Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#1279
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
Chiar si denumirea e inselatoare, te duce cu gandul la Scandinavia nu la Vietnam…

#1280
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pesemne ca esti turc. Nu mai insist.
O sa ma mai uit la ea cand trec pe acolo. Daca va mai fi. Deocamdata nu am de ce, ca mi-am rezolvat treburile, iar taieri groase nu mai am. Vroiam, pentru la anul, sa-mi schimb foarfeca veche (luata din Carefour acum 6 ani), pentru ca imi este lene sa o ascut, sa-i verific si/sau sa-i refac planeitatea taisurilor.
Iar foarfeca asta imi placuse desi avea destul joc in prelungiri cand o intindeai la maxim. Altfel insa, stransa, mi s-a parut la calitatea Fiskars si chiar un pic peste. Ma rog, asa doar din priviri... cine stie cum o taia?

#1281
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,603
  • Înscris: 10.01.2019
Eu intotdeauna cand vreau sa cumpar o scula prima data citesc recenziile. E adevarat sunt siteuri care le pun doar cele pozitive, dar sunt si siteuri care pare ca le pun pe toate. Din start nu cumpar o scula care are multe recenzii proaste

#1282
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
Eu sunt turc, tu esti vietnamez! ;)

#1283
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 01.04.2007
Adi,tu ești pasionat rau cu pomii. Ia ceva calumea nu te încurca în astea ca o sa plângi ca mine când vezi ce tăieturi faci cu tot felul de unelte no name.

#1284
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posttal3ntat, on 24 aprilie 2023 - 04:41, said:

Adi,tu ești pasionat rau cu pomii. ....
AIci gresiti voi... Nu-s asa de pasionat de pomi sau de ce Dumnezeu am mai plantat pe aici. Am cumparat aceasta proprietate sa am ce face la pensie, sa stau la aer curat, poate sa mai muncesc ceva (privit insa ca un fel de mentinere in functiune, fitness daca vrei si nu ca munca propriu-zisa ca aia este pentru cei invatati cu ea). De aici, sa zic ca beneficiez de ceva roade, dar per ansamblu imi consuma resurse si am zero profit de pe urma ei. Deocamdata.
Oricum, nu-s interesat de recolte sau ca pomii mei sa arate impecabil, respectiv nu am de gand sa ma preocup excesiv de ei.
Daca am o Okatsune (primita cadou) pentru ramurele, este timpul sa incep sa ma preocup pentru o foarfeca mai acatarii de 2 maini, cea actuala fiind dusa. Dar nici nu sunt interesat sa cheltui nemasurat pentru nu stiu ce firma umflata cu pompa.
Ieri am facut turul marketurior din Ploiesti pentru floricele, saci de substrat etc. Cu ocazia asta m-am uitat si la foarfeci si cea in cauza era in segmentul meu de atentie. Iar cand ceva imi place o studiez cu atentie. Altfel, am vazut foarfeci si la 150, 200 sau peste 300 lei.
Numai ca, deocamdata nu am vreo graba, banii sunt in buzunar, iar pana la primavara mai este timp destul.

Edited by adip1962, 24 April 2023 - 06:18.


#1285
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,147
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, se vede ca aia e un jeg.
Apoi, magnusson e brandul propriu brico, exclus sa vândă altceva decât kina...
Apoi, la 70.lei....cjntot cu profit drum și taxe, aia costa 5 lei la fabrica.. De 5 lei nici apa nu bei, când ploua... Ce motive ai sa aștepți ceva, orice, de la tigaia aia?

În ultimul rand, retine ce soun:nunai nevoie de asa ceva.
Daca eu, care am pomi nu ca tine, nu am considerat ca merita sa dau banii pe 2 mâini....
Am 2 kuker nicovala, jmechere, deja nick nu le mai plimb după kine, le car degeaba ca să am ce șterge când ma întorc...
Da, poate fi utila o foarfecă de 2 mâini însă rar sau pt cine taie într-un anume mod, îmi e greu sa cred ca te încadrezi.

Si dacă iei nu iei bypass... E o. Prostie. E buna pt și mai putini dintre cei care ar avea nevoie de 2 mâini. Adică 10% din 10%...

Iar pt a putea fi utilizabila o bypass de 2 mâini trebuie sa fie top... Adică mukt mai buna calitativ decât o nicovala....
Dacă la nicovala e clar preferabil sa ai ceva bun dacă tai, la bypass trebuie sa fie "Mercedes"

Eu știu doar 2, felco22 și ars lpb 40 sau în cel mai rău caz 30-ul...dsca ești delicat...
Altele eu nunstiu și nici de ars nunsunt chiar sigur iar felco am zis ca nu mi se pare flawless deci aia care ailu spun ca tine bine.

Deci... Stai liniștit.. Dacă iei pt tăiat ia nicovala dar fără 450-500 nu cred ca iei ceva care sa merite.

Pt tocat lemne aiurea e una bunicica. A avut lidl...

#1286
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
Perfect de acord!
Eu foarfeca la doua maini cel mai mult o folosesc pentru a elimina diversi musafiri lemnosi nepoftiti fara sa ma aplec!  Posted Image
Pentru asta am un Felco231 tip nicovala de ani de zile care nu sta la discutii cu nimic, elimina orice dintr-o data fara efort inutil.
Pentru taieri la inaltime am alte jucarii. :)

Edited by subway_guru, 24 April 2023 - 09:57.


#1287
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
am luat din kaufland fierastraul parkside de 30cm cu teaca, (ca la reducere nu l-am prins) de taiat taie bine, plasticul e fain, dar cica e facut in germania.

#1288
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,667
  • Înscris: 27.01.2012
O metoda de a taia ramuri groase la inaltime fara sa faci alpinism si echilibristica
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yBYCEwZfFh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am vazut pe Amazon ca un asemenea lant chinezesc are preturi absolut modice.

#1289
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 10.04.2006
Salutare. In cazul meu nu este vorba de pomi fructiferi insa am niste molizi in curte care s-au dorit un gard viu, si a iesit asa ceva, dar au devenit prea mari. Estimez ca au acum 7m inaltime. As vrea sa le retez varful, sa-i las cam la 4m inaltime. Formeaza bariera fonica si optica langa o darapanatura a unui vecin si strada. Sunt frumosi si imi pare rau de ei dar nu pot sa-i mai las sa creasca, i-am lasat pana acum ca mi-a fost mila de ei. Ma tot gandesc ce optiuni am sa-i tai de pe scara ... pot sa sprijin scara pe trunchi si sa tai deasupra (nu dedesubt :)))). Ar sta sigur scara, dar cand cade varful de 3m poate fi riscant. Alta optiune ar fi sa ma urc pe scara in forma de A, si sa tai de la 2-3m distanta de trunchi cu un fierastrau telescopic sau un emondor. Am de taiat 8 molizi. As dona acele varfuri de Craciun dar nu mai pot sa astept si nici nu am nici o garantie ca as avea vremea potritivita atunci.

#1290
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 05.12.2022

View Posttal3ntat, on 24 aprilie 2023 - 04:41, said:

Adi,tu ești pasionat rau cu pomii. Ia ceva calumea nu te încurca în astea ca o sa plângi ca mine când vezi ce tăieturi faci cu tot felul de unelte no name.
Asta, de la Chinezi!
https://vk.com/video...pl_629036819_-2

View Postsubway_guru, on 04 iunie 2023 - 10:54, said:

O metoda de a taia ramuri groase la inaltime fara sa faci alpinism si echilibristica
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yBYCEwZfFh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am vazut pe Amazon ca un asemenea lant chinezesc are preturi absolut modice.
Complicat...

#1291
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Desteapta chestie!
Vreau si eu! Se vand?

#1292
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 05.12.2022
Și io vreau, nu știu dacă deocamdată sunt de vânzare, îți dai seama că pot fi folosite ca arme!Posted Image

#1293
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai la asta ma gandeam...
Iar o vitica mi-a rupt gardul... Gainile altui vecin mi-au mancat zmeura..

#1294
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 06.01.2014

View Postsan-62, on 23 august 2023 - 10:04, said:

Asta, de la Chinezi!
https://vk.com/video...pl_629036819_-2
....




View Postadip1962, on 23 august 2023 - 10:28, said:

Desteapta chestie!
Vreau si eu! Se vand?

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 10:53, said:

....
Iar o vitica mi-a rupt gardul... Gainile altui vecin mi-au mancat zmeura..
Si ce vrei sa gatesti prima data, vitica sau gaina?  Posted Image

#1295
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 11.03.2007
Găină împănată cu zmeură nu sună rău deloc.

#1296
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 01.12.2006

View Postadip1962, on 23 august 2023 - 10:28, said:

Desteapta chestie!
Vreau si eu! Se vand?
Au fratii chinezi de multi ani la vanzare, undeva sub 10 USD adus acasa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate