Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

Doresc sa ma mut cu familia in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View Postasyst72, on 29 aprilie 2013 - 08:04, said:

Era vorba de Ger sau UK unde te duci ca turist pentru cateva luni.. 2, 3, 4, 5.. nu stiu exact cat..

Dar despre ce domiciliu stabilit e voba? Nu e libertatea de miscare si de sedere permisa in UE pe baza CI valabil?.. Nu e vorba de a munci acolo, ci doar de a sta pe banii si pe cheltuiala ta..
Iar de locuit, locuiesti la o ruda, care lucreaza si are ceva inchiriat pe acolo.

Nu inteleg...de unde se pune problema cu domiciliul stabilit acolo? (din moment ce tu esti cetatean roman cu CI valabil si cu domiciliul in Ro)

Iar ca sa revenim la masina: daca o folosesti ca turist acolo (2, 3, 4, 5.. luni) si are in regula toate actele, asigurari (RCA romanesc valabil UE), vignete, etc..  E vreo problema sa te folosesti de ea stand acolo cu statut de turist in Ger sau UK?

Ca turist poti sa stai maxim 3 luni pe teritoriul altor state UE. In practica e cam greu sa te verifice daca ai depasit sau nu aceasta perioada...
Cele 3 luni cat esti acolo cu statut de turist poti folosi fara grija masina inmatriculata in Romania.

View PostSIR, on 29 aprilie 2013 - 08:55, said:

("Anmeldung" in .de) - adica stabilit domiciliul acolo pe perioada de...
Asta doar daca persoana in cauza vrea sa stea mai mult de 3 luni.

#20
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 18.05.2006
merci pentru raspunsuri, in mare ma gandeam si eu ca asa trebuie sa fie. Aveam nevoie doar de confirmari.

In alta ordine de idei daca poate sa-mi raspunda cineva:
stiu ca Elvetia, Croatia si Serbia nu sunt membre UE dar permit accesul pe teritoriul lor si cu carte de identitate romaneasca.

As dori sa stiu daca in cazul in care tranzitez aceste tari cu masina si prezint la granita pasaportul (in loc de CI) mi se aplica sau nu viza pe pasaport?

Merci

Edited by asyst72, 29 April 2013 - 11:20.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

View Postasyst72, on 29 aprilie 2013 - 11:08, said:

stiu ca Elvetia, Croatia si Serbia nu sunt membre UE dar permit accesul pe teritoriul lor si cu carte de identitate romaneasca.

As dori sa stiu daca in cazul in care tranzitez aceste tari cu masina si prezint la granita pasaportul (in loc de CI) mi se aplica sau nu viza pe pasaport?
''Viza'' insemnand stampila PCTF, presupun...
Elvetienii nu pun, sarbii si croatii nu stiu cum mai procedeaza in ultimii ani.

#22
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 18.05.2006
da. asta ma intereseaza: daca se aplica ceva pe pasaport, la intrare si la iesire.

Pe mine m-ar interesa sa se aplice (macar de catre sarbi sau croati)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate