Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!
 

Soft-uri pentru agricultura.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.956
  • Înscris: 26.03.2012
Sa.l foloseasca sau sa si.l insuseasca?

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.093
  • Înscris: 31.07.2007
Il avea instalat de catre angajator si el voia sa modifice datele inregistrate de aparat.

#21
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.956
  • Înscris: 26.03.2012
Creca la ala nu.i ardea de munca!

#22
RegeleCocalarilor

RegeleCocalarilor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 15.10.2010
Eu mă gândeam în primul rând la boli, unde în acest moment este necesară implicarea omului, etern supus greselilor.

#23
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 22.03.2009
Un soft pentru agricultura ar fi destul de util, dar trebuie proiectat foarte foarte bine. Toate informatiile cu privire la: vreme, daunatori, ierbicide, fungicide, perioadele de recolta trebuie foarte bine organizate in baze de date, accesibile de oriunde. GPS-ul se rezolva prin Google Maps API. Ma indoiesc ca cei de la Google se vor opri la nivelul acesta cu hartile, in sensul ca eu cred ca vor continua sa tot dezvolte hartile pana vor scoate harti in timp real, asa se vor putea vedea vedea modificari la un anumit interval de timp.
Pentru cei care au casa la tara/gradina/teren si se poate supraveghea prin camera video (cum face o cunostinta de-a mea) acest soft ar putea sari in ajutor. De asemenea sa se permita si un fel de calendar in care iti scrii tu cand faci munca pe teren, in ce perioade.
Zicea cineva de increderea in informatii. Corect, in acest sens ar trebui ca ANM sa puna la dispozitie o modalitate prin care un soft sa poata primi date despre vreme pe masura ce ei le obtin. La fel ar trebui sa se procedeze si cu celelalte elemente.
Repet pentru a crea un astfel de program ar fi ideal ca prima oara sa se stranga idei/functionalitati, dupa care sa se verifice daca exista informatiile necesare disponibile dupa care in final sa se treaca la faza de programare. Ultima parte, cea cu programatul, e usoara, dar primele etape necesita munca.
Eu cred ca exista astfel de soft-uri, dar in strainatate binenteles unde exista resurse informationale, la noi in Romania poate doar institutiile importante.
Deci cum facem?

#24
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 22.03.2009
Pentru cei care au smartphone si nu numai zic sa arunce o privire peste link-urile de mai jos.

Glossary of Agriculture
Urban Farming Assistant
Glossary of Agriculture
Agriculture Glossary
Agritechnica 2011
Planimeter - GPS area measure  - mai ales aici

Editat de ITMaster, 26 ianuarie 2013 - 19:33.


#25
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 26 ianuarie 2013 - 17:43, said:

E buna ideea de start-up Posted Image
Dupa ce o sa mai adun cativa ani de expertiza in agricultura o sa ma apuc sa fac ceva aplicatii bunicele
E o idee foarte buna si eu m-am gandit ca in 5-10 ani mai totul o sa fie on-line si nevoia de informatie exista de cand lumea si pamantul.

Eu nu mi-am imaginat(inca) un soft care sa-mi zica ce sa fac, ci doar sa pot analiza niste date istorice(anii trecuti) si sa pot lua o decizie in cunostinta de cauza. Asta ar fi mai mult un soft de analiza economico-financiara. Dar binenteles ca tehnologia avanseaza si in cativa ani o sa am GPS si camere de supraveghere pe toate utilajele, deci o sa am informatii digitale pe care o sa le pot integra intr-un soft.

Progresul tehnologic ne va cuprinde, vrem ori ba. Si are si multe avantaje, de exemplu LPIS-ul de la APIA, fara el ne chinuiam cu markere si harti.

View PostITMaster, on 26 ianuarie 2013 - 19:32, said:

Pentru cei care au smartphone si nu numai zic sa arunce o privire peste link-urile de mai jos.

Glossary of Agriculture
Urban Farming Assistant
Glossary of Agriculture
Agriculture Glossary
Agritechnica 2011
Planimeter - GPS area measure  - mai ales aici
Multumim!

#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am nevoie de un calendar agricol cu remainder pentru zona de sud (sant tare uituc) si un catalog al bolilor cu scheme de tratamente.

#27
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 22.03.2009

View Postpufarin, on 26 ianuarie 2013 - 20:04, said:

Eu am nevoie de un calendar agricol cu remainder pentru zona de sud (sant tare uituc).

Business Calendar Free

Sau:

Tasks To Do Pro, To-Do List - doar ca e pe bani...

Am gasit si ceva ok: Task List - To Do List

Quote

un catalog al bolilor cu scheme de tratamente

Aici intervine ce am zis in raspunsul meu. Desi nu am cautat, nu stiu sigur daca este.

Editat de ITMaster, 26 ianuarie 2013 - 20:42.


#28
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc pentru link-uri dar eu caut ceva cat mai simplu si sa mearga sincronizata cu o aplicatie de windows.

#29
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 22.03.2009

View Postpufarin, on 26 ianuarie 2013 - 20:45, said:

Multumesc pentru link-uri dar eu caut ceva cat mai simplu si sa mearga sincronizata cu o aplicatie de windows.

Atunci poti folosi Google Calendar Posted Image

Google calendar help

@cristiflb: sunt curios cati din Romania ar folosi astfel de program, nu de alta dar e o idee interesanta. Daca as sti ca ar fi destui utilizatori, m-as mobiliza sa vad ce si cum, dar pana atunci...

Editat de ITMaster, 26 ianuarie 2013 - 20:54.


#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostITMaster, on 26 ianuarie 2013 - 20:51, said:

Daca as sti ca ar fi destui utilizatori, m-as mobiliza sa vad ce si cum, dar pana atunci...
Moka vor fi multi!

#31
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 22.03.2009
Da, intradevar asa e, eventual un trial si apoi cine vrea un abonament.
Chiar daca ai nostri nu vor, cred ca in strainatate ar prinde mai bine.
Ar trebui sa se faca un sondaj. Cati ar vrea un astfel de sistem, dar bine dupa ce s-ar pune la punct ce ar urma sa ofere sistemul, iar in functie de cati ar dori sa se inceapa lucrarile.

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007
Cat timp nu se obliga se inscriu multi! Cand e vorba sa scoata din buzunar, e mai greu! Daca ai timp fa-l si daca va fi bun si nu va putea fi crackuit, vor fi si clienti!

Editat de dorel232004, 26 ianuarie 2013 - 21:23.


#33
RegeleCocalarilor

RegeleCocalarilor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 764
  • Înscris: 15.10.2010
De fapt munca e de cealaltă parte. Adică trebuie văzut cât se investeşte şi trebuie că firma respectivă să.şi facă o idee cam cât s.ar diminua pierderile potenţialilor clienţi dacă clienţii ar avea acces la mai-stiu-eu-ce informaţii. Căci în cazul clienţilor e strict vorba de profit. Dacă renteaza să plătească pt un astfel de serviciu, plătesc fără nici o problema.
Asta la modul general, căci mie tot nu mi.e clar despre ce vorbiţi voi aici :)

#34
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrand, on 26 ianuarie 2013 - 17:43, said:

E buna ideea de start-up Posted Image
Dupa ce o sa mai adun cativa ani de expertiza in agricultura o sa ma apuc sa fac ceva aplicatii bunicele

Daaa, sun a bine, daca pot voi ajuta si eu ! Mai ales ca activez in domeniu (sper eu din ce in ce mai mult).
Ar fi si o lucrare buna pentru master ! :)

View Postedy_wheazel, on 26 ianuarie 2013 - 18:36, said:

Totusi, soft-urile astea se preteaza la suprafete foarte mari de teren, nu de alta da' cele descrise mai sus nu cred ca sunt ieftine.

Nu neaparat, poti avea un soft deosebit de complex de exemplu pentru culutile protejate ! Adica si 1000 mp !

#35
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
Spre exempli
Fișier atașat  GB_Pflanze_111124.pdf_02.pdf   1,89MB   14 download-uri
http://www.fendt.com...doc_details.asp

Sunt astfel de softuri profesionale, dar trebuie ca utilajele si tractorul sa fie isobus, iar fermierul sa fie mai mult manager.

@ITMaster este greu sa intrii pe piata agricola cu un soft. Sunt foarte inchisi producatorii de utilaje cand vine vorba de standarde deschise, Iar fermierii mici si medii sunt conservatori inafara de un calendar cu beeb si un excel nu ar avea nevoie de nimic, Doar marile exploatatii opereaza cu asa ceva.

#36
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Un soft pentru zootehnie aici, pentru iubitorii de porci, gratis: http://www.evapig.com/x-home-en

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate