Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?
 Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 

eseu despre plantarea ierbii salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
meotian

meotian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2011
Am cateva pisici de apartament, carora, la fel ca tuturor pisicilor, le place sa manance iarba. Prefera o specie de iarba salbatica, cu frunza lata si aspra, numita "iarba pisicii", sau "iarba matei". Precizez ca nu este vorba de Nepeta Cataria din familia mentei, ci de iarba autohtona din familia gramineelor.

Am adunat seminte ale acestei specii si le-am plantat intr-o jardiniera, in pamant luat din acelasi loc din care am recoltat semintele si in care respectiva iarba parea sa prospere. Semintele erau coapte, bine maturizate. Le-am asigurat umiditate constanta si indestulatoare, udandu-le zilnic. Am plantat, cred, cateva sute de seminte. Dupa doua saptamani de asteptare, inca nu incoltise niciuna.

Asta se intampla in luna iulie. Nu sunt foarte priceput in acest domeniu, asa ca m-am gandit ca poate sunt programate sa rasara primavara, iar ceasul lor biologic le spune ca inca n-a venit timpul. Am recoltat un nou lot de cateva sute de seminte si le-am tinut in congelator vreo doua saptamani, ca sa creada ca este iarna. Le-am plantat in jardiniera, unde din nou nu a germinat niciuna.

Am facut un nou experiment, folosind deja clasicul lot de cateva sute de seminte pe care de data asta le-am pus pe un tifon umed, impaturit gros, in ideea ca dupa ce vor incolti, sa le rasadesc in jardiniera. Am avut grija, desigur, ca tifonului sa nu-i lipseasca vreodata umezeala. Dupa doua saptamani de asteptare, nicio samanta nu a incoltit, asa ca le-am azvarlit pe toate in jardiniera.

Am adus o noua transa de seminte, pe care de data asta le-am scufundat intr-o tavita cu apa. Am asteptat cele doua saptamani reglementare, dar iarasi nu a incotit niciuna (dar chiar asa, nici macar una sa nu incolteasca? de ce atata indaratnicie?). Le-am aruncat si pe astea in jardiniera. Acum ma astept sa se revolte, ca in filmele horror, sa rasara toate odata intr-o noapte si sa ma sufoce!

Exista cineva mai priceput decat mine care are o explicatie pentru incapatanarea semintelor de iarba?

Sau are cineva vreo idee pentru un nou experiment? Sunt atat de descurajat, incat asi accepta sugestii chiar si de la cei la fel de priceputi ca si mine!

Cu mutumiri anticipate...

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
gasesti la pet shop-uri seminte de iarba pt pisici cu instructiuni complete

#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Fara stratificare nu cred ca iti va germina :)  http://gradinaverde....a-prin-seminte/
Eu am inmultit portaltoi, si daca nu stratifici semintele nu ai nici o sansa sa iti germineze. Succes.

#4
meotian

meotian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2011
@khazar:
Semintele pe care le-am gasit la petshopul apropiat apartin unei specii de iarba care imi este necunoscuta. Voi face totusi o incercare. Multumesc pentru idee, daca functioneaza, ma va scuti de mult efort.

@rand:
Aa, stratificarea deschide posibilitatea unei serii lungi si distractive de noi experimente! Sunt nerabdator sa le incep, iti multumesc.

#5
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009

 rand, on 11 octombrie 2012 - 09:12, said:

....... daca nu stratifici semintele nu ai nici o sansa sa iti germineze.

Nu e chiar asa!
Prin stratificare se selectioneaza semintele germinabile de cele negerminabile!
Dintre semintele germinabile vor germina doar cele care au gasit conditii optime de
germinare: unele seminte sunt pozitionate prea jos/sus, altele nu prea "gasesc" apa, etc.
Dupa stratificare ai avantajul ca ai facut selectia celor germinabile si chiar ai luat "avans":
deja ai radacinute, etc.

Daca semanati direct semintele (fara stratificare) veti constata ca unele au germinat si altele
nu au germinat! Nu e mare bai, veti mai avea "locuri libere" pe randurile de semanare!

Bafta!

#6
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu este doar atat... semintele isi pastreaza calitatile germinative mai multi ani. Fara stratificare o sa iti rasara in anul urmator.. sau peste doi ani.. sau peste trei ani.. sau niciodata :)

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009

 rand, on 13 octombrie 2012 - 10:48, said:

....semintele isi pastreaza calitatile germinative mai multi ani.

Da, daca sunt recoltate corect si sunt pastrate in conditii corespunzatoare!
Dar exista si seminte care isi pierd rapid capacitatea germitativa, unele necesitand recoltarea inca
din stadiul de parg (pentru o mai buna germinabilitate)!

 rand, on 13 octombrie 2012 - 10:48, said:

Fara stratificare o sa iti rasara in anul urmator.. sau peste doi ani.. sau peste trei ani.. sau niciodata Posted Image

Am patit-o si eu, cu niste seminte de cactaceae: in primul an nu a "aparut" nimic....nu am aruncat vasele
unde semanasem....anul urmator am rehidratat si au germinat aproape toate!
Eu nu stratific niciodata! Pregatesc (cat mai corect) semintele inainte de semanat si....seman!
Recunosc ca mai am goluri pe randul semanat!
Nu am avut rabdare sa experimentez 2-3 ani! Dar, cred ca sansele de germinare scad simtitor!

Numai bine!

#8
meotian

meotian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2011
Scuza-mi te rog ignoranta, cum pregatesti semintele?

#9
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009
Nu stiu despre ce "ignoranta" vorbesti!
Suntem aici, pe un forum, sa intrebam si sa primim raspunsuri!
Uneori nu primim raspunsuri....dar, in general, colegii isi dau silinta!

Eu nu respect toate etapele, fac umectarea si tratez cu antifungice.
Citeste si pe aici:
http://www.fermierul...article&sid=262

Numai bine!

#10
meotian

meotian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2011
Multumesc pentru link, este exact ce imi trebuia. Incep o noua serie de incercari!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate