Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

E rau sa faci copii. Esti un om rau daca ai facut un copil

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#469
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View PostValmont43, on 27 februarie 2013 - 22:52, said:

pai zi fata asa...
esti o mamica d-aia cu basma la cap stand toata ziulica cu gura pe copii, cot-codac, cot-codacPosted Image
concluzia: lumea nu se muleaza dupa mentalitatile/dorintele tale, cred eu cumva ca ai gresit epoca, in caz ca ai uitat:  bine ai venit in sec.XXIPosted Image

asta nu e argumentare.
adica daca am familie si copii, inseamna ca nu pot avea pareri pe subiectul asta " e bine sau rau sa ai copii"
tu care esti un inadaptat si fara copii, ai tot dreptul sa-i judeci pe altii.
nu faci decit sa fi nesimtit constant la orice incercare de dialog .

argumente nu ai decit judecati definitive.

te-am intrebat ce parere ai despre nasterea unui copil intr-un cadru ok, in conditii in regula ??
n-ai raspuns, arunci cu noroi si provoci inutil pe acest topic alti useri.

da, concluzia ta e buna, lumea nu se muleaza dupa dorintele niciunuia, nici macar ale tale, diferenta este ca unii au curajul sa-si traiasca viata.
tu esti un soi de chibitz de pe margine.

View PostKarhu, on 27 februarie 2013 - 16:34, said:

Nu, sunt medic de familie insa am un oarecare backround chirurgical (finlandez) si training pentru consultatii ginecologice/ montari sterilete/ montari implanturi anticonceptionale/ recoltat frotiu Papanicolau etc etc in ambulator si am lucrat o vreme in policlinica studenteasca (aici in Finlanda) exact pe  felia asta


te cred, esti ca politaiul care vede numai infractori.Posted Image
gindeste-te ca in domeniul tau, ai ajuns sa vezi atitea pt ca i-ai vazut exact pe cei cu probleme.
nu inseamna ca tu pe fata ta, nu o poti educa cum se cuvine.

Edited by ariadna_12, 28 February 2013 - 13:12.


#470
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postariadna_12, on 28 februarie 2013 - 13:08, said:

te-am intrebat ce parere ai despre nasterea unui copil intr-un cadru ok, in conditii in regula ??
n-ai raspuns, arunci cu noroi si provoci inutil pe acest topic alti useri.

da, concluzia ta e buna, lumea nu se muleaza dupa dorintele niciunuia, nici macar ale tale, diferenta este ca unii au curajul sa-si traiasca viata.
tu esti un soi de chibitz de pe margine.

am spus ca pt.acele familii care pot oferi ceva copiilor lor este ok da probabil citesti printre randuri, insa chestia asta ca "unii au curaj sa-si traiasca viata" nu e valabila la tine, tu nu "traiesti" ci doar vrei sa impui reguli peste reguli fiindca traiesti in sec.XV, ai mentalitate de bunicuta, fiind totodata si habotnica

#471
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
ce ma distrezi !
tocmai tu vezi pe altii care impun reguli si taie in carne vie .

desi probabil esti mai tinar ca mine, esti mult mai putin deschis unui dialog real, inafara ideilor proprii si plin de prejudecati.
nu-mi explica mie de habotnicie , tu care ai idei de extremist.

#472
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDorin_78, on 27 februarie 2013 - 17:43, said:

ok, atunci spune care e cea mai eficienta metoda de sterilizare a femeilor .

cu steriletul si implantul anticonceptional cum e ? se introduc in interior si rămân tot timpul acolo ? cum actioneaza, ce blocheaza ? se produc dezechilibre hormonale si/sau emoţionale ?
Cea mai eficace metode de sterilizare e ...sterilizarea chirurgicala.
Steriletul si implantul au o durata de actiune limitata, intre 3 si 5 ani, in functie de tip etc etc
E mult de explicat, gasesti informatii destul de detaliate in linkurile de mai jos, daca ai rabdare sa citesti:

http://en.wikipedia....l_contraceptive
http://www.contracep...ailureTable.pdf
http://www.birthcont...ptive-implants/
http://en.wikipedia....ith_progestogen
http://en.wikipedia....ation_(medicine)

View Postariadna_12, on 28 februarie 2013 - 13:08, said:

te cred, esti ca politaiul care vede numai infractori.Posted Image
gindeste-te ca in domeniul tau, ai ajuns sa vezi atitea pt ca i-ai vazut exact pe cei cu probleme.
nu inseamna ca tu pe fata ta, nu o poti educa cum se cuvine.
Asa este, ai dreptate.
Numa' ca-i dovada de naivitate sa spui ''Asa ceva nu se poate intampla la mine-n familie''.
Au spus-o multi dar dup' aia si-au mai schimbat parerea...

#473
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Eu cred ca e imoral sa faci copii pentru ca acestia pot ajunge in iad unde or sa fie osanditi vesnic.
Nu mai bine sa nu faci deloc copii decat sa-i faci si sa existe riscul (mare, zic eu) sa ajunga in iad? De ce mare? Pentru ca foarte multi oameni isi pierd credinta si incalca poruncile fara niciun pic de regret. E foarte greu de respectat tot ce ne invata religia si astfel copilul ar putea ajunge in iad. Sa-l faci sa respecte legile pentru a nu ajunge la inchisoare e una, dar sa-l faci sa respecte legile religioase e mult mai greu, pentru ca sunt si mult mai aspre. De exemplu sa fii rautacios nu e o infractiune conform legii dar e un pacat conform religiei.
Cea mai mare greseala pe care poti s-o faci e sa avortezi copilul pentru ca va ajunge in mod sigur in iad. Dar bine e nici sa nu-l faci ca asa nu mai are cum sa ajunga in iad. Sunt multe dovezi ca iadul exista, cum ne arata si near death experiences. Iar stiinta nu poate oferi explicatii cum de acei oameni descriu obiecte, conversatii, care ar fi fost imposibil sa le poata descrie. Deci dovezi sunt.

Daca esti ateu sau nu crezi in iad nu ar fi imoral sa faci copii. Dar doar pentru ca tu nu crezi, nu inseamna si ca nu exista. Bine ar fi ca oamenii sa citeasca aceste near death experiences si dupa aia sa hotarasca daca vor copii sau nu. Ai putea zice ca esti bogat, ai bani, copilul o sa o duca foarte bine. Da, in viata asta. Dar ce folos daca dupa aia or sa ajunga in iad? Daca crezi in iad si totusi faci copii in conditiile in care din ce in ce mai multi oameni renunta la credinta esti un egoist.

#474
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 01.10.2009

View Postmga2, on 29 mai 2013 - 18:04, said:

Cea mai mare greseala pe care poti s-o faci e sa avortezi copilul pentru ca va ajunge in mod sigur in iad.
Afirmatia asta dovedeste ca nu ai adevarata credinta. Depinde ce crezi. Daca tu crezi ce ai scris, nu ai decat sa nu faci copii.
Eu unul nu am credinta ca majoritatea ajung in iad, ci dimpotriva. Daca fiul tau, in ciuda educatiei date, alege rautatea extrema, atunci este vina lui, nu a tatalui. Pentru ca D-zeu il iubeste dar nu are cei face daca el nu vrea. Nu se poate pune un rau langa un bun.

#475
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View PostXORIAN_L, on 29 mai 2013 - 19:26, said:

Afirmatia asta dovedeste ca nu ai adevarata credinta. Depinde ce crezi. Daca tu crezi ce ai scris, nu ai decat sa nu faci copii.
Eu unul nu am credinta ca majoritatea ajung in iad, ci dimpotriva. Daca fiul tau, in ciuda educatiei date, alege rautatea extrema, atunci este vina lui, nu a tatalui. Pentru ca D-zeu il iubeste dar nu are cei face daca el nu vrea. Nu se poate pune un rau langa un bun.

Niciun om nebotezat nu are cum sa se duca in rai. Citeste Noul Testament.
Daca tu crezi ca doar criminalii (rautatea extrema) ajung in iad te inseli.

Citeste aici sa vezi ca si cei care nu iarta, nici Dumnezeu nu-i iarta:
http://www.radiounis...us-hristos.html

Daca citesti toata intamplarea o sa vezi ca pana si Papa Ioan Paul al 2-lea e in iad. Daca fac un copil de unde sa stiu eu daca o sa-i ierte pe cei care nu s-au purtat bine cu el.
Sunt o groaza de oameni care nu iarta. Sunt o groaza de oameni care incalca poruncile. Un sondaj a aratat ca doar 30% din romani cred in viata dupa moarte. Inseamna ca nici in Dumnezeu nu cred cu adevarat. Cine nu crede nu are cum sa fie mantuit. Iar tendinta e sa nu crezi. Eu poate o sa-i spun copilului meu de Dumnezeu dar cand o sa se faca mare sunt sanse sa nu mai creada. Nu e robot sa faca tot ce-i zic eu. Iar daca nu esti egoist trebuie sa te gandesti si ca s-ar putea sa nu te asculte si sa ajunga in iad. Asa ca mai bine nu-l faci.

#476
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postmga2, on 30 mai 2013 - 12:37, said:


Niciun om nebotezat nu are cum sa se duca in rai. Citeste Noul Testament.
Daca tu crezi ca doar criminalii (rautatea extrema) ajung in iad te inseli.

De unde rezulta ca un numar foarte mic, toti crestini, vor ajunge in rai. Restul, apartinand altor religii (nici nu vreau sa ma gandesc ce populatii au China si India) sunt condamnati sa ajunga in iad. Ca asa scrie intr-o carte.

Stai sa vad daca am inteles: tu zici ca un om care s-a comportat bine o viata intreaga, crestineste chiar (desi nu e crestin, ca la el in tara oamenii sunt de regula buddhisti, sa zicem) nu are cum sa ajunga decat in iad, pentru simplul fapt ca nu l-a botezat nimeni. Si consideri ca e o judecata corecta, nu ai nimic de obiectat. Am inteles bine?

#477
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Copilul este produsul actiunii unui act inconstient .

#478
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postgi_fubar, on 10 iunie 2013 - 15:34, said:

Copilul este produsul actiunii unui act inconstient .
Gandeste-te citi oameni jignesti cu acest verdict.

View Postmga2, on 29 mai 2013 - 18:04, said:

Eu cred ca e imoral sa faci copii pentru ca acestia pot ajunge in iad unde or sa fie osanditi vesnic.
Nu mai bine sa nu faci deloc copii decat sa-i faci si sa existe riscul (mare, zic eu) sa ajunga in iad? De ce mare? Pentru ca foarte multi oameni isi pierd credinta si incalca poruncile fara niciun pic de regret. E foarte greu de respectat tot ce ne invata religia si astfel copilul ar putea ajunge in iad. Sa-l faci sa respecte legile pentru a nu ajunge la inchisoare e una, dar sa-l faci sa respecte legile religioase e mult mai greu, pentru ca sunt si mult mai aspre. De exemplu sa fii rautacios nu e o infractiune conform legii dar e un pacat conform religiei.
Cea mai mare greseala pe care poti s-o faci e sa avortezi copilul pentru ca va ajunge in mod sigur in iad. Dar bine e nici sa nu-l faci ca asa nu mai are cum sa ajunga in iad. Sunt multe dovezi ca iadul exista, cum ne arata si near death experiences. Iar stiinta nu poate oferi explicatii cum de acei oameni descriu obiecte, conversatii, care ar fi fost imposibil sa le poata descrie. Deci dovezi sunt.

Daca esti ateu sau nu crezi in iad nu ar fi imoral sa faci copii. Dar doar pentru ca tu nu crezi, nu inseamna si ca nu exista. Bine ar fi ca oamenii sa citeasca aceste near death experiences si dupa aia sa hotarasca daca vor copii sau nu. Ai putea zice ca esti bogat, ai bani, copilul o sa o duca foarte bine. Da, in viata asta. Dar ce folos daca dupa aia or sa ajunga in iad? Daca crezi in iad si totusi faci copii in conditiile in care din ce in ce mai multi oameni renunta la credinta esti un egoist.
Chiar tu ai incalcat una dintre cele mai mari porunci/reguli din punct de vedere religios si moral.

#479
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View PostUlpiatraiana, on 11 iunie 2013 - 08:47, said:

Gandeste-te citi oameni jignesti cu acest verdict.


tot timpul face asta, dar sa vezi ce sare in sus daca-l iei mai tare.
are un dezgust patologic de tot ceea ce este uman .

View Postmga2, on 29 mai 2013 - 18:04, said:

Eu cred ca e imoral sa faci copii pentru ca acestia pot ajunge in iad unde or sa fie osanditi vesnic.


tu vorbesti de credinta si sustii ca e imoral sa faci copii ??
care crestin te poate confunda cu vreun om religios ??!!!!!!!!

#480
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

tot timpul face asta, dar sa vezi ce sare in sus daca-l iei mai tare.
are un dezgust patologic de tot ceea ce este uman .
Fenomenul se produce natural.In cazul lui nimic nu mai este de analizat/sfatuit/corectat.

Edited by Ulpiatraiana, 11 June 2013 - 17:20.


#481
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostUlpiatraiana, on 11 iunie 2013 - 08:47, said:

Gandeste-te citi oameni jignesti cu acest verdict.
Este o prejudecata ca orice act inconstient este rau, de nedorit, etc.

In felul asta raspundeti afirmativ presupunerilor lui.

#482
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostCr1spy, on 11 iunie 2013 - 17:44, said:

Este o prejudecata ca orice act inconstient este rau, de nedorit, etc.

In felul asta raspundeti afirmativ presupunerilor lui.
Daca iei mot-a-mot,cred si eu .
Imi plac copiii si-mi doresc sa am 10.Este un act inconstinet=teoria lui fubar,da?
Ce este inconstient in asta?

Edited by Ulpiatraiana, 11 June 2013 - 18:20.


#483
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostUlpiatraiana, on 11 iunie 2013 - 18:06, said:

.Este un act inconstinet.Ce este inconstient in asta?
Nu inteleg ce vrei sa spui. Te referi ce este inconstient la modul peiorativ ?

Edited by Cr1spy, 11 June 2013 - 18:10.


#484
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu am vazut ca ai editat. Pai dorinta poate fi constienta si inconstienta. Ambele pot fi pozitive sau negative.
Poti sa doresti inconstient copii, cu o persoana pe care o iubesti mult. Si asta este un lucru pozitiv, normal.
Si constient sa iei decizia sa-i si faci, in functie de anumite considerente rationale.
Apoi, poti sa-i doresti inconstient din diverse motive egoiste si tot dintr-un anumit interes sa-i si faci, sau pur si simplu... numai ca urmare a unui act sexual neprotejat. Si asta este varianta cel mai putin dorita.

Edited by Cr1spy, 11 June 2013 - 23:08.


#485
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostCr1spy, on 11 iunie 2013 - 23:03, said:

Nu am vazut ca ai editat. Pai dorinta poate fi constienta si inconstienta. Ambele pot fi pozitive sau negative.
Poti sa doresti inconstient copii, cu o persoana pe care o iubesti mult. Si asta este un lucru pozitiv, normal.
.Si constient sa iei decizia sa-i si faci, in functie de anumite considerente rationale.
Apoi, poti sa-i doresti inconstient din diverse motive egoiste si tot dintr-un anumit interes sa-i si faci, sau pur si simplu... numai ca urmare a unui act sexual neprotejat. Si asta este varianta cel mai putin dorita.
El s-a referit per total=totul negativ.Nu a calsificat/dezvoltat nimic.E ca si cum ai spune;Mancarea japoneza nu e buna deloc,nu faci referie doar la sushi sau tempura.

Quote

Copilul este produsul actiunii unui act inconstient .

Totusi,e vorba de copii,si indiferent care au fost cauzele,nu este el in pozitia de a judeca pe altii.

#486
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View Postariadna_12, on 11 iunie 2013 - 13:03, said:

tu vorbesti de credinta si sustii ca e imoral sa faci copii ??
care crestin te poate confunda cu vreun om religios ??!!!!!!!!

Da. Prefer eu sa ajung in iad ca n-am facut copii decat sa fac copii si sa risc sa ajunga atei, homosexuali, sa faca sex inainte de casatorie sau sa nu ierte.
Nu am zis ca sunt un om religios ci ca cred in iad.

View PostUlpiatraiana, on 11 iunie 2013 - 08:47, said:

Chiar tu ai incalcat una dintre cele mai mari porunci/reguli din punct de vedere religios si moral.

Pentru asta poate voi ajunge in iad dar macar ii scap pe potentialii mei copii de iad. As fi egoist daca m-as gandi numai la mine.

Edited by mga2, 13 June 2013 - 17:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate