Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

Doresc sa ma mut cu familia in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
londynuss

londynuss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2012
Va rog mult daca ma puteti ajuta. E foarte important.
Vreau sa plec in Germania cu familia(4 membrii-eu nevasta si doi copii, 2 si 3 ani). Mai exact vreau sa plec cu nevastamea  pentru o  luna-doua pentru a-mi gasi chirie si servici pentru noi si dupa aceia sa luam si copii. Limba germana nu o prea stim, doar nevastamea stie nivel mediu.
Ma intereseza car ar fi pasii corecti pentru a sta acolo, si pentru a putea duce copii la o gradinita.
Multumesc mult daca ma puteti ajuta.

 londynuss, on 11 octombrie 2012 - 20:24, said:

Va rog mult daca ma puteti ajuta. E foarte important.
Vreau sa plec in Germania cu familia(4 membrii-eu nevasta si doi copii, 2 si 3 ani). Mai exact vreau sa plec cu nevastamea  pentru o  luna-doua pentru a-mi gasi chirie si servici pentru noi si dupa aceia sa luam si copii. Limba germana nu o prea stim, doar nevastamea stie nivel mediu.
Ma intereseza car ar fi pasii corecti pentru a sta acolo, si pentru a putea duce copii la o gradinita.
Multumesc mult daca ma puteti ajuta.


#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 06.03.2011
Fara limba e foarte greu. Cel mai bine ar fi ca si dumneata sa stii macar lucrurile elementare, personal, n-as pleca far' sa stiu o boaba.

Succes!

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vise. Germania de vreo 10 ani incoace se invirte la 3-4 milioane de someri inregistrati. In plus romanii nu au automat drept de munca, cel putin deocamdata. Sint romani care stiu limba si au drept de munca si cauta de munca de ani de zile (si probabil sint si destui nemti in aceiasi situatie).

#4
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
eu zic ca ai putea sa te interesezi mai bine la un consulat german, acolo vei afla tot ce trebuie , bafta .

#5
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 londynuss, on 11 octombrie 2012 - 20:28, said:

Va rog mult daca ma puteti ajuta. E foarte important.
Vreau sa plec in Germania cu familia(4 membrii-eu nevasta si doi copii, 2 si 3 ani). Mai exact vreau sa plec cu nevastamea  pentru o  luna-doua pentru a-mi gasi chirie si servici pentru noi si dupa aceia sa luam si copii. Limba germana nu o prea stim, doar nevastamea stie nivel mediu.
Ma intereseza car ar fi pasii corecti pentru a sta acolo, si pentru a putea duce copii la o gradinita.
Multumesc mult daca ma puteti ajuta.

nu te asteapta nimeni acolo. cred ca poate la desfundat wc-uri si spalat pe jos.

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. In orice tara ai pleca e obligatoriu sa stii limba tarii respective altfel nu te baga nimeni in seama.
2. In Germania, ca cetatean UE, ai sanse sa te angajezi, dar trebuie musai sa dovedesti ca stai acolo, macar in chirie.

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De ce Germania si nu Irlanda, par exemple ? Posted Image  Cu ce gand prin Germanica ?

Edited by lawrence38, 11 October 2012 - 23:18.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dan84, on 11 octombrie 2012 - 21:36, said:

2. In Germania, ca cetatean UE, ai sanse sa te angajezi, dar trebuie musai sa dovedesti ca stai acolo, macar in chirie.
E invers, ca cetatean UE ai dreptul sa stai acolo (daca te poti intretine). Dar dreptul de munca nu e automat (cum era pentru romani in Spania, daca nu l-au ridicat) sau cum este de exemplu pentru italieni in Germania. Pentru multe profesii (din ce in ce mai multe) nu mai exista restrictii dar pentru altele exista si poate sa fie imposibil sa te angajezi chiar daca gasesti un angajator dispus sa te ia (lucru nu foarte probabil, repet milioane de someri).

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,903
  • Înscris: 06.01.2008

 lawrence38, on 11 octombrie 2012 - 23:17, said:

De ce Germania si nu Irlanda, par exemple ? Posted Image  Cu ce gand prin Germanica ?
In Irlanda e mai bine? Stiam ca romanii sunt platiti extrem de prost in Irlanda.

#10
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 18.05.2006
Fiindca se discuta de Germania:

cineva din Romania doreste sa-si duca sotia si copilul in Germania la sora ei, pentru mai multe luni (ambii sunt casatoriti in Romania si cetateni romani, iar copilul nascut tot in Romania)
Problema e a masinii inmatriculata in Ro pe numele sotului pe care acesta ar dori sa o lase la dispozitia sotiei pe timpul cat va sta in ea in Germania, el neramanand acolo.

Am si eu cateva intrebari:

1.cat timp se poate circula in Ger cu o masina inmatriculata in Ro daca are toate actele in regula?
(ITP, RCA valabil 1an cu acoperire in UE, talon, etc)

2.daca sotul e proprietarul masinii e nevoie de procura notariala pentru sotie? (procura are si nevoie de traducere legalizata in germana sau engleza?)
Certificatul de Casatorie ar trebui si el tradus in germana sau engleza? ajuta la ceva?

3.trebuie vreo traducere legalizata pentru alte acte gen talonul masinii, carte de identitate a vehicolului?

4.permisul de conducere al sotiei (categ.B ) cat timp poate fi folosit in Germania in cazul unei sederi de mai multe luni?

Merci

Edited by asyst72, 25 April 2013 - 11:21.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Teoretic masina trebuie sa o inregistrezi fara intirziere (termenul folosit este "unverzüglich"). In practica oricind te-ar intreba cineva de sanatate ai venit cu masina ieri deci problema asta e rezolvata.

Permisul e ok, desi obtinerea unului nemtesc ar fi preferabila chiar in cazul intoarcerii in Romania pentru ca (daca n-au modificat ceva) pur si simplu nu expira si ai scapat de o bataie de cap.

Procura nu cred ca ar fi necesara in general, avind actele (si presupun acelasi nume) - dar s-ar putea sa ma insel.

#12
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 18.05.2006
Merci de raspuns.
Apoi daca "teoretic trebuie sa o iregistrezi imediat" asta inseamna ca si daca treci ca turist 2 zile prin Germania cu masina ar trebui sa o inregistrezi la ei..;)))
eu cred ca e un  termen stabilit, si e mai lung.. din ce am inteles de pe alte forumuri ar fi 6 luni, dar... bineinteles ca de cand s-a renuntat la pasapoarte si vize nu prea are nimeni cum sa te verifice de cat timp circuli cu ea pe acolo..

Btw, aceeasi intrebare as avea-o si pentru UK: stie cineva mai bine cat timp se poate circula cu numere de Ro in UK?

merci

#13
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 06.08.2005
In Germania din clipa in care ti-ai stabilit domiciliul acolo trebuie si masina inmatriculata cat de repede posibil. Daca nu o faci la primul control la care este sesizata situatia ti se mai da termen o luna si vor urmari ei daca o faci, daca nu intri la penal. Problema nu e atat de inmatriculare, care e rapida si necesita doar o vizita scurta la TUV si una la primarie, cat gasirea unei asigurari cat de cat acceptabile. Ca auslander care nu ai istoric de asigurare o sa-ti vare scurt sub nas un 240% si te rupe...

In UK e cat timp rezisti pe partea gresita a drumului... la cate masini ieftine sh sunt nu merita nici drumul pana acolo (ca la taxele din UK multi prefera acum transportul in comun si vor sa scape de fierul care-i saraceste...)

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 SIR, on 27 aprilie 2013 - 15:16, said:

Ca auslander care nu ai istoric de asigurare o sa-ti vare scurt sub nas un 240% si te rupe...

240% fata de ce, fata de unul localnic,  cu state vechi ? Pai mi se pare normal, la ei scoala auto costa, dar e scoala auto ,nu ce se face la noi.

Totusi, eu stiam, si nu cred ca se fi schimbat lucrurile atat de drastic si atat de repede, ca asigurarile auto in Germania sunt destul de acceptabile. Daca vrei sa vezi asigurari scumpe, mai ales pentru incepatori, incearca Anglia, Irlanda sau tara cu cea mai scumpe asigurari din UE, Italia. In Uk, e ceva normal pentru un tanar care abia si-a luat carnetul sa dea peste 1000 lire, doar pentru third party si asta la o masina super-compacta, la o masina normala si comprehensive, il costa 3-4000 lire pe an. Iar in Italia, e mai rau!

Ca o nota aditionala, se facea tam-tam la inceputul anului in UK pe seama faptului ca, Comisia Europeana, de dragul "Gender equality" (care e o mare prostie in lumea auto, tot ce ar trebui sa conteze ar fi statistile) au marit cu 25% ratele de asigurare pe tinerele domnisoare soferite si le-au scazut in medie cu 10% pentru tinerii domnisori (dintre care normal, mult mai multi sunt boy-racers decat girl-racers).  Ce ti-e si cu egalitatea asta si cu m-UE care devine tot mai rau Big Brother si-si baga nasul unde nu-i fierbe oala...

Edited by lawrence38, 27 April 2013 - 16:27.


#15
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 06.08.2005

 lawrence38, on 27 aprilie 2013 - 16:22, said:

240% fata de ce, fata de unul localnic,  cu state vechi ? Pai mi se pare normal, la ei scoala auto costa, dar e scoala auto ,nu ce se face la noi.

Totusi, eu stiam, si nu cred ca se fi schimbat lucrurile atat de drastic si atat de repede, ca asigurarile auto in Germania sunt destul de acceptabile...

Un localnic cu state vechi plateste 35-45% dintr-o valoare nominala calculata pe baza de tip masina si vechimea ei, diverse alte date (garaj, date personale asigurat, km previzionati etc). Apoi se aplica un coeficient de risc, pe care un auslander il va incasa la maxim cum ziceam mai sus, iar un june localnic isi va gasi de obicei ceva pe la 150%.. Care coeficient scade apoi anual cu cca 10%, pana spre 70%, dupa care scade cam cu 5% pe an. Scade bineinteles daca nu sunt incidente cauzate de asigurat.

Stiu romani care au platit la asigurarea anuala mai mult decat au platit pe masina sh. Da, destul de acceptabil Posted Image

#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 SIR, on 27 aprilie 2013 - 20:35, said:



Stiu romani care au platit la asigurarea anuala mai mult decat au platit pe masina sh. Da, destul de acceptabil Posted Image

Asta nu-i mare brânză, știut fiind ca mașinile in DE sunt ieftine la SH. In uk e si mai si cât eram pe-acolo, acum ceva ani, înainte sa între RO in UE si aveam un coleg englez, mai tânăr decât mine , vreo 19, își luase o fiesta cu 700 lire si asigurarea era 1500. In Italia , e mai rău ;)

#17
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 18.05.2006
Merci de raspunsuri dar discutia s-a pierdut putin in amanunte..

Era vorba de Ger sau UK unde te duci ca turist pentru cateva luni.. 2, 3, 4, 5.. nu stiu exact cat..

Dar despre ce domiciliu stabilit e voba? Nu e libertatea de miscare si de sedere permisa in UE pe baza CI valabil?.. Nu e vorba de a munci acolo, ci doar de a sta pe banii si pe cheltuiala ta..
Iar de locuit, locuiesti la o ruda, care lucreaza si are ceva inchiriat pe acolo.

Nu inteleg...de unde se pune problema cu domiciliul stabilit acolo? (din moment ce tu esti cetatean roman cu CI valabil si cu domiciliul in Ro)

Iar ca sa revenim la masina: daca o folosesti ca turist acolo (2, 3, 4, 5.. luni) si are in regula toate actele, asigurari (RCA romanesc valabil UE), vignete, etc..  E vreo problema sa te folosesti de ea stand acolo cu statut de turist in Ger sau UK?

Asta vroiam sa stiu.
Merci

#18
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 06.08.2005
Asa pusa problema nu trebuie nici un alt act pentru masina decat cele normale din Ro. Cata vreme nu iti stabileste domiciliul legal acolo sotia poate tine masina cu numere si asigurare Ro. Dar ca "turist" ai grija de reversul medaliei: asigurare medicala turistica care nu acopera instant mai nimic si in cazul unei probleme mai serioase ajungi in cateva zile de spitalizare la maximumul care il acopera (ulterior...), ioc scoala sau gradinita pentru copil, daca ai vreo problema mai serioasa cu masina cei de la asigurarea din Ro s-ar putea sa se lege de abuzul de "turism" si sa nu vrea sa plateasca cele 6 cifre etc. btw, esti cetatean UE, cu CI tau comunitar poti locui unde vrei in uniune pe banii tai dar trebuie sa faci minimul necesar procedural, adica mers pana la primaria din X-D sau Vascauti-Ro si completata o hartie in 2 minute ("Anmeldung" in .de) - adica stabilit domiciliul acolo pe perioada de...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate