Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 

linux pe hard extern

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
salut  , am si eu o nelamurire...se poate instala linux...ubuntu , netrunner..etc...pe un hard extern ? ideea care este...eu am un laptop..pe care rulez win 7...rulez win 7 doar din cauza jocurilor...nu am vrut dual boot...si na...acum am un hard extern de 500 de GB ...pe care vreau sa instalez linux...pt aplicatii , filme etc...iar cand am chef de joaca....win 7. iar daca scot hard-ul extern de mai multe ori...desigur cu OS-u inchis...or sa existe probleme ceva ? bafta

#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Daca nu vrei dual boot poti folosi o masina virtuala

#3
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Interesant subiectul...

Am dat o cautare pe google, in lb. engleza - ce-i drept, si am gasit asta.
Te rog sa ne tii la curent cu reusita.

Dan

Edited by dan_slack, 07 January 2013 - 21:35.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvampiru_2007, on 07 ianuarie 2013 - 21:27, said:

salut  , am si eu o nelamurire...se poate instala linux...ubuntu , netrunner..etc...pe un hard extern ? ideea care este...eu am un laptop..pe care rulez win 7...rulez win 7 doar din cauza jocurilor...nu am vrut dual boot...si na...acum am un hard extern de 500 de GB ...pe care vreau sa instalez linux...pt aplicatii , filme etc...iar cand am chef de joaca....win 7. iar daca scot hard-ul extern de mai multe ori...desigur cu OS-u inchis...or sa existe probleme ceva ? bafta
Faptul că e extern sau intern e irelevant. Relevantă e conexiunea. Prin USB, va fi mai lent.

#5
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca totusi dual-boot-ul de pe HDD intern e cea mai buna solutie.

#6
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009

View PostOriginalCopy, on 07 ianuarie 2013 - 21:41, said:

Faptul că e extern sau intern e irelevant. Relevantă e conexiunea. Prin USB, va fi mai lent.

cat de lent va fi ? nu va merge Kubuntu sau netrunneru mai bine decat windows 7 oricum ? ms

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvampiru_2007, on 08 ianuarie 2013 - 00:43, said:

cat de lent va fi ? nu va merge Kubuntu sau netrunneru mai bine decat windows 7 oricum ? ms

Nu poţi pune sistemul pe o râşniţă, şi să ai pretenţia să meargă ca o drujbă.

Nu văd ce e atât de greu să faci 20 GB loc pentru dual boot, dacă vrei performanţă. Sau chiar 10, dacă n-ai de gând să instalezi multe programe.

Mai bine îţi muţi muzicile, filmele, pe cel extern, şi sigur ai loc destul.

#8
daniel22vlad

daniel22vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.01.2010

View PostOriginalCopy, on 07 ianuarie 2013 - 21:41, said:

Faptul că e extern sau intern e irelevant. Relevantă e conexiunea. Prin USB, va fi mai lent.
gresit! depinde de hard disk-ul extern. si de conexiunea usb.

daca ai 3.0 fa asa, ai doar grija unde instalezi bootloader-ul implicit al ubuntu/k/lubuntu. si eu am un hdd extern si tot asa fac, dar il folosesc doar pentru cazuri de urgenta :))

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Doar dacă are USB 3 (e un mare dacă) ... Altfel nu. Mă inspăimântă oamenii care mănâncă ... ce pot şi ei, şi poate alţii chiar îi cred.

Dar mai grav decât viteza, e varza pe care ar avea-o: în loc să aibă datele "importante" pe hard disk extern, la loc sigur, în caz de ceva (formatare, reinstalare sistem, etc), pierde toate fişierele.

#10
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View PostOriginalCopy, on 08 ianuarie 2013 - 12:25, said:

Dar mai grav decât viteza, e varza pe care ar avea-o: în loc să aibă datele "importante" pe hard disk extern, la loc sigur, în caz de ceva (formatare, reinstalare sistem, etc), pierde toate fişierele.
Cu ce ar fi datele la loc "mai sigur" pe un hard extern, decat sunt pe un hard intern?!Posted Image
In ce priveste "pierderea datelor" in cazul formatarii, reinstalarii etc... acelasi lucru e valabil si in cazul celui extern.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,656
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan_slack, on 08 ianuarie 2013 - 21:28, said:

Cu ce ar fi datele la loc "mai sigur" pe un hard extern, decat sunt pe un hard intern?!Posted Image
E suficient sa analizezi uzura celor doua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate