Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

medic veterinar la 43 de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu toate plagile toracelui sunt echivalente cu "deschiderea cavitatii toracice".

Hemoragiile interne sunt periculoase tocmai fiindca "nu se vad" si diagnosticul de hemoragie interna e pus dupa alte simptome conexe - care punere de diagnostic este de cele mai multe ori ultra tardiva, pentru a mai permite vreo interventie chirurgicala salvatoare. Mai ales la animal, ca omu' iti mai spune ce-l doare ...

Exista cazuri cand hemoragiile interne se pot stopa de la sine. Aici trebuie studiata toata fiziologia coagularii.

#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Desigur nu toate plăgile toracelui sunt penetrante din fericire. In abdomen o perforație de ficat/splină poate se cicatrizeaza de la sine, ca și o hemoragie postcastrare, dar sunt șanse f mari să apară blocuri aderențiale.

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si care-i baiul ? La bovine majoritatea inflamatiilor traumatice sunt de tip fibrinos, si se gasesc la aderente la examenul de bator....

Si acum sa discutam serios: cate leziuni traumatice se petrec in viata unui animal de ferma ? Sub 5% zic eu.

#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, la bovine...dar de unde stiti ca doamna in cauza va lucra la o ferma de bovine? Asa si-a propus dn-ei? Are propria ferma? Atunci se shimba datele problemei....

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu stiu de ce m-am referit la bovine, pare-se ca eram dupa o postare pe topicul de "vaci cu lapte" si neuronul inca mesteca...

#24
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Bine pana la urma "baiul" e mare atunci cand moare un animal de mare valoare zootehnica sau -mai ales- sentimentala. In rest, se poate ca tratamentul,sa coste mai mult ca animalul sau produsele lui.

#25
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
iata un articol foarte elocvent despre trauma abdominala soldata cu hemoragie interna la caine, care poate darima unele mituri de pe vremea facultatilor noastre:
http://www.infoveter...msg_share_topic
dc nu aveti cont pe infoveterinar merita sa va faceti, cel putin veterinarii

#26
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 delores, on 17 februarie 2013 - 17:22, said:

Bine pana la urma "baiul" e mare atunci cand moare un animal de mare valoare zootehnica sau -mai ales- sentimentala. In rest, se poate ca tratamentul,sa coste mai mult ca animalul sau produsele lui.

sa ma scuzati va rog dar daca ganditi asa nu prea ar fi de dorit sa aveti de a face cu medicina veterinara
toate animalele au dreptul la viata nu doar cele preferate de unii sau altii.
costurile tratamentelor sunt mari oricum, dar daca nu vreti cheltuieli nu cresteti animale. nu merita sa lasi un cal sa moara pt ca tratamentul e 800 lei iar calul s-ar vinde in targ cu 700 lei.
din postarile dvs am inteles ca chiar credeti in Dumnezeu. ce va invata bibilia? sa tineti cont de cat costa un tratament|??

#27
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
nu era vb de calul meu, era vb de ce vrea clientul și din păcate nu în ultimul rînd de ce-și permite fiecare, nici eu chiar nu mi-aș permite orice. Afară de asta sunt și animale crescute pt consum, chiar din cele îndrăgite, vaca, oaia, capra, în cazul cărora tot așa suntem siliți să gîndim puțin pragmatic. Nu știu cine își permite la noi în țară să țină toate vacile și oile sterpe pînă mor de bătrînețe, oricît ar fi de credincioși, poate doar cei din India...

La noi cel puțin se sacrifică foarte multe vaci din motive de probleme reproductive în special, din păcate și cai cu probleme locomotorii sau respiratorii cronice, iar animalele  "de companie din mediul rural și (sub)urban sărac mor cu zile din cauze aparent banale (pureci, căpușe, subnutriție, afecțiuni afrigore sau traumatice), nu numai din cele majore(viroze, accidente , distocii, piometru, etc).

Cu toată bunăvoinț a din lume, nici Isus Hristos nu le-ar putea salva pe toate, pt că de multe ori ignoranța și chiar reavoința stăpînilor le face mai mult rău decît toate forțele naturii dc ar fi în voia ei.

poate nu știți că în timp ce unii găsesc pe stradă animale lovite de mașină și dau și 70 de milioane să le repare, alții le țin în lanț și le cumpără din an în paști cîte 2-3 kg din cea mai ieftină mîncare și în rest ce dă Dumnezeu, restiri, oase, pîine uscată, etc. Unde mai pui că unii încearcă să le și exploateze ca să scoată bani din ele și nu mă refer aici nici la fermierii profesioniști, nici la colegii forumiști care cresc animale ca hobby ci la acei samsari șarlatani care vor să facă din ***** bici.

#28
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
și credeți-mă că într-adevăr cei mai mulți cetățeni romîni, cînd e vb de animale de consum, își pun problema dc tratamentul se justifică în raport cu valoarea economică a animalului și cu șansele pe care le are să se recupereze fizic și economic

iar din lipsă de posibilități fizice și materiale, din păcate mai mor și oameni care în alte împrejurări ar putea fi salvați

#29
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 delores, on 08 aprilie 2013 - 18:50, said:

şi credeţi-mă că într-adevăr cei mai mulţi cetăţeni romîni, cînd e vb de animale de consum, îşi pun problema dc tratamentul se justifică în raport cu valoarea economică a animalului şi cu şansele pe care le are să se recupereze fizic şi economic

iar din lipsă de posibilităţi fizice şi materiale, din păcate mai mor şi oameni care în alte împrejurări ar putea fi salvaţi

Cand e vorba de animale de consum, orice fermier din lumea asta face un calcul...nu poti sa cheltui bani pe medicamente, daca nu se justifica economic.

#30
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
nu-ti permiti tratament il tai, dar asta nu inseamna ca nu e pierdere.
sau il eutanasiezi- adica ucizi ca nu si-a dat el acordul- ,dupa caz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate