Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#1243
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 15.03.2013
Am cumparat zilele trecute o toporisca Heinner 0.6kg de la Penny. Am avut oarecare retinere datorita pretului (treij' da lei).I-am facut proba azi (facut surcele din taierea viei si cateva ramuri de smochin din curte).Am ramas placut surprins, dupa 2 ore de ciopartit surcele, lama taie inca f.bine (nu pare sa se fi tocit vizibil).

Attached Files


Edited by calincosma, 02 April 2023 - 15:36.


#1244
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 27.01.2012

View Posthamangia, on 02 aprilie 2023 - 08:34, said:

eu am unul singur, suficient pentru cat am de taiat. la cum taie pot sa trec si la livezile vecinilor Posted Image

acum ma uit dupa niste fierastraie de tamplarie, tot de la japonezi
Ce intelegi prin fierastrau de tamplarie?

#1245
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
un dozuki si un ryoba ar fi mai mult decat suficient; plus daltile Posted Image

facusem deja lista de cumparaturi dar am ratat startul

#1246
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 27.01.2012
Nu pui si o poza cu iti doresti?

#1247
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 09.01.2008
Vin si eu dupa 7 ani cu o parere despre Felco 8. Nu si-a meritat banii!
Am 4 pomi mici, 30 de trandafiri si o glicina. Ma umple de spume de fiecare data dar trebuie sa ma chinui ca sa o amortizez. Unsa, curatata, ascutita, nu stiu ce sa-i mai fac. Se blocheaza si/sau "paseste" daca o las mai slaba.
Am pus mana pe o Okatsune si am fost socat de eficienta taierii si simplitatea constructiei.

#1248
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 27.01.2012
Eu foarfeci Felco nu am decat din cele cu brate lungi la doua maini, in ideea ca daca se avariaza ceva pot cumpara piese de schimb ca sa le fac sa fie ca noi.

#1249
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Felco 8 este pentru maini (palme) mari. Din ce-am citit pe aici este laudata Felco 6, care-i pentru maini (palme) mijlocii. Daca nu ti s-a potrivit normal ca nu te-ai impacat cu ea.
SI la Okatsune este la fel 101 pentru palme mici, 103 mijlocii si 104 mari.
Exista tabele de unde iti afli marimea.

#1250
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 09.01.2008
Nu e vorba de potrivit, nu e asa cum o lauda lumea cand am luat-o. Si da, am maini mari, 103 imi era cam mic.

#1251
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta deja este altceva. Dar felco gaseai la 150 lei. Okatsune era anul trecut 250 lei, Cine stie cat este acum... Eu sunt sincer cand spun ca de nu o primeam cadou, nu dadeam banii astia in veci pe ea.

#1252
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 09.01.2008
Si in 2016 Felco 8 a fost 199 lei. Dadeam 250 daca stiam ce stiu azi.

Edited by camsonat, 11 April 2023 - 17:34.


#1253
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,158
  • Înscris: 17.03.2005
Ce înseamnă că se blochează și ca pășește?
E prea strânsă sau prea slaba piulita de strângere? Se autostrange atunci când insurubezi cheia aia de blocare pe piulita soare?
Dacă e vorba de atunci când tai efctiv și rămâne blocata pentru ca rămâne ceva între lame, asta e de la tehnica, foarfeca are un mod anume de tăia, dacă o rotești aiurea sau tragi aiurea în timp ce tai e foarte probabil sa nu funcționeze calumea.
A făcut asa de noua sau după ce ai demontat-o?


#1254
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 09.01.2008
Asa a facut de noua. Initial am zis ca nu e ascutita bine din fabrica si am cumparat si "gresie" Felco de ascutit. Am dat si eu vina pe tehnica si am incercat sa o perfectionez desi folosesc astfel de foarfeci de cam 40 de ani. Am senzatia ca la 8, pt a o usura, au subtiat falca astfel devenind mai flexibil decat ar trebui. Bunicul spunea ca paseste cand foarfeca prindea intre falci o fasie de fibre in loc sa le taie si in felul asta jupuia ramura ramasa. La vie se intampla asta si la mine la glicina. Asta e liana fibroasa si la ea tai cat intr-o mica livada. Acum in primavara am taiat 4 ore fara oprire. Nu se pune problema de inteles sistemul de blocare al piulitei soare sau altceva. Poate ca in zilele astea de sarbatoare cand nu ma lasa nevasta sa fac nimic, o desfac si ma apuc de verificat planeitati si paralelisme la diferite grade de inchidere. Mai citeam undeva ca a bagat cineva bucata de hartie sub lama ca nu era perfect aliniata cu falca si la varf se departa.

Edited by camsonat, 11 April 2023 - 20:52.


#1255
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 28.12.2010
Sa stii ca si eu patesc asa cand incerc sa prind mai spre varful foarfecii. Tot cu Felco 8. Eu am luat-o de pe OLX dar nu stiu daca are legatura cu asta pare originala. Probabil ca are dreptate Padre ne grabim si nu asezam foarfeca cum trebuie sau nu o tinem bine pe pozitie verticala fata de ramura pe care o taiem in timpul cursei de taiere. Pe viitor am de gand sa imi iau si un Okatsune ca prea le lauda lumea sa vad diferenta

Edited by gabiroa, 11 April 2023 - 20:56.


#1256
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 27.01.2012
Cu Okatsune nu ai sa regreti banii dati.

#1257
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,158
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are treaba cu foarfecă dacă nu ai ascutit contralama sau  lama pe partea interioara, unde aluneca una pe lângă alta. Chiar și un microbevel îți împinge lama în lemn mai gros sau mai tare.

Treaba cu tehnica tine de rotația mâinii când faci efort sa tai ceva mai solicitant în poziție dificila, când tai în poziție mai dificila (cum ești uneori obligat la unii drajoni sau zone înghesuite).
E mult de vorbit, pe scurt când "dai de greu" ia tendința sa rotești mana.
Dacă e sa ții pumnul drent în continuarea antebratului(poziția normala, relaxata, îl poți mișcă înspre exterior( sa apropii dosul palmei de partea anterioara a antebrațului) sau spre interior(sa apropii interiorul palmei de partea interioara a antebrațului).

Tendința de foarte multe ori este sa rotești spre exterior și în acel moment atât lamele întrate în lemn tind sa se depărteze cât și mânerele sunt presate în x în același sens, ca și cum ai presa mânerele din lateral încercând sa formezi un x având ca centru șurubul.

Nu știu cât sga înțeles dar în ce. Privește aceasta mișcare de rotație, în primul rand treaba cu presarea în lateral pe mânere, o puteți verifica simplu.
Cu o banala foarfecă mai puțin strânsă încercați sa tăiat ceva coala mai dificil de taiat(o coperta de plastic, o punga), atât cu mana stânga cât și cu mana dreapta.
Veți vedea ca folosind mana dreapta (pentru care su t făcute foarfecele) veți reuși din biomecanica degetului mare sa strângeți lamele, sa le presați una de alta, iar cu mana stânga va va fi foarte greu iar dacă ce tăiați e mai solicitant(o fâșie de piele) veți vedea ca pățiți beleaua.


Dacă veți vedea foarfecele de croitorie o sa constate ți ca adesea ele sunt folosite slăbite puțin... Taie fix pt ca mana presează la ele.
Similar, am pus aici link cu foarfecele japoneze pentru arta aia a decupajului, foarfecele pt asa ceva su t foarte, foarte lalai, slabe, șurubul doar tine lamele una lângă alta, nici gând sa stranga.


O sa încerc zilele astea sa fac un clip despre tăiat, poate se lămurește câtva, careva...

Acuma, atâta timp cât nu te înțelegi cu ea e clar ca pt tine nu e ce trebuie și cu asta basta... Dacă una taie și alta nu la cum o folosești tu, 3 iarăși evident ca una e pt tine mult mai buna/potrivita.
Nu am treaba sa laud eu felco pt ca nu am niciun beneficiu și în plus am vreo 10-15 foarfece, de toate felurile, unele cu back-up/dublura...
Spun doar ca, dincolo de toate acestea, e și o problema de cum e folosit instrumentul. Asta nu inseamna ca nu ar fi bine da îți iei foarfecă aia cu care tu te intelegi bine, spun doar ca ar fi cel puțin la fel de util sa i telegi cum funcționează un tip de foarfecă, de ce funcționează sau nu, pe tru ca aceste lucruri te vor ajuta apoi orice foarfecă ai folosi, din xperienta mea nu prea exista minunea aia, foarfecă perfecta, și cu orice ai tăia o sa te lovești de situații în care scula singura nu va face treaba.






#1258
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am cateva foarfece de la Felco la Fiskars etc.

Okatsune este este altceva

este love or hate Posted Image

#1259
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadip1962, on 11 aprilie 2023 - 17:30, said:

Asta deja este altceva. Dar felco gaseai la 150 lei. Okatsune era anul trecut 250 lei, Cine stie cat este acum... Eu sunt sincer cand spun ca de nu o primeam cadou, nu dadeam banii astia in veci pe ea.
eu am dat pe ea 30$ luata din us, modelu de anu trecut.
ciudat rau mirosul uleiului cu care e unsa lama.
e un pic mai ciudata cum sta/se simte in mana dar nene taie si iar taie.

View Posthamangia, on 11 aprilie 2023 - 22:05, said:

am cateva foarfece de la Felco la Fiskars etc.

Okatsune este este altceva

este love or hate Posted Image
am luat fiskars p90 din kaufland cu lama neagra (cea facuta in china) am dat-o pe retur ca era groaznica.
ca ergonie era faina dar ca prestatie nu mi-a placut.

#1260
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cea mai proasta lama pe care am folosit-o, trebuie ascutita din 5 in 5 minute la vie, in livada nici nu am mai incercat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate