Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Internet in Chitila, jud Ilfov

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
Salutare!

Am nevoie de o conexiune la internet in localitatea Chitila, jud. Ilfov. Este o zona industriala, putin cam departe de lumea civilizata. Departe = max 2-3 km de asezarea umana  :deadtongue:

So, ce posibilitati de conectare am? Nu sunt foarte limitat la bani, dar nici sa depaseasca o suma de vreo 200 E / luna.

Cei de la Fibernet mi-au zis ca nu stiu sigur daca se poate si ca sa mai sun... Ar mai fi conexiunea radio, dar pe ce distanta "bate", ce firma, la ce bani... ?

Hai sa v-aud...

(poate chiar stati vreunul p-acolo si stiti mai bine, sau eu stiu...)

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
chiar nu stie nimeni?  :cursing:

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005
ADSL de la Romtelecom?

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
Sunt in proces de documentare pe ADSL. Cum e serviciul? Merita? Intr-adevar are 256 KBps min download ? Pica modemurile, etc ?

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesajHazard, pe Nov 13 2005, 20:50, a scris:

Sunt in proces de documentare pe ADSL. Cum e serviciul? Merita? Intr-adevar are 256 KBps min download ? Pica modemurile, etc ?
Pînă acum știu 3 cazuri, unul de cîteva luni și 2 de vreo 2 săptămîni, toți 3 mulțumiți. Viteza este 1024/256 (download/upload).

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
M-am documentat la Romtelecom. Treaba e nashpa. Nu au acoperire pe zona respectiva pe ADSL :(

Ok, INES imi ofera 128 kb garantat radio la 200E. Nu e scump, dar rata e prea mica. Pentru 512 kb imi cer 450 E.

Fibernet mi-au cerut 400 E pentru 512 kb. Mai putin, dar tot destul de scump...

Astept raspuns de la Astral si RDS.

Ce alte optiuni mai am?

Editat de Hazard, 14 noiembrie 2005 - 18:14.


#7
klausnet

klausnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 11.03.2005

Vizualizare mesajHazard, pe Nov 14 2005, 17:36, a scris:

M-am documentat la Romtelecom. Treaba e nashpa. Nu au acoperire pe zona respectiva pe ADSL :(

Ok, INES imi ofera 128 kb garantat radio la 200E. Nu e scump, dar rata e prea mica. Pentru 512 kb imi cer 450 E.

Fibernet mi-au cerut 400 E pentru 512 kb. Mai putin, dar tot destul de scump...

Astept raspuns de la Astral si RDS.

Ce alte optiuni mai am?

Cred ca solutia cea mai buna este sa-ti inchiriezi o garsoniera in Bucuresti si sa-ti faci un abonament de cativa zeci de dolari.

E naspa!  :angry:
Pentru cei care nu locuiesc in orase mari sunt nevoiti sa plateasca sute de dolari pentru abonamente care in mod normal sunt de cateva zeci in alta parte.
Sunt cam in aceeasi situatie si de cativa ani incerc sa gasesc o solutie acceptabila de internet ca m-am saturat pana peste cap de Romtelecom-u' asta cu dial-up-ul lor cu tot. Merge absolut groaznic si de cate ori vine factura injur la ei de nu se poate. Si nici nu stau prea mult pe net (vreo suta de ore pe luna  <_<  ) iar de calitate nici nu mai vorbesc   :P
As fi dispus sa platesc dublu fata de cei cu abonament la RDS dar sa fie macar aceeasi calitate, da' de unde.
Si daca acas' e acas', nici macar la servici nu am o solutie mai buna. Lucrez la un liceu si ia ganditi-va cam cu este sa imparti 44-50k de dial-up la vreo 25 de calculatoare conectate la internet !  :death:
Din pacate, cum RDS sau Astral nu au de gand sa treaca pe la noi, nici macar astia cu CFR-ul lor, care cica ar face o super-retea de internet si ar lega toate scolile din mediul rural, nu au catadicsit sa traga cale ferata pe la noi, nu avem nici-o sansa de internet la un pret acceptabil si calitate la fel.
Asa ca "Go WEST"! Pardon "Go Bucharest!" ca-i mai rentabil. (In cazul meu e valabil "Go Craiova!")

#8
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.587
  • Înscris: 11.01.2004
:) multam de sfaturi dar chiar nu se poate muta firma de acolo intr-o garsoniera in Bucuresti. oricum, creativ, n-am ce zice :)

#9
calin1

calin1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 18.03.2005
128 kbps - 99 euro/luna
256 kbps - 119 euro/luna
512 kbps - 219 euro/luna
call me 0722.235.737
PS . CANAL GARANTAT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate