baza unor afirmatii invalide?

Sa consider aceasta amenintare grava sau e doar un spammer care n-are ce face pe acasa?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,066
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil aia s-au gandit la Ponta... o sa fie greu sa le dovedesti ca nu e asa :)

#3
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Pai ideea e ca inca n-a facut reclamatie la DMCA si din cate am citit pe internet ei nu iau in considerare toate reclamatiile, unele fiind si invalide.
Pe mine ma ingrijoreaza sa nu-mi baneze contul de Adsense sau hostul.

Edited by grigorel1, 18 January 2013 - 14:29.


#4
LeStefan

LeStefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2013
Ca sa poata face asa ceva, trebuie sa trimita informatii despre el precum nume, prenume, posibil cnp si serie + dovada. Nu inchide nimeni un host sau un cont de adsense ca a trimis unul un mail de la [email protected]; acum, depinde daca e vorba de un host serios.

Pe langa asta, mai sus, eu nu vad ca ai fi spus ca articolele sunt ale tale. Ai prezentat situatia ca si cum ar avea dreptate.

Edited by LeStefan, 18 January 2013 - 14:46.


#5
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Intradevar erau 2 articole copiate dintr-o revista de catre unul dintre baietii care i-am angajat sa scrie pe blog.
Probabil a incercat si el sa copie si nu i-a trecut testul pe Copyscape.
Acum le-am sters.
Am host la Godaddy.

#6
LeStefan

LeStefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2013
E ilegal de ai facut tu, si mai e si imoral ca nu-ti convine. Daca articolele erau prezente intr-o revista nici nu mai avea nevoie sa se prezinte. Daca trimitea doua screen-uri din revista impreuna cu coperta (deobicei scrie data aparitiei revistei, ceea ce dovedeste ca a aparut inaintea articolelor de pe blogul tau) putea realiza mult mai multe decat sa inchida un host sau un cont de adsense.

#7
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Sa fim seriosi, la cata piraterie exista pe Internet vezi-doamne ai furat 2 idei de la o revista, gata, iti inchid site-ul.

Nu eram constient de acele articole pana nu mi-a sesizat nenea' asta.
Nu am timp sa verific fiecare articol in parte mai ales ca e greu sa le gasesc sursa.
Pe langa asta, acele articole aveau rank si vechime destul de bune intrucat ar fi observat revista in sine si ar fi facut ei reclamatie cand deodata se trezeste cine stie ce specimen sa se umfle in pene cu un email invalid si un nume de negasit.

Plus ca blog-ul baiatului (deschis prin Decembrie 2012) asta e plin de articole luate din reviste.
Daca vrea razboi, razboi va avea.

Edited by grigorel1, 18 January 2013 - 15:33.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,066
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgrigorel1, on 18 ianuarie 2013 - 15:21, said:

Daca vrea razboi, razboi va avea.
Cred ca judeci pueril... din moment ce tu esti in culpa ca administrator/owner nu ai ce sa faci decat sa cazi la intelegere cu ala si sa explici ca a fost o greseala.

Edited by andreic, 18 January 2013 - 18:04.


#9
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Mi-a trimis si mesaj pe Facebook.
Cred ca omul a inteles, eu am sters cele 2 articole, totusi nu-i inteleg motivul pentru ca sunt sigur ca nu el este autorul din moment ce i-am intrebat pe cei de la revista.
Am aflat exact cine este, un pusti din Muntenegru dar pe Facebook se da femeie si are poze cu o actrita de filme pentru adulti unde isi "promoveaza" website-urile.

#10
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Deci, daca nu aveai facebook, stateai linistit ca nu se lua nimeni de tine, si mai ales nu stia unde locuiesti, cum te numesti si ce ai papat ieri

#11
grigorel1

grigorel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.01.2013
Mi-a trimis mesaj pe pagina de Facebook a site-ului meu, nu mie personal.
Chiar daca mi-ar fi stiut numele nu putea sa faca nimic.

Edited by grigorel1, 18 January 2013 - 21:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate