Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

Iesire sunet HDMI sau Optic

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare,

Dupa cum am mai scris pe forum am vrut sa imi cumpar un receiver (ceea ce am si reusit). Mi-am achizitonat un Yamaha RX-V473.
Am conectat  fara probleme STB-ul de la RDS si mediaplayerul. Am zis ca nu ar strica sa conectez si PC-ul tot pe HDMI din moment ce am iesire de HDMI ca sa nu ami comut sursa si de pe PC. Surpriza....TV-ul face un upscaling. Dupa ce am vazut ca multi au aceasta problema, am reusit dupa vreo ora de cautari sa gasesc una rticol care spunea ca la TV-urile Samsung trebuie sa modific numele device-ului care este conectat pe HDMI in PC (blueray sau orice alt ceva afisa balarii). Atentie, este doar nume...niciodata nu m-as fi gandit la asta. In fine, e o paranteza, poate cineva va avea nevoie de aceasta observatie.

Ok, ce as vrea eu sa stiu. Vad ca am posibilitatea sa setez in contol panel la sound ca sursa Nvidia (am o placa GTS 450 / Win 7 x64). Sunetul iese perfect pe HDMI. Intrebare...mai are vreo importanta de unde scot sunetul? Ma ajuta oare daca il scot pe optic din placa de sunet? Am un Creative x-fi xtreme. Din pacate momentan nu am consola de la placa audio instalata....oare ma ajuta cumva la procesarea audio? Bass, setare canale? Nu pot sa o instalez momentan ca imi da niscaiva erori. Trebuie sa dau un restore la win.

Bun, si intrebarea 2: la STB, am diferente mari de volum intre posturile SD si UTV HD in special. Ce as putea sa fac sa uniformizez volumul?

Multumesc!


LE: am reusit sa instalez consola de la x-fi. Se pare ca macar pot sa procesez sunetul (egalizator, bass). Intrebare: pot oare sa conectez cumva placa de sunet la cea video astfel incat sa transfer semnalul audio pe HDMI (tot digital, evident)?
Citisem pe undeva ca s-ar putea cu nu stiu ce cablu insa nu am vazut un astfel de conector pe placa mea.

Edited by joystick, 22 October 2012 - 21:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate