Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 

Thor 5/6 0.8 W

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012
Eu prind frecvente numai dupa Satelitul Thor 5/6 0.8 W, pot prinde si alti sateliti ?

Edited by claudyu-xp, 31 December 2012 - 13:53.


#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Cum adica prinzi dupa el?

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postclaudyu-xp, on 31 decembrie 2012 - 13:52, said:

Eu prind frecvente numai dupa Satelitul Thor 5/6 0.8 W, pot prinde si alti sateliti ?

Pe la mine prin ardeal, dupa= in spatele, înapoia, dincolo de, etc

On topic: poti dar trebuie sa reorientezi antena spre directia satelitului.

#4
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010

View Postclaudyu-xp, on 31 decembrie 2012 - 13:52, said:

Eu prind frecvente numai dupa Satelitul Thor 5/6 0.8 W, pot prinde si alti sateliti ?
Intra pe www.flysat.com , si acolo gasesti frecventele cu posturile care el poti receptiona si pe alti sateliti. Ai grija la FootPrint, sa fii in raza de acoperire. Nu tot ce e pe satelit se receptioneaza in Romania si cu antene mici.  Tie ti-ar trebuii un suport pentru alt lnb, un lnb si un comutator diseqC. Al doilea LNB il vei putea pozitiona pe Hotbrid 13E, unde este semnal bun pentru Ro si te vei alege cu 200+ canale (dupa ce elimini pe cele codate + mizerii arabesti, sexy line-uri si teleshopping-uri).

Mai demul postasem pe alt forum o poza cu multifeed-ul meu (7W, 1W & 13E) daca o mai gasesc, o voi posta si pe aici, ca sa iti faci o idee despre cum ar trebuii sa vina

#5
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 27.08.2007

View Postflobuc, on 31 decembrie 2012 - 18:26, said:

Intra pe www.flysat.com , si acolo gasesti frecventele cu posturile care el poti receptiona si pe alti sateliti. Ai grija la FootPrint, sa fii in raza de acoperire. Nu tot ce e pe satelit se receptioneaza in Romania si cu antene mici.  Tie ti-ar trebuii un suport pentru alt lnb, un lnb si un comutator diseqC. Al doilea LNB il vei putea pozitiona pe Hotbrid 13E, unde este semnal bun pentru Ro si te vei alege cu 200+ canale (dupa ce elimini pe cele codate + mizerii arabesti, sexy line-uri si teleshopping-uri).

Mai demul postasem pe alt forum o poza cu multifeed-ul meu (7W, 1W & 13E) daca o mai gasesc, o voi posta si pe aici, ca sa iti faci o idee despre cum ar trebuii sa vina

sa inteleg ca a inceput 7w sa acopere romania ? pe o antena de 0.9 cu 1w in focar principal as putea receptiona 7w?

#6
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
my bad ca nu am precizat locatia, cum poti vedea si la profilul meu, sunt in roma. in romania stiu ca bate doar badr4 la 26E.

#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
!!!!!!!!!!!!!!! LA MULTI ANI TUTUROR !!!!!!!!!!

View Postclaudyu-xp, on 31 decembrie 2012 - 13:52, said:

Eu prind frecvente numai dupa Satelitul Thor 5/6 0.8 W, pot prinde si alti sateliti ?

-Da din pacate asa este,dar daca mai adaugi si un motoras la antena ta,atunci poti prinde si multi alti sateliti.De pe care apoi potzi ,,culege''vreo 75 programe romanesti si vreo...atentie!..6000 programe straine.Si totul la liber,fara obligatii banesti...
   -Antena se numeste HH,sau motorizata,detalii aici:
http://sateliti.info...nei-monturi-H-H
Programe libere romanesti  gasesti aici:
http://www.telesatel..._romanesti.html
-Succes deplin !!!

Edited by Arayan, 01 January 2013 - 12:15.


#8
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012

View PostArayan, on 01 ianuarie 2013 - 12:05, said:

!!!!!!!!!!!!!!! LA MULTI ANI TUTUROR !!!!!!!!!!



-Da din pacate asa este,dar daca mai adaugi si un motoras la antena ta,atunci poti prinde si multi alti sateliti.De pe care apoi potzi ,,culege''vreo 75 programe romanesti si vreo...atentie!..6000 programe straine.Si totul la liber,fara obligatii banesti...
       -Antena se numeste HH,sau motorizata,detalii aici:
http://sateliti.info...nei-monturi-H-H
Programe libere romanesti  gasesti aici:
http://www.telesatel..._romanesti.html
-Succes deplin !!!
De unde cumpar motor h-h ?

#9
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
inainte sa cumperi un motor, pune mana si informeaza-te bine pe net despre cum se monteaza. daca pana acum nu ai miscat antena de pe thor, mai bine fa-ti un multifeed ca asa nu deranjezi antena ca cine stie cum nu-i mai dai de cap dup-aia.

Asta-i dual feed-ul meu (7W + 1W), tu in romania nu poti sa-l faci pentru ca nu ai acoperire pe Nilesat 7W. Hai sa iti explic babeste. vezi suportul pe care este lnb-ul cu mufa neagra? acela va trebui sa il plimbi pana cand obtii semnal pe una din frecventele de pe 13E(la mine, pe acest suport , daca vreau sa fac 1W+ 13E, hotbird-ul ul am la sfarsitul suportului. asta depinde si de lungime si de cum este facut). Lnb-ul trebuie sa fie pozitionat sub suport, nu deasupra lui (daca suportul este drept), ca sa nu ai probleme cu inclinarea antenei.Lnb-ul in focar-ul principal, la tine v-a trebuii sa fie cel de pe 1W. Ok, sper ca ai inteles ceva, nu prea sunt instare sa explic bine, a fost revelionul si pentru mine aseara.
Sa nu uitam de comutatorul diseqC. Vei avea nevoie de unul cu doua intrari si o iesire. Atentie, sa nu iei splitter de cablu( se aseamana intre ele)! Din LNB-uri vei pleca cu doua cabluri de 1m sa zicem fiecare, pana unde vei putea monta comutatorul (pune-l si tu in spatele antenei sau pe stalp, incearca sa faci un lucru estetic), mergi in casa, si pe receptor iti setezi satelitii (de exemplu: Thor 1W Diseq A, Hotbrid 13E diseq B )
[ http://img217.imageshack.us/img217/9774/101117152626.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Edited by flobuc, 01 January 2013 - 15:51.


#10
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012

View Postflobuc, on 01 ianuarie 2013 - 15:33, said:

inainte sa cumperi un motor, pune mana si informeaza-te bine pe net despre cum se monteaza. daca pana acum nu ai miscat antena de pe thor, mai bine fa-ti un multifeed ca asa nu deranjezi antena ca cine stie cum nu-i mai dai de cap dup-aia.

Asta-i dual feed-ul meu (7W + 1W), tu in romania nu poti sa-l faci pentru ca nu ai acoperire pe Nilesat 7W. Hai sa iti explic babeste. vezi suportul pe care este lnb-ul cu mufa neagra? acela va trebui sa il plimbi pana cand obtii semnal pe una din frecventele de pe 13E(la mine, pe acest suport , daca vreau sa fac 1W+ 13E, hotbird-ul ul am la sfarsitul suportului. asta depinde si de lungime si de cum este facut). Lnb-ul trebuie sa fie pozitionat sub suport, nu deasupra lui (daca suportul este drept), ca sa nu ai probleme cu inclinarea antenei.Lnb-ul in focar-ul principal, la tine v-a trebuii sa fie cel de pe 1W. Ok, sper ca ai inteles ceva, nu prea sunt instare sa explic bine, a fost revelionul si pentru mine aseara.
Sa nu uitam de comutatorul diseqC. Vei avea nevoie de unul cu doua intrari si o iesire. Atentie, sa nu iei splitter de cablu( se aseamana intre ele)! Din LNB-uri vei pleca cu doua cabluri de 1m sa zicem fiecare, pana unde vei putea monta comutatorul (pune-l si tu in spatele antenei sau pe stalp, incearca sa faci un lucru estetic), mergi in casa, si pe receptor iti setezi satelitii (de exemplu: Thor 1W Diseq A, Hotbrid 13E diseq B )
[ http://img217.imageshack.us/img217/9774/101117152626.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us
am inteles, dar de unde iau h-h ?

#11
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
de la magazinele de specialitate de la  noi!

#12
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012

View Postramiz, on 04 ianuarie 2013 - 12:11, said:

de la magazinele de specialitate de la  noi!
Care magazine si de unde?  eu sunt din teleorman

#13
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,905
  • Înscris: 09.10.2009
Cam greu, in Teleorman nu prea sunt magazine de specialitate, io unul nu am gasit. Iti las un link pe privat de unde poti sa comanzi online .

#14
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012

View Postgestt, on 04 ianuarie 2013 - 19:46, said:

Cam greu, in Teleorman nu prea sunt magazine de specialitate, io unul nu am gasit. Iti las un link pe privat de unde poti sa comanzi online .
Pai si daca comand vine la mine acasa ?

#15
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,905
  • Înscris: 09.10.2009
Mai citeste odata intrebarea si raspunde-ti singur Posted Image
ps: comanzi si in functie de modalitatea de livrare aleasa iti vine coletul acasa prin curier sau la posta in localitatea unde locuiesti, simplu ca buna ziua.

Edited by gestt, 05 January 2013 - 02:17.


#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 05.04.2011

View Postclaudyu-xp, on 04 ianuarie 2013 - 20:18, said:

Pai si daca comand vine la mine acasa ?
Doar dacă comanzi pe adresa ta.

#17
claudyu-xp

claudyu-xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.11.2012
Ms pentru raspunsuri, azi voi comanda !

#18
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Intreaba-ti parintii, poate vine coletul si nu-ti dau bani sa platesti!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate