Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 

Dzeu - sadic și orgolios?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1516 replies to this topic

Poll: Dzeu - sadic și orgolios? (92 member(s) have cast votes)

Ai o părere despre cum este Dumnezeu?

  1. DA (62 votes [67.39%])

    Percentage of vote: 67.39%

  2. NU (30 votes [32.61%])

    Percentage of vote: 32.61%

Care dintre următoarele caracteristici i le atribui lui dzeu? (poți bifa mai multe)

  1. sadic (34 votes [17.62%])

    Percentage of vote: 17.62%

  2. orgolios (30 votes [15.54%])

    Percentage of vote: 15.54%

  3. egoist (31 votes [16.06%])

    Percentage of vote: 16.06%

  4. egocentric (30 votes [15.54%])

    Percentage of vote: 15.54%

  5. ipocrit (47 votes [24.35%])

    Percentage of vote: 24.35%

  6. imoral (13 votes [6.74%])

    Percentage of vote: 6.74%

  7. nici una (8 votes [4.15%])

    Percentage of vote: 4.15%

Vote

#1477
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 sleeky, on 02 martie 2014 - 03:08, said:

Se poate sa nu ii mai dati apa la moara?o sa ajungeti la concluzia ca nu are rost ,nu doar ca nu stie nimic dar si inghite tot ce aude. Buddha era si este un zeu pentru cei care se inchina la el , la fel cum baal era pentru altii un zeu , la fel cum Ra era un zeu pentru egipteni , mintea cocosului , dar vad ca nu ai gasit niciun citat al vreunui om "intelept" ca sa iti lamureasca asta.

Si daca Budha este un zeu tu de ce nu te inchini la el?

#1478
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 the1godfather, on 02 martie 2014 - 02:50, said:

Doar 20% din obstacole sunt in exterior,lucruri pe care nu le poti controla.
Vezi că regula 80-20 funcționează întru cu totul alt mod. :nonobad:

#1479
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 the1godfather, on 02 martie 2014 - 03:15, said:

Si daca Budha este un zeu tu de ce nu te inchini la el?

Poate nu e credincios?

#1480
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@sleeky: Buddha e un zeu?
Da-mi voie sa: Posted Image Posted Image Posted Image

#1481
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Reluăm discuţia > da, Copia_Originală are dreptate, Dumnezeul veterotestamentar este sadic, orgolios, intolerant, violent, crud etc.
Trăsături specifice iudeilor din acea epocă. Posted Image

#1482
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Tinkerbelle, on 31 martie 2014 - 01:29, said:

Reluăm discuţia > da, Copia_Originală are dreptate, Dumnezeul veterotestamentar este sadic, orgolios, intolerant, violent, crud etc.
Trăsături specifice iudeilor din acea epocă. Posted Image
Nu e din cauza iudeilor asta.
De exemplu tu ai niste mesaje colorate fata de musulmani. E din cauza sadismului? ma gandesc ca nu. Cred ca e reactie la mediul inconjurator. (evident zic si eu dar nu pot sa bag mana in foc)

 SOCRATE_MMXII, on 30 martie 2014 - 07:00, said:

@sleeky: Buddha e un zeu?
Da-mi voie sa: Posted Image Posted Image Posted Image
buda nu e zeu (desi nici zeii nu ar putea face ce a facut el), dar traieste in lumea zeilor. Asa e mai bine?

#1483
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 altul2, on 31 martie 2014 - 05:32, said:

buda nu e zeu (desi nici zeii nu ar putea face ce a facut el), dar traieste in lumea zeilor. Asa e mai bine?
Gresit din nou. Buddha nu traieste in lumea zeilor.
Pune manuta si citeste lucrarile lui Mircea Eliade in domeniul yoga s-atunci ai sa intelegi. Iti recomand sa incepi cu "Yoga. Nemurire si libertate".

#1484
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 SOCRATE_MMXII, on 31 martie 2014 - 09:05, said:

Gresit din nou. Buddha nu traieste in lumea zeilor.
Pune manuta si citeste lucrarile lui Mircea Eliade in domeniul yoga s-atunci ai sa intelegi. Iti recomand sa incepi cu "Yoga. Nemurire si libertate".
Pai vezi, daca nimeni nu stie cum e buda dar se incearca sa se acrediteze ideea ca e intr-un fel, "bine", atunci de ce te miri ca e numit zeu?
Mircea Eliade stie cine e buda? Eu stiu ca a descoperit-o doar pe una maytrey sau cum ii zice

#1485
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 altul2, on 31 martie 2014 - 09:11, said:

Pai vezi, daca nimeni nu stie cum e buda dar se incearca sa se acrediteze ideea ca e intr-un fel, "bine", atunci de ce te miri ca e numit zeu?
Mircea Eliade stie cine e buda? Eu stiu ca a descoperit-o doar pe una maytrey sau cum ii zice
Stimabile, tu esti cel care nu stie nimic referitor la Buddha, nu altii.
Tu, nici despre Mircea Eliade, vad ca nu cunosti mare lucru.
Citeste cartea indicata si te vei lamuri ulterior.

Edited by SOCRATE_MMXII, 01 April 2014 - 09:48.


#1486
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Mai este ceva nou pe aici?
Ceva poze noi cu Yeti?

#1487
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 altul2, on 31 martie 2014 - 05:32, said:

Nu e din cauza iudeilor asta.
De exemplu tu ai niste mesaje colorate fata de musulmani. E din cauza sadismului? ma gandesc ca nu. Cred ca e reactie la mediul inconjurator. (evident zic si eu dar nu pot sa bag mana in foc)
Nu inteleg cum pot unii oameni, care presupunem ca au un creier, sa creada totusi in acest Atotindobitocitor, in loc sa faca ceva pentru viata lor.

#1488
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 OriginalCopy, on 06 mai 2014 - 07:00, said:

Nu inteleg cum pot unii oameni, care presupunem ca au un creier, sa creada totusi in acest Atotindobitocitor, in loc sa faca ceva pentru viata lor.
Asta am mai explicat:
Credinta este specifica doar omului.
Daca omul este considerat cel mai evoluat rezulta extrem de simplu ca prima caracteristica a superioritatii este prezenta credintei.
Si viceversa evident.
Deci a nu intelege de ce exista unii care au credinta e un fenomen generat de natural, daca intelegi ce vreau sa spun!

Edited by altul2, 06 May 2014 - 07:34.


#1489
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 altul2, on 06 mai 2014 - 07:34, said:

Daca omul este considerat cel mai evoluat rezulta extrem de simplu ca prima caracteristica a superioritatii este prezenta credintei.
Slava Domnului (pun intended) ca numarul oamenilor care se desprind de Atotindobitocire creste.

#1490
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 OriginalCopy, on 06 mai 2014 - 07:40, said:

Slava Domnului (pun intended) ca numarul oamenilor care se desprind de Atotindobitocire creste.
Evolutia a avut fluctuatii de-a lungul istoriei.
Multe mii de ani credinciosi au fost doar un popor mic de evrei.

Importanta e superioritatea starii de credinciosenie evident. Asta e cea care s-a impus si se va impune mereu.
Asa sigur sunt tot mai multi care se imbata, dar la un moment inteligenta va birui.

#1491
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

 altul2, on 06 mai 2014 - 07:55, said:


Evolutia a avut fluctuatii de-a lungul istoriei.
Multe mii de ani credinciosi au fost doar un popor mic de evrei.

Importanta e superioritatea starii de credinciosenie evident. Asta e cea care s-a impus si se va impune mereu.
Asa sigur sunt tot mai multi care se imbata, dar la un moment inteligenta va birui.
Asa cum se presupune ca civilizatiile superioare au tendinta de a se autodistruge. Motiv din care nu gasim extraterestii fiinca nu au ajuns la un nivel suficient de avansat. Chestie care se poate repeta si la noi, fie ca raman fara resurse, fie conducerea pofticioasa de putere nu l-a interesat natura numai stomacelul lui ignorand incalzirea globala, fie ca tot din cauza poftei de putere populatia a fost obisnuita sa se ascunda in spatele credintelor pana au ajuns cu totii in "fantasyland".

#1492
stevieg25

stevieg25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 26.06.2011

 altul2, on 06 mai 2014 - 07:55, said:

Evolutia a avut fluctuatii de-a lungul istoriei.
Multe mii de ani credinciosi au fost doar un popor mic de evrei.

Importanta e superioritatea starii de credinciosenie evident. Asta e cea care s-a impus si se va impune mereu.
Asa sigur sunt tot mai multi care se imbata, dar la un moment inteligenta va birui.

Ce vrei sa spui prin faptul ca evolutia are fluctuatii de-a lungul timpului? Te referi la evolutia prin selectie naturala? Ai macar habar ce inseamna?
Au existat multe religii cu mult timp inainte sa apara iudaismul, unele care sunt practicate si astazi cum ar fi hinduismul. Tu chiar credeai ca pe vremea aia, cand oamenii nici nu stiau daca pamantul este rotund, doar evreii credeau intr-un zeu iar restul civilzatiilor erau formate numai din atei?

Cand spui ca inteligenta va birui realizezi ca cei mai inteligenti oameni sunt atei? Oamenii devin atei cand sunt expusi la mai multa cunoastere si nu invers.
Si ce vrei sa spui prin ''superioritatea starii de credinciosenie'' ? Exista macar cuvantul asta, credinciosenie, sau l-ai inventat inventat tu? Cred ca vroiai sa spui credinciosie, de ce n-ai spus simplu credinta ca sa nu te mai complici?

#1493
stevieg25

stevieg25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 26.06.2011

 SOCRATE_MMXII, on 11 mai 2014 - 08:14, said:

Daca ateii-s destepti...apoi tu nu te numeri printre ei.
Toate religiile vechi STIAU ca pamantul este rotund, doar popii tembeli care-au ars cartile vechi au inventat chestia cu pamantul plat deoarece fiind inste tembeli, nu-i ducea capul mai mult.

P.S. Daca nu invatai la scoala ca pamantul e rotund si nu plat si tu ai fi strigat acum in gura mare ca-i plat. Asa ca nu te da rotund... Posted Image

Tu esti pe bune, serios? Nu puteai sa faci macar un search pe google inainte sa postezi?
Prima mentionare a unui pamant rotund dateaza din secolul 6 i.hr, dar cu mult timp dupa asta oamenii tot au crezut intr-un pamant plat, chiar si pe vremea lui Columbus in anii 1500, eu vorbeam de perioade cu mult inainte de asta odata cu aparitia iudaismului de acum vreo trei-patru mii de ani.
Ce vrei sa spui ca toate religiile stiau, cine sunt religiile? Eu ma refeream la oamenii de rand.

Da, probabil as fi crezut la fel ca restul lumii ca este plat, nu cred ca eram tocmai eu Aristotel sa schimb perceptia lumii, da' ma bucur ca am invatat si n-am ramas prost.
Totusi nu cred ca inventam internetul inainte sa descoperim ca pamantul este sferic.

Edited by stevieg25, 11 May 2014 - 08:43.


#1494
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 stevieg25, on 11 mai 2014 - 08:32, said:

Tu esti pe bune, serios? Nu puteai sa faci macar un search pe google inainte sa postezi?
Prima mentionare a unui pamant rotund dateaza din secolul 6 i.hr, dar cu mult timp dupa asta oamenii tot au crezut intr-un pamant plat, chiar si pe vremea lui Columbus in anii 1500, eu vorbeam de perioade cu mult inainte de asta odata cu aparitia iudaismului de acum vreo trei-patru mii de ani.
Ce vrei sa spui ca toate religiile stiau, cine sunt religiile? Eu ma refeream la oamenii de rand.

Da, probabil as fi crezut la fel ca restul lumii ca este plat, nu cred ca eram tocmai eu Aristotel sa schimb perceptia lumii, da' ma bucur ca am invatat si n-am ramas prost.
Totusi nu cred ca inventam internetul inainte sa descoperim ca pamantul este sferic.

Nenea, sumerienii stiau ca Pamantul e rotund si mai stiau ca-i a saptea planeta a sistemului solar (daca-ncepi numaratoarea cu Pluto), in conditiile in care Pluto a fost "descoperita" in 1930 , asa ca lasa prostiile. Ti-am explicat anterior de ce tantalaii precum Columbus "stiau" ca Pamantul e plat.

Edited by SOCRATE_MMXII, 11 May 2014 - 16:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate