Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Amenda pentru traversare prin locuri nepermise

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostEagle Raider, on 23 februarie 2013 - 22:05, said:

de acord, dar sa se aplice legea pentru toti si de fiecare data si atunci nu mai avem ce comenta, dar nu doar cand vor, ca nu suntem la vanatoare de caprioare ca aici deja e premeditare si nu preventie
Deci extrapoland, dupa parerea ta:
- ori sunt amendati toti soferii care depasesc viteza legala, ori nici unul
- ori sunt amendati toti pietonii care traverseaza, ori nici unul

Mie mi se pare destul de greu sa-i amendezi pe toti :).
In acelasi timp, daca dintr-un grup de 10 oameni care traverseaza ilegal este amendat doar unul, partea gresita nu este ca a luat acel individ amenda, ci faptul ca n-au luat si ceilalti.

Iti sugerez sa lasi capra vecinului si sa traversezi legal. Ai face tuturor un bine :).

#56
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 29.04.2006
deci sa inteleg ca daca eu fur si nu sunt prins atunci nu este nici o problema, iar altu care fura are ghinionu sa fie prins, face bulau, totusi asta a furat o gaina si eu am furat un milion de euro, din care erau si banii tai, dar nu este nici o problema, ca ce treaba ai tu cu mine ca eu mi-am luat Ferrari din banii tai si tu te plimbi in continuare cu Dacia 1310, tu atunci nu ai avea de ce sa te oftici ca vecinul tau conduce un ferrari furat.

inseamna ca de asemenea nu ai nici o problema cu criminalii cu autor necunoscut, cu violatorii, talharii, etc. neprinsi

#57
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 29.04.2006

View Postcrz, on 24 februarie 2013 - 14:37, said:

Iti sugerez sa lasi capra vecinului si sa traversezi legal. Ai face tuturor un bine Posted Image.

De asemenea iti sugerez si eu tie sa nu depasesti niciodata viteza legala. Ai face tuturor un bine :).

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,246
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrz, on 24 februarie 2013 - 14:37, said:

In acelasi timp, daca dintr-un grup de 10 oameni care traverseaza ilegal este amendat doar unul, partea gresita nu este ca a luat acel individ amenda, ci faptul ca n-au luat si ceilalti.
Iti sugerez sa lasi capra vecinului si sa traversezi legal. Ai face tuturor un bine Posted Image.
Bine zis :)

#59
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 29.04.2006
incercati sa nu mai priviti lucrurile doar din punctul vostru de vedere

#60
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,839
  • Înscris: 23.04.2007
... sau incercati sa priviti printr-o "camera live" ... si veti constata ca teoria e una si realitatea e alta !!!

PS - asa cum scrie si pe pagina cu pricina - "pentru a vedea in timp real trebuie sa aveti Internet Explorer".

#61
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postbossake, on 24 februarie 2013 - 14:01, said:

Din momentul in care ajunge acasa procesul. Tu nici nu ai cum sa platesti pana iti vine procesul acasa pentru ca nu poti plati fara el.
Eu zic ca e cu dus si intors, e posibil sa ajunga direct la financiar. Legea spune ca 48 de ore de la data comunicarii poti plati jumatate. Sunt sigur ca pentru astaa fost oprit soferul martor. Sa cerifice faptul ca i-a fost comunicata verbal masura si el nu a vrut sa o semneze. Eu am patit asa ceva prin 2000 cu o amenda pentru vorbit la mobil. Eu de fapt conduceam cu mana la falca si cotul pe portiera. Dupa un an cand am fost la financiar a trebuit sa o platesc . la fel politistul oprise un martor care sa confirme faptul ca am fost instiintat de masura.
Acum , nu stiu ce sa zic, in tribunal cu asa ceva nu am ajuns, (inca Posted Image )
Solutia eleganta si legala este sa mentionezi ca ai obiectiuni si sa semnezi ca ai primit un exemplar al PV-ului . Apoi in 15 zile trebuie sa il contesti , desi nu prea vad ce sa contesti? Ca nu ai fost amendat si de celelalte ori cand ai traversat pe acolo ?

Edited by kos_funny, 25 February 2013 - 11:28.


#62
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostEagle Raider, on 24 februarie 2013 - 15:02, said:

deci sa inteleg ca daca eu fur si nu sunt prins atunci nu este nici o problema, iar altu care fura are ghinionu sa fie prins, face bulau, totusi asta a furat o gaina si eu am furat un milion de euro, din care erau si banii tai, dar nu este nici o problema, ca ce treaba ai tu cu mine ca eu mi-am luat Ferrari din banii tai si tu te plimbi in continuare cu Dacia 1310, tu atunci nu ai avea de ce sa te oftici ca vecinul tau conduce un ferrari furat.

inseamna ca de asemenea nu ai nici o problema cu criminalii cu autor necunoscut, cu violatorii, talharii, etc. neprinsi
N-ai inteles.
Folosind logica ta, ar trebui ca dintre criminali / talhari / violatori, sa nu fie nici unul pedepsit pentru ca exista minim o infractiune cu autor necunoscut.
Repet: problema nu este ca aia care incalca legea sunt prinsi, ci ca exista altii care desi o incalca, nu patesc nimic.

View PostEagle Raider, on 24 februarie 2013 - 17:28, said:


De asemenea iti sugerez si eu tie sa nu depasesti niciodata viteza legala. Ai face tuturor un bine Posted Image.
N-am spus ca nu depasesc viteza legala, dar atunci cand o fac si sunt prins platesc amenda, nu incep teorii ca eram intr-o coloana care mergea cu 75kmph pe Magheru si de ce m-au amendat doar pe mine.
Ori te responsabilizezi un pic si accepti ca pentru lucrurile gresite pe care le faci (de ex. traversarea ilegala) sa platesti (amenda), ori pur si simplu eviti sa faci acele lucruri. Faptul ca si altii traverseaza ilegal si nu iau amenda nu este un argument impotriva amendarii tale.

#63
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 29.04.2006

View Postkos_funny, on 25 februarie 2013 - 11:27, said:

Solutia eleganta si legala este sa mentionezi ca ai obiectiuni si sa semnezi ca ai primit un exemplar al PV-ului . Apoi in 15 zile trebuie sa il contesti , desi nu prea vad ce sa contesti? Ca nu ai fost amendat si de celelalte ori cand ai traversat pe acolo ?
am incercat sa adaug mentiuni dar nu vroia ala sa scrie ce ii ziceam eu :)
da m-am gandit ca n-am ce sa contest, ca mi-a explicat comisarul ala ca nu are nici o relevanta daca altu a savarsit o infractiune, lucrurile se judeca stric la situatia mea si in acest caz este evident  ca am trecut neregulamentar, faptul ca altii nu au fost sanctionati sau ca politia sta la panda si incearca vanarea si nu preventia este o alta chestiune care se judeca separat si plus de asta cred ca ma costa mai mult plimbatul si taxele decat amenda in sine.

View Postcrz, on 25 februarie 2013 - 14:48, said:


Repet: problema nu este ca aia care incalca legea sunt prinsi, ci ca exista altii care desi o incalca, nu patesc nimic.
exact asta am spus si eu

View Postcrz, on 25 februarie 2013 - 14:48, said:

Ori te responsabilizezi un pic si accepti ca pentru lucrurile gresite pe care le faci (de ex. traversarea ilegala) sa platesti (amenda), ori pur si simplu eviti sa faci acele lucruri. Faptul ca si altii traverseaza ilegal si nu iau amenda nu este un argument impotriva amendarii tale.
tocmai ca sunt responsabil cand trec strada si ma asigur spre deosebire de altii care nu se asigura chiar daca sunt pe trecere, iar eu imi accept greselile si le recunosc, dar nu intotdeauna platesc pentru greseli, daca fac o greseala la serviciu, incerc sa o repar si nu ma dau afara pentru ca am gresit, iar vina pentru situatia creata este politia pentru ca a permis acest lucru pana acum, din moment ce politia te lasa sa treci neregulamentar ce inseamna asta? ca iti este permis sa faci acest lucru nu?

#64
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostEagle Raider, on 25 februarie 2013 - 15:04, said:


tocmai ca sunt responsabil cand trec strada si ma asigur spre deosebire de altii care nu se asigura chiar daca sunt pe trecere, iar eu imi accept greselile si le recunosc, dar nu intotdeauna platesc pentru greseli, daca fac o greseala la serviciu, incerc sa o repar si nu ma dau afara pentru ca am gresit, iar vina pentru situatia creata este politia pentru ca a permis acest lucru pana acum, din moment ce politia te lasa sa treci neregulamentar ce inseamna asta? ca iti este permis sa faci acest lucru nu?

Daca pana acum a fost acceptat tacit cu toate ca era gresit nu inseamna ca asa trebuie procedat in continuare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate