Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Biblia - o scriere imprecisa care amplifica nebunia?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
25 răspunsuri în acest subiect

#19
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.537
  • Înscris: 28.08.2012
eu n-am nimic cu legea,mie mi se rupe :)

#20
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajMotanu13, pe 27 octombrie 2012 - 23:40, a scris:

cum diferentiezi credinciosii care sint impotriva stiintei de cei care nu sint impotriva ei ?
ei dracu, are dreptate pe dracu
nu va folositi un pic creierul( pe care nu-l aveti )
Topicele rasiste ar trebui sterse automat.
Toti credinciosii sunt la fel, indiferent de cultul din care fac parte, daca nu manifesta impotriva celor care gresesc si daca nu iau masuri de excludere din randul credinciosilor din care fac parte a celor care gresesc!
Va exprimati tendentios si ciudat deoarece nu aveti argumente impotriva!
Vorbiti de dracu cu pofta, "student al magnetilor cu instrumente optice"! De aceea va considerati o rasa aparte?
Fii destept ca tara geme de visatori si de cei ce ii exploateaza!


Preotul o sfatuieste pe femeie sa se imbrace doar cu fusta!? Ca si cum pantalonii cumparati de la articole pentru femei nu ar fi pentru femei!

Bataie in stil penticostal- bebelus snopit in bataie pentru ca plangea.

ortodocsi se inchinau in manastire la oase de porci, pacaliti, pana au prins pe calugarita

Intamplari inexplicabile intr-un sat din Bacau, farse facute de nepot


Credinţă bolnavă


O mama penticostala si-a taiat in bucati bebelusul

Editat de marepreot, 28 octombrie 2012 - 11:15.


#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

Vizualizare mesajmarepreot, pe 27 octombrie 2012 - 08:16, a scris:

daca dati "click" pe text  veti vedea sursa
  
Pai si care e treaba? Biserica oficiala a combatut mereu ereziile astea.
Si in plus, ce naiba, parca va erau simpatici ereticii, luptau pentru eliberarea de tirania bisericii, acuma ii dati exemple de crestini tipici?

#22
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajsearcher-star, pe 31 octombrie 2012 - 11:08, a scris:

Pai si care e treaba? Biserica oficiala a combatut mereu ereziile astea.
Si in plus, ce naiba, parca va erau simpatici ereticii, luptau pentru eliberarea de tirania bisericii, acuma ii dati exemple de crestini tipici?
Crestini si credinciosii in general gresesc cu toti!
Ereticii puteu fi si nevinovati!
Biserica nu a dat afara din randurile ei pe cei ce au gresit, asta inseamna ca neacceptarea nu este decat o fatada pentru ca biserica sa fie acceptata in legalitate!

#23
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012

Vizualizare mesajmarepreot, pe 01 noiembrie 2012 - 14:12, a scris:

Crestini si credinciosii in general gresesc cu toti!
Ereticii puteu fi si nevinovati!
Biserica nu a dat afara din randurile ei pe cei ce au gresit, asta inseamna ca neacceptarea nu este decat o fatada pentru ca biserica sa fie acceptata in legalitate!

Biserica a exclus temporar ( anatema= a exclude temporar) pe cei care puneau in pericol existenta comunitatii, ale caror actiuni puteau duce la scindarea comunitatii, i-a lasat pe cont propriu sa vada daca le este mai bine asa.  Banuiesc ca tu ai fost botezat ortodox. Te-a exclus cineva din biserica pentru toata campania asta virtuala anti-biserica sau tu te-ai autoexclus prin crezul tau?

Editat de rabelais, 01 noiembrie 2012 - 14:29.


#24
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajrabelais, pe 01 noiembrie 2012 - 14:25, a scris:

Biserica a exclus temporar ( anatema= a exclude temporar) pe cei care puneau in pericol existenta comunitatii, ale caror actiuni puteau duce la scindarea comunitatii, i-a lasat pe cont propriu. Banuiesc ca tu ai fost botezat ortodox. Te-a exclus cineva din biserica pentru toata campania asta virtuala anti-biserica sau tu te-ai autoexclus prin crezul tau?

Eu m-am exclus prin convingeri!
Biserica nu m-a exclus deoarece numai asa poate sa sustina ca este majoritara in Romania! La recensamant nu m-am declarat credincios!
Cunosc multi credinciosi care sunt crestini "orto"docsi dar merg la adunare la penticostali sambata(mai mult pentru ajutoare)

#25
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012

Vizualizare mesajmarepreot, pe 01 noiembrie 2012 - 14:31, a scris:

Eu m-am exclus prin convingeri!

Daca nu te-ai prins, intrebarea mea era retorica. Nu te exclude pentru convingerile tale personale, te poate exclude doar atunci cand pui in pericol existenta comunitatii. In momentul in care ajungi sa te crezi “mare predicator”, iti faci o asociatie religioasa, o secta si incepi sa atragi alti ortodocsi in alienarea ta, sa-ti impui crezul, in loc sa discuti ceea ce te framanta cu altii din comunitate,  atunci esti exclus, excluderea venind ca o confirmare a alegerii pe care tu insuti ai facut-o, rupandu-te de Biserica.

Sper ca  nu o sa ai pretentia la "servicii religioase" ( nunta, botez, inmormantare) din moment ce te-ai autoexclus prin convingeri, caci asta ar fi o ipocrizie, iar onestitatea ateului discutabila. Ateii, daca tot se cred intr-o alta comunitate, atunci sa nu mai abuzeze de identitatea cultica a altora, de valorile lor cultural-religioase, sa fie atei, sa aiba o identitate a lor.

Editat de rabelais, 01 noiembrie 2012 - 15:02.


#26
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 12.04.2007

Vizualizare mesajrabelais, pe 01 noiembrie 2012 - 14:33, a scris:

Sper ca  nu o sa ai pretentia la "servicii religioase" ( nunta, botez, inmormantare) din moment ce te-ai autoexclus prin convingeri, caci asta ar fi o ipocrizie, iar onestitatea ateului discutabila. Ateii, daca tot se cred intr-o alta comunitate, atunci sa nu mai abuzeze de identitatea cultica a altora, de valorile lor cultural-religioase, sa fie atei, sa aiba o identitate a lor.
Sunteti santajist si deconectat de la realitatea subiectului in discutie!
Eu sunt impotriva ritualurilor nunta, botez, casatorie, inmormantare..! servicii "re-ligioase" - re-ligia = re-legare de dumnezeu, cum sa accept eu asa ceva?
Sa am pretentii sa ma leg de dumnezeu?
Credinciosii sunt cei care abuzeaza de tot ceea ce s-a descoperit stiintific si este real si util, dar luopte impotriva stiintei care sustine evolutionismul etc...
credinciosii lupte impotriva medicinei, impotriva vaccinarii! impotriva cuptorului cu microunde etc...

Editat de marepreot, 01 noiembrie 2012 - 17:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate