Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Mirrorless..de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Vreau unul si nu stiu ce sa aleg. Nu am deloc experienta cu ele si am nevoie de un sfat.
Ce stiu :  - Ca il vreau pentru a-l avea mereu cu mine ( pt ca e mic ), pentru poze de album, amintiri, practic vreau calitatea de pe DSLR cu care sunt obisnuita, dar intr-un aparat mai mic, mai usor de carat si de tinut mereu in geanta
   - ca nu am de gand sa investesc in obiective, adaptoare etc pt ca am deja DSLR + obiective,
   - ca vreau sa aiba un obiectiv de kit cat de bun e posibil, sa aiba ecran rabatabil si tactil, sa aiba blitul
                  inclus in pachet, sa se comporte decent la iso mare.
   -  BUGET maxim: 3000 lei desi as prefera sa fie mai mic de atat.

Din ce am studiat iau in calcul Sony nex -5 n. Ma tot gandesc daca e cazul sa astept 5 R-ul...
Olympus E-P5 care se anunta acum dar nu stiu daca va avea pret sub 3000 lei ( pret in SUA ) -asta vom vedea, si l-as alege pentru senzorul de pe OMD + ecran tactil si rabatabil.
Nu am luat in calcul Nikon pentru senzorii mici de pe ML comparand cu altii, despre Panasonic nu stiu mare lucru...
Ideea este ca as vrea parerile unor oameni care detin un astfel de sistem ( dar nu numai ). Poate nu am luat in calcul toate aspectele..?

Multumesc anticipat!!

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Ce iti pot spune din experinta mea cu Olympus EP1 este ca poate fi f. frustrant, daca esti obisnuit cu DSLR dinc el putin 2 motive:
1. Nu poti controla UNDE focalizezi, o face automat si adesea aiurea,
2. Pe lumina scazuta/noapte, e aproape imposibil sa faci o pzoa focalizata Posted Image
la EP1 e promotie cu 1000 RON la Mediagalaxy Baneasa.

#3
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Pai se spune ca Sony are un sistem performant..ca sa nu spun ca modelului 5R i-ar fi imbunatatit si mai mult aceasta functie.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 14.11.2004
Incearca un model de la Nikon, ei se lauda ca fac si ca dreg si cei care le vand sunt destul de multumiti de ele. Personal alev varianta Sony.

#5
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
:)) De incercat nu o fac pe banii mei. Daca as castiga un aparat, poate. Altfel merg pe variante testate :D Merci

#6
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Calitate DSLR pe un compact? Nu gasesti.

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
@Horsie

E-P1 este deja antic. Intre timp s-au rezolvat problemele astea. Focalizeaza fantastic pe intuneric ultimele PEN-uri. Cat despre alegerea punctului de focalizare, sunt convins ca se poate modifica chiar si pe EP1.

@Danye
Panasonic are camere bune. Singura problema de care se plange toata lumea sunt culorile JPEG complet aiurea. In rest, camere bune, complete, performante.
La Olympus, asa cum se stie, toate modele pana la OMD au acel senzor mai vechi de 12 Mp. Este ok senzorul, dar daca ai pretentii mari atunci trebuie sa te uiti la ultimele modele incepand cu E-M5.
E-PL3 a avut ca pret de plecare 700$. Asa ar trebui sa fie si la E-PL5.
E-PM2 nu merita. E prea mica si cu butoane putine. O sa coste 400-500 $ la lansare

Merita si un Sony. Nu intru in detalii pentru ca nu nu cunosc foarte bine sistemul. Aici asteptam detalii de la utilizatorii Sony.

La m4/3 avantaj ar fi oferta variata de obiective, dar nu te intereseaza.

Ce-as face eu ? As cumpara un mirror-less de generatie mai veche cu toate dezavantajele pe care le are (focalizare mai lenta, senzor mai vechi) si as investi banii intr-un obiectiv extraordinar.
De exemplu un E-PL1 costa doar 150$ pe amazon.com, sau E-PL2 costa 250$.
Cu restul de bani as cumpara un obiectiv special precum PanaLeica 25 F/1.4  la $579.84 :
http://www.amazon.co...asonic 25 F/1.4

Peste 2-3 ani,probabil ca o sa poti cumpara E-PL5 cu 250$. Trebuie neaparat sa ai ultima tehnologie ? Mai bine investeste intr-un obiectiv bun pe care iti vei putea recupera oricand banii.

Un E-PL5 sau OMD cu obiectiv de kit, nu vor bate niciodata un PEN mai vechi cu obiectiv bun. Ma refer la claritate, bokeh, culori, "viteza".

Asta e o discutie valabila pentru orice marca.

Edited by katran, 19 September 2012 - 11:56.


#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,049
  • Înscris: 08.08.2002
RX100 daca e vorba de compacte dar nu are display mobil.

NEX 5N il poti lua acum la promo cu prime SEL50F18, daca ai DSLR sti probabil cat iti poate fi de util. Asa poti considera ca primesti 5N-ul la 1500 lei.
NEX 5R va fi probabil cu ~100 euro mai scump si doar cu obiectivul de kit 18-55 mm. Sigur are AF ceva mai bun, Wifi si ceva aplicatii cu utilitate mai mult sau mai putin indoielnica, unele free altele pe bani.
Cel mai interesant pt. ce vrei tu ar fi probabil NEX 6 cu obiectivul de kit 16-50 mm pancake, dar din pacate va sari de 4500 lei.

Edited by MD, 19 September 2012 - 11:49.


#9
fakimal

fakimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 20.10.2010
asa cum zici, ca nu vrei sa investesti in obiective, muta-ti gandul de la mirrorless; obiectivele sunt scumpe, inclusiv alea slabe;
orienteaza-te spre o camera premium, gen Canon S100, Panasonic LX5, Sony RX100, Fuji X10, Olympus XZ1
X10 chiar e o piesa de arta

#10
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Wow ce de pareri...e foarte greu sa ma gandesc la cum o sa iau o decizie.
andu2012 - pare ca ML au o calitate daca nu la fel, cel putin asemanatoare cu unele DSLR-uri.
Katran - ML nu l-as alege neaparat pentru oferta varianta de obiective, asta e clar in momentul asta; nu stiu daca in viitor o sa mai gandesc la fel si poate tocmai acest aspect o sa conteze.
Calitatea de la aparatele astea, cred totusi ca per total e mai buna fata de cel mai performant compact. Iar din cate am vazut, costa si acela in jur de 2500-3000 lei. Deci nu compactului.
Acum poate ca si varianta de a alege un aparat mai vechi si sa iau un obiectiv bun poate ca e de luat in calcul..dar retine faptul ca vreau un obiectiv versatil, care sa aiba ceva plaja zoom. Nu vreau fix. Pentru chestii mai "specializate" o sa am totusi DSLR -ul la care am si 17-50, si 50/1.4, 85/1.8, 70-200/4, 100/2.8macro + M42 -uri 50/1.7, 50/1.8, alt 50/1.8 deci am cu ce sa ma joc la alte tipuri de fotografie. Am deja Canon 50d iar sotul 5DmK2.

Parca tot spre un ML de ultima generatie ma indrept. Nu am de gand sa iau, sa vand, sa nu stiu ce. Am pozat cu 400D 3 ani si nu i-am simtit limitarile. Ma rog, la nivelul meu. Nu spun ca altii gandesc la fel. Dar parca as prefera sa iau ultima generatie actuala care imi satisface nevoile actuale. Sunt absolut convinsa ca o sa il folosesc ani de zile fara sa am nevoie de ceva in plus. Asa cum ma stiu eu pe mine..

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 09.05.2009
Are si Canon un sistem mirrorless, care a aparut de curand ! Cu senzori APS-C si probabil compatibil cu flashuri si obiective Canon. Ma gandesc ca si operarea si meniurile iti vor fi familiare.

Edited by DannyMC, 19 September 2012 - 12:23.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 14.11.2004
Cand am zis incearca, ma refeream sa dai fuga la F64 sau alt magazin renumit pentru foto si sa il probezi mai atent. La aparate cu cat e mai nou cu atat e mai bine, mai ales ca ML-urile inca mai sufera de bolile copilariei (unele modele).

acceseaza www.dpreview.com si acolo gasesti review-uri detailate si imagini ale aparatelelor + cadre trase cu ele.

@DannyMC, sistemul nou de la Canon este pe montura EF-M, o montura noua pentru sistemul ML, probabil cu adaptor se vor putea monta clasicele obiective cu montura EF si EF-S.

Edited by connectorxp, 19 September 2012 - 12:23.


#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 09.05.2009
Stiu! Nici nu am spus ca obiectivele ar fi compatibile direct!

#14
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
eu am un nikon j1, sunt multumit de el, e excelent pt purtat tot timpul, numai ca nu intra in buzunar, filmeaza ok, la iso daca tragi raw la 1600 poti scote aproape complet zgomotul, e echivalentul lui nikon d80 la calitatea imaginii.

filmeaza la 60 fps, are rafala de 10 fps cu af si 60 fara af, nu am folosit niciodata ca nu am avut nevoie, plus ca nu duce cardul.

wb e destul de decent pe auto, focalizeaza extrem de rapid si precis(bine cu un 10-30 de kit)


cauta-l sh, am vazut multe la 1200-1600.

edit: macro nu am facut cu el, dar are mod macro :D

Edited by bogdan_galetuse, 19 September 2012 - 12:29.


#15
danye

danye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 23.03.2005
Danny - am vazut ca si Canon scoate un model. Poate e si asta o optiune. Oricum mai e timp. Stai sa apara, stai sa vad preturi, sa gasesc pe cineva care are drum in SUA :)). Ideea este sa adun pareri, sa iau o decizie buna. Asa cum spuneam nu vreau sa il schimb. Vreau sa fie bun din prima si gata.
Bogdan - nu stiu ce are Nikon dar dintre toti cei cu care am mai vorbit, Nikon n-a parut o optiune. Nu cumva are senzorul mai mic decat la oricare alt model? S-ar putea sa fie o tampenie ce spun..

#16
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 09.05.2009
Da, chiar e cel mai mic senzor! Are un factor de crop de 2.7.  Acum nu stiu daca asta este intradevar un minus pentru o camera care se doreste a fi permanent la indemana.

Edited by DannyMC, 19 September 2012 - 12:37.


#17
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
da, are senzorul ceva mai mic, nu stiu cat, dar bokeh nexam, cel mai bine dute la magazin cu un card si butoneaza, de restu modelelor nu stiu nimic. unul din criteriile mele acum ar fi aspectul, ca de iso si alte kkturi tehnice m-am linistit.imi place cum arata oly si pentax, probabil ca as merge pe pentax daca exista adaptor pt vechile takumare care sunt excelente.

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,742
  • Înscris: 02.07.2011
@danye:

Ce vrei tu nu exista.

3000 RON, ISO mare, ecran tactil si rabatabil, posetabil... undeva va trebui sa compromiti.

Eu unul am un Panasonic GF1 (+14-45+20mm f1.7 + jucarii gen fisheye si lensbaby-uri).

Dpdv al focalizarii este decent (as zice cam la nivelul DSLR entry-level cu obiectiv kit).
Dpdv al calitatii la ISO mare, as zice ca e la nivelul senzorilor de 10Mpx de la Canon/Nikon (deci circa 2005-2007).
Dpdv al posetabilitatii, cu 20mm f1.7 pancake intra intr-un buzunar de jacheta sau intr-un buzunar de pantaloni largi. Cu 14-45, ii trebuie gentuta lui.
Dpdv al ecranului tactil/rabatabil, nu are asa ca lipsa/pauza/gaura.

Ce ti-as recomanda eu, in bugetul de 3000, e fie un Panasonic GX-1 cu 14-42mm (senzor de 16Mpx generatie mai nou, cu ceva calitate mai buna a imaginii la ISO mare), fie un Olympus E-P3 (acelasi senzor ca GF1 - 12 mpx, stabilizare in corp, ecran tactil si un obiectiv kit de 14-42 de la Olympus care se poate strange pentru transpor, reducand drastic dimensiunile).

Impresiile mele despre restul ML:
Nikon 1 e prea pentru P&S moms.
Sony si Samsung nu pot sa reduca dimensiunile mai mult datorita senzorilor folositi, iar la Sony cel putin ergonomia e dintr-un film prost.
Pentax e prea ciudat pentru gusturile mele.

PS: alterntaiv e compacta cu senzor mare  de la Canon (G1X-ul parca ii zice). Ar merita o privire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate