Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Antihristul - cine este el de fapt: un om sau o organizatie formata din oameni?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
585 replies to this topic

#181
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 november_soul, on 04 martie 2014 - 09:05, said:

Babilonul care se cheama, in inteles spiritual, Sodoma si Egipt. (Apoc.11:8). Este vorba de lumea aceasta in care tie iti place sa traiesti, ThinkA.
De fapt acolo se referă la Ierusalim ultimelor timpuri din vremea OMULUI ANTIHRIST.

#182
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 05 martie 2014 - 17:25, said:

. Babilonul reprezinta cei sub stapanirea lui satan, iar el este in templu, deci Ierusalimul devine Babilon. Fapt confirmat si de faptul ca in Apoc 18:23 scrie ca mireasa si mirele ERAU acolo.

RESPECTABILE AICI SE APLICA PSALMUL 74 dupa traducerea Cornilescu

 zexelica, on 26 februarie 2014 - 09:02, said:

bisericilor. In care sunt si salvati si nesalvati.




Corect ca te plimba pe tine 1994 e altceva.

 REGLURAL, on 05 martie 2014 - 22:44, said:

De fapt acolo se referă la Ierusalim ultimelor timpuri..

Ierusalim = Sion  care este vesnic.

Doar locul difera.


Sa te bucuri inaintea Domnului Dumnezeului tau in locul pe care-l va alege Domnul Dumnezeul tau ca sa locuiasca Numele Lui acolo, tu, fiul tau si fiica ta, robul tau si roaba ta, levitul care va fi in cetatile tale si strainul, orfanul si vaduva care vor fi in mijlocul tau. (Deut.16:11)

Ca Israel e si biserica iesita dintre neamuri= locul ales.

 zexelica, on 25 februarie 2014 - 11:42, said:

;

Cum era coana mare, stimabilke.

Mai sunt si altii daca-ti recunosti scriptul


Quote

Hristos s-a nascut in 11.013 de la creatie.
Si 1000 ani este interesant, uneste elemente echivalente spiritual, calendaristic: Avram-nastere 2007 BC, David ia imparatia 1007 BC, Hristos se naste 7 BC si evanghelizarea Sucot 1994 AD.
Hristos este la mijloc cu Avram si 1994.
Si 1/3 ; 2/3 este interesant, uneste calendaristic elemente spiritual echivalente.

Edited by husand, 06 March 2014 - 00:07.


#183
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 05 martie 2014 - 17:25, said:

...mireasa si mirele ERAU acolo.
si astazi, mirele si mireasa sunt in BO. adica in Babilon.
nici o nunta nu se face fara Popa...

ceea ce ai citit tu acolo cu "nu se va mai gasi in tine...nici glasul mirelui si a miresei..." se refera la pustiirea Bisericii Apostaziate de astazi, de catre Fiara Ateista când aceasta va arunca la gunoi Religia si Credintele religioase, la pachet.

#184
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Dude si tu ca si Zexe sunteti branza buna in burduf de caine, noi aici pe forum cei care credem in Dumnezeu si in mantuirea vesnica prin sangele lui Isus putem forma o biserica virtuala autentica, o marturie o reduta impotriva lui Satan, daca ne unim in adevar, biruim...numai in unitate se castiga biruinta...de ce sa ne certam necontenit pe niste doctrine facute de oameni ???

#185
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 06 martie 2014 - 07:17, said:

si astazi, mirele si mireasa sunt in BO. adica in Babilon.
nici o nunta nu se face fara Popa...
Ce proba biblica ai ca este in vedere BO?

Quote

ceea ce ai citit tu acolo cu "nu se va mai gasi in tine...nici glasul mirelui si a miresei..." se refera la pustiirea Bisericii Apostaziate de astazi, de catre Fiara Ateista când aceasta va arunca la gunoi Religia si Credintele religioase, la pachet.
Cum probezi ca "se refera"? Mai ales ca scrie in 2Tes 2:7 ca va fi luat din mesos?

#186
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Eu cred ca se refera doar la locatia fizica a vaticanului acolo unde au loc casatorii religioase.
Dar asociat totodata si cu niste erori dogmatice care vor fi desfiintate.
Credinta reala va dainui si se va dezvolta.
Cred ca organizarea actuala se va scinda in doua plus a treia indecisii iar dintre cele doua doar una va supravietui fiind reconvertire .
Cea supravietuitoare va parasi mai nainte locatia gasind alt sediu insa cele doua se vor acuza reciproc de sorginte demonica insa ambele cazuri vor avea elemente socante incredibile dar adevarul va fi totusi de partea uneia .
Elementul comun va fi intoarcerea din morti a cite unui personaj central
se va dovedi a nu fi singurele cazuri de inviere incredibila al treilea va fi  confirmat de BOR dar  ca deja trecut la "cele vesnice" urmind a fi canonizat ca sfint decedat real cu daruri de cunoastere de profet.  




#187
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Babilonul insa legat de cei doi martiri nu are legatura cu Ierusalimul
daca era nu se mai amintea de intelesurile duhovicesti.
Insa e tot un oras cosmopolit dar nu din vremea noastra ci dintro vreme in care mai era inca posibila lasarea in piata a doua cadavre peste trei zile fara sa fie ingropate fara sa se sesizeze nici politia nici televiziunea ori serviciile de sanatate publica gen morga oraseneasca.

#188
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 mihao37, on 15 martie 2014 - 22:45, said:

Cred ca..

Nu merge respectabile cu cred eu ca..

Trebuie sa anexezi proba Scripturii la credinta ca a crede nu e de la om.

Quote

Babilonul insa legat de cei doi martiri nu are legatura cu Ierusalimul


Nici Ierusalimul nu nai era atunci cu Babilonul insa scrie asa

Ierusalimul sa fie in inimile voastre! - (Ier.51:50)

Deci era undeva .

Cand despre Babilon spune

Am voit sa vindecam Babilonul, dar nu s-a vindecat! Parasiti-l... - (Ier.51:9)

Inteleg ca vindecare = mantuire

deasemenea

Babilonul era in mana Domnului un potir de aur... (Ier.51:7)

potir de aur = vas ales,

Chiar daca nu era in templu era  impreuna cu cei ce formau templul ca am analogia

Lasati-le sa creasca amandoua impreuna pana la seceris; si, la vremea secerisului, voi spune seceratorilor: "Smulgeti intai neghina si legati-o in snopi, ca s-o ardem, iar graul strangeti-l in granarul meu." (Mat.13:30)

Edited by husand, 16 March 2014 - 01:03.


#189
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mihao37, on 15 martie 2014 - 22:45, said:

Eu cred ca se refera doar la locatia fizica a vaticanului acolo unde au loc casatorii religioase.
Adica intelesul DUHOVNICESC, pe care trebuie sa-l cautam, este tot ceva ...... FIZIC. Si asta tot fara nicio proba biblica.
Cam ce om poate sa sustina sa ceva?

#190
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Copilasilor, este ceasul cel de pe urma. Si, dupa cum ati auzit ca are sa vina Antihrist, sa stiti ca acum s-au ridicat multi antihristi: prin aceasta cunoastem ca este ceasul de pe urma. (1Ioan.2:18)

As fi interesata sa aflu in ce an a scris Ioan cuvintele de mai sus. Cu google am gasit ceva date, insa poate nu sunt atat de sigure. Stie cineva precis?

#191
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 enohabel, on 11 martie 2014 - 02:03, said:

Dude si tu ca si Zexe sunteti branza buna in burduf de caine, noi aici pe forum cei care credem in Dumnezeu si in mantuirea vesnica prin sangele lui Isus putem forma o biserica virtuala autentica, o marturie o reduta impotriva lui Satan, daca ne unim in adevar, biruim...numai in unitate se castiga biruinta...de ce sa ne certam necontenit pe niste doctrine facute de oameni ???

Pentru că unele din ele au fost transmise de Domnul acelor oameni, de alea sunt importante: După părerea ta ca adventist care crezi în treime, nu e important că sunt unii eretici care o neagă?

 november_soul, on 09 mai 2014 - 16:53, said:

Copilasilor, este ceasul cel de pe urma. Si, dupa cum ati auzit ca are sa vina Antihrist, sa stiti ca acum s-au ridicat multi antihristi: prin aceasta cunoastem ca este ceasul de pe urma. (1Ioan.2:18)

As fi interesata sa aflu in ce an a scris Ioan cuvintele de mai sus. Cu google am gasit ceva date, insa poate nu sunt atat de sigure. Stie cineva precis?

Uniii consideră anii 80-100. Nu ştiu precis, şi pun pariu că ştiu de ce m-ai întrebat asta: ca să zici că atunci a apărut ortodoxia sau nu ştiu ce şi că ea e antihristul la fel ca ereticul(să-mi fie cu iertare) dude_2nd.

#192
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 REGLURAL, on 09 mai 2014 - 20:52, said:

Pentru că unele din ele au fost transmise de Domnul acelor oameni, de alea sunt importante: După părerea ta ca adventist care crezi în treime, nu e important că sunt unii eretici care o neagă?

Nu e adventist.

 REGLURAL, on 09 mai 2014 - 20:52, said:

Uniii consideră anii 80-100. Nu știu precis, și pun pariu că știu de ce m-ai întrebat asta: ca să zici că atunci a apărut ortodoxia sau nu știu ce și că ea e antihristul la fel ca ereticul(să-mi fie cu iertare) dude_2nd.

Daca pui pariu, pierzi. Pusesem aceasta intrebare deoarece caderea Ierusalimului a avut loc in anul 70 e.n. Cand Isus a fost intrebat de apostoli care e semnul venirii Sale, Isus a raspuns mai mult cu privire la anul 70 e.n., sa fuga din Ierusalim, sa iasa afara cand vad semnul. De aia au aparut grupari religioase numite "preteristi", care sustin ca a doua venire a lui Isus a fost atunci in 70 e.n. si oarecum chiar au dreptate. Fiindca raspunsul lui Isus are legatura mai mult cu acel an, al caderii Ierusalimului decat cu sfarsitul lumii pe care-l asteptam noi si logic ar fi fost ca totul sa se fi intamplat atunci. Mi-e greu sa cred ca Isus a vorbit cu privire la 2 evenimente diferite si ca sunt 2 [re]veniri. Apoi, daca la prima venire, Anticristul a fost Titus, stau in dubiu nestiind daca mai trebuie sa vina inca un Anticrist, pentru sfarsitul lumii sau acela a fost singurul anticrist. Insa Ioan scrie dupa ce Ierusalimul cazuse, si asa stiam si eu. Asta imi da de gandit. Inseamna ca mai trebuie sa vina inca un Anticrist, putin inainte de a 2-a venire a Mantuitorului (care de fapt, e a 2-a bis).

Edited by november_soul, 09 May 2014 - 21:48.


#193
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 november_soul, on 09 mai 2014 - 21:47, said:

Nu e adventist.


Daca pui pariu, pierzi. Pusesem aceasta intrebare deoarece caderea Ierusalimului a avut loc in anul 70 e.n. Cand Isus a fost intrebat de apostoli care e semnul venirii Sale, Isus a raspuns mai mult cu privire la anul 70 e.n., sa fuga din Ierusalim, sa iasa afara cand vad semnul. De aia au aparut grupari religioase numite "preteristi", care sustin ca a doua venire a lui Isus a fost atunci in 70 e.n. si oarecum chiar au dreptate. Fiindca raspunsul lui Isus are legatura mai mult cu acel an, al caderii Ierusalimului decat cu sfarsitul lumii pe care-l asteptam noi si logic ar fi fost ca totul sa se fi intamplat atunci. Mi-e greu sa cred ca Isus a vorbit cu privire la 2 evenimente diferite si ca sunt 2 [re]veniri. Apoi, daca la prima venire, Anticristul a fost Titus, stau in dubiu nestiind daca mai trebuie sa vina inca un Anticrist, pentru sfarsitul lumii sau acela a fost singurul anticrist. Insa Ioan scrie dupa ce Ierusalimul cazuse, si asa stiam si eu. Asta imi da de gandit. Inseamna ca mai trebuie sa vina inca un Anticrist, putin inainte de a 2-a venire a Mantuitorului (care de fapt, e a 2-a bis).

Tu cam încurci lucrurile, lămurim situaţia mâine....
Ciao!

#194
niculina

niculina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.11.2006

 REGLURAL, on 09 mai 2014 - 22:54, said:

Tu cam încurci lucrurile, lămurim situația mâine....
Ciao!

Ciao italiano vero !

#195
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 zexelica, on 15 martie 2014 - 08:12, said:

Ce proba biblica ai ca este in vedere BO?


Cum probezi ca "se refera"? Mai ales ca scrie in 2Tes 2:7 ca va fi luat din mesos?
Vad ca dude a disparut cand i-am cerut proba biblica la "se refera" :lol:

#196
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 11 mai 2014 - 17:21, said:

Vad ca dude a disparut cand i-am cerut proba biblica la "se refera" Posted Image
ce m-ai intrebat, Zexe?
la ce "se refera" faci referire"?

#197
niculina

niculina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.11.2006

 REGLURAL, on 09 mai 2014 - 22:54, said:

Tu cam încurci lucrurile, lămurim situația mâine....
Ciao!

Au trecut atâtea zile...și nu ai lămurit nimic ! :(((

#198
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Dude_2nd, on 14 mai 2014 - 13:12, said:

ce m-ai intrebat, Zexe?
la ce "se refera" faci referire"?
A carei secte este tipicul asta de abordare a unor chestiuni? Ai ghicit! A iehovistilor...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate